Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Compania germană Telekom ia în calcul plecarea din România

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2151 replies to this topic

#1
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Grupul german Telekom ia în calcul să își vândă operațiunea din România, într-un efort mai amplu de ieșire din piețele unde a ajuns după cumpărarea companiei grecești OTE, au declarat pentru G4Media.ro surse din piața telecom. Discuțiile interne despre vânzarea Telekom România s-au intensificat după celebra OUG 114/2018, numită de guvern ”ordonanța lăcomiei”, care a impus, printre altele, o taxă de 3% pe cifra de afaceri.

Sursa : https://www.g4media....e-piata-tv.html

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mai e un topic.
Iar articolul asta se bazeaza pe celalalt, de la gsp, care se pare ca e o mizerie.

#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Deci.. bashina asta de stire a aparut azi, din surse obscure... sa vedem ce va urma.
Telekom e nemultumita de mai de multa vreme de cat profit face in Romania.. desi au preturi mari, tot nu le ajunge cat castiga.. chestiile astea se cunosc.
Apoi, dupa ce au modificat unilateral si abuziv contractele alea.. s-au confruntat cu un val de rezileri si plangeri la ANPC, lucru normal dupa astfel de abuzuri, si probabil ca, numarul clientilor care au reziliat e covarsitor mai mare si suma pierduta depaseste cat au castigat din scumpiri...

E absolut firesc sa fie asa.   Personal sunt de acord cu plecarea oricarei companii abuzive din Romania, cu Telekom in frunte.. dar, deocamdata, e la stadiu de barfa.

#4
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Nu scapam noi de ei.

#5
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Romtelecomul, pardon, Telekomul este ca posta romana, dinozauri trebuie sa aiba si ei un loc.

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Gresiti.. Telekom poate pleca din tara oricand, daca au oferta potrivita.. Nu-i intereseaza decat banii in Romania, nimic altceva.  De mai multa vreme se lamenteaza ca nu castiga suficient in Romania

https://www.idevice....ul-romania-mic/

Edited by Kres, 22 May 2019 - 08:05.


#7
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Nimic nou, din 2017 tot vor sa vanda afacerea din Romania:

Die Deutsche Telekom will sich laut einem Bericht von ihrem Geschäft in Rumänien trennen. Geplant sei der Verkauf des Mobilfunk- und Festnetzbereiches. Insgesamt gehe es um mehr als eine Milliarde Euro.

FrankfurtDie Deutsche Telekom will sich nach einem Zeitungsbericht von ihrem Geschäft in Rumänien trennen. Der Bonner Konzern strebe den Verkauf der Mobilfunk- und Festnetzaktivitäten in zwei getrennten Deals an, berichtete die „Börsen-Zeitung“ am Dienstag.

Insgesamt gehe es um mehr als eine Milliarde Euro. Die Telekom ist in Rumänien aktuell die Nummer zwei hinter Orange, die bereits Interesse an der Telekom-Festnetzgesellschaft geäußert habe.

Für den Mobilfunk interessiere sich der Kabelnetzbetreiber RCS & RDS. In den ersten neun Monaten 2016 hätten die rumänischen Telekom-Aktivitäten 718 Millionen Euro umgesetzt und operativ vor Abschreibungen 129 Millionen Euro verdient.

#8
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Au privatizat si omorat Cosmote, Cosmote fiind am ai faina companie telekom care a pasit prin Romania.
Au venit astia de la Romtelecom/Telekom si au marit tarifele, cam atat, nu au adus nimic nou.

Si acum cica ii nasol in Romania ca trebuie sa dea 3% profit si inainte de alegerile europarlamentare mai fac si campanie.
Ca nu suntem tampiti, asta este campanie electorala pe spatele naivilor care lucreaza la Telekom.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
De cativa ani, tot aud mereu ca pleaca, ca nu le convine.
Dar nu pleaca...

Daca au o problema cu business-ul in Romania e ca nu stiu sa-l faca.
Ei inca mai mult cu ADSL-ul, la fel ca in Germania. In timp ce la noi fibra e stapana.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
si CEZ cica pleaca.

https://www.digi24.r...afacere-1135367

#11
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 Buxelm, on 22 mai 2019 - 08:11, said:

Nimic nou, din 2017 tot vor sa vanda afacerea din Romania:

Die Deutsche Telekom will sich laut einem Bericht von ihrem Geschäft in Rumänien trennen. Geplant sei der Verkauf des Mobilfunk- und Festnetzbereiches. Insgesamt gehe es um mehr als eine Milliarde Euro.

FrankfurtDie Deutsche Telekom will sich nach einem Zeitungsbericht von ihrem Geschäft in Rumänien trennen. Der Bonner Konzern strebe den Verkauf der Mobilfunk- und Festnetzaktivitäten in zwei getrennten Deals an, berichtete die „Börsen-Zeitung“ am Dienstag.

Insgesamt gehe es um mehr als eine Milliarde Euro. Die Telekom ist in Rumänien aktuell die Nummer zwei hinter Orange, die bereits Interesse an der Telekom-Festnetzgesellschaft geäußert habe.

Für den Mobilfunk interessiere sich der Kabelnetzbetreiber RCS & RDS. In den ersten neun Monaten 2016 hätten die rumänischen Telekom-Aktivitäten 718 Millionen Euro umgesetzt und operativ vor Abschreibungen 129 Millionen Euro verdient.
Fugi ma!
Pare neverosimil; mi-e greu sa cred, ca au investit in primele 9 luni ale lui 2016, 718 euro in infrastructura si n-au luat decat 129 inapoi. Exagerari. Nemtii nu asteapta asa de mult pentru a vedea daca-i profitabila afacerea.
Hmm, ceva nu-i in regula aici!

#12
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Nu cred ca in 2017 se vorbea de taxa de 3%. Telekom e actionarul majoritar al OTE cu 45% asta aducand sub aripa si ce exista in Romania si Albania. Se pare ca nu prea au chef sa mai investeasca masiv acum cand in tara de origine s-a ascutit lupta intre cei trei operatori. Miza fiind 5G.

#13
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Eu stiu ce-i mana pe astia in lupta - piata telecomunicatiilor (TV, voce fixa, internet, mobil), este singura piata din Romania unde concurenta a avut efecte pozitive pentru consumator - s-au facut investitii, a crescut viteza si calitatea serviciilor si tarifele s-au mentinut cat de cat mici (adica pachet integrat la 15-20 euro pe luna)...  

In rest, numa tzepari avem in Romania si in gaze si in energie, si in hipermarketuri si in banci si unde vreti - numa talhari...

Telecomul este singurul domeniu in care piata a functionat corect, fara haiducie la buzunarul clientului in Romania..
Iar acum se incearca sa se distruga aceasta stare de lucruri... sa fie o singura firma mare care sa fixeze ea tarifele dupa cum vrea muschii ei.

Edited by Kres, 22 May 2019 - 08:36.


#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu nu inteleg unde vede lumea tarife mari la telekom.
si pana una alta, sunt singurii care dau internet mobil nelimitate la o viteza decenta.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

 PicoDazore, on 22 mai 2019 - 08:20, said:

Fugi ma!
Pare neverosimil; mi-e greu sa cred, ca au investit in primele 9 luni ale lui 2016, 718 euro in infrastructura si n-au luat decat 129 inapoi. Exagerari. Nemtii nu asteapta asa de mult pentru a vedea daca-i profitabila afacerea.
Hmm, ceva nu-i in regula aici!
Păi nu e - cine se așteaptă să-și recupereze investițiile în același moment cînd le face?

#16
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 radunic, on 22 mai 2019 - 08:54, said:

Păi nu e - cine se așteaptă să-și recupereze investițiile în același moment cînd le face?
majoritatea "marilor investitori" care vin "cu bani" in Romania, vor sa-si recupereze banii investiti, INAINTE SA-I INVESTEASCA Posted Image

Edited by r_murphy, 22 May 2019 - 09:05.


#17
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

 radunic, on 22 mai 2019 - 08:54, said:

Păi nu e - cine se așteaptă să-și recupereze investițiile în același moment cînd le face?
La pretul de 718 euro imi fac si eu retea de telecomunicatii chiar daca scot doar 129 de euro in primul an

#18
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014

 Kres, on 22 mai 2019 - 07:53, said:

Telekom e nemultumita de mai de multa vreme de cat profit face in Romania..
Telekom e scump si in Germania, totul e scump la ei, net, telefonie fixa sau mobile. Singurul lor avantaj e acoperirea care e ceva mai buna decat a principalei companii concurente (Vodafone Germania). In rest muci. Nu stiu ce sperante aveau ei in Romania.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate