Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

CAFENEAUA AUDIO

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2681 replies to this topic

#1531
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Nimic nu pierzi sau castigi. Vor merge HDCD-urile ca orice alte CD-uri..

#1532
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ma tot uitam la ceva poze mai vechi si am dat peste una de acum vreo 15 ani cu primul meu sistem HiFi.
Tot ce e in poza aia inca e la parinti cu tot cu boxele alea dar cam are ceva channel imbalance acum.

Tin minte ca era upgrade de la sistemul ala 5.1 Schneider si la scurt timp dupa poza am dat boxele jos de pe raftul ala (care a fost bun pentru satelitii de la 5.1) dupa ce am aflat ca suna mai bune astea de podea daca sunt.... pe podea si cu urechile prin dreptul tweeterului Posted Image

Aveam placa de sunet Creative Live 5.1 ce avea mai multe iesiri si foloseam receiverul ala de la Schneider doar pentru subwoofer si ajustam tot timpul volumul la subwoofer in functie de melodie ca era acolo langa butonul de volum de la amp si cand umblam la unul, trebuia sa-l ajustez si pe celalalt.

Edited by MembruAnonim, 23 September 2022 - 06:28.


#1533
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mergeau mp3-urile  alea de 128kbps in Winamp intr-un mare fel Posted Image
(si acum le mai am pe undeva)

Btw, Winamp is back: https://www.howtogee...pdate-for-2022/

Edited by MembruAnonim, 23 September 2022 - 06:32.


#1534
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View PostMembruAnonim, on 23 septembrie 2022 - 06:13, said:

Ma tot uitam la ceva poze mai vechi si am dat peste una de acum vreo 15 ani cu primul meu sistem HiFi.
Tot ce e in poza aia inca e la parinti cu tot cu boxele alea dar cam are ceva channel imbalance acum.

Tin minte ca era upgrade de la sistemul ala 5.1 Schneider si la scurt timp dupa poza am dat boxele jos de pe raftul ala (care a fost bun pentru satelitii de la 5.1) dupa ce am aflat ca suna mai bune astea de podea daca sunt.... pe podea si cu urechile prin dreptul tweeterului Posted Image

Aveam placa de sunet Creative Live 5.1 ce avea mai multe iesiri si foloseam receiverul ala de la Schneider doar pentru subwoofer si ajustam tot timpul volumul la subwoofer in functie de melodie ca era acolo langa butonul de volum de la amp si cand umblam la unul, trebuia sa-l ajustez si pe celalalt.
Attachment IMG_0042.jpeg

Ehe ce vremuri, Cd cu carusel.
Aveam si eu o combina Sony cu 3 cd-uri, se uitau cu invidie prietenii. Dar in vreo 2 ani a crapat CD playerul cu carusel.

La mine, primul sistem mai acatarii a fost receiver Harman Kardon AVR 130 si boxe 5.0 Jamo luate din Metro, cu fronturile standfloor. Ambele luate din banii de bursa!

Si ascultam de pe PC unde aveam o placa M-Audio Revolution.

Mi se parea ca sunt shef ... pana am fost la un amic si-am ascultat B&W 602 pe amplificator dedicat mare, Marantz si Cd player Onkyo Integra.

Faza e ca daca privesti retrospectiv, erai fericit cu ce-aveai.

#1535
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Am mai luat niste clasici mondiali.

Attached Files



#1536
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/InhGrmvsWYM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc din suflet colegului @wolffy pt ca mi-a readus in atentie albumul respectiv.
Eram prin 1978-79 si aveam un coleg de scoala cu un frate mai mare care avea viniluri din afara. Primul Pink Floyd ascultat de mine a fost Animals. Era tras pe o caseta.
Asa novice cum eram , am inceput sa ascult aproape non stop caseta aia pe un Aimorstereo ,era șusta la vremea aia.
sa am intrat eu in Pink Floyd. Cu un album de-al lor ceva mai altfel. Nu cu tripleta arhicunoscuta , noi ii ziceam wish-ul , dark-ul si wall-ul.
Album foarte interesant ,mult mai sobru si dark , si deosebit fata de tot ce realizasera baietii de la PF inainte si dupa aia. Un fel de continuare muzicala pe alocuri la Wish You Were Here , piesa Pigs fiind oarecum asemanatoare la groove cu Have a Cigar . Dogs , in schimb ,e ceva unicat in repertoriul trupei. Poate singura piesa autentica de rock progresiv a formatiei. Desi cu o muzica elaborata si atmosferica PF nu a fost nicidata o trupa de prog rock in adevaratul sens al cuvantului.
Chitara lui Gilmour parca nu suna niciunde mai bine ca pe Animals , e interesant ca tot el face bas-ul pe Pigs si Sheep. Partile vocale sunt facute in majoritate de Waters. Doar la Dogs prima jumatate o canta Gilmour , ultimele strofe -Waters(de la "got to admit" ,min: 13.40 al albumului)

#1537
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Se pare ca a aparut si inlocuitor pentru Aria - Focal Vestia.

#1538
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am stat azi si am masurat putin ca de cand am trecut la noul amp/preamp am ajustat subwooferele dupa ureche si erau mult prea sus si crossover nush pe unde era dar anula ceva frecvente.
Am reglat individual, masurat separat stanga si dreapta si cam asa arata acum masuratorile combinate de pe canapea cu si fara subwoofer:


View Postedigee, on 01 octombrie 2022 - 00:13, said:

Chitara lui Gilmour parca nu suna niciunde mai bine ca pe Animals , e interesant ca tot el face bas-ul pe Pigs si Sheep.
Mie candva mi-a placut cum suna pe Division Bell si mi-am cumparat dozele alea ale lui (EMG SA).
Am pe aici un video mai vechi cu dozele astea.

Edited by MembruAnonim, 02 October 2022 - 23:59.


#1539
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMembruAnonim, on 02 octombrie 2022 - 23:52, said:

Am stat azi si am masurat putin ca de cand am trecut la noul amp/preamp am ajustat subwooferele dupa ureche si erau mult prea sus si crossover nush pe unde era dar anula ceva frecvente.
Am reglat individual, masurat separat stanga si dreapta si cam asa arata acum masuratorile combinate de pe canapea cu si fara subwoofer:
Attachment revel.png


Cu ce ziceai ca masori, telefon, microfon ?!

#1540
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostMembruAnonim, on 02 octombrie 2022 - 23:52, said:


Mie candva mi-a placut cum suna pe Division Bell si mi-am cumparat dozele alea ale lui (EMG SA).
Am pe aici un video mai vechi cu dozele astea.
Vorba aia "tonul fac muzica".
Un video superb cu doi maestrii ai tonului. Pacat de calitatea sunetului.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dL_ThJ0Y4T4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Parca canta de o viata impreuna ,asa se completeaza.
Aici se vede undeva amplificatorul lui Beck ,e inca ala de rezerva ,asa scrie pe el.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nHQSPBC4fS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Altul la cere imi place enorm cum ii suna chitara ,si nu doar asta la el .
Derek Trucks
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xbOlgESKbIc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1541
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postoverseas, on 03 octombrie 2022 - 07:31, said:

Cu ce ziceai ca masori, telefon, microfon ?!
https://www.minidsp....surement/umik-1 + https://www.roomeqwizard.com/

#1542
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Nu stiu daca am mai postat asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CZXIVMdXsVU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1543
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Tatic cu chitara lui, dar parca mi-a facut chef sa ascult adevarata varianta, asa ca am pus Pavarotti

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cWc7vYjgnTs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

M-a bagat in transa, zici ca eram in anii 90 si ascultam emisiunea lui Iosif Sava.

Poate imi iau un vinyl, sa le pun si copiiilor.

Culmea, am niste casete originale cu Pavarotti dar n-am deck :P

#1544
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 31.12.2013
Eu am început să ascult chestii de genul acesta : (foarte relaxant)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1eNSWZ4x2ZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1545
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Mistocutz, e relaxant de final de zi, iti prezinta numai bunatati, whiskey, trabucuri, femei retro in black & white :D

Dar .... daca vrei blues adevarat de la inceputuri, de la tatal lor, iaca niste Robert Johnson: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/if7cEESOp54?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1546
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 31.12.2013
Calitatea e ... Nu sunt fan blues adevărat ... Când ascult muzică de genul acesta, ascult doar best of și doar FLAC sau 320 Kbps ...

#1547
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Da, eu am vinyl cu Robert Johnson, dar cu youtube-ul nu prea gasesti mare calitate.

Oricum, sunt inregistrari de acum 100 de ani :D

Pe vinyl se aude parca mai bine, o fi si remasterizat, nu m-as mira.

#1548
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Pe jazz o ard in prezent cu Tsuyoshi Yamamoto TRIO, E.S.T. si ... rusinos, cu St. Germain care face un mix, fusion mai usurel asa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate