Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Prima experienta la locul de munca

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 MarianG, on 14 mai 2019 - 16:56, said:

Nepoate, casca ochi sau ***** ****!

Ce țară...
Am ajuns să ne lăudăm cu nepotismul...:D

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu lucram in 3 schimburi si in schimbul de noapte ma duceam cu patura si cu perna si dormeam toata noaptea. Aveam 2 colegi care vroiau sa se bage in seama si sa ma toarne securistului uzinei probabil. Dar nu au apucat, ca a venit revolutia. :D

#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
4 ani și jumătate am fost "în concediu".
Am lucrat într-o stație numită SRA, 24 cu 72 ore. (poate câțiva vor știi de la vine SRA)
Stație în care nu făceam absolut nimic în afară să citesc niște contoare.
În rest liniște și pace + internet pe pc + antenă Dolce.

Ce vremuri...

#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
nu chiar la primul loc de muncă, dar într-o țară străină am dat peste un șef care mi-a zis:
”nu mă interesează ce faci, dar dacă trebuie să știu spune-mi din timp!”
Intenția mea era să stau șase luni la compania respectivă, să câștig ”canadian experience”. Șeful ăla m-a făcut să stau șapte ani la acea companie.

#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 ericmario, on 14 mai 2019 - 18:21, said:

4 ani și jumătate am fost "în concediu".
Energetician?

 Sabinatu, on 14 mai 2019 - 17:56, said:

Am ajuns să ne lăudăm cu nepotismul...
eu am inteles ca am voie sa ma plang Posted Image

#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 MarianG, on 14 mai 2019 - 18:26, said:

Energetician?

Nope, electrician.
Asta sunt, asta fac.
Si azi sunt în concediu, dar azi am un "concediu" mult mai bine plătit, doar că e de 8 ore/zi și fără antena Dolce. :)

Edited by ericmario, 14 May 2019 - 18:33.


#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Munca? Ceva ce nu as fi vrut sa existe in viata mea si o vreme am crezut ca voi fi unul dintre acei norocosi. Oricat de putina/multa ar fi si indiferent ca intelectuala sau fizica, munca mi se pare foarte grea. Si scoala a fost o munca grea, traiam doar pentru vacante, supravietuiam ca sa ajung la weekend-uri si vacante, plangeam la finalul vacantelor. Facultatea a fost mai usoara si cea mai usoara perioada e cea de la semnatura mea, 98% libertate fara a fi somer.

Lucrez in familie, cu fratele, cumnata si 2 colaboratoare de birou. Prima experienta a fost in septembrie 2008, de atunci pana in martie 2014 am lucrat cu tatal meu, era usor ca doar dactilografiam dupa dictare si nu veneam chiar zilnic la birou, miercurea eram mereu liber, martea era cea mai incarcata zi.

Dar era nasol ca in toamna 2008 trebuia sa invat condusul masinii (scoala si permisul le-am luat in 2004 inainte de facultate), am facut iar pauza in 2011 si in primavara 2014 am fost nevoit sa invat iar condusul masinii, rupand numarul de inmatriculare intr-un mic copac din curte (in 2009 am lovit masina unui politist in parcare), apoi in 2009 sa ma acomodez cu scrierea in Word si tata dicta repede repede.

In 2014 tata a murit si a trebuit sa ma apuc serios de munca, luni vineri 8-10 ore la birou si lucru pe de-a intregul sau aproape pe de-a intregul cu dosarele, nu doar tehnoredactare, as fi iesit la pensie in 2014 si as iesi chiar maine. Dar raman in jobul asta, cat oi rezista si cat m-or suporta rudele la birou, pentru ca 1 are vacanta vara cat de cat si 2 este intre rude, nu am 3 schimburi, nu am sefi/patroni in adevaratul sens al cuvantului.

Edited by Neaceasca85, 14 May 2019 - 18:38.


#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 Naijax, on 14 mai 2019 - 17:17, said:

- Aide PLM. Alt inginer ma !? De unde dracu tot apareti ?
nici asta n-are moarte

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 ericmario, on 14 mai 2019 - 18:21, said:

4 ani și jumătate am fost "în concediu".
Am lucrat într-o stație numită SRA, 24 cu 72 ore. (poate câțiva vor știi de la vine SRA)
Stație în care nu făceam absolut nimic în afară să citesc niște contoare.
În rest liniște și pace + internet pe pc + antenă Dolce.

Ce vremuri...
Eu dintotdeauna am citit si scris pe forum pe furis de la birou. Tata credea ca e Facebook, fratele stie ca este forum si-mi zice.

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Neaceasca85, on 14 mai 2019 - 18:35, said:

Eu dintotdeauna am citit si scris pe forum pe furis de la birou. Tata credea ca e Facebook, fratele stie ca este forum si-mi zice.
Ohoo, să înțeleg că nu crezi nimic din ce am zis?
Dacă vrei dau detalii, nu am de ce să mă feresc.

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Ba cred, exista si locuri de munca usoare, la tine greutatea era insa tura de 24 de ore.

Noi avem un job relativ banos dar stresant, cu multe detalii care-ti pot scapa si cauzeaza certuri, prea multe termene de respectat, nu se potriveste cu stilul meu de lucru. Si nu putem avea liber decat prin decembrie, iulie si august, cand au judecatorii, mama lor de magistrati.

Edited by Neaceasca85, 14 May 2019 - 18:47.


#30
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Asa, ca sa le pun intr-o oarecare ordine:
1. Lacatus mecanic la centrala termica a unei fabrici mamut (pe vremea cand existau fabrici). Fiind "ala micu`" la inceput faceam treburile "murdare". Tarait generatorul de acetilena (da, generator, ca nu erau tuburi de acetilena atunci) pe distante impresionante, plin cu apa si prin zapada pana la genunchi; curatat boilerele pe interior (eu in interior), 50 grade , lopata, ciocan...
Cu timpul am inceput sa lucrez in schimburi si sa fac treburi mai usoare cum ar fi : sa remediez temporar(noaptea) conductele sparte - pentru asta mergeam pe jos pana la locatie, aprox 1 km cu scara de aluminiu pe un umar, si geanta de scule pe celalalt - veneam inapoi cu hainele lemn (se udau la interventie, si inghetau pe mine pe drumul inapoi).
Colegii ma tratau bine, dupa fiecare concediu gaseam vestiarul spart si sculele lipsa.
2. Merceolog - asta ca m-a motivat punctul 1 si am invatat - am dat un examen si m-am mutat la vanzari. Alta viata, bani mai multi. Programul cam nasol , ca obisnuiam sa cam plec acasa pe la 1 noaptea, si la 7 veneam inapoi.
3. Reparator de utilaje agricole. Luata de la 0 , cu un coleg mai in varsta pe care l-am disperat de cap cu intrebarile. Am invatat multe de la el, mai mult asa...cu insistente. Dupa vreo 6 ani in domeniu, ma suna el sa ma intrebe acuma. De la momentul 0 am trecut prin 4 firme de profil deja si deja se prefigureaza o alta schimbare(rezist greu la oferte bune...)

Ce am invatat? Trecand peste aspectele meseriei am invatat un lucru simplu - sa respect orice om care munceste cinstit . Indiferent ca e "palmas la fundul vacii" , femeie de serviciu, director sau IT-ist.

#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu când am zis concediu, la aia m-am referit.
Adică noaptea era pentru somn, și încă e pentru colegii mei rămași acolo.
SRA e Stație Racord Adânc, la combinatul siderurgic Oțelu-Roșu, sau Mechel Otelu-Roșu.
SRA e același lucru, poate cu altă configurare la Câmpia-Turzii, Târgoviște, Brâila sau unde au mai făcut nemernicii de la Mechel dezastru.

 florinel, on 14 mai 2019 - 18:50, said:

Asa, ca sa le pun intr-o oarecare ordine:
1. Lacatus mecanic la centrala termica a unei fabrici mamut (pe vremea cand existau fabrici). Fiind "ala micu`" la inceput faceam treburile "murdare". Tarait generatorul de acetilena (da, generator, ca nu erau tuburi de acetilena atunci)
Carbid? Posted Image

Râd de vremurile alea, că le-am prins, eu sunt din '80.
Râd de faptul că ăștia nu au habar de generator de acetilenă.
Posted Image

Edited by ericmario, 14 May 2019 - 18:54.


#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
PET-uri cu carbid. Posted Image

#33
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Neaceasca85, on 14 mai 2019 - 19:02, said:

PET-uri cu carbid. Posted Image
Daaa, știu exact la ce te referi, dar shhh...

#34
alexciupy

alexciupy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 24.03.2012
Ohooo...au trecut 35 de ani de atunci!!!

Edited by alexciupy, 14 May 2019 - 19:36.


#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 ericmario, on 14 mai 2019 - 18:58, said:

Eu când am zis concediu, la aia m-am referit.
Adică noaptea era pentru somn, și încă e pentru colegii mei rămași acolo.
SRA e Stație Racord Adânc, la combinatul siderurgic Oțelu-Roșu, sau Mechel Otelu-Roșu.
SRA e același lucru, poate cu altă configurare la Câmpia-Turzii, Târgoviște, Brâila sau unde au mai făcut nemernicii de la Mechel dezastru.


Carbid? Posted Image

Râd de vremurile alea, că le-am prins, eu sunt din '80.
Râd de faptul că ăștia nu au habar de generator de acetilenă.
Posted Image

Uzina de acolo nu mai exista de mult.

#36
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Cind am vazut "prima experienta" am crezut ca vom discuta despre sex Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate