Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Prostia cumparatorului roman

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013

View PostFides, on 13 mai 2019 - 19:13, said:

Acest tip de negociere mai este numitä tocmeala rromeascä. Este o mostenire a culturii orientului,  unde orice act de comert implica acest joc tembel si inutil.


yeah right

Attached Files



#38
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postandreea82a, on 13 mai 2019 - 15:47, said:

Am avut o masina de vanzare, am pus anuntul si am scris toate problemele si pret fix 1000 de euro.
Ma suna lumea si ma intreaba, cu 900 nu o dai? NU. Este pret FIXX/
Dupa o luna am scazut pretul la 900. Ma suna lumea si ma intreaba cu 800 nu o dai?? NU
Nici acum nu am vandut masina si am scazut pretul 800 si acum ma intreaba daca nu o dau cu 700.
Am observat acelasi tipar si la alte produse.
Deci am ajuns la concluzia ca pe roman nu il intereseaza atat mult pretul cat negocierea. Important este sa lasi ceva din pret oricare ar fi el ca sa ii dai impresia ca a facut o afacere...Deci prostie crancena in tara asta,si ne mai miram atunci de ce toti sunt saraci??

Poate de aia si o duce atat de bine emagul cu "reducerile" lor de 50% dupa ce umfla preturile cu 200%. Lumea se inghesuie sa cumpere de la ei chiar daca aceleasi produse se gasesc pe olx la jumatate de pret
Adica pentru o masina  care merita 800 de euro, voiai sa tragi o teapa de 1000 de euro, nu ti-a iesit si acuma esti sictirita ca n-ai gasit prostul sa puna botu´ la teapa?Posted Image Posted Image Posted Image

#39
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Daca vroiam sa trag tepe nu scriam ce trebuie reparat si ziceam "ca merge perfect boss" !!
Dar se pare ca in Romania daca esti onest si corect nu conteaza ca oricum esti considerat tepar.
Ce sa faci, asta inseamna sa fi o natie de ratati!

Dar asa o sa si fac. Scriu ca merge perfect si pun pret 1500.Si apoi o dau la primul destept care imi ofera 1000!

#40
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Em am pus anul trecut niste carti care in librarie erau 100 de lei. Erau in folie, nici macar nu am luat folia de pe ele, erau noi. Le-am pus la 50 de lei si m-a intrebat cineva daca o dau cu 40. Deci am pus pretul la jumatate din pretul magazinului, era cu folia pe ea, si tot a vrut sa las 10 lei.

Dupa cateva zile in care nu m-a sunat nimeni, am renuntat. Mi s-a parut interesant faptul ca jumatate de pret nu era o reducere suficienta.

Edited by PlatonX, 13 May 2019 - 20:32.


#41
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
nu inteleg care e logica. ceri 1000, o lasi pana la urma la 800, dar nu negociezi ? si tot clientii sunt de vina? ba' ejti nebun? n-ai avut nici cea mai mica strategie ... lasa sa treaca un timp, schimba nr de tel (ca ti-l stiu toti samsarii) schimba pozele, reia anuntul. ceri 1200, o lasi la 1000. o vinzi si asta e...nu uita sa bei adălmașul ...

#42
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostFides, on 13 mai 2019 - 19:13, said:

Acest tip de negociere mai este numitä tocmeala rromeascä. Este o mostenire a culturii orientului,  unde orice act de comert implica acest joc tembel si inutil.
Corcodel, totul e negociabil pe lumea asta.

View Postandreea82a, on 13 mai 2019 - 20:19, said:

asta inseamna sa fi o natie de ratati!
Nu mai pune ratarile tale pe seama altora.  Da cu tigaia in cap pana iti vine mintea la loc - ai nevoie de asta.
Poti pune pret fix, si sa nu stai la discutii, e alegerea ta. Dar apoi nu te plangi, ca e tara de cacat ca nu poti vinde tu o partzaita de masina.

Voi nu percepeti lumea cum e... ci ca pe un fel de ideal, de obicei vestic (nici pe asta nu-l stiti).

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostQuantum, on 14 mai 2019 - 06:13, said:

nu poti vinde tu o partzaita de masina.


"Partzaita de masina" :)))))
Cat am putut sa rad :D

#44
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View Postandreea82a, on 13 mai 2019 - 20:19, said:

Daca vroiam sa trag tepe nu scriam ce trebuie reparat si ziceam "ca merge perfect boss" !!
Dar se pare ca in Romania daca esti onest si corect nu conteaza ca oricum esti considerat tepar.
Ce sa faci, asta inseamna sa fi o natie de ratati!

Dar asa o sa si fac. Scriu ca merge perfect si pun pret 1500.Si apoi o dau la primul destept care imi ofera 1000!
Te-ai prins, in sfarsit...Posted Image

#45
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postandreea82a, on 13 mai 2019 - 15:47, said:

Am avut o masina de vanzare, am pus anuntul si am scris toate problemele si pret fix 1000 de euro.
Ma suna lumea si ma intreaba, cu 900 nu o dai? NU. Este pret FIXX/
Dupa o luna am scazut pretul la 900. Ma suna lumea si ma intreaba cu 800 nu o dai?? NU
Nici acum nu am vandut masina si am scazut pretul 800 si acum ma intreaba daca nu o dau cu 700.

Accepți 300 ?

Pune un link cu mașina.

Edited by waterman, 14 May 2019 - 09:47.


#46
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postwagmich, on 13 mai 2019 - 19:56, said:

Adica pentru o masina  care merita 800 de euro, voiai sa tragi o teapa de 1000 de euro, nu ti-a iesit si acuma esti sictirita ca n-ai gasit prostul sa puna botu´ la teapa?Posted Image Posted Image Posted Image
Teapa nu este daca pui pret mare.
Poti sa pui ce pret vrei tu.
Am o vecina la fosta gasoniera care vrea sa vinda un apartament cu 50.000 de euro, de vreo 4-5 ani are anuntul Posted Image Posted Image
Pretul ala este dublu fata de zona / conditii / preturi similare. Deci, este teapa ca e pretul mare ???
Teapa ar fi fost daca nu spunea starea corecta a masinii sau mintea despre altceva.
Ceea ce, ai vazut, nu e cazul.
Deci, unde e teapa ?

Edited by buyonevideo, 14 May 2019 - 10:09.


#47
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Mareti pretul, cu 500 euro, si lasi pana la 1200 si uite asa mai iei in plus 200 fara probleme, iar toata lumea e multumita.

#48
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postandreea82a, on 13 mai 2019 - 15:47, said:

Am avut o masina de vanzare, am pus anuntul si am scris toate problemele si pret fix 1000 de euro.
Ma suna lumea si ma intreaba, cu 900 nu o dai? NU. Este pret FIXX/
Dupa o luna am scazut pretul la 900. Ma suna lumea si ma intreaba cu 800 nu o dai?? NU
Nici acum nu am vandut masina si am scazut pretul 800 si acum ma intreaba daca nu o dau cu 700.
păi nu tu ai fost ăla prost care a scăzut la 800 în loc să vinzi cu 900?

#49
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postandreea82a, on 13 mai 2019 - 15:47, said:

Am avut o masina de vanzare, am pus anuntul si am scris toate problemele si pret fix 1000 de euro.
Ma suna lumea si ma intreaba, cu 900 nu o dai? NU. Este pret FIXX/
Dupa o luna am scazut pretul la 900. Ma suna lumea si ma intreaba cu 800 nu o dai?? NU
Nici acum nu am vandut masina si am scazut pretul 800 si acum ma intreaba daca nu o dau cu 700.


Observi ceva ?... Posted Image

Si, totusi... care-i ultimul pret ?  Posted Image

#50
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
initiator, daca te inerveazć nu mai vinde.. nici sa vanda nu stie oricine.. :)

#51
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
na poftim

Attached Files



#52
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Aici vīnzćtorul a greșit. Cīnd a īntrebat celćlalt "cu cīt mi-o vinzi" rćspunsul corect era "io am zis cīt vreau, zi tu cīt oferi".


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate