Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Compania germană Telekom ia în calcul plecarea din România

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2151 replies to this topic

#1729
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Eu cred că vor trebui să le prelungească ălora mandatul de vânzare, pentru că is condamnati sa rămână și să se târască multă vreme, până la un obștesc și jalnic sfârșit. Căci nu vor găsi cumpărător. Nu e momentul, contextul și nici rețeaua pe care sa o preiei.

Au ajuns aici pentru că au fost aroganți, au tratat totul de sus și fără seriozitate.  Spre exemplu romanii nu au nevoie de 5g, nu le trebe volte, nu le trebe esim, nu aia, nu aia etc. Iar sa vinzi scump și prost, poate o fi mergând prin alte părți, dar aici nu merge.

#1730
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Eu de exemplu nu am nevoie de volte,5g ori esim ca și așa folosesc o singura cartela țin plasticul in tel la ce sa activez esim dacă am un singur nr? E mai mult pt cei cu dualsim. Și ca mine sunt mulți.

#1731
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Asta e doar parte din problema. N-au investit, au tras, au bagat povesti de marketing, au luat 4G de la altii in forma de roaming national (numai sa nu bage bani), au pus limita pe video, scumpeau de doua ori pe an... toate se aduna si duc la rezultatul de azi: o retea care se chinuie sa se vanda.

#1732
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007
Singurii care pot cumpăra in Romania sunt cei de la Digi. Restul ar crea un "monopol" și nu vor fi lăsați. Și Digi, știind acest lucru, așteaptă să mai scadă prețul, că e in interesul lor.

#1733
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 04.10.2005
Ar putea supravietui daca ar fi o piata de MVNO... Dar cum e piata ieftina la noi, nu e loc de asemenea jucatori... Greu

#1734
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postparintily, on 04 mai 2022 - 07:41, said:

Singurii care pot cumpăra in Romania sunt cei de la Digi. Restul ar crea un "monopol" și nu vor fi lăsați. Și Digi, știind acest lucru, așteaptă să mai scadă prețul, că e in interesul lor.

Vorbele astea cu monopolul si consiliul concurentei au ajuns legende de forum. Oricine poate cumpăra. Telekom nu mai are un numar de clienti relevant. Orange deja a luat o felie din abonații de mobil. Daca era interesat si de retea, o lua la pachet cu fixul.
Mai raman RDS si VDF, sau un alt jucator (exemplu Yettel, cam cel mai mare din regiune).

Spectrul se poate redistribui partial tinand cont si de market share (exemple sunt in Italia sau Germania care au ramas cu 3 operatori si au periat spectrul sa fie echitabil pentru toti), sau poate ramane in intregime la noul cumparator (cazul EE UK care, dupa merge-ul Orange+Tmobile a ramas cu intreg spectrul - au la momentul actual B3 45MHz, B7 50MHz etc.).

Problema e ca nu prea e atractiva tranzacția Telekom Mobile pentru nimeni, ceilalți 3 nu mai au mari lipsuri la ora actuala, traficul in Romania nu e mare, au resurse suficiente momentan, iar pe viitor inca exista destul spectru nelicitat.

Singurul avantaj al TKRM ar fi faptul ca au echipamente Ericsson 100% pe RAN si nu isi fac griji de swap ca ORO/VDF, altfel chiar era fier vechi.

Edited by MembruAnonim, 04 May 2022 - 08:59.


#1735
polar006140

polar006140

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.10.2007

View PostMembruAnonim, on 04 mai 2022 - 08:47, said:

Vorbele astea cu monopolul si consiliul concurentei au ajuns legende de forum. Oricine poate cumpăra. Telekom nu mai are un numar de clienti relevant. Orange deja a luat o felie din abonații de mobil. Daca era interesat si de retea, o lua la pachet cu fixul.
Mai raman RDS si VDF, sau un alt jucator (exemplu Yettel, cam cel mai mare din regiune).

Spectrul se poate redistribui partial tinand cont si de market share (exemple sunt in Italia sau Germania care au ramas cu 3 operatori si au periat spectrul sa fie echitabil pentru toti), sau poate ramane in intregime la noul cumparator (cazul EE UK care, dupa merge-ul Orange+Tmobile a ramas cu intreg spectrul - au la momentul actual B3 45MHz, B7 50MHz etc.).

Problema e ca nu prea e atractiva tranzacția Telekom Mobile pentru nimeni, ceilalți 3 nu mai au mari lipsuri la ora actuala, traficul in Romania nu e mare, au resurse suficiente momentan, iar pe viitor inca exista destul spectru nelicitat.

Singurul avantaj al TKRM ar fi faptul ca au echipamente Ericsson 100% pe RAN si nu isi fac griji de swap ca ORO/VDF, altfel chiar era fier vechi.

S-ar putea sa mai apara un cumparator strategic si anume 4ig din Ungaria care cumpara la vrac operatorii telecom din zona, mai ales pe cei neprofitabili pentr telekom. Vezi Albania si alte tari din balcani. Zic eu ca pentru a marii influenta guvernului Orban, ar fi o achizitie strategica nu neaparat profitabila din punct de vedere economic.

#1736
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,802
  • Înscris: 10.10.2011

View PostMembruAnonim, on 04 mai 2022 - 08:47, said:

Vorbele astea cu monopolul si consiliul concurentei au ajuns legende de forum. Oricine poate cumpăra. Telekom nu mai are un numar de clienti relevant. Orange deja a luat o felie din abonații de mobil. Daca era interesat si de retea, o lua la pachet cu fixul.
Mai raman RDS si VDF, sau un alt jucator (exemplu Yettel, cam cel mai mare din regiune).

Nu stiu daca sunt chiar legende de forum, time will tell. Dar chiar. De ce n-o fi luat Orange si mobilul la pachet cu fixul? Pai eu vad doua variante:
- ori stiau ca nu vor fi lasati sau vor fi obligati sa taie mult din spectru, licente etc - deci si Vodafone ar fi in aceeasi situatie
- ori nu i-a interesat - caz in care nu vad de ce i-ar interesa pe Vodafone
Deci, oricum o dai, varianta cu VDF nu prea pare plauzibila. Stiu ca tie ti-ar placea, dar... Posted Image

Iar Yettel, din cate am reusit sa gasesc, cam are peste tot fix + mobil. Sa vina aici sa bage bani la greu intr-o piata pe care nu au jucator fix si cu preturile de la noi... nu e imposibil (mereu pot fi interese dubioase), dar e greu de crezut.

View PostMembruAnonim, on 04 mai 2022 - 08:47, said:

Spectrul se poate redistribui partial tinand cont si de market share (exemple sunt in Italia sau Germania care au ramas cu 3 operatori si au periat spectrul sa fie echitabil pentru toti), sau poate ramane in intregime la noul cumparator (cazul EE UK care, dupa merge-ul Orange+Tmobile a ramas cu intreg spectrul - au la momentul actual B3 45MHz, B7 50MHz etc.).

Singura problema e ca noi suntem in Romania si la noi nimic nu e ca la altii. Ca e bine, ca e rau... nu stiu, dar asta e realitatea. Deci e foarte putin probabil ca orice s-ar fi intamplat in alte tari sa se intample si la noi. Nu ca aia ar fi ales neaparat cea mai buna varianta...

View PostMembruAnonim, on 04 mai 2022 - 08:47, said:

Problema e ca nu prea e atractiva tranzacția Telekom Mobile pentru nimeni, ceilalți 3 nu mai au mari lipsuri la ora actuala, traficul in Romania nu e mare, au resurse suficiente momentan, iar pe viitor inca exista destul spectru nelicitat.

100% de acord, cu mentiunea ca (asa cum am zis mai sus) dintre cei trei doar Digi ar avea ceva lipsuri... dar nu stiu daca atat de multe si de grave incat sa inceapa o operatiune de asemenea anvergura. Poate ar fi fost mai interesati acum un an sau doi, acum au si B20, si B7... Anyway, va fi interesant.

#1737
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,034
  • Înscris: 18.12.2007

View PostiRunaway, on 04 mai 2022 - 16:11, said:

De ce n-o fi luat Orange si mobilul la pachet cu fixul?
-

Fiindca se ducea in oligopol si UE s-ar fi opus.

View PostiRunaway, on 04 mai 2022 - 16:11, said:

Singura problema e ca noi suntem in Romania si la noi nimic nu e ca la altii.

Nu mai dramatiza atat ca nu are sens si nu ai dreptate.

#1738
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@iRunaway atat VDF cat si RDS au purtat discuții pentru TKRM deci o posibilitate exista, oricat de neplauzibil ti s-ar părea.

Tine cont si de faptul ca la ultima licitație ORO si VDF au stat pe bara. Exista mai multe mize, nu doar turnuri si spectru.

La ultima numaratoare ORO si VDF aveau fiecare aproape 10 milioane clienți mobil, iar Digi 4 mil.
Intre timp ORO a mai luat 0.9mil de la Romtelecom.
Necesarul de spectru al Digi nu e = cu ORO/VDF.

Sa zicem ca Digi e cu cele mai mari sanse sa ia TKRM, dar ajung abia pe la 7 milioane clienți insumat, deci ar fi si ei pretabili la cedare spectru pe acelasi rationament.

Oricum speculam prea mult, daca urmărești dezvoltarea Digi din ultima vreme nu ai niciun semn ca lasa pe undeva loc pentru cumpararea TKRM. S-au apucat sa intinda prin toata tara radio B20 nou in timp ce TKRM cu retea B20 rurala nationala abia așteaptă să vândă. Digi sunt cei mai independenți, si au spectru suficient, au de munca sa il puna in valoare.
Mai raman bani si de extindere B7 daca cumpara TKRM?

Ce e clar e ca nu trezeste mare interes pentru nimeni acest TKRM si mari sanse sa mai mearga o perioada inainte in aceeasi forma.

Edited by MembruAnonim, 04 May 2022 - 16:43.


#1739
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,802
  • Înscris: 10.10.2011

View PostAlexEn, on 04 mai 2022 - 16:17, said:

Fiindca se ducea in oligopol si UE s-ar fi opus.

Asta incercam si eu sa demonstrez, ca nu sunt doar "legende de forum".

View PostAlexEn, on 04 mai 2022 - 16:17, said:

Nu mai dramatiza atat ca nu are sens si nu ai dreptate.

As putea sa-ti dau o groaza de exemple sau as putea sa zic si eu sec, ca tine, "nu ai dreptate nici tu". Asa ca let's agree to disagree.

View PostMembruAnonim, on 04 mai 2022 - 16:31, said:

@iRunaway atat VDF cat si RDS au purtat discuții pentru TKRM deci o posibilitate exista, oricat de neplauzibil ti s-ar părea.

De VDF nu am auzit ca ar fi purtat discutii. Ai vreo sursa? Ca toata lumea pe-aici a ras de Digi ca n-are bani sa cumpere TKRM, cand or fi fost discutiile cu VDF si de ce au picat nu stiu. Chiar sunt curios. Si oricum, eu am zis ca o posibilitate exista, dar e mica.

View PostMembruAnonim, on 04 mai 2022 - 16:31, said:

Sa zicem ca Digi e cu cele mai mari sanse sa ia TKRM, dar ajung abia pe la 7 milioane clienți insumat, deci ar fi si ei pretabili la cedare spectru pe acelasi rationament.

Pai spectrul se cedeaza in functie de nr de clienti sau in functie de spectrul detinut deja? Sau se face o medie? Sau sunt legende de forum? Nu mai inteleg.

View PostMembruAnonim, on 04 mai 2022 - 16:31, said:

Oricum speculam prea mult, daca urmărești dezvoltarea Digi din ultima vreme nu ai niciun semn ca lasa pe undeva loc pentru cumpararea TKRM. S-au apucat sa intinda prin toata tara radio B20 nou in timp ce TKRM cu retea B20 rurala nationala abia așteaptă să vândă. Digi sunt cei mai independenți, si au spectru suficient, au de munca sa il puna in valoare.
[..]
Ce e clar e ca nu trezeste mare interes pentru nimeni acest TKRM si mari sanse sa mai mearga o perioada inainte in aceeasi forma.

De acord.

View PostMembruAnonim, on 04 mai 2022 - 16:31, said:

Mai raman bani si de extindere B7 daca cumpara TKRM?

Nu stiu, nu le tin eu contabilitatea. Avem alti colegi de forum care se ocupa cu asa ceva, care ne tot spun ba ca n-au avut bani sa cumpere TKRM (se pare ca nici VDF n-au avut), ba ca o sa dea faliment, deci... nu ma bag. Posted Image

#1740
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Pe principiul dacă voi nu ma vreți, nici eu nu vă vreau, poate se încordează ăștia și raman si baga 5g și toate alea de care romanii n-au nevoie. Glumesc desigur :lol:

Edited by broris, 04 May 2022 - 17:51.


#1741
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 16.08.2008

View PostiRunaway, on 04 mai 2022 - 16:11, said:


Iar Yettel, din cate am reusit sa gasesc, cam are peste tot fix + mobil. Sa vina aici sa bage bani la greu intr-o piata pe care nu au jucator fix si cu preturile de la noi... nu e imposibil (mereu pot fi interese dubioase), dar e greu de crezut.

In Ungaria Yettel are doar rețea mobilă, nu are rețea fixă

Eu văd trei variante:
- Yettel sau 4iG din afară
- Digi din România
- Rămâne Telekom până moare natural și e vândut la fier vechi

Edited by Nexxus2, 04 May 2022 - 19:56.


#1742
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
https://m.zf.ro/busi...-tv-au-20810017

#1743
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007
Daca lasă la 150 îi cumpără RDS-ul!

#1744
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Cred ca vaporul ala a plecat. Nu-i mai interesează pe cei de la Digi, care e posibil sa fi oferit mai mult chiar la un moment dat. Dar au ținut de preț cei de la T, contextul general s-a depreciat și acum ar fi bun și mai puțin. Desigur speculez...

Ma gândeam la prețul cu care s-a vândut Connex și cât costa T.

#1745
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Problema unui eventual cumparator independent si care nu este prezent in piata de profil autohtona nu este pretul de achizitie.
Sunt necesare sume mari pentru investiti si nu exista nici o certitudine daca sumele investite se vor recupera chiar intr-o perioada mai lunga de timp.

#1746
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,711
  • Înscris: 28.02.2010

View Postparintily, on 09 mai 2022 - 19:26, said:

Daca lasă la 150 îi cumpără RDS-ul!
E mult si 150,maxim 100 de milioane pot scoate.

https://www.nwradu.r...-mobil-romania/

Edited by K-Bobby, 10 May 2022 - 09:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate