Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Tentativa de frauda din partea psd-ului?

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
141 replies to this topic

#37
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005

 Slick0r, on 25 mai 2019 - 19:37, said:

Pe bune? Acelasi dorel in toata tara?

Nu stiu in ce tara stai tu dar la mine sunt marcate.

#38
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Pesedeul face orice sa nu vina lumea la vot, pe ai lui ii duce cu autocarul....babele cu japca...bugetarii la fel, ceilalti nu trebuie sa vina ca afecteaza procentul.

Sa vedeti catre cazuri o sa fie cu buletinele de vot pentru referendum...mai ales la tara unde sunt primari infractori pesede.

#39
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,407
  • Înscris: 28.11.2017

 eiffel, on 25 mai 2019 - 19:24, said:

Nu uitati sa cereti si buletinele ptr referndum.
Se pare ca au primit ordin sa nu dea decat cel ptr europene. Alea de referndum nu le dau daca nu le ceri express.
Pai si e legala chestia asta?

#40
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Ne mai impiedicam de lege cand e vorba de furat miliarde de euro?

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pai si e legala chestia asta?   
Pai se pare ca da. Nu te obliga nimeni sa iei si buletinele ptr referndum  E optiunea ta.
Si conform noilor reglementari poti sa te intorci mai tarziu sa le ceri si pe-alea. Nu esti obligat sa votezi ambele odata.

Mai nasol e ca in localitatile mai mici apare o problema - listele de vot nu sunt secrete, dar te trec pe ele la ce ai votat.
Daca primarul e de la PSD si vede ca ai votat si la referendum si el ti-a cerut sa nu votezi, ce faci ?
Din pacate problema a fost sesizata abia astazi - a aparut in presa.

#42
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 vanitty, on 25 mai 2019 - 19:00, said:

Plambandu-ma astazi prin cartier, am observat intamplator o chestie care ma pune pe ganduri, pentru ca chestia asta pute a tentativa de frauda la vot.
Pana acum, la precedentele voturi, daca votul era duminica, incepeai sa vezi de joi/vineri semne in jurul sectiei de votare care te ghidau spre sectia de votare. Trecand astazi pe langa sectia de votare, nu am observat asemenea semne, desi maine e votul. Sunt curios daca si la voi e asa sau e doar o neglijenta locala. ca daca se intampla in mult mai multe locatii, cred ca psd-eaua pune la cale fraudarea votului, prin ingreunarea acccesului la sectiile de votare, in lipsa semnelor care ghideaza si arata oamenilor locul unde se voteaza..

ghinion....este ceva normal.....nu stiu dece te-a dus gandul la frauda....
este interzisa afisarea de panouri propagandistice, de a se imparti biletele cu cine sa votezi,
este interzisa presiunea asupra alegatorilor, pe o raza de 500 m de sectia de votare
Iar semnele spre sectia de votare sunt pe "Navigator", Google maps" sau "Locus Map '......
Sau scaunelele celor ce  care stau la coada de la ora 5

Edited by vio69a, 25 May 2019 - 20:06.


#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Apropo, nici pe la mne nu sunt semnalizate sectiile.
Chiar am trecut azi dimineata pe langa sectia la care votez - macar nu s-a schimbat si la mine.

#44
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017

 vanitty, on 25 mai 2019 - 19:00, said:

Plambandu-ma astazi prin cartier, am observat intamplator o chestie care ma pune pe ganduri, pentru ca chestia asta pute a tentativa de frauda la vot.
Pana acum, la precedentele voturi, daca votul era duminica, incepeai sa vezi de joi/vineri semne in jurul sectiei de votare care te ghidau spre sectia de votare. Trecand astazi pe langa sectia de votare, nu am observat asemenea semne, desi maine e votul. Sunt curios daca si la voi e asa sau e doar o neglijenta locala. ca daca se intampla in mult mai multe locatii, cred ca psd-eaua pune la cale fraudarea votului, prin ingreunarea acccesului la sectiile de votare, in lipsa semnelor care ghideaza si arata oamenilor locul unde se voteaza..
Cine nu este in stare sa ajunga la șectia de vot la care, oricum, se voteaza de ani de zile, sa stea drak acasa, e prea prost sa voteze.

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

ghinion....este ceva normal.....
E vorba de sagetile pe care scria "catre sectia de votare nr"
Asta nu e panou propagandistic. Si nu doar ca e legal, e cam obligatoriu.

#46
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

 Sidorin, on 25 mai 2019 - 19:42, said:

Da mersi, de două zile încerc: „Datele înscrise nu se regăsesc în aceasta formă in registrul electoral”. Şi la mine s-a tot schimbat locul secţiei de votare, dar mâine îmi iau nevasta şi găsesc eu unde să votez, nu mă las!

ART. 49
(1) Listele electorale permanente din ţară se întocmesc şi se tipăresc de către primari, pe secţii de votare, pe baza datelor şi informaţiilor cuprinse în Registrul electoral.
(5) Listele electorale permanente cuprinzând alegătorii cu domiciliul sau reşedinţa în România se tipăresc de către primari, în două exemplare, până cel mai târziu cu 3 zile înaintea datei alegerilor, şi cuprind: numele şi prenumele alegătorului, codul numeric personal, domiciliul sau reşedinţa, după caz, seria şi numărul actului de identitate, numărul circumscripţiei electorale, numărul secţiei de votare şi o rubrică destinată semnăturii alegătorului. Listele electorale permanente cuprinzând alegătorii cu domiciliul sau reşedinţa în România se semnează de primar şi de secretarul unităţii administrativ-teritoriale. Un exemplar se păstrează de către secretarul unităţii administrativ-teritoriale, iar un exemplar se predă birourilor electorale ale secţiilor de votare.



ART. 51
(2) În listele electorale suplimentare utilizate în secţiile de votare din ţară vor fi trecute, de către preşedintele biroului electoral al secţiei de votare, următoarele persoane:
a) persoanele care se prezintă la vot şi fac dovada că au domiciliul sau reşedinţa pe raza secţiei de votare respective, însă au fost omise din lista electorală permanentă;
b) persoanele care se prezintă la vot şi fac dovada că au reşedinţa pe raza secţiei de votare respective, însă nu au făcut cereri de înscriere în Registrul electoral cu adresa de reşedinţă; (...)

(3) În listele electorale suplimentare utilizate în secţiile de votare din străinătate vor fi trecute, de către preşedintele biroului electoral al secţiei de votare, următoarele persoane:
a)  persoanele care se prezintă la vot la secţiile de votare organizate pe lângă misiunile diplomatice, oficiile consulare, secţiile consulare şi institutele culturale din străinătate ale României şi fac dovada că au domiciliul sau reşedinţa în străinătate şi care nu figurează în listele electorale permanente ale secţiilor de votare din străinătate;

http://www.roaep.ro/...Nr-208-2015.pdf

Edited by Naoto, 25 May 2019 - 20:19.


#47
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009

 vio69a, on 25 mai 2019 - 19:56, said:

ghinion....este ceva normal.....
este interzisa afisarea de panouri propagandistice, de a se imparti biletele cu cine sa votezi,
este interzisa presiunea asupra alegatorilor, pe o raza de 500 m de sectia de votare
legatura cu faptul ca s-a schimbat sectia de votare , sectie folosita de mine de 17 ani fiind care? legatura fiind care cu faptul ca nu scrie nicaieri in vechea locatie ca s-a mutat noua locatie?

 Epdm, on 25 mai 2019 - 19:58, said:

Cine nu este in stare sa ajunga la șectia de vot la care, oricum, se voteaza de ani de zile, sa stea drak acasa, e prea prost sa voteze.
e vorba de cerinte care cred ca erau legale. pana acum la fiecre votare erau semne inspre sectia de votare.

#48
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Da...nu au mai pus semne de indrumare stradala, placutele alea cu numarul sectiei, dar la intrarea in scoala e un afis mare pe care sunt trecute cu scris marunt sectiile si strazile arondate, iar la fiecare usa scrie numarul sectiei si strazile arondate

Sectiile au cam aceleasi strazi arondate dar difera numarul sectiei, verificati in registrul electoral

E si afisul cu sectiile in pdf pe internet pe site-ul biroului electoral de care apartine sectia in care votati.

Nu e nicio frauda e doar lene romaneasca ca n-au mai pus placutele alea pe exterior

Edited by Kres, 25 May 2019 - 20:09.


#49
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009

 Kres, on 25 mai 2019 - 20:06, said:

Da...nu au mai pus semne de indrumare stradala, placutele alea cu numarul sectiei, dar la intrarea in scoala e un afis mare pe care sunt trecute cu scris marunt sectiile si strazile arondate, iar la fiecare usa scrie numarul sectiei si strazile arondate

Sectiile au cam aceleasi strazi arondate dar difera numarul sectiei, verificati in registrul electoral
deci si la tine nu au mai pus semne stradale ca sa arate unde e sectia de votare?

#50
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 tavitu, on 25 mai 2019 - 19:10, said:

.Verificați unde sunteți arondat:
https://www.registrulelectoral.ro/

Banuiesc ca si acel registru este tot o incercare de frauda a psd

#51
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009

 vio69a, on 25 mai 2019 - 20:08, said:

Banuiesc ca si acel registru este tot o incercare de frauda a psd
cati stiu de el? eu abia acu o ora am aflat de el..

mie de exemplu mi-au mutat sectia de votare si nu scrie nicaieri mare ca au mutat-o si unde au mutat-o.. fwutui in gura de urecheati pesedisti

#52
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017

 vanitty, on 25 mai 2019 - 20:01, said:


legatura cu faptul ca s-a schimbat sectia de votare , sectie folosita de mine de 17 ani fiind care? legatura fiind care cu faptul ca nu scrie nicaieri in vechea locatie ca s-a mutat noua locatie?


e vorba de cerinte care cred ca erau legale. pana acum la fiecre votare erau semne inspre sectia de votare.
De la asta pana la tentativa de frauda e cale lunga, nu crezi. Pe de alta parte votantii anti psd sunt mai inteligenti, deci cum vine treaba asta, se fraudeaza pe ei insisi?


#53
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 eiffel, on 25 mai 2019 - 19:59, said:

E vorba de sagetile pe care scria "catre sectia de votare nr"


am inteles, dar ma intreb ....daca alegatorii au uitat scoala unde au votat ultima data
cum isi amintesc numarul sectiei de votare de care apartin ???

Attached File  vot_09736000.jpg   126.89K   14 downloads

#54
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009

 Epdm, on 25 mai 2019 - 20:12, said:

De la asta pana la tentativa de frauda e cale lunga, nu crezi. Pe de alta parte votantii anti psd sunt mai inteligenti, deci cum vine treaba asta, se fraudeaza pe ei insisi?
or fi mai intelijenti da , daca nu aflam de site-ul dat de colegul , stateam si cautam aiurea sectia de votare, in conditiile in care in vechea locatie nu e nici macar un afis care sa spuna unde s-a mutat sectia de votare?

Asta e reavointa si punere de bete in roate..

 vio69a, on 25 mai 2019 - 20:14, said:

am inteles, dar ma intreb ....daca alegatorii au uitat scoala unde au votat ultima data
cum isi amintesc numarul sectiei de votare de care apartin ???

vot_09736000.jpg
si ce faci tanti cand psd-ul iti schimba sectia de votare in care ai votat in ultimii 17 ani, fara sa lase un afis cat de mic la vechea sectie , cu locul unde s-a mutat sectia de votare?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate