Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Viata cu HIV

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#73
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 ljngbx, on 01 mai 2019 - 23:30, said:

oricum, nu au voie sa te discrimineze.

Nu au voie dar o fac,se intampla si in alte tari,daramite in Romania. Aici esti discriminat sau cel putin privit urat si daca esti femeie,daca esti rrom,daca ai parul lung si esti barbat,daca ai tatuaje,daca esti pitic,daca ai 3 cercei in loc de unul,daca te-ai vopsit verde-n cap,daca mergi cu trotineta la munca si nu ai BMW,daca nu asculti manele,daca nu tragi pe nas,daca nu ai smartphone si folosesti un 3310,daca.....sa mai zic?

#74
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
valirex, cred că ai o psihoză sau lucrezi într-un mediu nasol. Nu e chiar așa de nasol în România și nu îți cere mai nimeni alte teste decât glicemia și poate doar pentru industria sexului ar interesa pe careva virusul HIV.

Nu știam că se poate face certificat de handicap în România pentru HIV, este chiar excelent. Deși HIV rareori face SIDA care ar fi singurul handicap.
Certificatul de handicap aici oferă o serie de facilități legate de transport, evenimente, etc.

Edited by benis, 02 May 2019 - 00:19.


#75
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
eu am facut referire CA TREBUIE SA SPUI acelor persoane care ar putea fi infectate,DACA ESTE CAZUL cu tine,altcuiva este strict alegerea ta

#76
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 benis, on 02 mai 2019 - 00:18, said:

valirex, cred că ai o psihoză sau lucrezi într-un mediu nasol. Nu e chiar așa de nasol în România și nu îți cere mai nimeni alte teste decât glicemia și poate doar pentru industria sexului ar interesa pe careva virusul HIV.

Eu vorbeam de discriminare in general,nu de analize,acolo intr-adevar,la angajare sau la medicina muncii nu te testeaza nimeni pentru HIV,fiecare alege daca spune sau nu in colectivul unde lucreaza,poate fiecare avem,printre colegi,la serviciu,oameni care au dar nu spun nimanui.

#77
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 tfmercedez, on 01 mai 2019 - 22:17, said:

eu mi-am facut analizele cand erau obligatorii la angajare, si a coincis cu schimbarea partenerului.
Ah nasol Posted Image De cat timp esti sub tratament?

Edited by YourFan, 02 May 2019 - 02:28.


#78
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

 AlbastruIndigo, on 01 mai 2019 - 20:34, said:

Cunosc persoane care au HIV de peste 15 ani si traiesc bine mersi. In ziua de azi foarte rar se mai moare de SIDA daca tii virusul sub control cu medicamente.
Sa fii mereu constienta de riscurile la care ii expui pe toti cei cu care intri in contact, sa ii protejezi. Daca faci toate astea, nu cred ca e necesar sa-ti scrii in frunte ca ai HIV, e de ajuns sa stie doar cei foarte apropiati.

Curaj, chiar exista viata si cu HIV. Posted Image

Cu HIV poti sa traiesti toata viata inainte, poti sa ai chiar si copii fara HIV dar sa nu incurcam borcanele intre SIDA si HIV, de la SIDA se moare lejer si mai ales in lume si mediile sarace mor aia pe capete, sa nu inducem oamenii in eroare totusi...

 ioney_p, on 01 mai 2019 - 21:48, said:


Am facut si sex. Am facut si injectii. Crede-ti ca am cerut prietenului cu care ma culcam in acea perioada analizele !?

Ar trebui sa spui partenerului tau sa isi faca analize, poti salva o viata in momentul de fata, sau mai multe daca ai avut mai multi parteneri

#79
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 myceran, on 01 mai 2019 - 21:53, said:

Debitezi inepții, HIV e un virus nu o boala!
SIDA este o boala provocata de HIV iar fata nu are încă asa ceva.
Ea trebuie sa urmeze tratamentul ARV.
Vezi sa nu-ti pleneasca vreo vena ma refeream la faptul ca nu mai mori in 6 luni ca in 1980 ci traiesti cu ea ca si diabetul, HTA si alte boli.

#80
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 ioney_p, on 01 mai 2019 - 20:36, said:



Ma gandesc sa ma intorc inapoi in Franta...

Chiar, de ce nu, cel putin dpdv al tratamentului medical - posibil mai bun si mai accesibil...?!

#81
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

 Piscopescu, on 02 mai 2019 - 08:28, said:

Chiar, de ce nu, cel putin dpdv al tratamentului medical - posibil mai bun si mai accesibil...?!

Da, ma gandesc si la varianta asta. Problema cea mai serioasa este insa legata de ridicarea medicamentelor. Am discutat si cu medicul de la infectioase, si trebuie sa las la el cardul de sanatate. Problema este ca doar eu pot ridica medicamentele si este dificil sa fac drumuri FR <-> RO pentru a-mi ridica medicamentele. Momentan am hotarat sa mai stau vreo 3 luni de zile sa imi fac un stoc de medicamente.

 Mizu, on 02 mai 2019 - 07:24, said:

In Franta cu ce te ocupi?

Am lucrat si in centru SPA, si ca receptioner.
Sunt absolventa de arte si design.

 YourFan, on 02 mai 2019 - 02:19, said:

Ah nasol Posted Image De cat timp esti sub tratament?

De mai putin de o luna de zile !

 ceanu1980, on 02 mai 2019 - 00:41, said:

eu am facut referire CA TREBUIE SA SPUI acelor persoane care ar putea fi infectate,DACA ESTE CAZUL cu tine,altcuiva este strict alegerea ta

De cand sunt in Romania sunt singura. Eu descui, eu incui. Nu cred ca as fi vrut sa am pe nimeni langa mine in asemenea clipe. Bine, sunt doar de cateva luni.
Prietenului meu probabil ii voi spune, desi de multe ori ma gandesc sa nu fi fost chiar el cel infectat.

 benis, on 02 mai 2019 - 00:18, said:

valirex, cred că ai o psihoză sau lucrezi într-un mediu nasol. Nu e chiar așa de nasol în România și nu îți cere mai nimeni alte teste decât glicemia și poate doar pentru industria sexului ar interesa pe careva virusul HIV.

Nu știam că se poate face certificat de handicap în România pentru HIV, este chiar excelent. Deși HIV rareori face SIDA care ar fi singurul handicap.
Certificatul de handicap aici oferă o serie de facilități legate de transport, evenimente, etc.

Asta ma si sperie, caci nu stiu ce analize se cer la angajare. Stiu doar ca se cer analize. Parca si la permisul de sedere se cer ceva analize medicuale.
Avantajele de la persoane cu handicap, sunt si nu sunt. E relativ acolo. Chiar ma gandeam sa imi fac o PFA sau un SRL, dar inca tataonez.

#82
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
poate e purtator si nici nu stie

#83
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Buna, imi pare rau sa aud despre acest diagnostic. In schimb doresc sa iti ofer si o veste bune, HIV-ul a devenit de cativa ani o boala cronica, datorita tratamentelor avansata virusul poate fi tinut sub nivelul critic astfel ca boala nu mai este ucigasa ca in trecut. Un coleg de munca (homosexual) are hiv, descoperit in urma cu 7 ani, de atunci tine tratamente si nu are nici cea mai mica problema. Doar la inceput se simtea aiurea, dar pana se obisnuieste corpul cu tratamentul. In rest totul este ok.

Din punctul meu de vedere cel mai important este sa descoperi prima oara sursa, sa te gandesti cel mai bine cum te-ai infectat. Este bine sa te gandesti daca a fost transmis prin contact sexual sau pur si simplu intr-un context in contact cu sangele. Daca este pe baza sexuala, gandeste-te la toti partenerii cu care ai avut contacte sexuale neprotejat si da mesajul mai departe, doar asa ii poti "salva" si pe ei. In viitor sexul trebuie facut doar protejat dupa cum stii, pe langa faptul ca risti sa dai boala mai departe, dar poti fi si acuzata.

Eu iti recomand pentru inceput sa nu dai aceasta informatie mai departe, tine-o pentru tine, doar partenerul de viata ar trebui sa stie. Gandeste-te ca multi oameni sunt inchisi la minte in anul 2019, si inca nu accepta astfel de boli. Multi angajatori refuza pacienti cu HIV, dar si multi prieteni se indeparteaza de tine, asa ca pentru inceput pastreaza boala pentru tine si incearca sa ramai stabila psihic. Dupa cum ti-am spus, boala se trateaza foarte ok atat timp cat ti tratamentul.

Iti urez mult succes in continuare.

Edited by business11, 02 May 2019 - 10:56.


#84
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
serios,DOAR partenerul,dar daca e cazul celor anteriori,ei nu mai au dreptul,asta nu inteleg
ce e cu voi,este vorba de viata la mijloc,daca este cazul,prima data trebuie anuntate persoanele expuse

#85
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

 ceanu1980, on 02 mai 2019 - 11:19, said:

serios,DOAR partenerul,dar daca e cazul celor anteriori,ei nu mai au dreptul,asta nu inteleg
ce e cu voi,este vorba de viata la mijloc,daca este cazul,prima data trebuie anuntate persoanele expuse

Am stat in Franta la Lille, Rennes, Paris si Nisa. Acum am sa ma duc prin toata Franta sa-i caut ?

#86
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 ioney_p, on 02 mai 2019 - 09:50, said:

Prietenului meu probabil ii voi spune, desi de multe ori ma gandesc sa nu fi fost chiar el cel infectat.

Cum adica 'probabil'? E musai sa-i spui, lui si tuturor celor cu care ai intretinut relatii sexuale in ultimul an (cel putin). Vorbim despre o boala pe viata, nu despre o gripa care probabil trece in doua zile.

#87
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017

 ioney_p, on 02 mai 2019 - 11:22, said:


Am stat in Franta la Lille, Rennes, Paris si Nisa. Acum am sa ma duc prin toata Franta sa-i caut ?

Cauta-i pe facebook si spune-le acolo. Posted Image

#88
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
De ce nu iei in calcul medicatia din Franta...probabil acolo este mai usor, mai comod, mai simplu, mai uman.

#89
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

 marcusdefeis, on 02 mai 2019 - 11:33, said:

ti-am mai facut testul vreodata?


hai mah ca teoria cu protectia o stim
ia-l pe fiecare la o bere si intreaba-l  daca chiar s-a protejat la ultima tura vreo necunoscuta sau daca dupa 2 minute l-a scos ca il incomoda sau nu-i placea respectivei


eventual din-alea gen "cochon, c'est toi!!"


Anul trecut am fost doar cu prietenul cu care o faceam fara prezervativ. Diferenta este ca eu ma simteam din ce in ce mai rau, iar el era sanatos tun.

Mi l-am facut acum 5 ani de zile. Si mi l-au facut si francezii cred, atunci cand mi-am facut actele de sejour prima data.

Edited by ioney_p, 02 May 2019 - 11:39.


#90
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 ioney_p, on 02 mai 2019 - 11:36, said:

Anul trecut am fost doar cu prietenul cu care o faceam fara prezervativ. Diferenta este ca eu ma simteam din ce in ce mai rau, iar el era sanatos tun.

Mi l-am facut acum 5 ani de zile. Si mi l-au facut si francezii cred, atunci cand mi-am facut actele de sejour prima data.
Exista si purtatori sanatosi , poate sa treaca  chiar pina la 10 ani pina la aparitia primelor  simptome.
Cu medicatie corecta si constant administrata e ok.
Pt infectie e nevoie de o doza prag  , din aceasta cauza se transmite greu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate