Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Achizitie Masina Buget 35.000 Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Stai la tara, vrei fiabil, Toyota LC 150, pui banii de reparatii si o iei noua, garantie, etc.
Aia de 3l pe la 120Km/h autostrada .de cam 11l%, modelul nou este cu motor mai mic, cred ca de 2,8l si consuma ceva mai putin.

Edited by Ion_Bumbu, 18 May 2019 - 22:02.


#20
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Si e greunsa setezi pe autoscout sau mobile niste filtre de pret, vechime, km?

#21
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Posta_mada21, on 18 mai 2019 - 21:58, said:

auzi la el masina noua dina 2012 cu 150 mii km

ala e un cazan despre ce vorbim..

ia ti un seria 5 si zi merci, sa nu fie mai vechi de 4 ani

M-ai spart. Daca si o masina din 2012 cu 150 de mii e cazan...

Ati luat-o razna rau rau rau rau de tot cu exagerarile de genul asta...

Edited by Elenistic, 18 May 2019 - 22:05.


#22
Flo1994

Flo1994

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.05.2019

View Posta_mada21, on 18 mai 2019 - 21:58, said:

auzi la el masina noua dina 2012 cu 150 mii km

ala e un cazan despre ce vorbim..

ia ti un seria 5 si zi merci, sa nu fie mai vechi de 4 ani

Cazane sunt alea care ajung in RO si se vand cu 10k euro cu 100mii km, eu vorbesc despre masini care au o garantie si un service curat...
Cat despre Seria 5, cu 37-38 o iei cu 15mii de km aici, an 2018

View Postunbrutus, on 18 mai 2019 - 21:51, said:

da, asa pare mai logic

VW Phoeton motor 3.0, transmie integrala quottro si suspensii pe aer reglabile. poti lua model 2014 (modelul cu facelift adica) si cu 15-20.000 euro, de multe ori cu km putini. Neaparat cu Dynaudio, softclose, webasto, trapa, si scaunele cu reglaje pe 10000 de directii, ventilate, evident

Nu zic ca e ce mai buna idee, dar lasa jumate din buget pt orice altceva. Phoeton vine cu garantie in general

Drept iti spun ca m-am uitat deja si la astea...
Dar am auzit ca:
Consumul la motorul de 3.0 ar fi foarte mare fata de motoarele 3.0 mai recente, nu stiu cat e de adevarat
Modelul nu a avut success, nu se vinde si de asta are pret mic si totusi ma gandesc la momentul cand o sa vreau sa o vand totusi sper sa mai pot lua ceva pe ea
Cat despre ea, am auzit ca ar avea probleme cunoscute si e foarte costisitoare fiind full cu toate sistemele si tehnologia actuala sa spunem

Intradevar, o iei cu 18mii full si cu putini km

View Posttfmercedez, on 18 mai 2019 - 22:01, said:

Si e greunsa setezi pe autoscout sau mobile niste filtre de pret, vechime, km?

Clar, dar aici intrebarea mea se refera la altceva, nu vreau sa stiu ce as putea gasi ci as vrea pareri de la cineva care poate are vreo masina din astea enumerate de mine si imi poate spune ceva despre ea, referitor la intretinere, probleme si altele...

Edited by Flo1994, 18 May 2019 - 22:14.


#23
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Daca vrei masina luxoasa ,comoda ,buna si  frumoasa pe care sa o conduci cu placere,la banii aceia eu in locul tau m-as orienta catre Lexus sau Infiniti.

Edited by PiticVerde, 18 May 2019 - 22:17.


#24
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
in cat timp pui deoparte 35 mii eur din venituri ca sa iti permiti sa ii dai pe masina? mai mult sau mai putin de un an?

sunt mai scumpe in germania zicea un oarecare pe aici; nu desteptule, doar ca alea au km reali si istorie serviceuri

Edited by a_mada21, 18 May 2019 - 22:23.


#25
Flo1994

Flo1994

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.05.2019

View Posta_mada21, on 18 mai 2019 - 22:21, said:

in cat timp pui deoparte 35 mii eur din venituri ca sa iti permiti sa ii dai pe masina? mai mult sau mai putin de un an?

1 an jumate-2
Repet idea, ceva bun si care sa merite bani, sa fie premium, nu trebuie neaparat sa fie A8 sau SERIA 7, dar ceva tot din segment premium care sa fie FIABIL, asta e cel mai important lucru, nu inseamna ca daca am 35mii pentru o masina nu am ce face cu bani, sa ne intelegem...

#26
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
@flo1994 tu nu o sa gasesti om care sa-ti raspunda la intrebarile tale, fiindca ceri prea mult.
1.tu vrei sa existe cineva pe forum care sa aiba una dintre masini(care-s destul de rare) si care a mers si cu celalalte ca sa-ti faca o comparatie.
2.vrei ca acel om sa stie si ce probleme are x masina din anul y. gen, motorul de la masina x are probleme cu lantul sau etc. alta e mai fun to drive. sau ia echiparea asta ca scaunele sunt mai bune.

Ce sa zic, nu prea cred ca exista persoana pe forum. De obicei daca nu am ce sa-i spun omului nu fac offtopic si imi vad de viata. Dar azi poate te ajuta sfaturile astea.

1.Exista un tip in Romania care testeaza masini sh si care mai stie cateva lucruri, uita-te pe youtube la "masina potrivita" si vezi daca gasesti ceva.
2.Intra pe forumurile dedicate marcii si cauta informatii cat mai multe. acolo oameni se plang si cauta rezolvari. Mai de mult, stateam toata ziua pe clubford si cautam chestii. Si stiam ca motorul x cam are probleme cu turbosuflanta sau urmatorul model are un furtun prost care plezneste.
3.Fa test drive si incearca-le sa vezi care-ti place mai mult.
4.Sfaturi de viata nu-si au mereu rostul, dar poate vrei sa ai si alte vise. astea cu masini se transforma in cosmaruri.

Edited by bobitad, 18 May 2019 - 22:28.


#27
Flo1994

Flo1994

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.05.2019

View Postbobitad, on 18 mai 2019 - 22:26, said:

@flo1994 tu nu o sa gasesti om care sa-ti raspunda la intrebarile tale, fiindca ceri prea mult.
1.tu vrei sa existe cineva pe forum care sa aiba una dintre masini(care-s destul de rare) si care a mers si cu celalalte ca sa-ti faca o comparatie.
2.vrei ca acel om sa stie si ce probleme are x masina din anul y. gen, motorul de la masina x are probleme cu lantul sau etc. alta e mai fun to drive. sau ia echiparea asta ca scaunele sunt mai bune.

Ce sa zic, nu prea cred ca exista persoana pe forum. De obicei daca nu am ce sa-i spun omului nu fac offtopic si imi vad de viata. Dar azi poate te ajuta sfaturile astea.

1.Exista un tip in Romania care testeaza masini sh si care mai stie cateva lucruri, uita-te pe youtube la "masina potrivita" si vezi daca gasesti ceva.
2.Intra pe forumurile dedicate marcii si cauta informatii cat mai multe. acolo oameni se plang si cauta rezolvari. Mai de mult, stateam toata ziua pe clubford si cautam chestii. Si stiam ca motorul x cam are probleme cu turbosuflanta sau urmatorul model are un furtun prost care plezneste.
3.Fa test drive si incearca-le sa vezi care-ti place mai mult.
4.Sfaturi de viata nu-si au mereu rostul, dar poate vrei sa ai si alte vise. astea cu masini se transforma in cosmaruri.

Multumesc pentru sugestie.
Ar fi ideal macar daca ar vreun posesor de A8, SERIA 7 sau Q7 sa imi spuna efectiv experienta lui cu masina asa in mare, poate adunand mai multe opinii as putea sa ma indrept mai mult spre un model fata de altul
Cat despre ultimul sfat, sunt constient si sunt deacord cu tine, e o slabiciune si chiar o prostie sa bagi bani in asta pentru ca niciodata nu castigi, se pierde si mult, dar am zis macar odata sa incerc

#28
shady_rulls

shady_rulls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.01.2007
Seria 6 nu îți place? Mie mi se părea cea mai faina de la bmw

#29
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

View PostFlo1994, on 18 mai 2019 - 22:25, said:


1 an jumate-2
Repet idea, ceva bun si care sa merite bani, sa fie premium, nu trebuie neaparat sa fie A8 sau SERIA 7, dar ceva tot din segment premium care sa fie FIABIL, asta e cel mai important lucru, nu inseamna ca daca am 35mii pentru o masina nu am ce face cu bani, sa ne intelegem...
filabile sunt toate masinile mai noi prietene, daca le intretii corect

daca te uiti la masina din 2012, la fel poate fi fiabila, insa va trebui sa schimbi piese mai scumpe

vrei premium? o vechitura premium poate

#30
Flo1994

Flo1994

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.05.2019

View Postshady_rulls, on 18 mai 2019 - 22:37, said:

Seria 6 nu îți place? Mie mi se părea cea mai faina de la bmw

E misto dar as vrea ceva mai larg un pic desi nu e foarte departe de A7 la dimensiuni find ambele 4 locuri

View Posta_mada21, on 18 mai 2019 - 22:42, said:

filabile sunt toate masinile mai noi prietene, daca le intretii corect

daca te uiti la masina din 2012, la fel poate fi fiabila, insa va trebui sa schimbi piese mai scumpe

vrei premium? o vechitura premium poate

Pai Seria 5 sau E class cu 15mii de km 2018 eu zic ca e destul de premium sa spunem si se incadreaza un buget
la fel si X5 sau Q7 2015 se ia cu 35-40mii euro cu 120km max

#31
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
eu am exclus diesel, si dotarile sa fie peste medie

#32
Flo1994

Flo1994

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.05.2019

View Posta_mada21, on 18 mai 2019 - 22:59, said:

eu am exclus diesel, si dotarile sa fie peste medie

Eu vreau DIESEL, la benzina inca nu as vrea sa ma bag momentan
Si ca dotari, clar ca vreau FULL sau aproape, nu cheala desigur

#33
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Ia ceva cu garanție cât mai mare.
Poți citi pe forumurile dedicate cam care ar fi problemele specifice. Degeaba întrebi aici posesorii pt că sunt mai putini ca pe forumul dedicat și unii vor zice că mașinile merg ceas, alții că au stat cu ele numai prin service. Nu îți vei putea face o părere/impresie despre o anumită mașină doar de aici. Forumurile mărcii sunt rezolvarea.

#34
Flo1994

Flo1994

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.05.2019

View Postcorcodel10, on 18 mai 2019 - 23:06, said:

Ia ceva cu garanție cât mai mare.
Poți citi pe forumurile dedicate cam care ar fi problemele specifice. Degeaba întrebi aici posesorii pt că sunt mai putini ca pe forumul dedicat și unii vor zice că mașinile merg ceas, alții că au stat cu ele numai prin service. Nu îți vei putea face o părere/impresie despre o anumită mașină doar de aici. Forumurile mărcii sunt rezolvarea.

Asa o sa fac, mersi

#35
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Te axezi pe 3-4 modele, în funcție de criteriile tale: cilindree, căluți, spațiu interior, portbagaj, ergonomie, sisteme de siguranță etc și încerci să afli cât mai mult despre acele modele.


#36
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
de ce vorbim de masinile alea la 35.000?la banii aia exista 2 variante. ghibli sau audis8. eu am luat s8.

Edited by zile_san, 18 May 2019 - 23:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate