Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Afin siberian Lonicera Caerulea var. Kamtschatica

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
JeNeI

JeNeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 20.01.2007
In Decembrie anul trecut a umblat in gradina o cartita si un afin siberian era dezgropat cu radacina intacta. Am plantat in ghiveci si am pus ghiveciul in pivnita unde este cald.

Attached Files


Edited by JeNeI, 22 January 2020 - 11:41.


#38
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

 JeNeI, on 22 ianuarie 2020 - 11:39, said:

In Decembrie anul trecut a umblat in gradina o cartita si un afin siberian era dezgropat cu radacina intacta. Am plantat in ghiveci si am pus ghiveciul in pivnita unde este cald.
Frumoasa floare.Poate in curand o sa ai si fructe :)
De la caldura cred ca a inflorit ai grija sa o protejezi sa nu o scoti afara din pivnita cand e ger

#39
JeNeI

JeNeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 20.01.2007

 EternalPain, on 22 ianuarie 2020 - 15:33, said:


Frumoasa floare.Poate in curand o sa ai si fructe :)
De la caldura cred ca a inflorit ai grija sa o protejezi sa nu o scoti afara din pivnita cand e ger

Multumesc. Nu o misc din loc pana nu o sa fie cald afara.

#40
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ati cules ceva anul acesta?

#41
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Am o lonicera care are boboci floriferi la aceasta data dar nu mai stiu ce soi este ca am multe. Eu pot sa zic ca am cules ceva anul asta dar a avut atit de mult succes mancata praspat ca nu am reusit sa mai fac altceva. Pina si vecinii vor sa isi planteze dupa ce au mancat din ea.


#42
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Am si ei un afin siberian(lonicera), deocamdata e in ghiveci, o sa-l plantez langa alt afin care e deja pe rod.
Vreau sa stiu o sa faca polenizare langa el sau trebuie sa mai cumpar inca unul la fel? Cum e cu polenizarea?

#43
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Din cate stiu eu ai nevoie de doua soiuri diferite pentru polenizare. Nu am aprofundat polenizarea la Lonicera dar cand am dorit sa cumpar un arbust de la o pepiniera mi-au spus mai in gluma, mai in serios ca, fie cumpar doi, fie nici unul. Am luat Wojtek si Karina. Intamplarea face ca unul din cei doi mi-a pierit in primul an iar cel care a supravietuit a facut cateva fructe, dar putine. La vreo cateva zeci de metri am doua plante de Lonicera decorative sau cum li se mai zice, Caprifoi. S-o fi polenizat cu ele? Habar n-am...

#44
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Trebuie sa ai cel putin doua soiuri de lonicera pentru polenizare, eu am un rand de 8 plante si aproape toate sunt soiuri diferite in testare...unele au gustul acrisor, altele sunt dulci, variaza si cantitatea de zeama din fruct si marimea lui, dar si rezistenta si precocitatea lor. Deja am doua soiuri inflorite sper sa nu le afecteze perioada de iarna care urmeaza...

#45
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Lonicera(caprifoi) am si eu in gradina sa il plantez langa?

#46
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Sunt specii diferite, nu se polenizeaza intre ele, au si perioade diferite de inflorire.

#47
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
La mine a inflorit saskatoon cum zic canadienii

Attached Files



#48
nanpeter

nanpeter

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.11.2020
Afinul siberian de la Yurta are nevoie de polenizator ? Pare ca sunt doua plante in ghiveci posibil sa fie soiuri diferite pentru a se poleniza reciproc .

#49
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Aia e boaba de miere sau afinul siberian, care a înflorit și la mine.
Afinul canadian abia acum a dat mugurași.

#50
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Confunzi speciile, haskap sau afinul siberian e lonicera, amelanchierul canadian e serviceberry

#51
Gratian43

Gratian43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.07.2020

 subway_guru, on 21 mai 2019 - 19:55, said:

Am infiintat anul acesta un rand de cca. 15m de plante achizitionate asta toamna si iernate la ghiveci afara si transplantate la loc <definitiv> acum la sfarsit de primavara din care doua aparent mai salbaticioase au si fructificat neste gagareze mici si cam acrisoare...
Pana ce vad ce performeaza si celelalte cca. 20 de soiuri as fi tare curios sa aflu daca au mai incercat si altii si cu ce rezultate, eventuale sfaturi si povete...
Help!
Posted Image
Salutare,
Poti sa ne spui ce rezultate au dat soiurile tale de afin siberian? Tot gagareze mici si acrisoare? Poti sa ne  recomanzi vreun soi?
Eu am aflat recent despre acest arbust foarte bogat in antioxidanti - mai bogat chiar decat aronia sau afin - si intentinez sa plantez in aceasta toamna.
M-am oprit asupra catora soiuri: Wojtek si Zojka - poloneze, Jugana si Velikan- rusesti si Indigo Gem - canadian.

Edited by Gratian43, 23 November 2021 - 21:52.


#52
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Sunt inca slabuti in crestere ca sa ma pronunt, probabil ca trebuie sa mai astept un an-doi ca sa ma pronunt.

#53
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Cresc foarte incet. plus ca nu le place caldura. mie mi s-au uscat doi in vara asta desi au fost udati regulat. S-au uscat , adica au picat toate frunzele. ei nu au murit. au dat noi frunze acum o saptamana.

#54
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

 sorin_tps, on 25 noiembrie 2021 - 07:41, said:

Cresc foarte incet. plus ca nu le place caldura. mie mi s-au uscat doi in vara asta desi au fost udati regulat. S-au uscat , adica au picat toate frunzele. ei nu au murit. au dat noi frunze acum o saptamana.
Acelasi lucru am patit si eu vara aceasta la ei aproape sau uscat o parte din ei, aveau frunzele arse.
Eu am 10 bucati din specii diferite din care 6 sunt pe rod in primavara am adunat cam 500 grame fructe, Fructele au diferite forme de la lunguiete si subtiri, la rotunde sau sub forma de para,
si nuantele de albastru difera un pic ca si perioada de coacere. La mine fructele au fost bune si foarte bune la gust majoritatea dulci doar unele au fost putin acrisoare.
Oricum fructul se coloreaza inainte de a fi copt bine, Am vazut ca acum au si cu fruct de culoare roz.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate