Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Masini la care se lucreaza usor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postpisicuts, on 12 mai 2019 - 21:05, said:

pentru cine isi repara masina singur, conteaza si asta.
Mentalitate de sarantoc pe veci!
(spui ca ai experienta traiului in Europa de Vest, si vrei sa o impartasesti alora din tara...)

Nu din spirit de economie se traieste bine, ci din valoarea adaugata produsa si valorificata inteligent.

#20
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007

View Postarab, on 13 mai 2019 - 05:57, said:

La unele marci si modele e nevoie de maini lungi si subtiri sau de service mobil. Daca e noapte si iarna...!
La unele frantuzesti nu ajung degetele lungi....mai trebuiesc si niste leviere speciale

#21
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008
Nissan Navara ,e cam gol sub capota

#22
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View PostJurasikMan, on 12 mai 2019 - 21:28, said:

Toate masinile care au motorul montat transversal au turbina in spatele motorului .
la motoru' din poza de mai jos care e spatele si care e fata ?

Attached Files

  • Attached File  sss.png   3.08MB   23 downloads


#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postadrian_r5, on 13 mai 2019 - 10:27, said:

la motoru' din poza de mai jos care e spatele si care e fata ?
pai se cam vede transmisia in spate..

in general, un motor aspirat, fara turbina, intercooler, egr, dpf va fi mai golas si mai usor de servisat.

Dar tendinta e ca toate motoarele sa aiba si componentele de mai sus

#24
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Golfurile cu motor de 1 litru sau 1.2. Sunt masini la care in varianta de top intra motoare de 2 litri cu turbo si pe platforma foarte putin schimbata a incaput chiar motor de 3.2 litri pe Golf MK5 R.

#25
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postunbrutus, on 13 mai 2019 - 10:37, said:

pai se cam vede transmisia in spate..
si turbina ?

#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postadrian_r5, on 13 mai 2019 - 11:55, said:

si turbina ?
ti-am raspuns la intrebare. Ce vrei sa arati, ca esti mai destept ca toti? nu e mai simplu sa spui direct ce ai de spus decat sa pierzi timpul cu zeci de postari in jurul cozii?

#27
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View PostJurasikMan, on 12 mai 2019 - 21:28, said:

Toate masinile care au motorul montat transversal au turbina in spatele motorului pentru ca pe acolo se degajeaza gazele care pun in miscare respectiva turbina .

ford focus 2/3, pug 308 cu 1.6hdi/tdci au turbina in fata, la fel si astra k 1.4t si sigur mai sunt cateva.

Edited by _-livio-_, 13 May 2019 - 12:07.


#28
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postunbrutus, on 13 mai 2019 - 11:59, said:

Ce vrei sa arati, ca esti mai destept ca toti?
Tu ai inceput Posted Image

#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postxeleron, on 13 mai 2019 - 01:55, said:

Ia vezi schimbatul unui bec pe față la un Megane 2.
"Haidi bre" ... alege alt exemplu. Am schimbat la becuri la Megane 2 de mi s-a acrit. Ai un acces super lejer pe la protectia aripii fata, prin capacelul dedicat :). Nu mi-a luat mai mult de 2-3 minute decat prima data cat timp am inteles cum sta treaba.

View Postpisicuts, on 12 mai 2019 - 21:05, said:

Dintre ce masini aveti voi sau ati avut ori la care ati lucrat (diesel, dupa 2010, marime medie, mare), care vi se pare ca are piesele montate mai accesibil si mult spatiu pentru demontat/montat piese?
Toate au piesele la fel de usor de accesat. De vreo 7 ani incoace le demontez si reasamblez perfect doar cu un telefon. E atata de simplu: bagi mana in buzunar, iei telefonul, formezi numarul de la service si le spui ca ai nevoie de o reparatie.

#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
.

Edited by unbrutus, 13 May 2019 - 12:29.


#31
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View Postro_explorer, on 13 mai 2019 - 12:22, said:


"Haidi bre" ... alege alt exemplu. Am schimbat la becuri la Megane 2 de mi s-a acrit. Ai un acces super lejer pe la protectia aripii fata, prin capacelul dedicat :). Nu mi-a luat mai mult de 2-3 minute decat prima data cat timp am inteles cum sta treaba.


Toate au piesele la fel de usor de accesat. De vreo 7 ani incoace le demontez si reasamblez perfect doar cu un telefon.

Mda, numai ca dibacii ăia de la Renault au adăugat acel căpăcel ulterior, au fost modele de Megane la care dădeai jos apărătoarea de la aripa pt a schimba becul la far.

Poate alții au plăcerea să surubareasca singuri pe la mașină.

#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAmaryl, on 13 mai 2019 - 12:41, said:

Poate alții au plăcerea să surubareasca singuri pe la mașină.
Da, si eu am placerea asta. Pot demonta si reasambla o masina fara probleme ... dar cand faci ceva din placere nu mai conteaza cat de complicat este sau cum e accesul.
Initiatorul vrea sa isi repare singur masina in loc de service, aici nu mei e vorba de pasiune si ce practicitate, costuri, alea alea.

#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,672
  • Înscris: 24.11.2015

View Postxeleron, on 13 mai 2019 - 01:55, said:

De turbină îți faci tu necazuri? Asta pică rar (în mod normal). Ia vezi schimbatul unui bec pe față la un Megane 2.

Lasa ca am vazut si la Audi ca trebuie sa dai farul jos implicit bara parca, ca sa schimbi un bec de pozitie sau ala de pe faza scurta.

#34
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Ce model? A2? La modelul asta filtrul de aer e amplasat foarte ciudat, pe sub masina, dar e ok intr-un fel, ca tot trebuie demontat scutul pentru scoaterea uleiului.

View PostQuantum, on 13 mai 2019 - 06:06, said:

Mentalitate de sarantoc pe veci!
(spui ca ai experienta traiului in Europa de Vest, si vrei sa o impartasesti alora din tara...)

Nu din spirit de economie se traieste bine, ci din valoarea adaugata produsa si valorificata inteligent.
Tu ai mentalitate de sarantoc, ori castigi peste 15 mii de lire pe luna, net.

Cum poate da cineva 300 de lire pe un schimb de ambreiaj care dureaza 4 ore, daca in acele 4 ore nu castiga cel putin la fel de mult? Sau 100 de lei pentru un schimb de ulei de 20 de minute, daca nu castiga 300 de lei pe ora?

Nu vreau sa impartasesc nimic nimanui. Si nu vreau sa schimb pe nimeni. Tu da. Daca eu as face cum zici tu, sa merg la service, te-ar ajuta la ceva? Ai trai mai bine, ai fi mai relaxat, ai fi mai inalt, mai frumos? Nu stiu unde stai si nu e treaba mea, dar chestia asta cu schimbatul altora asa de drag, asta e tipic romaneasca.

Ce faci pentru tine, cu mana ta stii sigur ca e facut cu interes maxim! Si stii ca este facut, nu doar dati bani. La mecanic poti avea surpriza sa nu iti fi facut nimic. Sau mai rau, sa iti ia piese bune de pe masina.

Edited by pisicuts, 13 May 2019 - 21:55.


#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpisicuts, on 13 mai 2019 - 21:46, said:

Ce faci pentru tine, cu mana ta stii sigur ca e facut cu interes maxim! Si stii ca este facut, nu doar dati bani. La mecanic poti avea surpriza sa nu iti fi facut nimic. Sau mai rau, sa iti ia piese bune de pe masina.
Imi cer scuze, nu am nici o intentie de a jigni sau supara pe cineva dar asta este mentalitate de tara bananiera. Economia functioneaza pe baza de consum si servicii.
Cele 20 de minute de schimbat ulei inseamna mers la magazin si cumparat ulei, condus de colo colo, pierdut timpul tau ca sa schimbi uleiul, reciclarea uleiului implica iarasi niste treaba ... pana la urma cele 20 de minute inseamna ore si benzina consumate.
E ca si cum ai spune ca deplasarea din A in B inseamna doar consum de energie/carburant... nimic mai fals.

#36
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Nu e nevoie să ti ceri scuze, ideea e că și tu si celălalt, @Quantum parcă, aplicati gândirea vestică realităților din România si asta nu e normal.
In Suedia sau Norvegia, unde esti tu, nu e necesar să verifici personal ce lucrări se efectuează in service, in Romania ai surprize. Sigur, nu este normal, dar România e in tranziție, nu e la nivelul acelor state.
In România soferii de tir fură motorină si o vând, in vest nu fură pt ca nu au cui s o vândă. Extrapolând, așa fac si mecanicii si din service si din reprezentanțe, așa ca ori stai cu ochiul pe ei ori faci singur acasă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate