Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

CAFENEAUA AUDIO

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2708 replies to this topic

#1567
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Andy Moor - l-am descoperit recent si merge oricand, oricum (la mine), are piese intr-un range destul de mare, de la chill la ceva mult mai energic.

#1568
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Deci e adevarata legenda aia despre amplificator care se strica daca-i nefolosit.

Azi am bagat subwooferul in priza dupa o pauza de cateva luni si aud o pocnitura  de mi-au falfait urechile. Cand ma uit la woofer statea tras la maxim in interior si se auzea un brumm. Umblu la intrerupatorul din spate - valeu ce facea, boom -boom sarea wooferul din orbita. Zic gata, ii pun cruce. L-am lasat totusi un minut si si-a revenit singur, a disparut vuietul si wooferul a revenit in pozitia lui neutra, acum las sa cante si subwooferul, altfel probabil va fi de aruncat daca  il mai pun pe pauza vreo luna. Cred ca-i istoria cu faimosii condensatori...

#1569
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Mie mi s-a stricat amplificatorul Technics exilat intr-un loc unde mergem in vacanta de 2 ori pe an.

Sau de nefolosire, sau l-or fi folosit altii si l-au stricat, dar nu-mi imaginez cum il strici... nu pare ca au turnat apa in el sau ca au jucat fotbal cu el.

Toate cele folosite merg bine merci.

#1570
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am momente, destul de multe din pacate, cand ascult muzica si raman perplex. Motivul: pur si simplu nu pot sa imi dau seama ce (cacat) ii trebuie unei fiinte umane decat sa aiba liniste sa asculte o piesa buna. Adica averi, orgolii, imperii, profit, wtf ati prins ideea.
Neah....
Consider ca imbatranesc, o scade testosteronul, treburi, chestii...
Cum ziceam, cand ascult muzica buna, de la rock metal simfonic la jazz fusion, nu pot sa inteleg ca altceva are nevoie lumea asta.

#1571
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Stai sa-ti explic



#1572
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postoverseas, on 18 octombrie 2022 - 18:37, said:

Am momente, destul de multe din pacate, cand ascult muzica si raman perplex. Motivul: pur si simplu nu pot sa imi dau seama ce (cacat) ii trebuie unei fiinte umane decat sa aiba liniste sa asculte o piesa buna. Adica averi, orgolii, imperii, profit, wtf ati prins ideea.
Neah....
Consider ca imbatranesc, o scade testosteronul, treburi, chestii...
Cum ziceam, cand ascult muzica buna, de la rock metal simfonic la jazz fusion, nu pot sa inteleg ca altceva are nevoie lumea asta.

Așa zic și eu, că muzica rezolvă tot și chiar mai mult 😁

https://youtube.com/...g?feature=share

#1573
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xr4j-TQ-f4c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La asa concert m-as duce dar sa fiu pe primele randuri.  Ahh... ma ia valul.

#1574
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kQ60rsBrf1M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1575
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
...

Cate ceva despre ce am mai citit in ultima vreme.

Stiam ca, deja de vreo 2-3 ani, vanzarile de LP-uri lea-u depășit pe cele de CD-uri ca și sumă, iar acum și ca nr de unități vândute.
Cel de-al doilea grafic e extrem de interesant.

Attached Files


Edited by Calinuus, 20 October 2022 - 16:48.


#1576
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View PostCalinuus, on 20 octombrie 2022 - 16:46, said:

...

Cate ceva despre ce am mai citit in ultima vreme.

Stiam ca, deja de vreo 2-3 ani, vanzarile de LP-uri lea-u depășit pe cele de CD-uri ca și sumă, iar acum și ca nr de unități vândute.

CD-urile au scazut dramatic in preferinte "lovite" de USB-uri sau streaming. Vor avea finalul casetei audio. La muzeu.
Vinyl-urile n-au concurent. Cam ca echipamentele cu lampi sau in auto masinile de epoca. E un sector care rezista si are viitor datorita clientilor, in general bine financiar.

#1577
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
E de departe preferabil streamingul. Mai ales ca există si posibilitatea offline la abonament. Cam asta e viitorul formatului digital.

In format analog cred ca vinilul va fi cu noi multă vreme.

Edited by Calinuus, 23 October 2022 - 11:01.


#1578
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sper sa cada cd-ul in cap, abia astept sa iau o galeata de albume cu 5 euro.

#1579
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Vine si momentul ăla.  Oricum, nu se justifuca pretul unui album pe CD 50-70 lei cand, cu un abonamrnt de 20-30 lei pe luna poti sa ai acces la sute de mii de albume in format digital.

#1580
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Depinde de album, cum se aude si de moment. Am luat albume pe care le consider scumpe, dar as fi dat si dublu.

#1581
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PjtgVqOOCEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

CD in format XRCD24....nu se compara cu nici o varianta de streaming ,indiferent de format....pe cd-ul asta instrumentele se aud foarte aproape de realitate....contrabasul e contrabas ....
Si eu ascult preponderent de pe streaming, dar cand vreau calitate maxima....CD...Posted Image
Asta e doar parerea mea subiectiva...

Edited by emilian67, 23 October 2022 - 13:41.


#1582
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015

View PostCalinuus, on 23 octombrie 2022 - 11:07, said:

Vine si momentul ăla.  Oricum, nu se justifuca pretul unui album pe CD 50-70 lei cand, cu un abonamrnt de 20-30 lei pe luna poti sa ai acces la sute de mii de albume in format digital.

Tu te gandesti doar la azi. :D

#1583
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
XRCD24 pare un HDCD mai updatat.

#1584
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View Postedigee, on 23 octombrie 2022 - 21:57, said:

XRCD24 pare un HDCD mai updatat.
Cam pe acolo....pt. HDCD iti trebuie scula ce decodeaza formatul. Nu am ascultat, nu stiu cum se aude.
Am mai postat o data informatiile astea, le mai pun o data, pt. cine este interesat  

1) XRCD, inventat de JVC este  un proces de masterizare și fabricație care încearcă să extragă cea mai înaltă calitate posibilă a sunetului din formatul CD. JVC a examinat fiecare pas din procesele de masterare și fabricare a CD-urilor și a proiectat echipamente specifice pentru a îmbunătăți acele procese.. Avantaje: sunet precis, corect, poate prea corect cate odata..  Sunt codate in 16 bit/44,1kHz.

2) XRCD 2- Versiune imbunatita a XRCD ,care înregistrează pe un disc magneto-optic prin regeneratorul digital K2, este codat in 20 bit /44,1kHz.

3) XRCD 24 Cea mai noua versiune a XRCD ,upgradeaza semnalul de adâncime al continutului muzical original de la 20 la 24 de biți.

4) SHM-CD (Super High Material - CD)= dezvoltat de JVC in colaborare cu Universal Music japan consta in blancul folosit fiind confectionat dintr-un material de policarbonat plastic folosit la fabricarea monitoarelor LCD.  Avantaj - sound-stage puternic.

5 ) Platinum SHM-CD -  utilizează platina în locul aluminiului pentru a forma stratul reflectorizant , imbunatatind tehnologia  SHM-CD.

6) K2HD, poate cel mai analogic format de cd , sunet de aproape 100% ca vinilul, inventatorii formatului spun ca l-au creat special ca sa inlocuiasca vinilul. Avantajul formatului consta in tipologia speciala de masterizare , Unele persoane  ii atribuie lipsa de dinamica, lucrul de care si vinilul e "vinovat".

7) HQCD- High Quality Cd , consta in materialul folosit la blanc si anume argint...Dinamica foarte buna, sunet corect si precis pastrand nuantele analogice ale inregistrarii

8.) UHQCD (Ultra High Quality CD)  cel mai nou format de cd,,japonezii spun ca au schimbat radical metoda de fabricare a acestui tip de CD , obtinindu se asfel un produs net superior

9) LPCD - LPCD reprezintza un set de  de procesari digitale, care  permite ascultătorilor să experimenteze sunetul analog al discului LP de vinil pe un CD player obișnuit. Utilizează cele mai înalte specificații pentru a converti banda master originală analogică  a unui album într-un format digital, reducând la minimum distorsiunea semnalului sistemului de citire cu laser digital încorporat în CD player. Rezultatul este un cd  care este de multe ori mai precis decât un cd obișnuit și nu are acel  zgomot caracteristic vinilului.

XRCD - din pct. meu de vedere, se aud cel mai bine. Sunt diferente audibile maricele  intre un CD ”normal” si un CD XRCD....in special la dinamica...iar sunetul este mult mai ”analog ”.., mult .mai placut...nu are aceea tonalitate artificiala. ,”plasticoasa”....Desigur, e doar parerea mea...si a urechii din dotare...Posted Image

Edited by emilian67, 24 October 2022 - 19:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate