Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Afi City - Bucurestii Noi

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#55
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Au gata apartamentul de prezentare, e cel cu 3 camere tip A (cel cu birou). Am fost la vizionare, nu m-a convins, din contra...mergand de la gura de metrou pe blv.Laminorului pe stanga ai halele alea delimitate de gard de beton de pe vremea comunistilor, pe drepta deocamdata sunt boscheti din care tot te astepti sa te atace ceva daca mergi pe jos (ma astept ca lumea sa cumpere pentru a merge cu metrou). Asa ca pana termina ei de construit tot, cam asa va fi accesul in 'cartier' - printre boscheti si garduri darapanate de beton. Plus ca blocurile construite acum sunt in pozitia cea mai indepartata de metrou si cel mai aproape de cimitir.

Apartamentul asta de 3 camere este foarte inghesuit, camera aia a 3-a ma gandeam ca ar putea fi folosita  cam un al doilea dormitor, insa nu prea merge la 7.5mp. De aici rezulta ca nu prea mai ai nevoie de a doua baie...si livingul ala e extrem de mic 14mp! finisajele sunt foarte ieftine...

Cei de la vanzari se laudau ca sunt foarte multe rezervari facute, aproape  200 apartamente.

#56
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Și eu am fost acum 3 săptămâni și urma să trec săptămâna următoare să îl văd, pentru că nu era gata. Dacă e ok prețul său nu, nu știu. Adevărul e va unul dintre cele mai mici din zona. Iar din schițele lor, zona aia in max 10 ani va arăta total diferit. Și îi cred. Plus că, cel puțin teoretic, mă aștept ca odată ce mergi mai mult spre metrou, preturile sa fie tot mai mari.

Edited by LauCalin, 22 July 2019 - 20:32.


#57
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Nu mai cumparati ma fratilor mizerii, am ajuns sa vad apartamente de 100.000 euro absolute mizerabile, va place sa beliti la buzunar si restu populatiei ?
Mai bine te duci dracu inafara orasului si faci casa de 3 etaje din bca si wc in curte cu banii aia, nu e ca si cum calitatea la blocurile alea e mai mirifica.
Intoarceti toti curu la dezvoltatorii sulei mele, cad peretii interiori cand incerci sa pui niste mobila pe perete la bucatarie.
Ce dracu fumati ?

Edited by Gh3r0m, 22 July 2019 - 22:39.


#58
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

 Gh3r0m, on 22 iulie 2019 - 22:37, said:

Nu mai cumparati ma fratilor mizerii, am ajuns sa vad apartamente de 100.000 euro absolute mizerabile, va place sa beliti la buzunar si restu populatiei ?
Mai bine te duci dracu inafara orasului si faci casa de 3 etaje din bca si wc in curte cu banii aia, nu e ca si cum calitatea la blocurile alea e mai mirifica.
Intoarceti toti curu la dezvoltatorii sulei mele, cad peretii interiori cand incerci sa pui niste mobila pe perete la bucatarie.
Ce dracu fumati ?
Esti detinatorul adevarului absolut si stii tu SIGUR ce trebuie sa-si cumpere fiecare?
E vorba de LOCATIE, platesti LOCATIA, poate multi n-au chef sa stea la periferie de Bucuresti, poate multi vor apartament si nu casa, poate multi au suficienti bani sa-si cumpere astfel de apartamente.

Edited by leusteanul, 23 July 2019 - 06:57.


#59
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 LauCalin, on 22 iulie 2019 - 20:31, said:

zona aia in max 10 ani va arăta total diferit.

Deocamdata sunt doar doua blocuri la gri. Urmeaza inca cel putin 20, la actual ritm de doua blocuri la doi ani e de asteptat.
Si sunt ieftine si pentru ca e zona ieftina, sau hai sa zicem ca nu e zona cu pretentii. Ce imi e Laminorului ce imi e Straulesti...

#60
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

 Gh3r0m, on 22 iulie 2019 - 22:37, said:

Nu mai cumparati ma fratilor mizerii, am ajuns sa vad apartamente de 100.000 euro absolute mizerabile, va place sa beliti la buzunar si restu populatiei ?
Mai bine te duci dracu inafara orasului si faci casa de 3 etaje din bca si wc in curte cu banii aia, nu e ca si cum calitatea la blocurile alea e mai mirifica.
Intoarceti toti curu la dezvoltatorii sulei mele, cad peretii interiori cand incerci sa pui niste mobila pe perete la bucatarie.
Ce dracu fumati ?

Mai, dar tu ești supărat rău! Trage un fum sa te calmezi, că tot zici de fumat.
Nu te pune nimeni sa cumperi acolo cu 100000 de euro. Dar să îți cumperi la naiba in praznic pe motiv că e mai ieftin, mai ales când inevitabil ești dependent de oraș și inevitabil zona va ține prețul sus și peste 20-30 de ani, aia mi se par bani aruncați pe geam. Nimeni nu zice că aceste construcții sunt stas. Dar de aici până la a spune că sunt niște căzături, e cale lungă. Sau poate ești inginer in domeniu și noi nu știm. Așa că fă-ți tu cu casa de vis in Popești cu 50000 de euro, cu WC in curte ca la tara și lasa-i tu pe muritori sa caute în nordul Bucureștiului la preț dublu. ;)

#61
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Acu' ce să zic - trecînd peste supărarea omului, ceva dreptate are... 88K - 100K € pe un apartament comandat, cu camera de zi de 14 mp și o altă cameră de 7,5 mp, plantat undeva dincolo de Bucureștii Noi. Cam mult, ca să nu spun că trebuie să ai ceva doage sărite sau să fii disperat ca să cumperi așa ceva.

#62
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Care nordul Bucureștiului? Aia este Chitila- Laminorului, a doua zona ca densitate a coloraților după Ferentari-Rahova. Și se prelungește spre Bazilescu- Gara de Nord. Zona de nord înseamnă Băneasa, Aviației, Pipera. Punct. Ca asa ajungem sa spunem ca și Andronache este tot în nord.

#63
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Aveam niste beri la bord, ma uit la apartamente de ceva timp si simteam nevoia sa ma descarc.
Dar,

 leusteanul, on 23 iulie 2019 - 06:57, said:

E vorba de LOCATIE, platesti LOCATIA.

Nu, nu accept raspunsul asta. Am stat cu chirie in acea zona. Oamenii care nu sunt colorati, sunt batrani. Metroul e mizerabil (da, sunt o saracie care mergea cu metroul), autobuzele si tramvaiul la fel.
Singurele chestii folositoare erau magazinele Kaufland, penny, lidl si daca ai masina, ajungi destul de repede la Herastrau.

Daca prin "platesti locatia" te referi la faptul ca poti sa te deplasezi repede din jegul de loc unde locuiesti intr-o zona mai placuta, da, sunt de acord, e superba locatia.

Edited by Gh3r0m, 24 July 2019 - 11:09.


#64
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Și unde ar fi mai bine in banii ăștia, gen 85000?  Spune și părerea ta, dacă a mea nu e buna. :)

Edited by LauCalin, 24 July 2019 - 14:29.


#65
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Zona e avantajata de infrastructura de transport in comun - metrou, la modul teoretic caci:
metroul vine la 12 minute la orele de varf,
garniturile sunt cele vechi, iesite din uz de pe celelalte magistrale
se circula pe un singur fir la un moment dat
ajungerea in centrul orasului si in alte zone presupune 2 schimburi de metrou.

Iar legat de AFI City, locatarii vor trai din plin viata de santier pana se umple toata zona de blocuri, care blocuri par ca vor fi pe reteta clasica: strazi inguste, locuri de parcare insuficiente, fara spatu verde, locuri de joaca samd. Adica cam ca in Chiajna/Popesti Leordeni dar la cel putin dublul banilor. Gresesc?

Edited by marcone, 13 August 2019 - 11:06.


#66
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Da.
Zona dintre șantier și unde stai , e delimitată clar. Asta e lege. Și îți spun din experiența, pentru că așa e unde stau acum. Niciodată nu am văzut o betoniera sa treacă pe drumul pe care îl folosesc rezidenții.  
A doua chestie, dacă e sa fii deranjat că se va construit, ar fi zgomotul și praful. Aici nu prea ai ce sa faci. Trebuie sa iti asumi. Eu sunt pregătit și nu mă sperii. Am mai trecut prin asta. Nu a fost mereu plăcut, dar na... Altfel te muti in bloc comunist din oraș sau plătești mult mai mult. Dacă îți permiti. Pe de altă parte, una e ca distanta dintre construcții sa fie de 20 de metri și alta e sa fie 50. Mă refer la zgomot și praf. Cei din Afi se jura că vor lăsa distante destul de mari între clădiri.
A treia chestie legata de metrou și legătura cu restul magistralelor, poți să îi înjuri le cei de la Metrorex. Nu e vina celor care construiesc. Magistrala asta, in urma cu 10 ani, nici nu exista. Asa-i? Sa nu uitam că cei din drumul taberei de exemplu, nici până acum nu au metrou. Iar comparația cu Popești Leordeni... exista metrou acolo? Eu nu am văzut.
Și o chestie: legaturile la utilități (apa, curent și gaze) sunt cele din Bucuresti. Deci nu vorbim de puțuri și fose. Așa e și în Popești?

Edited by LauCalin, 13 August 2019 - 15:16.


#67
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
Dar de ce sa fii pregătit sa stai în șantier ani de zile? De ce sa înjuri metrorexul? De ce sa cred pe cineva care se jură? De unde știi că nu vor exista pompe sau bazine decantare pentru ape uzate chiar daca e legata la canalizarea orașului?
Chiar nu mai exista alte variante fara sa îți pui zeci de întrebări cu răspunsuri incerte?

#68
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Alegerile personale sunt subiective. Ce ție ți se pare ok, mie poate mi se pare nașpa. Și invers. Nu înseamnă că tu sau eu greșim. Am explicat care e opinia mea în privința acestui complex și nu mă sperie ideea de șantier. Ăștia sunt aia care au făcut mall-urile Afi. Mă aștept să aibă niste standarde mai mari decât constructorii din Popești... că tot s-a adus în discuție. Dar în același timp, nu mă aștept nici la minuni. Nu vreau sa fim prieteni, dar sa putem sa vorbim. Cel puțin asta a fost "rețeta" cu administrația din Cosmopolis ai mereu ne-am înțeles ok.
Iar fie că ne place sau nu, zona va ține mereu prețul sus sau jos. De-asta un ap cu 3 camere din Militari sau Berceni e mai ieftin decât unul cu 2 camere din Floreasca sau Aviatiei. Adică nu știu, iau în calcul și treaba asta. Iar cu 3 camere, mai ieftin in zona aia, nu prea mai găsești. Sigur, sunt și puncte slabe. Dar incerc sa gândesc obiectiv și să fac un compromis cat mai ok. :)

#69
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Zona este jalnica, ești în plina țigănie, într-un peisaj apocaliptic. Mai bine îți iei la parc Bazilescu în blocurile construite de colorați decât acolo.

#70
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Părerea ta. Am de-a face cu zona aia de aproape 10 ani. Iar dacă aia e zona plina de rromi, oare cum este pe șoseaua Chitilei?
Pe de altă parte, decât un "român rrom", mai bine un "rrom român". Adică am întâlnit pe-acolo și rromi mult mai civilizați decât români cu aere de vedeta care pun imediat etichete rasiste.

Edited by LauCalin, 14 August 2019 - 08:45.


#71
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

 alexandrupope, on 14 august 2019 - 00:47, said:

Dar de ce sa fii pregătit sa stai în șantier ani de zile? De ce sa înjuri metrorexul? De ce sa cred pe cineva care se jură? De unde știi că nu vor exista pompe sau bazine decantare pentru ape uzate chiar daca e legata la canalizarea orașului?
Chiar nu mai exista alte variante fara sa îți pui zeci de întrebări cu răspunsuri incerte?

alternativa la santier e blocul comunist sau bani mai multi.
de ce ai investii in pompe si bazine de decantare daca ai legatura la canalizarea orasului?

#72
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007

 dexter_lab, on 14 august 2019 - 11:15, said:


alternativa la santier e blocul comunist sau bani mai multi.
de ce ai investii in pompe si bazine de decantare daca ai legatura la canalizarea orasului?
Poate pentru ca atunci cand s-a facut reteaua de apa si canalizare proiectantii nu s-au gandit ca o sa faca ditamai cartierul de blocuri FARA o investitie simultana in retea, prin urmare canalizarea va refula la parter, iar aia de la ultimele etaje nu vor putea sa faca dus.... Degeaba ai legatura la canalizarea orasului daca diametrul legaturii nu corespunde nevoilor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate