Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Consiliul UE interzice anumite articole de unică folosință din plastic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Nu vad nici o problema aici. Se creaza lucruri noi, companii noi, spre binele societatii.
Betisoarele din plastic pentru cafea sunt inlocuite deja de mult cu cele plate, din lemn . Sunt si rotunde, asemanatoare cu betisoarele pentru frigarui, doar ca nu sunt ascutite.

Furculite si lingurite (cam plate...) stantate din foaie din lemn, subtire. Cutii pentru mancare luata acasa, din carton, asemanator cu cartoanele pentru oua.

Incurajarea folosirii recipientior reutilizabili, din plastic, pentru sucuri, milkshake (vii cu ele de acasa insa si le dai vanzatorului sa toarne direct in ele).

Reciclatul costa.
Aruncatul - aiurea- nu, pana vede organu' si te vindeca.

#38
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Cu recipientele pentru alimente din hartie as fi de acord. Dar sacosele din hartie sunt O PORCARIE, mai ales daca ploua. Dar si "pe uscat" se rup foarte usor. Prefer sa ma duc la magazin cu sacosa de panza, ca pe vremea lu' mamaie, decat sa-mi dea astia panarame din alea de hartie.

PS O modalitate simpla de a reduce consumul de plastice e sa nu mai beti apa imbuteliata, ci doar de la robinet. Se incumeta cineva? Posted Image Pe mine nu ma deranjeaza, dar multi membri ai familiei si prieteni stramba din nas.

Edited by pufonel, 21 May 2019 - 23:57.


#39
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Cu sacosa din hartie, de acord ca in caz de ploaie ai cam incurcat-o daca nu o feresti bine.

Nu merge peste tot, dar uneori merge, de ex aici unde nimeni nu umbla cu vreo sacose mai mult de 10-15 metri, doar pana la masina :lol:
Toate magazinele au  sacose de vanzare, "ECO" dintr-un fel de panza netesuta, ieftine, vai de capul lor dar tin (cei 10 metri...) pentru cateva cumparaturi. Eu am intotdeauna in masina 2-3 sacose din acelea, vin cu caruciorul pana acolo si torn marfa in ele. Am si o ladita pliabila. Asa ar putea face toti. E drept ca nici eu nu fac asa intotdeauna, e foaarte comod sa vii cu mana goala la magazin, ca oricum gasesti acolo pungi cate vrei, e autoservire deci poti pune si 5 pungi de plastic una in alta ca sa nu se rupa, ca nu conteaza.
Risipa e mult mai usor de facut, e confortabila, si cum societatea moderna se inchina la zeul Confort...

Apa din sticlele din plastic tot de la robinet este. Doar ca nu cari si robinetul dupa tine. In excursii de ex, cam greu sa le inlocuiesti, daca nu cumva ai sticlele tale, termos, etc, ca un cetatean responsabil ce esti :D

#40
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Greu s-au miscat.

#41
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postatupi, on 21 mai 2019 - 18:49, said:

Poate in RO se gasesc.
daca se gasesc in Romania se gasesc in ue. Spune-mi adresa si-ti trimit unul, platesti doar transportul

#42
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postericmario, on 21 mai 2019 - 18:44, said:


Deci in loc sa vedem munti de chestii care rezista 2000 ani, vol vedea aceiasi munti dar din chestii care rezista 5 ani.

Cam asta e rezumatul.

#43
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View Postdon_dannielo, on 22 mai 2019 - 08:04, said:

Deci in loc sa vedem munti de chestii care rezista 2000 ani, vol vedea aceiasi munti dar din chestii care rezista 5 ani.

Cam asta e rezumatul.
Ce material plastic rezista 2000 de ani? Poate teflonul, siliconul, plexiglass-ul, adica cele mai putin utilizate.

#44
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdon_dannielo, on 22 mai 2019 - 08:04, said:

Deci in loc sa vedem munti de chestii care rezista 2000 ani, vol vedea aceiasi munti dar din chestii care rezista 5 ani.
Cam asta e rezumatul.

Daca ar fi asa cum zici, castigul ar fi inimaginabil de mare.

Problema ar fi cvasi-rezolvata, caci cea mai mare problema pe care o genereaza plasticul, nu e cea estetica, adica faptul ca ne deranjeaza pe noi la ochi muntii de deseuri, ci faptul ca otraveste biosfera, nenumarate specii vazute sau nevazute sufera din cauza lui.

In plus, este o greseala in analiza ta - cum adica primele chestii rezista 2000 de ani, celelalte 5 ani, dar noi sa vedem aceiasi munti?

Pai alea care rezista 2000 de ani, se acumuleaza an de an din ce in ce mai multe, dupa 50 de ani ai super-munti.

In plus, cu plasticul avem urmatoarea problema - daca de maine i se gaseste in mod miraculos inlocuitorul perfect biodegradabil, pai ceea ce am deversat pana acuma, nu dispare, tot acolo va fi si peste 50, 100 de ani.

Deci ape, mari, oceane, chiar si campii curate nu mai pupãm noi indiferent ce descoperiri geniale vom avea in sensul asta, si nici copiii sau nepotii nostri. Asta-i mostenirea lasata de generatiile din prezent - o lume mizerabila vreme de secole.

Edited by Phobos, 22 May 2019 - 17:37.


#45
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postpufonel, on 21 mai 2019 - 23:55, said:

PS O modalitate simpla de a reduce consumul de plastice e sa nu mai beti apa imbuteliata, ci doar de la robinet. Se incumeta cineva? Pe mine nu ma deranjeaza, dar multi membri ai familiei si prieteni stramba din nas.
Eu am gasit de mult solutia: filtrul (cu carbon activ, adica charcoal); filtre de-alea simple tip cana, intr-o prima instanta; sunt ieftine, vreo 60-70 lei cana cu doua cartuse, apoi dupa ce "toata lumea" (familia) se conving ca sunt bune, se poate trece la filtre un pic mai scumpe (110-130 lei) dar care au durata mare de utilizare - alea de tip "la robinet"; etc.
Aceste filtre taie complet gustul si mirosul neplacut de clor, plus mai retin si alte prostii care sunt in apa de la robinet.

#46
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdon_dannielo, on 22 mai 2019 - 08:04, said:

Deci in loc sa vedem munti de chestii care rezista 2000 ani, vol vedea aceiasi munti dar din chestii care rezista 5 ani.

Cam asta e rezumatul.
Te știu de multă vreme și am o părere bună despre tine.
De ce mă obligi să mi-o schimb?

În Germania un flacon/pet din plastic costă 25 de cenți.
Deci o apă minerală, cea mai ieftină, costă 19 cenți+25 cenți ambalajul.
Știi căte pet-uri vezi aruncate pe stradă? ZERO!
Pentru dozele din aluminiu e la fel, doar sticlele de bere costă 8 cenți.
Bine, ăștia sunt singurii din Europa care au așa ceva, pe lângă alte câteva.

Exemple de genul ăsta nu-s în stare ai noștri să urmeze. Nu și nu.

#47
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
Si se mai mira aia ca ii înjură lumea.traiasca dictatura de la bruxelles.

#48
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postericmario, on 22 mai 2019 - 18:28, said:


Te știu de multă vreme și am o părere bună despre tine.
De ce mă obligi să mi-o schimb?

ĂŽn Germania un flacon/pet din plastic costă 25 de cenți.
Deci o apă minerală, cea mai ieftină, costă 19 cenți+25 cenți ambalajul.
Știi căte pet-uri vezi aruncate pe stradă? ZERO!
Pentru dozele din aluminiu e la fel, doar sticlele de bere costă 8 cenți.
Bine, ăștia sunt singurii din Europa care au așa ceva, pe lângă alte câteva.

Exemple de genul ăsta nu-s Ă®n stare ai noștri să urmeze. Nu și nu.

Vorbesti unui public care e infuriat si acum ca de 2-3 ani le e mai greu sa se otraveasca pe sine si pe cei din jurul lor (interzicerea fumatului).

#49
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View PostSlick0r, on 22 mai 2019 - 18:37, said:

Vorbesti unui public care e infuriat si acum ca de 2-3 ani le e mai greu sa se otraveasca pe sine si pe cei din jurul lor (interzicerea fumatului).

Otravire care de fapt era mai mult o abureala, de-aia e infuriat.

#50
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Da, e "abureala", cum sunt si milioanele de coincidente fumat-cancer la plamani.

#51
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postpufonel, on 21 mai 2019 - 23:55, said:

Cu recipientele pentru alimente din hartie as fi de acord. Dar sacosele din hartie sunt O PORCARIE, mai ales daca ploua. Dar si "pe uscat" se rup foarte usor. Prefer sa ma duc la magazin cu sacosa de panza, ca pe vremea lu' mamaie, decat sa-mi dea astia panarame din alea de hartie.

PS O modalitate simpla de a reduce consumul de plastice e sa nu mai beti apa imbuteliata, ci doar de la robinet. Se incumeta cineva? Posted Image Pe mine nu ma deranjeaza, dar multi membri ai familiei si prieteni stramba din nas.
eu am niste sacose de rafie de la lidl, megaimage etc indestructibile, sint si frumoase, se pot si spala... de ce insista lumea sa mearga cu mana in fundulet la magazin?

le am in portbagaj... ba car cu ele si scule si chestii grele si nu se rup... care e problema?

apa de la chiuveta? in Ro? ai innebunit? nu e potabila in cea mai mare parte a timpului, chiar si oficial! Cauta pe google daca nu stii... unde locuiesti?

View PostPhobos, on 22 mai 2019 - 17:27, said:

Deci ape, mari, oceane, chiar si campii curate nu mai pupãm noi indiferent ce descoperiri geniale vom avea in sensul asta, si nici copiii sau nepotii nostri. Asta-i mostenirea lasata de generatiile din prezent - o lume mizerabila vreme de secole.
in Romania nu mai pupam noi, in elvetia da.

View PostH6D-100c, on 22 mai 2019 - 11:26, said:

Ce material plastic rezista 2000 de ani? Poate teflonul, siliconul, plexiglass-ul, adica cele mai putin utilizate.
PETul
sticla aia banala de apa

#52
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Sa-mi bag ceva in interzicerea lor. Acum imi dau betisor de lemn la cafea de-mi strica tot gustul.

#53
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

Quote

PETul
sticla aia banala de apa

https://en.wikipedia...e_terephthalate
Si solutia:
Japanese scientists have isolated a bacterium Ideonella sakaiensis that possesses two enzymes which can break down the PET into smaller pieces that the bacterium can digest. A colony of I. sakaiensis can disintegrate a plastic film in about six weeks.[24][25]

N-am mai vazut nci un PET mai vechi de ~20 de ani pe undeva...e un material plastic efemer(Mylar).

#54
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
N-ai mai vazut pt ca le-au luat rromii si vantul de pe strazi si au ajuns in gropile de gunoi. Sau le-a purtat apa pana in oceane.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate