Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Nivel taxare in UK-Londra

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 17.01.2012

View Postflp014, on 02 mai 2019 - 12:34, said:

Va salut,
...ajung la intrebarea principala: care este nivelul taxarii la un salariu de 75000 gbp/an?

https://www.thesalar...o.uk/salary.php

știu că ai zis că nu lași de la tine, dar să știi că chiar casa aia cu 2 dormitoare e la jumate din cât e una în RO

curticica va fi o glumă!

pt căutare
https://www.rightmov...ty-to-rent.html

cineva a zis de depozit cât 6 chirii... io am găsit maxim doar de 2 luni!

nu PREA vrei tu să pleci, dar în 5/8 ani nu vei mai putea TU să pleci :(
lasă naibii câștigul de RO, traiul în țară civilizată compensează toate sarmalele din RO
(zic asta deoarece arăți că ești o persoană cu un nivel de educație bună, deci integrarea va fi puf pt tine)

#38
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,865
  • Înscris: 06.01.2008

View Postgushpi, on 03 mai 2019 - 11:53, said:

nu PREA vrei tu să pleci, dar în 5/8 ani nu vei mai putea TU să pleci Posted Image
lasă naibii câștigul de RO, traiul în țară civilizată compensează toate sarmalele din RO
subscriu.
Cine are posibilitatea sa plece, sa o faca. Nu se compara viata de-acolo (chiar si cu unele neajunsuri) cu cea de-aici.
Iar cand il apuca dorul de casa, aeroportul din Luton e la "2 pasi" si poate veni cateva zile acasa in vizita.

#39
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmufa, on 02 mai 2019 - 15:50, said:

Nu mă pricep la Photoshop, e din fluturașul propriu.
Asa de bine te plateste Softpedia?!

#40
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postgushpi, on 03 mai 2019 - 11:53, said:

https://www.thesalar...o.uk/salary.php

știu că ai zis că nu lași de la tine, dar să știi că chiar casa aia cu 2 dormitoare e la jumate din cât e una în RO

curticica va fi o glumă!

pt căutare
https://www.rightmov...ty-to-rent.html

cineva a zis de depozit cât 6 chirii... io am găsit maxim doar de 2 luni!

nu PREA vrei tu să pleci, dar în 5/8 ani nu vei mai putea TU să pleci Posted Image
lasă naibii câștigul de RO, traiul în țară civilizată compensează toate sarmalele din RO
(zic asta deoarece arăți că ești o persoană cu un nivel de educație bună, deci integrarea va fi puf pt tine)
pai asta este si ideea, ca nu sunt nevoit sa plec si nici nu vreau. As pleca doar pentru o super oferta ori financiara ori de perspectiva. Dar nicidecum sa emigrez definitiv.
Am fost 2 ani in Seattle si stiu cum este , desi ma obisnuisem, tot acasa e mai bine. Poate asa sunt eu, dar cred ca trebuie sa traiesti acolo unde te simti acasa. SI eu pe afara nu ma simt acasa, asta e Posted Image.
Nu am nici o problema cu integrarea, ma adaptez imediat.
Castigul nu este nici din RO nici de RO Posted Image. Doar viata si traiul sunt in RO.
Dar multumesc pentru sugestii.

Edited by flp014, 03 May 2019 - 18:49.


#41
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Ai grija cu cine tratezi: headhunter sau client final. Agentiile au prostul obicei sa promita mai mult decat au mandat.

Daca as face banii astia indiferent de unde as fi pe planeta, in mod sigur nu as alege Romania.

#42
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Declarativ asa e simplu, chestia e ca atunci cand ajungi efectiv in situatia de a face banii astia in Romania alegerile nu mai sunt asa de simple.

#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnnestor, on 04 mai 2019 - 09:05, said:

Declarativ asa e simplu, chestia e ca atunci cand ajungi efectiv in situatia de a face banii astia in Romania alegerile nu mai sunt asa de simple.
De ce, environment-ul nu conteaza chiar deloc?

#44
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostKarhu, on 04 mai 2019 - 10:02, said:

De ce, environment-ul nu conteaza chiar deloc?
Environmentul contează în general pentru cei care au termene de comparație, ceea ce lipsește multora.

Edited by mufa, 04 May 2019 - 12:02.


#45
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostLukRo, on 04 mai 2019 - 02:03, said:

Ai grija cu cine tratezi: headhunter sau client final. Agentiile au prostul obicei sa promita mai mult decat au mandat.

Daca as face banii astia indiferent de unde as fi pe planeta, in mod sigur nu as alege Romania.
headhunterul doar a intermediat discutia preliminara. Negocierea finala a fost cu cel implicat direct in ierarhie. Acolo acea persoana a putut sa ofere maximul bugetat asta insemnand 7000 in plus fata de ceea ce era mandatat headhunterul sa ofere.
Cand privesti la rece suna binisor, dar repet, cand vezi ca la sfarsit de luna ramai cu mai putin de 2000 din care trebuie sa iti traiesti si viata personala, observi ca nu mai e chiar asa roza situatia. Recunosc, nu sunt bani putini pentru unii dar daca poti mai bine, de ce sa te arunci cu capul inainte?
In RO daca ai cu ce, sa stii ca iti poti face viata chiar placuta Posted Image

Referitor la enviroment , din fericire am termen de comparatie din experiente personale din mai multe state din Europa, statele unite , asia si chiar emirate. STiu cu ce se mananca si cum este ca expat prin locurile astea. Sunt multe chestii pozitive, as putea spune ca majoritatea, dar totusi nu as emigra. Parere personala din cele traite de mine, nu din auzite.

Edited by flp014, 04 May 2019 - 13:14.


#46
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
La 75000 gross pe an, iei 4300 in mana lunar. Banuiesc ca nu ai copii (ai fi avut alte prioritati), deci 1500 pe luna sunt de ajuns pt chirie si mancare (trait decent, nu exagerat). Asa ca raman destui bani de distractie.

Am inteles ca ai lucrat si in alte orase, insa nu  le poti compara cu Londra. In primul rand ca oameni, in al doilea rand ca oportunități,  pozitie, etc....

Adica una e sa te duci la meci la Arsenal, alta e  FCSB.

Edited by LukRo, 04 May 2019 - 15:35.


#47
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
@lukRo, banuiesti gresit, am copii.Nu inteleg ce alte prioritati ar fi trebuit sa am ?
Referitor la chirie, nu stiu ce sa zic, am detaliat mai sus ca eu nu am gasit nimi decent sub 1500. Intr-adevar, poate nu am cautat unde trebuie sau indeajuns dar ma indoiesc ca pot cheltui in Londra mai putin decat in RO pentru mancare si cele necesare de zi cu zi. Nu te contrazic pentru ca nu am trait acolo, doar am vizitat de cateva ori. Si referitor la oras, pot spune ca prefer oricand Vancouver  sau Seattle sau de ce nu Hong Kong sau Singapore fata de Londra. Desi peste tot sunt indieni/paki , ca aici nu am vazut mai pe nicaieri. Nu este neaparat deranjant dar nici ceva despre care sa zic ca ma da pe spate :)
Oricum, ideea de baza nu e orasul, putea fi orice al oras din UK.

#48
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Atunci ar trebui sa te preocupe educatia, sanatatea, mediul si oportunitatile pe care le oferi copiilor tai, nu banii.

Iar Londra este complet diferit de oricare oras din UK.

#49
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostLukRo, on 04 mai 2019 - 16:42, said:

Atunci ar trebui sa te preocupe educatia, sanatatea, mediul si oportunitatile pe care le oferi copiilor tai, nu banii.

Iar Londra este complet diferit de oricare oras din UK.
pai si ce te face sa crezi ca nu ma preocupa ? Posted Image  Doar faptul ca nu vreau sa emigrez inseamna ca nu sunt preocupat si ca ei nu au parte de o educatie buna si un mediu sanatos de dezvoltare? Crezi ca in RO nu se face scoala buna sau nu ai parte de sistem de sanatate ok daca vrei? Iti spun ca se poate si aici. Nu la stat, evident.
Hmmm, cam superficial daca imi dai voie.
Poti sa imi spui cum te ocupi fara ... bani?

Deci in Londra nu sunt restaurante/shop-uri unde vezi numai pakistanezi/indieni la fiecare 300 m, nu? Cred ca sunt mai putini decat in orice alt oras din UK, nu?
Nu am nimic cu ei, sa nu se inteleaga gresit, doar subliniez un fapt clar.
Londra este daca nu cel mai important centru de business, cu siguranta in top 3, asta e clatr. Daca vrei sa mergi pe business, atunci da, e locul potrivit. Nu si pentru ce fac eu, domeniul este in aceeasi masura vast dar foarte restrans :) incat nu conteaza locatia in mod principal.
Ma rog, am divagat cam mult.
Mersi oricum pentru sugestii.

#50
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Într-adevăr, sunt multe culturi, dar asta este farmecul Londrei. Paki gasesti majoritari in est, romani in zona Stratford, evrei in nord,... nu este omogenitate. Nu te obliga nimeni sa traiesti intr-o anumita zona. Iar Londra este vreo 13 ori mai mare ca Bucurestiul. Este destul loc.


Mediu sanatos in Ro... esti glumeț. Te păcălești singur. Un mediu mai stresant nu am vazut nicaieri.

Mai vorbim cand o sa ai treaba cu sistemul sanitar.

Edited by LukRo, 04 May 2019 - 18:28.


#51
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

View PostKarhu, on 04 mai 2019 - 10:02, said:


De ce, environment-ul nu conteaza chiar deloc?

Conteaza, sigur, doar ca nu traim in zona de conflict, nu suntem in razboi civil, nu suntem expusi la intemperii sau catastrofe naturale, nu traim in zone defavorizate, nu suntem bantuiti de ciuma si alte malafii, nici de atentate nici de teroristi nici de mafie. Suntem in UE, in NATO, suntem o democratie, nu te salta politia de pe strada nici nu te sinucide nimeni de la geam.
Daca ii spun lui nasi-meu care a fost detinut politic ca mie nu imi mai place Romania ca sunt rahati de caine pe strada si nu imi place tonul functionarului de la ghiseu cred ca ma scuipa in fata.

Copiii mei sunt la o scoala foarte buna de stat, after school dupa, ore private de engleza, pictura, inot, iarna instructor de ski, au televizor, desene, internet, curte sa se joace, role, bicicleta, vacante - mult, mult mai mult decat am avut oricare dintre noi. Ar trebui sa fie cu adevarat speciali ca sa reuseasca sa se rateze in aceste conditii.

Edited by nnestor, 04 May 2019 - 21:27.


#52
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View Postnnestor, on 04 mai 2019 - 21:11, said:

Conteaza, sigur, doar ca nu traim in zona de conflict, nu suntem in razboi civil, nu suntem expusi la intemperii sau catastrofe naturale, nu traim in zone defavorizate, nu suntem bantuiti de ciuma si alte malafii, nici de atentate nici de teroristi nici de mafie. Suntem in UE, in NATO, suntem o democratie, nu te salta politia de pe strada nici nu te sinucide nimeni de la geam.
Daca ii spun lui nasi-meu care a fost detinut politic ca mie nu imi mai place Romania ca sunt rahati de caine pe strada si nu imi place tonul functionarului de la ghiseu cred ca ma scuipa in fata.

Dar de Romania unde condamnatii penal fac legile, iti place? Dar de Romania unde se voteaza primari puscariasi? Dar de Romania unde nu rezolvi nimic fara spaga? Dar de Romania unde smecheria este virtute? Dar de Romania unde copiii sunt mancati de caini in parcuri? Dar de Romania unde intri in spital sa vindeci o boala si iesi cu cinci virusi? Dar de Romania unde sunt cele mai mari sanse sa mori in accident de masina?

Dar de mizeria umana din Romania, iti place?

Toti care spuneti ca in Romania este ca afara, cati dintre voi traiti "in provincie"? Care dintre voi traiti in Zimnicea, Tecuci, Salaj sau Dorohoi? Sau cand ziceti de Romania, de fapt va referiti la Bucuresti sau Cluj?

#53
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Mizeria, la fel ca si frumusetea, e in ochii privitorului.
Nu inteleg de ce este atat de greu de priceput ca sunt oameni care aleg sa ramana in Romania pentru fix acelasi motiv pentru care au plecat altii, si anume banii? Tot contextul si mediul din jurul tau este in mare parte  modelat de banii pe care ii castigi. Castigi bine, stai intr-o zona buna a Londrei, vezi oameni frumosi si bine imbracati pe strada, mananci la restaurant, ai muzeu peste drum, scoala de care apartii are profesori buni si elevii sunt copiii vecinilor tai si vorbesc engleza. Nu castigi bine, imparti o casa cu alti 6 compatrioti, aveti program la dus, la coltul strazii stau baieti imbracati in trening si cu geci de piele, mananci numai de pe raftul de produse reduse iar in curtea scolii copilul tau e singura fata palida. Daca BREXIT-ul se va intampla vreodata cu adevarat o sa mature zeci de mii de joburi din sectorul financiar si IT conex, sa vezi atunci cat de civilizata si confortabila o sa ti se mai para Londra cand traiesti din somaj si ajutor social. Reciproca este la fel de valabila, daca maine se trezeste guvernul sa reintroduca impozite progresive in Romania o sa vezi cum o gramada de oameni inclusiv eu o sa isi re-evalueze  imediat optiunile. Asa ca hai sa nu ne mai imbatam cu apa rece, totul este numai si numai despre bani.

Edited by nnestor, 06 May 2019 - 07:43.


#54
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
@nestor, cat de bine ai spus mai sus .Posted Image
Multi nu inteleg anumite chestii absolut normale pentru unii dintre noi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate