Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Divort amiabil prin notar, si cum ramane cu apartamentul

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Alexandra790

Alexandra790

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2019
Buna, acum un an si ceva in urma fiind casatoriti ne-am deci sa cumparam un apartament in valoare de 80.000euro contractul este pe25 ani credit imobiliar. am avut de la parintii mei 20.000euro din care am platit o parte la casa si o parte mica ne-a mai ramas pentru acte si ceva mobila. Parintii sotului nu au contribuit la avans. Noi dorim sa dam divort la notar si sa facem partajarea peste 3 ani, deoarece nici eu nici el nu ne incadram sa luat singuri creditul separat.
   -Solutiile noastre: sotul doreste sa cedeze toate drapturile pe casa fiinda au post doar parintii mei banii si eu sa il asigur ca dupa 3 ani voi avea venitul necesar sa intretin singura apartamentul ca el sa poata iesi din acte si intre timp ma angajez sa ii transfer lui banii de rata pe aceasta perioada sau el sa ramana cu  apartamentul sa plateasca rata si peste 3 ani sa imi dea cei 20.000euro posi de parintii mei ca eu sa ies din contract. Noi dorim sa facem acest angajament la un notoar.
-intrebare: care sunt sansela ca dupa perioada de 3 ani daca el nu imi poate restitui banii daca este tras la raspundere penal, sau eu daca nu il imi permit sa il scot din contract sau daca nici unu din doi nu va fi tras la raspundere cu nimic dupa acest act notarial in care nu ne indeplininim intelegerea?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Sansele sunt sa ramaneti fara apartament si fara bani.

Vindeti apartamentul, e cel mai curat, apoi fiecare cu viata lui.

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Nu este posibil să vindeți apartamentul acum? Nu mi se pare o idee bună să continuați să fiți legați financiar pentru 3 ani după divorț, cine știe ce se întâmplă in 3 ani.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
Am cautat logica întrebării, dar degeaba. De fapt vrei sa întrebi ce pățește unul sau celalalt dacă nu se tine de angajamentul dat?

#5
Alexandra790

Alexandra790

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2019

 tavitu, on 12 mai 2019 - 14:43, said:

Nu este posibil să vindeți apartamentul acum? Nu mi se pare o idee bună să continuați să fiți legați financiar pentru 3 ani după divorț, cine știe ce se întâmplă in 3 ani.

umaza  sa merge la banca sa vedem care sunt poate si solutiile lor, dar din cate stiu la noi abia a trecut un an de cand avem apartamantul iar in primii ani parca nu puteam sa il vindem, si chiar daca am face asta, pe el nu il mai intereseaza dar eu voi ramane si cu datorie pentru ca acest apartamant la final cu dobanda de la banca ar fi 110.000 si nu cred ca il pot vinde cu ata, in conditiile in care cretitul nostru nu este transferabil.

 slai, on 12 mai 2019 - 14:45, said:

Am cautat logica întrebării, dar degeaba. De fapt vrei sa întrebi ce pățește unul sau celalalt dacă nu se tine de angajamentul dat?
da

#6
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Daca îl vindeți trebuie să plătiți la bancă doar ce a mai rămas din suma împrumutată. Dacă apartamentul a costat 80.000 de euro, iar de la banca v-a dat un credit de 60.000, că ați avut 20.000 de la părinți, atunci la bancă trebuie să plătiți doar 60.000 de euro, din care scădeți ratele pe care le-ați plătit deja și la care se adaugă un comision de câteva sute de euro de rambursare anticipată, daca există un astfel de comision, nu trebui să plătiți 110.000 de euro.

Edited by tavitu, 12 May 2019 - 14:59.


#7
Alexandra790

Alexandra790

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2019
eu una cred ca si in mai putin de un an as putea sa il scot de pe contract sa nu mai fie imprumutat, problema mea este daca am merge pe varianta cealata in care daca eu mai vad cel avans si daca pierd si casa in caz ca el nu plateste rata. si daca s-ar intampla ceva cu el?

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
Nu, nu pățește nimic.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se cheama iesirea din indiviziune - daca nu va intelegeti intre voi, apelati la instante...

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tot vanzarea cred ca e cel mai bine. Cineva interesat sa cumpere, cu banii jos, sau sa-si faca el rate, dati bancii ce aveti de dat, restul, daca mai ramane ceva, impartiti. In 3 ani se pot intampla multe, nu exista nicio garantie ca veti castiga mult mai mult ca acum, din contra.

#11
Alexandra790

Alexandra790

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2019

 tavitu, on 12 mai 2019 - 14:53, said:

Daca îl vindeți trebuie să plătiți la bancă doar ce a mai rămas din suma împrumutată. Dacă apartamentul a costat 80.000 de euro, iar de la banca v-a dat un credit de 60.000, că ați avut 20.000 de la părinți, atunci la bancă trebuie să plătiți doar 60.000 de euro, din care scădeți ratele pe care le-ați plătit deja și la care se adaugă un comision de câteva sute de euro de rammbursare anticipată, daca exista un astfel de comision, nu trebui să plătiți 110.000 de euro.

multumesc, nu avem in astfel de comision, de asta sunt sigura, ma gandeam ca daca se adauga si inca o alta dobanda chiar daca il platim acum pe tot.( dar asta voi vedea cel mai sigur la banca unde urmaza maine sa vad)

Edited by Alexandra790, 12 May 2019 - 15:00.


#12
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu am avut o situatie de acest fel, nu aparuse atunci posibilitatea divortului la notar. La tribunal ne-a divortat la prima infatisare si amnadoi am cerut sa mentioneze ca apartamentul luat prin credit comun sa imi ramana mie cu obligatia preluarii restului de credit. Dupa ce s-a finalizat transcrierea divortului am fost la banca dar nu am putut face nimic in privinta actelor, nu ma incadram singura sa peiau ratelele. Abia dupa vreo 5 ani am reusit sa trec creditul ramas pe numele meu. Singura problema sau neajuns a fost ca sotul (fostul) nu a mai putut face alt credit pana nu am rezolvat eu, el a figurat in acte toata aceasta perioada. Evident am platit ratele la timp sa nu aiba el mai multe probleme, nu a fost foarte fericit ca tre sa astepte atat sa isi faca si el alt credit... E practic aceeasi situatie daca ai giranti sau ai girat pe cineva la un credit din pct asta de vedere, nu iesi prea usor din vizorul bancii.

Edited by dell99, 12 May 2019 - 15:28.


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
nu, nu se mai adauga nimic. daca maine ai banul, achiti cat mai ai de dat banii si ai terminat.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Alexandra790, on 12 mai 2019 - 14:54, said:

eu una cred ca si in mai putin de un an as putea sa il scot de pe contract sa nu mai fie imprumutat,
Nu cred ca banca va fi de acord cu asa ceva.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
de ce sa nu fie? daca ea are venitul x si din calculele bancii cu acel venit se incadreaza la credit, banca nu are nici o problema.

#16
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006
Deja deviem puțin de la subiect. Elementrul central este ,, amiabil". Amiabil nu se rezumă a divorța la notar pentru rapiditatea procesului sau pentru a scuti ceva bani de avocat. Amiabil trebuie să reflecte toate înțelegerile dintre voi (modalitatea de continuare a creditului, viitorul vostru domiciliu, numele purtat după divort, eventual situația copiilor, modul de partajare a bunurilor comune, etc.). În ceea ce privește sfaturile din jur de vânzare a apartamentului sunt puțin forțate. Asta în primul rând că nu sunteți pe deplin proprietari ai apartamentului (aveți dreptul de folosință,  cu puțină șansă cel de uzufruct, dar în niciun caz cel de dispoziție care v-ar permite să îl vindeți). Dreptul deplin de proprietate va interveni după achitarea creditului și înscrierea dreptului vostru în cartea funciară. Astfel, lansarea unor ipoteze privind cineva cu bani care să vă achite creditul și abia apoi să se facă o vânzare cumpărare cu taxe suplimentare este greu de înghițit. Să începeți să vă puneți problema ce se va putea întâmpla peste 3 ani (poate veni și o apocalipsă până atunci) este un element perturbator al soluționării problemelor actuale.  Personal, consider că primul drum trebuie făcut la bancă pentru a vi se prezenta ce opțiuni aveți. Nu ar strica să recitiți cu atenție și termenii contractului de creditare, unde ar putea fi stipulate situații asemănătoare vouă. Abia după ce vă hotărâți asupra unei variante de continuare a creditului și considerați că v-aţi lămurit și celelalte implicații ale unui divorț,  puteți merge la notar. Pentru cei 20.000 de euro poate fi făcut un contract de împrumut între voi, dacă mai este cazul.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Divortul poate fi independent de partaj.

Apartamentul se poate vinde si acum, cu acordul bancii.
Doar daca este luat prin "prima casa" sunt probleme.

Edited by pasilla, 12 May 2019 - 15:39.


#18
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 Alexandra790, on 12 mai 2019 - 14:21, said:

-intrebare: care sunt sansela ca dupa perioada de 3 ani daca el nu imi poate restitui banii daca este tras la raspundere penal,
Pentru ce e tras la raspundere penal?
Daca e asa, de unde o sa aiba banii daca e in puscarie?
In locul lui faceam darea in plata, nu ma legam la cap, neavand nici o miza la treaba asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate