Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Prostia cumparatorului roman

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Am avut o masina de vanzare, am pus anuntul si am scris toate problemele si pret fix 1000 de euro.
Ma suna lumea si ma intreaba, cu 900 nu o dai? NU. Este pret FIXX/
Dupa o luna am scazut pretul la 900. Ma suna lumea si ma intreaba cu 800 nu o dai?? NU
Nici acum nu am vandut masina si am scazut pretul 800 si acum ma intreaba daca nu o dau cu 700.
Am observat acelasi tipar si la alte produse.
Deci am ajuns la concluzia ca pe roman nu il intereseaza atat mult pretul cat negocierea. Important este sa lasi ceva din pret oricare ar fi el ca sa ii dai impresia ca a facut o afacere...Deci prostie crancena in tara asta,si ne mai miram atunci de ce toti sunt saraci??

Poate de aia si o duce atat de bine emagul cu "reducerile" lor de 50% dupa ce umfla preturile cu 200%. Lumea se inghesuie sa cumpere de la ei chiar daca aceleasi produse se gasesc pe olx la jumatate de pret

Edited by andreea82a, 13 May 2019 - 15:48.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu se numeste prostie, nu e nici romaneasca
se numeste eroare de ancorare (anchoring bias) si e bine documentata in psihologie

https://www.descoper...ea-de-ancorare/

Edited by gumball3000, 13 May 2019 - 15:53.


#3
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
si pe mine ma enerveaza aia care suna sau dau mesaj cu " care e ultimul pret ? "
vii vezi produsul
si in functie de defectele pe care le are ( daca le are ) mai negociem ici colo

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De fapt nu erau interesati de masina ta... Pune pretul 1100 si accepta sa o lasi la 1000 cand cere - o sa iti spuna ca se mai gandeste si revine :)

#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sunt samsari .Cumpara ca sa o revanda cu un profit .

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Asa cum tu ai avut un gind cind ai vrut sa vinzi ceva la un anumit pret, asa si cumparatorul are un gind cind vrea sa cumpere ceva la un anumit pret (nu neaparat acelasi).
Poate, de cind ai pus anuntul, s-a schimbat ceva si pretul ala FIX nu mai e nici ala si nici fix.
Il doare gura sa intrebe ?! ;)
Si eu am vindut citeva chestii, am scris "fara schimburi", trei sferturi m-au intrebat de schimb (si unele chiar departe ca valoare).
Deci...

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postandreea82a, on 13 mai 2019 - 15:47, said:

Este pret FIXX/
Nu există prețuri fixe la chestii SH. Altfel, prostia e la vânzător.
O marjă de negociere trebuie luată în considerare. Faptul că modifici prețul face omul să dorească să negocieze. Ideal e să pui un preț, pe care să-l menții, dar cu așteptări de negociere. ;)

#8
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Daca vrei sa o vinzi , urci pretul la 1000 si negociezi pana la 800 . Te pupa ala care o cumpara . O sa creada ca e cel mai bun negociator de pe planeta .

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca pui pretul corect si nu esti samsar vinzi rapid ... sunt cumparatori seriosi care vaneaza cu disperare oferta de la proprietar.

Edited by MembruAnonim, 13 May 2019 - 16:04.


#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu ai vândut mașină pt că poate nu valorează cât ceri



#11
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View Postandreea82a, on 13 mai 2019 - 15:47, said:

Am avut o masina de vanzare, am pus anuntul si am scris toate problemele si pret fix 1000 de euro.
Ma suna lumea si ma intreaba, cu 900 nu o dai? NU. Este pret FIXX/
Pune 1500 si scade-le la 1000. Se vor bucura de "reducere".

Ti-a dat un coleg o explicatie psihologica si e corecta, dar se adauga si o particularitate romaneasca sau balcanica: locuitorii de pe aceste meleaguri nu se simt impliniti daca la o tranzactie nu au tepuit cealalta parte. Deci lasa-i sa creada ca "te-au facut".

View Postandreea82a, on 13 mai 2019 - 15:47, said:

Poate de aia si o duce atat de bine emagul cu "reducerile" lor de 50% dupa ce umfla preturile cu 200%. Lumea se inghesuie sa cumpere de la ei
Aici rationamentul e invers, dar baza e aceeasi: teapa.

Daca atunci cand cumpara romanul/balcanicul doreste sa dea o teapa, este "constient" ca si ceilalti urmaresc acelasi lucru si instinctiv se fereste de tepe. Prin definitie, orice comerciant e un tepar. Atunci cand scade pretul cu 50%, teparul s-a lasat "descoperit" un moment si e un "Aha! Stiam eu ca sunteti tepari! Uite cat de mult vroiati sa castigati, teparilor!" "Ia sa profit eu si sa va tepuiesc pe voi, ce, credeati ca ma faceti pe mine?". Si cumpara produsul "redus".

Nu e prea complicata filozofia, orice comerciant o stie si o aplica.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu cumpar de la tepari!

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cand un lucru nu se vinde... e prostia vanzatorului!  -schimba repede titlul topicului!  (si muta-l de la biz la cioace, ace si carice)

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
PS- primii clienti care te suna sunt si clientii seriosi, daca ii pierzi pe aia ajungi la mana samsarilor!

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postndor, on 13 mai 2019 - 16:03, said:

Daca vrei sa o vinzi , urci pretul la 1000 si negociezi pana la 800 . Te pupa ala care o cumpara . O sa creada ca e cel mai bun negociator de pe planeta .
da dar daca esti disperat sa vinzi si posibilul cumparator te-a mirosit  o sa te bata la cap cu scaderea de pret pana scoate si jumate .......

View PostLouisy, on 13 mai 2019 - 16:12, said:


Pune 1500 si scade-le la 1000. Se vor bucura de "reducere".

Ti-a dat un coleg o explicatie psihologica si e corecta, dar se adauga si o particularitate romaneasca sau balcanica: locuitorii de pe aceste meleaguri nu se simt impliniti daca la o tranzactie nu au tepuit cealalta parte. Deci lasa-i sa creada ca "te-au facut".

Aici rationamentul e invers, dar baza e aceeasi: teapa.

Daca atunci cand cumpara romanul/balcanicul doreste sa dea o teapa, este "constient" ca si ceilalti urmaresc acelasi lucru si instinctiv se fereste de tepe. Prin definitie, orice comerciant e un tepar. Atunci cand scade pretul cu 50%, teparul s-a lasat "descoperit" un moment si e un "Aha! Stiam eu ca sunteti tepari! Uite cat de mult vroiati sa castigati, teparilor!" "Ia sa profit eu si sa va tepuiesc pe voi, ce, credeati ca ma faceti pe mine?". Si cumpara produsul "redus".

Nu e prea complicata filozofia, orice comerciant o stie si o aplica.
asa cum sunt si promotiile alea cu capacele de beze...adica din profitul urias bergenbier sau newmarkt isi permit sa dea 100 000 de beri gratis cu conditia sa cumperi pet la 2 litri.....la cate pet-uri se cumpara cu adaos comercial pai isi scot aia banii si pe berile pierdute si le mai ramane si profit.....plus ca in goana dupa premii sunt cate unii care n-au gustat dar gusta acum berea respectiva .....
pe scurt ...nu exista comerciant sa iasa in pierdere

sfat:intereseaza-te in piata cu cat se vinde ce vrei tu sa vinzi ...si la ce chestii se uita de obicei cumparatorii..
de exemplu vrei sa vinzi masina pai pune un pret in conformitate cu starea masinii , vechimea ei etc etc
te interesezi in functie de de vechime cu cat scade pretul si pui in consecinta

#16
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Schimba pretul,pune 1000 si negociabil,au fost situatii cand dupa ce sa expirat anuntul am reintrodus produsul cu un pret mai mare si l am vandut acel produs.

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica ? - Prostia cumparatorului roman

De vorba asta n-ai auzit ?
Nu e prost cine cere, ci cel care da !

Negocierea este absolut normala oriunde pe planeta asta
Cine nu este dispus sa negocoieze, ramane cu beleaua pe cap

Asta-i tot

#18
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postandreea82a, on 13 mai 2019 - 15:47, said:

Am avut o masina de vanzare, am pus anuntul si am scris toate problemele si pret fix 1000 de euro.
Ma suna lumea si ma intreaba, cu 900 nu o dai? NU. Este pret FIXX/
Dupa o luna am scazut pretul la 900. Ma suna lumea si ma intreaba cu 800 nu o dai?? NU
Nici acum nu am vandut masina si am scazut pretul 800 si acum ma intreaba daca nu o dau cu 700.
Am observat acelasi tipar si la alte produse.
Deci am ajuns la concluzia ca pe roman nu il intereseaza atat mult pretul cat negocierea. Important este sa lasi ceva din pret oricare ar fi el ca sa ii dai impresia ca a facut o afacere...Deci prostie crancena in tara asta,si ne mai miram atunci de ce toti sunt saraci??

Nu-i prostie, e incercarea sclavului de a mai obtine in plus o lingura de orez...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate