Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Afin siberian Lonicera Caerulea var. Kamtschatica

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Am infiintat anul acesta un rand de cca. 15m de plante achizitionate asta toamna si iernate la ghiveci afara si transplantate la loc <definitiv> acum la sfarsit de primavara din care doua aparent mai salbaticioase au si fructificat neste gagareze mici si cam acrisoare...
Pana ce vad ce performeaza si celelalte cca. 20 de soiuri as fi tare curios sa aflu daca au mai incercat si altii si cu ce rezultate, eventuale sfaturi si povete...
Help!
;)

Edited by subway_guru, 21 May 2019 - 20:04.


#2
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Am pus si eu in primavara cateva bucati de lonicera Karina si Duet.

In toamna intentionez sa plantez si niste Saskatoon. Cica ar fi mai gustoase decat siberienele...

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Daca nu "performeaza", tot degeaba, tu-i rasa ei de romgleza.

#4
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ținând cont că e vorba de afin siberian,ar fi trebuit să gavareasca ceva in romrusa,nu ?  :)

#5
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Performanski e harasho?
;)

#6
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Din cate am aflat eu de la pepiniera moara (suceava) care aduc marfa din Polonia :) trebuie sa ai soiuri diferite ca sa se polenizeze. Am cumparat si eu doua plante dar nu stiu din ce motiv una nu a supravietuit si a ramas una singura. A inflorit dar nu a legat. O sa mai iau cateva, se pare ca la ghiveci mai au.

#7
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Așa zice și gogu,că ar trebui soiuri diferite.

#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Soiurile <performanski> sunt fie rusesti fie canadiene...
;)
Si mai lasa-ma cu gogu-gogomanu, la mine cele doua plante ce au fructificat erau fix acelasi soi, celelalte n-au inflorit fiind ori prea adolescentine ori prea debile...

Edited by subway_guru, 24 May 2019 - 21:52.


#9
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Pai e clar in cazul asta. O sa intreb daca si ce mai au la ghiveci, eventual si Saskatoon (Amelanchier) daca mai au o sa iau si eu.

#10
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ăla canadian e altă mâncare de pește, cica-i zice saskatoooooon !

 cotzi, on 24 mai 2019 - 21:50, said:

Pai e clar in cazul asta. O sa intreb daca si ce mai au la ghiveci, eventual si Saskatoon (Amelanchier) daca mai au o sa iau si eu.
De saskatoon nu te mai obosi sa intrebi,nu mai au.

#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Iei premiul nobil daca reusesti sa incrucisezi lonicerele cu amelanchierii!!!

#12
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Eu am vre o 10 bucati din soiuri diferite pe rod. Depinde de soi unele fac fructe mici si lunguiete mai acrisoare, altele le fac mai mari si rotunde si dulci, Fructele se scutura repede dupa coacere.
Dar sunt foarte precoce, timpurii, rezistenta maxima la ger, produc an de an, nu sunt pretentioase la conditiile de sol, si nici nu prea le-am administrat ingrasaminte. Nu am vazut nici o boala la ele. Sufera doar cand este seceta si foarte cald.Unele fructe pateaza. Sunt autopolenizatoare in general dar le merg mai bine daca ai minim doua soiuri. Nu rezista la transport. Copii insa le adora.

#13
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004

 subway_guru, on 24 mai 2019 - 21:53, said:

Iei premiul nobil daca reusesti sa incrucisezi lonicerele cu amelanchierii!!!
Pai n-am zis asa ceva! Intentionam sa-mi completez "colectia" de berries cu Amelanchier daca tot as fi facut drumul pana la ei (desi sunt aproape, peste deal de la mine). Am spus doar ca proprietarul de la acea "pepiniera" mi-a recomandat sa am macar doua soiuri diferite. Chiar si asa, cu o singura planta, vad ca facut cateva fructe, cam mici, ce-i drept. Sunt curios daca a fost autopolenizare sau e posibil sa se polenizeze cu lonicerele decorative (caprifoi) de prin sat de la mine care sunt cam pe la fiecare casa?

Una din afinele siberiene de la mine si contractura dupuytren... care ma cam incurca la munca uneori Posted Image

Attached Files



#14
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 EternalPain, on 27 mai 2019 - 12:46, said:

altele le fac mai mari si rotunde si dulci,

Sunt rotunde sau mai rotunde? Esti sigur ca sunt lonicera si nu saskatoon?

#15
JeNeI

JeNeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 20.01.2007

 DDuras, on 28 mai 2019 - 09:40, said:



Sunt rotunde sau mai rotunde? Esti sigur ca sunt lonicera si nu saskatoon?

Saskatoon este afinul canadian, care este rotund si are culoarea roz spre violet. Cel din poza de mai inainte este afin siberian, care la randul sau are mai multe soiuri, fiecare cu forma/gust diferit.

EDIT: Prima poza este afinul siberian Duet cumparat de la Pepiniera Peris, iar a doua poza este cel cumparat de la SweetGarden.

Attached Files


Edited by JeNeI, 28 May 2019 - 16:01.


#16
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Asta stiu si eu. Numai ca pana acum n-am vazut afina siberiana rotunda ...

#17
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

 DDuras, on 29 mai 2019 - 09:50, said:

Asta stiu si eu. Numai ca pana acum n-am vazut afina siberiana rotunda ...


http://www.gradinamo...an-tola-7752345
Sunt oval-rotunjite conform descrieri dar mie mi se par destul de rotunde...oricum nici fructele afinului nu sunt complet rotunde.
Pentru mine cel mai important este diferenta de gust de la acru la dulce dintre soiuri, perioada de coacere si rezistenta.

 JeNeI, on 28 mai 2019 - 15:57, said:

Saskatoon este afinul canadian, care este rotund si are culoarea roz spre violet. Cel din poza de mai inainte este afin siberian, care la randul sau are mai multe soiuri, fiecare cu forma/gust diferit.

EDIT: Prima poza este afinul siberian Duet cumparat de la Pepiniera Peris, iar a doua poza este cel cumparat de la SweetGarden.

 JeNeI, on 28 mai 2019 - 15:57, said:

Saskatoon este afinul canadian, care este rotund si are culoarea roz spre violet. Cel din poza de mai inainte este afin siberian, care la randul sau are mai multe soiuri, fiecare cu forma/gust diferit.

EDIT: Prima poza este afinul siberian Duet cumparat de la Pepiniera Peris, iar a doua poza este cel cumparat de la SweetGarden.
Cel din a doua poza e soiul Lonicera Kamtschatica e autofertil, precoce si productiv dar e acrisor, iar fructele se prabusesc la coacere. E cel mai timpuriu soi care se coace , desi sunt intr-o zona de deal destul de rece noaptea de la inceputul lui mai fructele lui se albastresc urmand ca pe la jumatatea lunii mai sunt bune de mancat. Efectiv e primul fruct care il am in gradina.

#18
JeNeI

JeNeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 20.01.2007

 EternalPain, on 29 mai 2019 - 16:36, said:




http://www.gradinamo...an-tola-7752345
Sunt oval-rotunjite conform descrieri dar mie mi se par destul de rotunde...oricum nici fructele afinului nu sunt complet rotunde.
Pentru mine cel mai important este diferenta de gust de la acru la dulce dintre soiuri, perioada de coacere si rezistenta.



Cel din a doua poza e soiul Lonicera Kamtschatica e autofertil, precoce si productiv dar e acrisor, iar fructele se prabusesc la coacere. E cel mai timpuriu soi care se coace , desi sunt intr-o zona de deal destul de rece noaptea de la inceputul lui mai fructele lui se albastresc urmand ca pe la jumatatea lunii mai sunt bune de mancat. Efectiv e primul fruct care il am in gradina.

Poti sa ne dai impresii despre gradinamosului? Am comandat afini siberieni din toate soiurile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate