Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Afi City - Bucurestii Noi

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#73
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

 Baltaci, on 19 august 2019 - 12:06, said:

Poate pentru ca atunci cand s-a facut reteaua de apa si canalizare proiectantii nu s-au gandit ca o sa faca ditamai cartierul de blocuri FARA o investitie simultana in retea, prin urmare canalizarea va refula la parter, iar aia de la ultimele etaje nu vor putea sa faca dus.... Degeaba ai legatura la canalizarea orasului daca diametrul legaturii nu corespunde nevoilor

si cum faci? jumate ii legi la reteaua orasului si jumate la pompe?
cred ca indiferent daca esti legat la oras sau la pompe, daca nu ai facut reteaua de canalizare corespunzator nevoilor aceasta va refula.
daca teava de la canalizarea orasului e prea mica e alta discutie.

#74
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Tocmai d-aia se cer avize pana sa se emita autorizatia de construire. Daca au obtinut-o inseamna ca reteaua de canalizare municipala este dimensionata corespunzator sa preia apa menajera de la miile de apartamente din Afi City.

#75
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007
Toate marile complexe facute cu cat de cat simt de raspundere au propriile pompe si bazine care sa asigure varful de consum. Cand te decizi sa te muti intr-un turn dintr-o fosta zona industriala ar trebui sa te interesezi, altfel injuri dup'aia degeaba primaria ca trebuie sa faci baie la lighean...

#76
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Subsolurile cu astfel de instalații vor fi. Cică. Nu vor fi boxe și nici locuri de parcare subterane. Iar bazinele despre care vorbești le-am văzut săptămâna trecută, la vazionare.

 badsica, on 19 august 2019 - 12:52, said:

Tocmai d-aia se cer avize pana sa se emita autorizatia de construire. Daca au obtinut-o inseamna ca reteaua de canalizare municipala este dimensionata corespunzator sa preia apa menajera de la miile de apartamente din Afi City.

Au primit aviz. Poți verifica.

Edited by LauCalin, 19 August 2019 - 22:31.


#77
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
Hidrofoare, toate blocurile înalte au obligația legală sa monteze pentru a asigura presiune la apa potabila până la ultimul etaj.
Pompe pentru rahat se montează atunci când canalizarea orașului este sus și nu ai panta ori ai apartamente la demisol.

Edited by alexandrupope, 19 August 2019 - 22:51.


#78
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,977
  • Înscris: 14.09.2004

 badsica, on 19 august 2019 - 12:52, said:

Tocmai d-aia se cer avize pana sa se emita autorizatia de construire. Daca au obtinut-o inseamna ca reteaua de canalizare municipala este dimensionata corespunzator sa preia apa menajera de la miile de apartamente din Afi City.
In cazul acestei declaratii ori esti credul ori ne crezi pe noi creduli.  Posted Image

#79
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Nene, fi atent la ce am scris. Am zis apa menajera , sti ce-i aia?! cand apar probleme cu canalizarea in Bucuresti? iti zic eu , cand ploua! adica nu se pot prelua apele pluviale pentru ca in mod normal trebuie sa fie  retea separata de colectare pentru ele.
Asa ca nu prea sunt sanse sa fie subdimensionata reteau de canalizare apa menajera, repet, cu pluviala e problema.


Complexu asta e din alea bune ca sa zic asa, constructor bun, dezvoltator serios. Acu fiecare stie ce e mai bine pentru el.

#80
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,977
  • Înscris: 14.09.2004
Tu ne aburesti si vrei sa te aprobam ?
Constructorul poate e ok, poate chiar construieste cum trebuie dar vorbeai de "reteaua de canalizare municipala" care nu e facuta de AFI. E facuta de primarie. Afi se inteapa in ea. Daca Afi vine cu un debit mai mare decit poate sa preia reteaua municipala ce spui ?
Ai idee cum s-a construit reteaua de canalizare de pe Bd Lamiorului intre Bd Bucurestii Noi si str Stanilesti ? Sau reteaua de canalizare de pe str Episcop Vulcan ?
Unde se inteapa Afi ? In Vulcan ? Teapa acolo e teava de 250.
In bd Laminorului ? Teapa si acolo. Daca nu ma crezi uite si dovada cu marimea tevilor introduse acum citiva ani

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#81
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
De unde sti tu ca aia e teava de 250? iti zic eu nu e de 250. Apoi de unde sti tu ca nu e suficienta daca ar fi de 250. Esti proiectant de edilitare?

#82
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Nu știu cum să vă spun, dar la o simplă căutare cu google maps veți vedea că unde se construiește acum Afi City, in urma cu 10 ani erau buruieni. Și zona in sine nu era prea dezvoltată dpdv al imobilelor. Deci daca ne referim la "înțeparea" conductelor, nu prea e ca pe Stefan cel Mare de exemplu. Deci se poate spune că e o zona noua pentru Apa Nova. Iar rețeaua, teoretic cel puțin, poate face fata.
Părinții mei stau pe bd. Gloriei de vreo 10 ani, sunt legați la Apa Nova și niciodată nu au fost problemele spuse de voi. Defapt cate inundării cauzate de refulări ați văzut voi in zona asta, comparativ cu Militari Residence sau Drumul Taberei de exemplu?


#83
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,977
  • Înscris: 14.09.2004

 badsica, on 05 septembrie 2019 - 16:08, said:

De unde sti tu ca aia e teava de 250? iti zic eu nu e de 250. Apoi de unde sti tu ca nu e suficienta daca ar fi de 250. Esti proiectant de edilitare?
Se pare ca tie daca iti arat girafa tu tot zici ca nu exista.
Iar despre teava...stau in zona din 1976 si stiu tot. ;)
Alta intrebare ?

#84
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,977
  • Înscris: 14.09.2004

 LauCalin, on 05 septembrie 2019 - 20:23, said:

Nu știu cum să vă spun, dar la o simplă căutare cu google maps veți vedea că unde se construiește acum Afi City, in urma cu 10 ani erau buruieni. Și zona in sine nu era prea dezvoltată dpdv al imobilelor. Deci daca ne referim la "înțeparea" conductelor, nu prea e ca pe Stefan cel Mare de exemplu. Deci se poate spune că e o zona noua pentru Apa Nova. Iar rețeaua, teoretic cel puțin, poate face fata.
Părinții mei stau pe bd. Gloriei de vreo 10 ani, sunt legați la Apa Nova și niciodată nu au fost problemele spuse de voi. Defapt cate inundării cauzate de refulări ați văzut voi in zona asta, comparativ cu Militari Residence sau Drumul Taberei de exemplu?

Ce prostie spui si tu...buruieni Posted Image Posted Image Posted Image
De unde veniti fratilor ? Din Berlin? Din Londra ? Paris ?
Acum 10 ani pe teritoriul unde construieste Afi era o fabrica de laminate. Laromet. Buruienile cred ca erau in capul tau....Posted Image
Uite aia era fabrica

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Zona nu era dezvoltata in comparatie cu Pipera de acum 10 ani dar existau 95% din strazi cu canalizare, gaze, si asfalt.
Nu erau asa multe blocurile dezvoltatorilor fantanari si nici ale altor dezvoltatori ( gazarii, moldovenii, etc ).
Cit despre intepare la canalizare cei de la AFi aveau u o solutie. Sa se intepe direct in caseta de sub Bd Bucurestii Noi. Dar din cite am vazut pina acum nu au sapat nimic si nici nu cred ca vor mai putea s faca ceva pentru ca au fost expropiati de o bucata de teren pe care s-a construit statia de metro Posted Image
Si nici pe terenul fabricii nu s-a sapat nimic. Am mai spus asta. Baietii au fost total nepregatiti la ce au gasit in teren....

Si inca ceva despre canalizarea de pe Laminorului. A fost facuta de doua ori pentru ca prima data au ajuns cu teava la suprafata in dreptul intrarii in baza ProRapid. Posted Image  Se vede pe Google Maps. Apoi au sapat din nou bucata aflata in dreptul cimitirului si parcului si au ingropat alta canalizare si trecerea intre tronsoane se face cu pompe Posted Image
Si acum pe portiunea dintre baza proRapid si str Fabrica de Caramida sint conectate cam 10 case cu interventii si cereri repetate. Iar la conectare sint puse restrictii de debit.

Edited by geo76com, 06 September 2019 - 08:23.


#85
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Desteptule care te dai tu deștept, ia "mergi" tu cu google maps pe bd. Laminorului spre baza pro rapid și vezi daca ajungi unde se construiesc blocurile alea. Pentru că accesul spre blocuri pe acolo se face. Ce spui tu, in acest moment, este irelevant.

Oricum vad că ești f pe felie". Ori lucrezi in domeniu, ori ești un roman tipic: le știi tu pe toate... cum era acolo, cum e cu terenul, cum e cu tevaraia... Bravo, dom'ne! :D

Edited by LauCalin, 06 September 2019 - 12:53.


#86
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Țevile sunt destul de largi incat sa incape dezvoltatorul pe acolo.

#87
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,977
  • Înscris: 14.09.2004

 LauCalin, on 06 septembrie 2019 - 12:48, said:

Desteptule care te dai tu deștept, ia "mergi" tu cu google maps pe bd. Laminorului spre baza pro rapid și vezi daca ajungi unde se construiesc blocurile alea. Pentru că accesul spre blocuri pe acolo se face. Ce spui tu, in acest moment, este irelevant.

Oricum vad că ești f pe felie". Ori lucrezi in domeniu, ori ești un roman tipic: le știi tu pe toate... cum era acolo, cum e cu terenul, cum e cu tevaraia... Bravo, dom'ne! Posted Image
Ooooo dai pe dinafara de inteligenta...nu am ce spune.
Primele blocuri se contruiesc in spate spre cimitir cu iesire exact in bucata dintre proRapid si Stanilesti. Restul se vor face spre metrou. In vasta ta inteligenta vrei sa spui ca o sa construiesca canalizarea dupa ce vor face blocurile ? Posted Image Posted Image . Ca sa se intepe direct in caseta de sub bulevard ?
Sau deja au facut-o si s-au intepat in portiunea de care zic ?
Hai spune tu ca dupa iti zic si eu si iti zic si cind s-au mufat...Posted Image
PS
Le stiu pe toate pentru ca trec de 2-3 ori pe zi pe acolo. De vreo 40 de aniPosted Image

 bmortu, on 06 septembrie 2019 - 16:37, said:

Țevile sunt destul de largi incat sa incape dezvoltatorul pe acolo.
Poate constructorul ca acum folosesc si asiatici...Mai micuti mai ascultatori....

#88
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Degeaba treci pe acolo. Dacă te aștepți să vezi mai întâi fundații pline de țevi, te înșeli. Mai treci încă 40 de ani, uită-te la blocurile alea și plange-le de mila locatarilor. Culmea este că de asemenea situații nu se plang cei care au de-a face cu așa ceva (gen blocuri noi), cat se plang cei care se uită la ele din mers. Știu ei cum e. Mari ingineri, dom'ne! :D

#89
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,977
  • Înscris: 14.09.2004
Te inteleg ....Posted Image
Am citit azi tot ce ai scris. Ai contractat ceva acolo si esti in faza de negare ca te-ai cam tepuit putin. Nu este nevoie sa ii ataci pe altii pentru asta.
Ce o sa te faci cind o sa te muti si nu o sa iti versi aici necazul pe restul userilor ? Posted Image
Ai contractat....bravo tie. Dar daca tu ai luat rahat in poleiala nu ne spune ca nu pute Posted Image
PS
Bine ai venit in cartierul nostru plin de balarii. Sper sa nu ai alergie la ambrozie pentru ca ai foarte multa pe campurile de langa blocuri Posted Image

#90
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
geo76com - Ce nu știi tu care stai de vreo 40 de ani pe acolo de tot terenul ăsta de mai jos e că unii au pierdut vreo 70 de milioane de euro cu el în timp foarte scurt și nu s-ar fi apucat nici acum să construiască ceva acolo pe el dacă ar fi fost siguri că își iau banii pe el măcar cât au dat ei în 2007.

https://www.google.r...m/data=!3m1!1e3

Mai vezi și că ăia au început să construiască din spate ca să nu strice tot terenul ăla dacă vine criza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate