Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Prima experienta la locul de munca

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008

View PostNeaceasca85, on 14 mai 2019 - 19:02, said:

PET-uri cu carbid. Posted Image
stalp de gard,teava,adevaratul bum bum

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 14 mai 2019 - 19:49, said:


Uzina de acolo nu mai exista de mult.
Nu-mi spune ce nu mai există la mine "acasă".

#39
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Prima zi de munca a fost una din cele mai frumoase din viata mea. Dupa ce am efectuat formalitatile de angajare am fost luat in primire de domnul S.., cel care avea sa-mi fie sef, un om foarte destept, de la care am invatat foarte multe. Am facut cunoastinta cu colegii, am mers jos la bufet sa bem o cafea. M-a surprins atitudinea extrem de prietenoasa a colegilor, atmosfera era foarte degajata. Apoi, domnul S.. mi-a prezentat sectia, ce utilje sunt pe acolo, ce se executa. Nu am primit sarcini concrete in acea zi, doar am cautat pe net niste date despre niste utilaje. Muncitorii de asemenea nu m-au speriat atat de tare, au dat dovada de respect si foarte mult bun simt. Mi se adresau doar cu persoana a Ii-a plural, desi eu eram proaspat absolvent.

Edited by titispanac, 14 May 2019 - 20:47.


#40
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View Postbusiness11, on 14 mai 2019 - 17:05, said:

primul meu job a fost part-time, cand imi castigam un ban pe langa facultate in urma cu multi ani. Totul se intampla la un retailer de mobile in vanzari. Pot spune ca a fost o perioada foarte buna din viata mea, care m-a ajutat enorm sa ma dezvolt din punct de vedere comunicativ. Daca pana atunci eram o persoana mult mai inchisa, dupa 3 ani petrecuti in compania, am devenit o persoana foarte deschisa, care nu mai avea probleme sa vorbeasca la telefon cu strainii, sau sa negocieze orice in viata.

Dupa 3 ani si terminarea facultatii am schimbat domeniul din vanzari, pentru ca nu aveam un viitor acolo, la Samsung in fulltime unde am lucrat in departamentul juridic si in comparatie cu experientele in vanzari au fost cei mai duri (alti) 3 ani din viata mea din punct de vedere al job-ului. Pe langa faptul ca erai inconjurat de avocati si absolventi ai dreptului cu experienta, care au un mod de a lucra foarte formal, enervant si cu nasul pe sus, mai te plateau si de rahat pentru 10-11 ore zilnic.

Acum lucrez in semi-management pentru un mare dezvoltator de mall-uri din Europa, si este cred ca cel mai placut job din lume.

Una peste alta fiecare job indiferent ca este placut sau mai putin placut, iti ofera multa experienta in viata si te ajuta sa te dezvolti din multe puncte de vedere. Atat in primul cat si in al doilea job am avut experiente bune si rele, care m-au ajutat sa ajung unde ma aflu in prezent.
Pai de la absolvent in drept ai trecut direct la ''patronakeala''?

#41
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postvata_pa_batz, on 14 mai 2019 - 19:52, said:

Cind am vazut "prima experienta" am crezut ca vom discuta despre sex Posted Image
a fost si ala un phutai

#42
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMarianG, on 14 mai 2019 - 21:18, said:

a fost si ala un phutai

Ceva poze, film? Posted Image

#43
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttitispanac, on 14 mai 2019 - 20:46, said:

Mi se adresau doar cu persoana a Ii-a plural, desi eu eram proaspat absolvent.
- Nepoate!! il vezi? E inginer! Ii zici "domn" sau ti-o furi!
- Nea V, il vad, o fi inginer da' nu e domn.
- Ai dreptate, da' tot ti-o furi!

Edited by MarianG, 14 May 2019 - 21:23.


#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Tovarășu", cum să vă spunem ?
Grup de tineri care erau vorbiți, înainte.
,,Cum vreți, doar să nu mă înjurați " :roflmaofast:
Nea Petrică, mare om, mare caracter, maistru instructor.

#45
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Prima experienta - de vis.
Proaspat absolvent, primul interviu de angajare din viata mea. Interviu luat, eram extraordinar de mandru ca am fost acceptat de o firma mare - nu stiu de ce aveam impresia asta, chiar nu era. Nu conta ca salariul era mic (si mai mic decat ce se anuntase in anunt), ca era o perioada de proba neplatita si ca inclusiv programul era mult diferit, in rau, fata de ce se anuntase.
Si am vazut ce inseamna ture de 11-12 ore pe zi, devenite un obicei, lucru in weekend, totul neplatit. Si am facut cunostinta cu tipologia umana de care imi e cel mai scarba - lingaul frecator de menta. Care e si turnator doar pentru a face rau si sa-i fie lui bine.
Marea fericire de a lucra acolo a durat putin, pentru ca in foarte scurt timp am fost anuntat ca usa e un pic mai incolo si sa n-o trantesc dupa mine. Scurt si elegant.
A fost o prostie imensa ca am acceptat jobul din prima desi nu suna bine, trebuia sa mai caut. Si cand am vazut ca jobul are si mai multe dezavantaje decat parea, tot nu am acceptat evidentul.

3-4 luni de mers apoi prin interviuri, cu moralul la pamant. Eram si catastrofic in gandire si n-a ajutat deloc. Criza economica mondiala era in floare. Iar eu eram asa destept incat nici nu mi-a dat prin cap sa trec sub tacere experienta mea minunata. Cine ar fi angajat un om care spune sus si tare ca a fost dat afara dupa cateva saptamani de la singurul job desi contractul nu era semnat, nu stiu.

Al doilea job, tot foarte frumos - la o firma de apartament (de fapt de jumatate de mansarda) unde am asteptat 2 luni jumate sa mi se faca un act de angajare. Pentru perioada aia am fost platit, in total, cu mai putin de un salariu minim pe economie. "Atat se poate, trebuie sa intelegi" "considera ca e un avans" "nu pot sa fac acte, platesc la stat prea mult"  Nu doresc nimanui sa vada cum e sa fii chemat intr-o camaruta pentru "salariu" si sa ti se intinda un plic cu 500 de lei insotit de "nu ai facut banii astia, dar vine Pastele si la tine si na...". Era exact vinerea de dinaintea Pastelui. Vorbim de 2009, deci valoarea banului nu era foarte diferita. Nu am sa uit niciodata umilinta si nervii, voiam sa ii arunc plicul in fata dar nu aveam un leu in portofel. Am luat banii (pe care chipurile nu ii meritam) si dus am fost. Animalul m-a sunat dupa Paste intreband de ce nu mai vin.


De abia a treia oara a fost normal, am gasit un job la o firma cu adevarat mare. Hamaleala, plantatie, salariul modest. Dar corect, actele erau acte, tura era fixa. Ajunsesem in asa hal incat daca faceam o greseala mica sau un supervizor ma intreba ceva sau imi dadea un mail, eram convins ca voi fi dat afara. Greu mi-am revenit la un mod de gandire normal.

Edited by ambr0zie, 15 May 2019 - 08:57.


#46
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Primul job a fost destul de interesant.

Eram proaspat absolvent al facultatii de automatica si calculatoare si am aplicat si eu la cateva firme. Primul interviu la firma X l-am picat, dar experienta m-a ajutat. Apoi am trecut interviul la a doua firma unde am fost chemat.

Per total, proiectul pe care am lucrat a fost interesant, iar salariul bun pentru acea perioada si nivelul meu de experienta. Managerul de proiect si echipa erau misto si chiar am invatat multe lucrand pe acel proiect. In total am stat in acea firma pt 3 ani, dupa care am zis sa incerc si alte subdomenii ale meseriei.

#47
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

View PostDisstrack, on 14 mai 2019 - 20:56, said:

Pai de la absolvent in drept ai trecut direct la ''patronakeala''?

nu chiar, firma mama este in Franta, de acolo se taie si se spanzura. In Austria suntem doar pentru expansiune si dezvoltarea zonei CEE, mai plimb toata ziua prin Cehia, Slovacia, uneori si Polonia, dar majoritatea timpul in Austria. Peste mine sunt 3 sefi (CEO din Austria) care nu prea ii vezi foarte mult. Dupa care apar eu si cu o gagica, ea este pe partea real estate eu sunt pe partea contractelor, sub noi vreo 40 de angajati.

#48
deea_mche

deea_mche

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.05.2018
Primul job a fost in facultate, lucram la un bar prin centru vechi ca ospatar. Sefii au fost mereu foarte de treaba, insa unii colegi... Totusi am legat o prietenie frumoasa cu fosta colega de la acel loc de munca :) Nu pot sa zic ca imi placea, dar aveam nevoie de bani asa ca am lucrat acolo aproape 2 ani de zile.... Dar, la modul general, a fost o experienta placuta ce m-a ajutat sa ma maturizez si m-a  pregatit pentru viata de adult.

#49
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Prima experienta ???
Lucram numai intre pixde, daca aveam creierul de acum ...

#50
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

View Postlil debul, on 15 mai 2019 - 14:10, said:

Prima experienta ???
Lucram numai intre pixde, daca aveam creierul de acum ...

adica un fel de peste?

#51
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postbusiness11, on 15 mai 2019 - 14:16, said:



adica un fel de peste?
Nu,un fel de " sa n-o mai sugi fara s-o uzi", pt off io' zic sa o iei mai la vale, orice ar insemna asta.

Edited by lil debul, 15 May 2019 - 15:09.


#52
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019

View Postlil debul, on 15 mai 2019 - 14:10, said:

Prima experienta ???
Lucram numai intre pixde, daca aveam creierul de acum ...

Ce ai fi facut daca aveai creierul de acum?

#53
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Primul loc de munca a fost de rahat, numai gagici si un singur barbat nefericit. Toate, ba da TOATE erau isterice, scarbe si pline de aere. Nu aveam nimic de facut in timpul programului, ma plictiseam de moarte si numaram orele, si tot voiau sa stau peste program sa... nu stiu exact ce. Primeam telefoane noaptea pentru tot felul de rahaturi care se puteau rezolva la fel de bine si in timpul zilei, doar ca aia nu aveau conceptul de viata personala. Si apoi venea weekendul in care se intamplau toate lucrurile importante, lucram mai mult in weekend decat in toata saptamana. Am fugit repede, si am apreciat foarte mult urmatorul loc de munca.

#54
Mariam_

Mariam_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.06.2019
Primul job a fost la 18 ani, într-un call center fantomă unde nu lucram pe salariu fix, ci pe bani imaginari în funcție de vânzări. Nu doar că sunam la o grămadă de firme...fantomă, că-mi mai luam și înjurături de mamă și alte blesteme. Nici contract n-am semnat. Mi-am luat cana de cafea și-am plecat acasă...după o săptămână. No regrets. Doar vreo sută de lei sparți pe benzină, că era și la dracu în praznic Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate