Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Divort amiabil prin notar, si cum ramane cu apartamentul

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
cum adica sa nu fii proprietar? cand cumperi cu un credit ipotecar normal, la cadastru este intabulat apartamentul pe tine ca proprietate, si cu banca ca ipoteca.
il vinzi cand vrei, dar ori platesti creditul pentru asta, ori banca il accepta pe noul proprietar sa preia creditul.

#20
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postslai, on 12 mai 2019 - 15:33, said:

de ce sa nu fie? daca ea are venitul x si din calculele bancii cu acel venit se incadreaza la credit, banca nu are nici o problema.
Aia e problema, ca nu se incadreaza nici unul, dar cumva ambii zic ca in 3 ani nu numai ca vor plati rata la timp dar vor pune deoparte si 600 euro/luna ca sa ii plateasca cei 20.000 euro avans sau sa ii plateasca ratele platite in acest timp.

View PostAlexandra790, on 12 mai 2019 - 14:21, said:

   -Solutiile noastre: sotul doreste sa cedeze toate drapturile pe casa fiinda au post doar parintii mei banii si eu sa il asigur ca dupa 3 ani voi avea venitul necesar sa intretin singura apartamentul ca el sa poata iesi din acte si intre timp ma angajez sa ii transfer lui banii de rata pe aceasta perioada sau el sa ramana cu  apartamentul sa plateasca rata si peste 3 ani sa imi dea cei 20.000euro posi de parintii mei ca eu sa ies din contract. Noi dorim sa facem acest angajament la un notoar.
Ceva nu se leaga aici, de unde o sa faci tu banii de rata pe 3 ani de zile si de unde o sa faca el in 3 ani de zile 20.000 euro banii de avans.
Din moment ce nici unul nu se poate incadra sa plateasca singur rata, adica sa treaca creditul doar pe numele lui, cum reuseste unul din voi sa plateasca si rata si sa stranga si 20.000 euro in 3 ani, adica sa puna deoparte 600 euro lunar.

Eu zic sa fiti realisti si sa incercati sa vindeti cumva... cat ramane, aia e compensatia pentru avans.

Edited by projectfp, 12 May 2019 - 15:55.


#21
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006

View Postslai, on 12 mai 2019 - 15:45, said:

cum adica sa nu fii proprietar? cand cumperi cu un credit ipotecar normal, la cadastru este intabulat apartamentul pe tine ca proprietate, si cu banca ca ipoteca.
il vinzi cand vrei, dar ori platesti creditul pentru asta, ori banca il accepta pe noul proprietar sa preia creditul.
Proprietatea deplină constă în cele trei drepturi cumulate. În cazul achiziționării unui imobil prin credit, cel de-al treilea drept, de dispoziție, este grevat (blocat) de ipotecă. Tocmai acest drept de dispoziție îți permite să vinzi apartamentul. Pe cale de consecință, nu ești pe deplin proprietar de vreme ce ai nevoie de acordul expres și prealabil al băncii pentru ați exercita dreptul de dispoziție.

#22
Alexandra790

Alexandra790

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2019
nici unu nu se incadreaza in acest moment el urmeza sa isi schimbe jobul si se a incadra si va mai primi ceva ajutor poate el si acum ar fi aprobe eligibil sa ia doar pe numele lui, iar eu sunt la limita cu venitul ca sa acopere 40% din cat cere banca, dar eu mai am ceva probrietati pe care as putea sa le vand si sa mai scad rata ca sa ma pot incadra cu venitul, dar probabil vor dura cateva luni pana le voi vinde. si el vrea cumva o garantie la notar ca eu intr-un anumit termen pot sa il scot pe el de pe rata.

#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Vezi la banca dacă nu poți sari procentul ala dacă aduci un girant.

View Postdorumihalache, on 12 mai 2019 - 16:01, said:


Proprietatea deplină constă Ă®n cele trei drepturi cumulate. ĂŽn cazul achiziționării unui imobil prin credit, cel de-al treilea drept, de dispoziție, este grevat (blocat) de ipotecă. Tocmai acest drept de dispoziție Ă®ți permite să vinzi apartamentul. Pe cale de consecință, nu ești pe deplin proprietar de vreme ce ai nevoie de acordul expres și prealabil al băncii pentru ați exercita dreptul de dispoziție.
Deci e o mica mare diferență între ce ai spus prima data și ce spui acum.

#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
3 ani este foarte mult!  voi ati divortat dupa un an, dar vreti sa stati legati financiar cel putin 3 ?
nu exista garantie la ce vrei tu. va veti duce la notar si veti face o intelegere. oricate cuvinte s-ar folosi acum si oricate juraminte, este doar o intelegere. iar 3 ani e mult, foarte mult. tu iti vei gasi pe altul, el isi va gasi pe alta, sunt si niste parinti care au un rol in poveste din ce vad, multe persoanaje, intelegerea va fi greu de tinut, desi pare solutia cu cele mai putine pierderi.

se poate si cu un gaj, dar tot e complicat.
adica x ramane cu apartamentul si se angajeaza sa plateasca lui y o suma, intr-o perioada data.
pana la achitarea acestei sume, x pune gaj apartamentul parintilor.

LE: de ce sa puna gaj apartamentul parintilor, cand ar putea fi vandut chiar apartamentul in cauza? nu stiu, sa fie problema mai complicata.

Edited by strongsss, 12 May 2019 - 17:18.


#25
Alexandra790

Alexandra790

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2019
Up date. Noi am mers la banca se poate vinde. Eu imi pot lua avansul de la parinti si nici el nu mai este pe imprumut. Pana atunci ce rate vor mai fi le va plati el si ramane in apartament, ca un fel de chirie si eu imi gasesc in alta parte. Banca nu ne ia nici un fel de dobanda. Vom mai vorbi si cu alti agenti ai banci ca sa fim siguri ca putem face vanzarea fara nici o problema. Sa avem acelasi raspuns din mai multe parti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate