Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Centrala electrica legata la puffer?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
HustonT

HustonT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.05.2019
In camera centralei nu este cald fiinda pierde pufferul caldura ci datorita centralei pe lemne ca este langa puffer in 3/3 metri de camera.

#20
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 HustonT, on 13 mai 2019 - 22:32, said:

As dori sa scot cazanul de ardere pe lemne si sa il inlocuiesc cu o centrala electrica 220V de 9KW(daca nu ma insel este cea mai puternica de 220V) pe care sa o leg la puffer. Motivul pt care as dori sa stiu de la dvs. daca aceasta optiune ar fi viabila este ca desi necesarul casei mele este mai mic de 27 KW cat are cea actuala pe lemne cu siguranta acesta e mai mare de 9KW ai centralei pe curent(aceasta fiind vizibil subdimensionata),

 HustonT, on 16 mai 2019 - 12:04, said:

Pufferul este bine izolat iar in camera centralei este cald.
In intervalul -5°C +5°C temp exteriorara, cu apa dusa in 80 °C am autonomie de pana la 24H

 pasilla, on 13 mai 2019 - 22:52, said:

Ai avea nevoie de cca. 47 Kwh.  Cel putin 5 ore. cu o centrala de 9 Kw. Asta fara sa consumi din apa calda si fara pierderi.
Pai hai sa hotaram odata ce cautam si de ce.
1)  spui ca centrala de 9 kW ar fi prea mica pentru casa ta .
2)  Pufferul de 1000 litri la temp. in jur de 0 grd e suficient pentru 24 h . Adica ( vezi calculul lui pasilla de mai sus ) ai nevoie de 47 kWh pentru 24 ore .   Ok,  nu calculam  necesarul de caldura la 0 grd. dar daca facem cu 3 simpla  47 kWh x ( 20-  -15 )/(20-0) rezulta un consum de 82,25 kWh pe zi,  Am calculat consumul la - 15 grd. temperatura exterioara fara a merge la cei -5 grd. estimati de tine.  Nu mai impart cei 82,25 kWh la 24 ca nu cred ca bate cu afirmatia de la pct. 1

Edited by ggelu, 16 May 2019 - 18:20.


#21
HustonT

HustonT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.05.2019
Ok, multumesc .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate