Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Viata cu HIV

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#55
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Posttfmercedez, on 01 mai 2019 - 22:36, said:

pentru ca in tarile civilizate chestia asta este tratata cu maximum de seriozitate, exista teste rapide.
Nici folosirea prezervativelor nu este chiar solutia ideala in domeniu. De aia nu vezi prezervative in filmele americane. Prezervative vezi in filmele din  tarile din lumea a treia.

Testele rapide au o fereastra de 3 luni. Folosesc o metoda de a căuta antigeni nu virusul in sine.

Singurul test sigur care e valabil și în Romania e Western Blot. A cărei fereastra de incubare e de aprox 10 zile.

Ți-am zis. Nu mai trolla.

Edited by Lex404, 01 May 2019 - 22:40.


#56
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

View PostLex404, on 01 mai 2019 - 22:39, said:

Testele rapide au o fereastra de 3 luni. Folosesc o metoda de a căuta antigeni nu virusul in sine.

Singurul test sigur care e valabil și în Romania e Western Blot. A cărei fereastra de incubare e de aprox 10 zile.

Ți-am zis. Nu mai trolla.

Am facut si Western Blot :(

#57
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postioney_p, on 01 mai 2019 - 22:34, said:



Posted Image
Iau Kaletra si Combivir

Îți recomand sa mergi în Franța la un medic cum trebuie.

Nu vad de ce nu ți-ar fi prescris Emtricitabine/tenofovir (lol prima oara le-am încurcat cu altele bune pentru malarie).

Adică dacă nu ai probleme cu rinichii ar trebui folosite medicamente noi.

View Posttfmercedez, on 01 mai 2019 - 22:41, said:

Deci a avea o opinie diferita de tine inseamna trollat.

Habar nu ai despre ce vorbești. Și tii sa debitezi prostii.

#58
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

View PostLex404, on 01 mai 2019 - 22:45, said:

Îți recomand sa mergi în Franța la un medic cum trebuie.

Nu vad de ce nu ți-ar fi prescris Emtricitabine/tenofovir (lol prima oara le-am încurcat cu altele bune pentru malarie).

Adică dacă nu ai probleme cu rinichii ar trebui folosite medicamente noi.

Asta mi-este si mie. Ma gandesc cu groaza cand vad lista de contraindicatii cat este de lunga !
Aici in Romania pot face ceva ?

#59
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postioney_p, on 01 mai 2019 - 22:44, said:



Am facut si Western Blot :(
E obligatoriu pentru confirmare după elisa pozitiv. Dar ăla durează metoda de analiza in sine foarte mult timp. Și foarte scump.

Făceam WB-uri in facultate și plăteam substantele. Not funny.

#60
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

View PostLex404, on 01 mai 2019 - 22:47, said:

E obligatoriu pentru confirmare după elisa pozitiv. Dar ăla durează metoda de analiza in sine foarte mult timp. Și foarte scump.

Făceam WB-uri in facultate și plăteam substantele. Not funny.

Da, cred ca a durat vreo doua saptamani !
Cred ca este analiza facuta la Institutul Cantacuzino!

#61
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postioney_p, on 01 mai 2019 - 22:46, said:



Asta mi-este si mie. Ma gandesc cu groaza cand vad lista de contraindicatii cat este de lunga !
Aici in Romania pot face ceva ?

Contraindicații sunt la toate. Depinde foarte mult de fiecare organism.

Găsește un medic infecționist bun. Ți-aș recomanda de fapt să cauți o organizatie dacă ești în București. Poate chiar cei lgbt te pot ajuta mai mult încât au incidență mai mare.

Și cu un medic bun și tratament modern se rezolva în câteva luni. Apoi totul e redus la o singură pastilă

#62
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Initiator,dar dupa ce ai aflat rezultatul pozitiv,te-ai gandit sa nu mai spui la nimeni,ok,ti-am inteles dorinta,dar macar la partenerii cu care ai fost pana sa afli rezultatul,te-ai gandit sa-i anunti si pe ei macar,sa-si faca si ei analizele?
Nici pe tine nu te-a anuntat nimeni,desi poate stia ca e infectat si uite unde ai ajuns,crezi ca ei nu au dreptul sa afle din timp?

#63
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View Posttfmercedez, on 01 mai 2019 - 22:23, said:

A luat SIDA.

A luat HIV, nu Sida. :)

In ziua de azi, cu tratamentele existente pentru HIV, mai repede mori de stres decat de Sida.

#64
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Sunt asociații din domeniu unde poți găsi oameni să stai la givan, nu trebuie neapărat să afli de aici povești . Dă-i o căutare pe net și vei găsi.
Te înțeleg că nu vrei să spui cuiva de mica ta problemă, dar este absolut necesar ca (noul) partenerul tău să știe ce poate contacta.

#65
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

View PostLex404, on 01 mai 2019 - 22:49, said:


Găsește un medic infecționist bun. Ți-aș recomanda de fapt să cauți o organizatie dacă ești în București. Poate chiar cei lgbt te pot ajuta mai mult încât au incidență mai mare.

Și cu un medic bun și tratament modern se rezolva în câteva luni. Apoi totul e redus la o singură pastilă

Este un barbat destul de in varsta; la vreo 60 de ani. Este un om cumsecade. Problema este a sistemului care mi se pare foarte ciudat.
Dupa ce am fost la mediul infectionist ma tot trimitetea la medicul de familie. La medicul de familie stateam cu orele sa intru, caci nu functiona sistemul cu programarile. Sa nu mai vorbim de starea generala, care ma facea sa stau in pat cu orele, de slabiciune generalizata.
Asa m-am perindat zile in sir, cu hartii de la un medic la altul.

Mai ciudat a fost faptul ca am stat nu stiu cate zile sa primesc un card de sanatate. Si acum mi-a zis doctorul infectionist ca trebuie sa las cardul de sanatate la el. O birocratie imensa !

View Postvalirex, on 01 mai 2019 - 22:51, said:

Initiator,dar dupa ce ai aflat rezultatul pozitiv,te-ai gandit sa nu mai spui la nimeni,ok,ti-am inteles dorinta,dar macar la partenerii cu care ai fost pana sa afli rezultatul,te-ai gandit sa-i anunti si pe ei macar,sa-si faca si ei analizele?
Nici pe tine nu te-a anuntat nimeni,desi poate stia ca e infectat si uite unde ai ajuns,crezi ca ei nu au dreptul sa afle din timp?

Daca ma mai intorc prin Franta , voi face asta. Dar nu stiu daca se va mai intampla asta!

#66
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
exact asta vroiam sa spun si eu
chiar daca e greu,trebuie sa faci tot posibilul sa te gandesti unde ai avut ghinion
primul semn de instalare poate fi confundat si cu o raceala crunta din senin
trebuie sa te gandesti bine daca ai mai expus pe cineva in acest timp
citisem mai demult ca la fiecare caz descoperit mai sunt cel putin 5 in spate

#67
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

View Postceanu1980, on 01 mai 2019 - 22:57, said:

exact asta vroiam sa spun si eu
chiar daca e greu,trebuie sa faci tot posibilul sa te gandesti unde ai avut ghinion
primul semn de instalare poate fi confundat si cu o raceala crunta din senin
trebuie sa te gandesti bine daca ai mai expus pe cineva in acest timp
citisem mai demult ca la fiecare caz descoperit mai sunt cel putin 5 in spate

Poate de acum sa ma gandesc mai departe si la ceilalti. Important este sa ma refac eu pentru moment.

View Postlool21135, on 01 mai 2019 - 22:53, said:

Sunt asociații din domeniu unde poți găsi oameni să stai la givan, nu trebuie neapărat să afli de aici povești . Dă-i o căutare pe net și vei găsi.
Te înțeleg că nu vrei să spui cuiva de mica ta problemă, dar este absolut necesar ca (noul) partenerul tău să știe ce poate contacta.

Romanesc nu am gasit nimic :(

#68
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
cu asta nu sunt de acord,trebuie sa gasesti taria de a le spune,daca este cazul

#69
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

View Postceanu1980, on 01 mai 2019 - 23:15, said:

cu asta nu sunt de acord,trebuie sa gasesti taria de a le spune,daca este cazul

Sa spun cui ? unor oameni care nu ar intelege probabil despre ce este vorba ... eu m-am linistit din noaptea in care am aflat la faptul ca voi ramane in viata si ca voi continua sa traiesc mult si bine cu tratament adecvat.

Ceea ce ma neliniste-te insa cel mai mult este:
  • cine ma va angaja cu HIV pe undeva ?
  • cum voi reusi mai departe sa traiesc fara sa discut cu nimeni acest subiect ...
  • cum m-as putea reintoarce in franta sa zicem daca eu luna de luna trebuie sa iau tratamentul
  • si daca mi se vor cere analize de hiv pentru diferite formalitati, acte se sejour / angajare / etc ...

View Postljngbx, on 01 mai 2019 - 23:18, said:


Am urmarit si eu canale de youtube... dar niciodata nu cred ca voi vedea un roman facandu-si canal de youtube pe tema asta ! Posted Image

#70
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017

View Postioney_p, on 01 mai 2019 - 23:24, said:


Am urmarit si eu canale de youtube... dar niciodata nu cred ca voi vedea un roman facandu-si canal de youtube pe tema asta ! Posted Image

de ce vrei musai roman? nu intelegi engleza?

View Postioney_p, on 01 mai 2019 - 23:24, said:


Sa spun cui ? unor oameni care nu ar intelege probabil despre ce este vorba ... eu m-am linistit din noaptea in care am aflat la faptul ca voi ramane in viata si ca voi continua sa traiesc mult si bine cu tratament adecvat.

Ceea ce ma neliniste-te insa cel mai mult este:
  • cine ma va angaja cu HIV pe undeva ?
  • cum voi reusi mai departe sa traiesc fara sa discut cu nimeni acest subiect ...
  • cum m-as putea reintoarce in franta sa zicem daca eu luna de luna trebuie sa iau tratamentul
  • si daca mi se vor cere analize de hiv pentru diferite formalitati, acte se sejour / angajare / etc ...



analize pt hiv nu se cer la orice loc de munca. pana acum ti s-au cerut? oricum, nu au voie sa te discrimineze.

poti vorbi cu noi despre acest subiect.

poti lua tratamentul din franta.

daca ti se cer, le faci.

#71
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

View Postljngbx, on 01 mai 2019 - 23:26, said:


de ce vrei musai roman? nu intelegi engleza?

Nu neaparat ... pricep engleza destul de bine !

Sunt intrebari legate de natura legislativa, de discriminarea care la noi este mult mai mare la noi decat la ei.

De exemplu am aflat de faptul ca imi pot face acte de handicap. Nu stiu ce riscuri implica asta pentru moment, decat niste castuguri nu-prea semnificative la nivel de impozite si alte minuni de genul.
Nu stiu inca ... si nu am aflat cum pot sa ma intorc inapoi in franta. Sau asta este o metoda a Romaniei de a ne arunca niste facilitati acolo si de a ne tine legati in tara asta !

#72
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
nu cred ca Romania doreste sa tina legati de tara handicapati. de ce ar dori asta?

daca nu vrei discriminare, e mai sigur sa mergi in franta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate