Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Nivel taxare in UK-Londra

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Va salut,
Am primit o oferta de munca care presupune relocare in UK, mai exact in zona Londrei.Exista si un bonus de relocare dar ceva insignifiant, cat sa te ajute sa iti iei mobila si sa platesti cateva luni de chirie probabil(10000 gbp).
Cum nu stiu nimic despre contractele UK si ce presupun acestea, ajung la intrebarea principala: care este nivelul taxarii la un salariu de 75000 gbp/an?
Stiu ca nu este mare dar eram curios care sunt taxele la aceasta suma. Stiu ca ei au ceva praguri dar inca nu m-am lamurit care si cum sunt.
Plus de asta, habar nu am costurile chiriilor, dintr-o mica cautare pe site-uri de specialitate vad ca pot gasi o casa cu 2 dormitoare si ceva curticica undeva la 1300-1800 gbp. In anunturi nu scrie daca sunt si utilitati incluse sau nu.Exclus sa inchiriez un apart, vreau musai casa.
La o socoteala rapida nu prea iese pe plusci clar pe minus fata de situatia actuala .. :)
Singurul lucru ar fi ca exista posibilitati de promovare, sau mai degraba de mutare pe pozitii similare in alte companii care ar fi platite maibine. Dar nici asta nu ma convinge.
Cum se socoteste faptul ca acea companie ofera asigurari de sanatate si pensie? Tot din suma oferita se scad?
Una peste alta oferta suna interesant la prima vedere dar cand incepi sa o diseci, nu prea...
Orice sfat este binevenit.Multumesc.

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
10.000 lire bonus de relocare... Bah ej nebun...?

Se face foamea si se doarme cate 2-3 in caremera in Londra, de n-ai aer...  

Nu stiu.. sa nu incerce cineva sa te pacaleasca.

Chiriile in Londra sunt intre foarte sus si foarte, foarte sus.. in functie de zona, de aceea nu merita decat daca chiar castigi niste bani, altfel, in afara de o camera sub nivelul solului (demisol) sau una in fundul curtii, langa tomberoane, n-o sa-ti poti permite.

Alde @dexterash, @tititshor, care lucreaza in depozite pot confirma.

Edited by Kres, 02 May 2019 - 12:39.


#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
https://www.gov.uk/income-tax-rates

#4
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
nush ce ti se pare sf cu 10000 pt relocare

#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 marcusdefeis, on 02 mai 2019 - 12:40, said:

nush ce ti se pare sf cu 10000 pt relocare

Pentru ca nu da nici drku, prietene.. majoritatea promit "clientilor" ca vor plati chiria, cate doi in camera, dupa primul salar...  Auzi tu, cheltuieli de relocare, dar ce lucrati la NASA, unde lucrati?  Sa nu fie tzeapa nene.. sa incerce sa va ia banii cu tot felul de promisiuni.

Nu se acorda cheltuieli de relocare decat daca te duci pe joburi super-specializate, altfel stiu si ei ca omul vine din Romania si nu-i dau nimic.

#6
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 Kres, on 02 mai 2019 - 12:46, said:

Pentru ca nu da nici drku, prietene.. majoritatea promit "clientilor" ca vor plati chiria, cate doi in camera, dupa primul salar...  Auzi tu, cheltuieli de relocare, dar ce lucrati la NASA, unde lucrati?  Sa nu fie tzeapa nene.. sa incerce sa va ia banii cu tot felul de promisiuni.

Nu se acorda cheltuieli de relocare decat daca te duci pe joburi super-specializate, altfel stiu si ei ca omul vine din Romania si nu-i dau nimic.
La 75k salariu anual ai putea sa-ti imaginezi ca omul nu vine sa puna conserve pe raft la Tesco sau sa vinda hamburgerul la McDonalds.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu ne-ai spus cu ce te ocupi.
    75 000 de GDP/an ? Nici medicii nu castiga atat ...
    Posibil ca e un job de manager la o companie mare.
    Salariul minim in Londra e sub 1000 pe luna.
    In ce priveste cazarea, cam acolo e :
    1500-1800 pe luna pentru un apartament mic departe de job.
     Dar nu trebuie sa-ti faci griji pentru ca nu o sa-ti inchirieze nimeni nimic in conditiile in care nu ai acte, nu ai extrase bancare, nu ai ...

#8
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

 flp014, on 02 mai 2019 - 12:34, said:

Cum nu stiu nimic despre contractele UK si ce presupun acestea, ajung la intrebarea principala: care este nivelul taxarii la un salariu de 75000 gbp/an?

O să fie cam 75% salariu net din ofertă. Asta presupune că cei 25% acoperă toate taxele, inclusiv contribuție angajator de 5-10% la pensie privată, sănătate, etc.

La costul chiriei e corect prețul, mobilierul și utilitățile de bucătărie sunt incluse, chiar și la spații nemobilate.
Costurile adiționale de obicei nu sunt incluse (curent, net, căldură, apă, council tax).

Dacă închiriezi prin agenție, se cere un depozit echivalent cu 6 săptămâni din costul chiriei. Depozitul e protejat prin una din schemele de protecție, într-un cont dedicat, și îl primești înapoi la inchiderea contractului, dacă nu ai făcut de capul tău arcadă între living și bucătărie.

Edited by pexCom, 02 May 2019 - 13:22.


#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Din suma respectiva ~25.000 GBP sunt taxele pe venit dar pe langa astea o sa mai ai altele gen council tax, asigurare masina etc.

Edited by LensFlare, 02 May 2019 - 13:21.


#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
@flp014 ignoră haterii care au postat mai sus că halesc biții degeaba.

Pe scurt, treaba stă cam așa:
1. Brut 75k = net 4300/lunar
2. Cazarea in Londra (zonele 3-4) e undeva intre 1000-1500 de lire pe lună. 1000-1200 pentru un apartament cu o camera - echivalentul a 2 camere în România și 1200-1500 pentru apartament cu 2 camere. Nu știu care e situația ta, dacă vii singur, cu soția/iubita, cu soția și un număr random de boraci pe care ai acte. Dacă ești singur și ai chef de socializat mai des, poți căuta și ceva shared, caz în care chiria o să-ți ajungă probabil în jur de 700 de lire/lună. Sfatul meu e să nu te arunci la casă direct, excluzînd cazul în care se ocupă firma de asta. Vino, închiriază ceva apartament pentru 6-12 luni, timp în care vezi care-s zonele care-ți plac, cît de ușor ajungi la birou și abia pe urmă te uiți să-ți închiriezi o casă.
3. Utilitățile: Council tax: 100/luna, gaz+curent: 80-100/lună, mobil+internet+netflix:100/lună. Am dat niște sume spre maxim, e posibil să ieși simțitor mai bine. Cheltuielile astea nu sunt incluse în chirie.
4. Cele mai multe firme oferă asigurare de sănatate și contribuie cu un anume procent la pensie. Sumele respective nu sunt scăzute din salariul tău brut, dar apar ca beneficii la sfîrșitul anului și sunt taxate.

Dacă mai ai întrebări sau nelămuriri, scrie și încerc să-ți răspund.

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 pexCom, on 02 mai 2019 - 13:12, said:



O să fie cam 75% salariu net din ofertă. Asta presupune că cei 25% acoperă toate taxele, inclusiv contribuție angajator de 5-10% la pensie privată, sănătate, etc.

La costul chiriei e corect prețul, mobilierul și utilitățile de bucătărie sunt incluse, chiar și la spații nemobilate.
Costurile adiționale de obicei nu sunt incluse (curent, net, căldură, apă).

    Aiurea !
    Impozitul pe venit in UK este de 30% din venit pentru cei care castiga sub 100 000.


#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

 cspot, on 02 mai 2019 - 13:23, said:

Aiurea !
Impozitul pe venit in UK este de 30% din venit pentru cei care castiga sub 100 000.

De fapt e o impozitare progresiva...

Edited by LensFlare, 02 May 2019 - 13:27.


#13
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Exact, de acolo și diferența la contribuția pentru pensie privată (5-10%).

#14
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Cel mai corect a raspuns @mufa. Si eu sunt in UK de cativa ani si e cam singurul raspuns corect pe care il vad.

Nu inteleg insa de ce vor toti Londra. Probabil le plac chiriile scumpe, orasele unde te plimbi cu transportul in comun pana te plictisesti, zilnic. Si eu am stat in Londra la inceput, si nu mi-a placut nimic. Acum stau in alta parte (la mare), unde e mult mai frumos sa vad marea la 3-5 minute de mers pe jos decat sa vad "podul" la distante mari. Plus, gandeste-te si la chirie,  cum e aici la mine eu dau 500 lire pe luna pe casa cu 3 dormitoare. E adevarat, nu vad "podul", dar eu prefer sa o duc bine nu sa stau in Londra.

Cu taxele nu stiu cum e, decat ca e (in cazul meu) 500 chiria + 100 council tax + 50 netul + 15 telefonul (lebara, 1000 min internationale + nelimitat in UK). Restul de facturi nu vin lunar si mi-e lene sa caut sa iti zic cat e, dar alea difera de la casa la casa, la mine e destul de mare si automat si cheltuielile mai mari. Ca un reper, stiu ca factura aia la gaz vine doar odata pe an, prin ianuarie-februarie, pe tot anul, si vine o bomba de aia de 1000-1300 lire totalul. La salarii, eu sunt varza la matematica, nu stiu cum se socotesc, dar la 1600 lire / luna stiu sigur ca se ramane cu 1350 in mana. Posted Image

#15
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
multumesc celor ce si-au facut timp sa raspunda.

Din ce vad , @mufa a raspuns cam cel mai complet si la subiect.
Cazarea ar trebui sa fie aproape(foarte aproape pentru ca nu vreau sa fac naveta lunga) de Stockley park.HAbar nu am ce zona este(2-3-4).
Nu ma intereseaza apartament ci casa cu 2 dormitoare si o curticica. Nu merg acolo sa scad standardul,logic. Am socotit eu undeva la 2000-2300 cu toate cheltuielile aferente (maxim).Voi aduce si familia in cazul in care consider ca o sa stau mai mult acolo. Oricum primele 3 luni am un apartament la dispozitie din partea companiei(fara sa platesc), chiar pentru acest motiv: sa gasesc locul pe care mi-l doresc.
Referitor la acte, firma se ocupa de tot, nu asta e problema.
E bine de stiut ca sumele pentru sanatate si pensie nu sunt scazute din brut ci sunt adaugate(chiar daca sunt taxate).
Din ce spui @mufa si din ce am vazut pe linkul dat mai sus, ar iesi undeva la 4500 net. Scazand cheltuielile cu cazarea, raman sa zicem un 2000 lunar. Nu este ceea ce ma gandesc ... Posted Image.
Ce ma tine in loc este faptul ca nu mi-au spus nimic de bonusurile anuale care stiu cu siguranta ca vor fi dar nu stiu procentajul.Plus ca mai este diurna de plecare din tara dar aia nu se pune pentru ca se cheltuie.

@cspot , nu are importanta ce lucrez, dar e clar ca nu vanzator la tesco sau McD.

@zark, nu eu am ales Londra , ei m-au ofertat. Eu nici nu am cautat loc de munca in momentul asta... Tocmai de aia nu imi bat capul prea tare.

Edited by flp014, 02 May 2019 - 14:55.


#16
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 flp014, on 02 mai 2019 - 14:49, said:

multumesc celor ce si-au facut timp sa raspunda.

Din ce vad , @mufa a raspuns cam cel mai complet si la subiect.
Cazarea ar trebui sa fie aproape(foarte aproape pentru ca nu vreau sa fac naveta lunga) de Stockley park.HAbar nu am ce zona este(2-3-4).
Nu ma intereseaza apartament ci casa cu 2 dormitoare si o curticica. Nu merg acolo sa scad standardul,logic. Am socotit eu undeva la 2000-2300 cu toate cheltuielile aferente (maxim).Voi aduce si familia in cazul in care consider ca o sa stau mai mult acolo. Oricum primele 3 luni am un apartament la dispozitie din partea companiei(fara sa platesc), chiar pentru acest motiv: sa gasesc locul pe care mi-l doresc.
Referitor la acte, firma se ocupa de tot, nu asta e problema.
E bine de stiut ca sumele pentru sanatate si pensie nu sunt scazute din brut ci sunt adaugate(chiar daca sunt taxate).
Din ce spui @mufa si din ce am vazut pe linkul dat mai sus, ar iesi undeva la 4500 net. Scazand cheltuielile cu cazarea, raman sa zicem un 2000 lunar. Nu este ceea ce ma gandesc ... Posted Image.
Ce ma tine in loc este faptul ca nu mi-au spus nimic de bonusurile anuale care stiu cu siguranta ca vor fi dar nu stiu procentajul.Plus ca mai este diurna de plecare din tara dar aia nu se pune pentru ca se cheltuie.


Stockley Park e în zona 4 destul de aproape de Heathrow. E un parc uriaș cu ceva lac, verdeață cît n-a văzut Clujul și Bucureștiul adunat la lun loc și cu ceva sedii de firme plus gym, piscină, ceva baruri cu terasă la lac ș.a.m.d. După standardele proprii e un bun loc de muncă.

Mă bucur pentru tine dacă în România ai disposable income peste 2000 de lire lunar, dar lasă lenea și vino să vezi cum e și prin alte părți. Stai 1-2 ani, încearcă să te integrezi și vezi după dacă a fost o mișcare bună sau nu. În cel mai rău caz cîștigi ceva experiență de viață și probabil mai mulți bani în cont.

Ca fapt divers uită-te în West Drayton sau Uxbridge ca zone de locuit. Avantajul la Uxbridge e că ai linie de metrou pînă în centru dacă ajungi să-ți shimbi jobul și trebuie să ajungi prin centrul Londrei.

Bonusurile depind de firmă, ia ceva gen 8-12% în calcul. Brut!

Edited by mufa, 02 May 2019 - 15:15.


#17
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 mufa, on 02 mai 2019 - 15:10, said:

Stockley Park e în zona 4 destul de aproape de Heathrow. E un parc uriaș cu ceva lac, verdeață cît n-a văzut Clujul și Bucureștiul adunat la lun loc și cu ceva sedii de firme plus gym, piscină, ceva baruri cu terasă la lac ș.a.m.d. După standardele proprii e un bun loc de muncă.

Mă bucur pentru tine dacă în România ai disposable income peste 2000 de lire lunar, dar lasă lenea și vino să vezi cum e și prin alte părți. Stai 1-2 ani, încearcă să te integrezi și vezi după dacă a fost o mișcare bună sau nu. În cel mai rău caz cîștigi ceva experiență de viață și probabil mai mulți bani în cont.

Ca fapt divers uită-te în West Drayton sau Uxbridge ca zone de locuit./
heheee, de ai stii tu prin cate locuri m-am tot perindat in lumea asta....
Cam pot spune ca am lene acum cand stau in tarisoara mea de ceva vreme si tare bine este.SIncer, nicaieri nu e mai bine ca acasa, cu toata mizeria asta de politica si infrastructura...

In Uxbridge ma uitasem, intr-adevar.

Edited by flp014, 02 May 2019 - 15:17.


#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
mi se pare destul de ciudat momentul pentru o oferta de genul asta - ma gandesc la brexit. la nivelul asta de incertitudine legat de ce o sa se intample in urmatoarele 6 luni, oferta pe care ti-au facut-o (cu bonusul de relocare, cazarea pe primele 3 luni, hartogaraia aferenta) ma face sa cred ca ai primit substantial mai putin decat ar primi un 'bastinas', ca sa merite sa se lege la cap.

eu unul as incerca sa mai negociez    :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate