Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Viata cu HIV

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019
Mi - am facut analizele pe la inceputul anului, sa vad ce se intmpla cu mine. Ma simteam foarte slabita, si chiar slabisem mult in ultima perioada de timp. M-am trezit HIV pozitiv. Le-am reluat inca o data, iar apoi am fost la spitalul de boli infectioase.

De acolo a inceput calvarul : un rand nou de analize. Mi-am facut asigurare de sanatate, caci in ultimii ani am lucrat in Franta si nu eram asigurata in sistemul nostru de sanatate. Mi-au facut apoi alte doua randuri de analize care au avut nevoie de peste 2 saptamani pentru a fi realizate. Dupa confirmarea din nu stiu ce laboratoare m-am trezit din nou analizata, de-a fira in par. Patru luni de zile a durat sa fiu inregimentata in sistemul lor difuz si confuz si sa intru pe tratament.

Acum insa ma gandesc ce-i de facut mai departe? Cum sa imi regandesc viata cu boala asta care cica este in mine !

#2
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Ai lucrat intr-un mediu cu risc,spital ceva?

#3
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

 valirex, on 01 mai 2019 - 20:24, said:

Ai lucrat intr-un mediu cu risc,spital ceva?

Da, oarecum. Intr-un azil de batrani.

#4
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Ai mai avut alte simptome?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O sa ai o viata normala. Important este sa iei tratamentul.

Edited by pasilla, 01 May 2019 - 20:41.


#6
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Cunosc persoane care au HIV de peste 15 ani si traiesc bine mersi. In ziua de azi foarte rar se mai moare de SIDA daca tii virusul sub control cu medicamente.
Sa fii mereu constienta de riscurile la care ii expui pe toti cei cu care intri in contact, sa ii protejezi. Daca faci toate astea, nu cred ca e necesar sa-ti scrii in frunte ca ai HIV, e de ajuns sa stie doar cei foarte apropiati.

Curaj, chiar exista viata si cu HIV. :)

#7
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

 Ythrixium, on 01 mai 2019 - 20:30, said:

Ai mai avut alte simptome?

Diaree peste diaree in ultimele luni. De acolo am inceput sa fac investigatii Posted Image

Am deschis topicul cu dorinta de mai cunoaste si alte persoane cu aceasta problema. Nu am gasit niciunde o comunitate online a unor oameni cu astfel de probleme.

Ma gandesc sa ma intorc inapoi in Franta, sau sa reincerc sa imi refac viata aici. Nu stiu incotro sa continui. Boala m-a obosit foarte mult!

Edited by ioney_p, 01 May 2019 - 20:38.


#8
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Ce varsta ai? ai persoane apropiate,familie langa tine sa te sustina? nu poti lupta singura,trebuie sa ai un sprijin.

#9
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

 valirex, on 01 mai 2019 - 20:40, said:

Ce varsta ai? ai persoane apropiate,familie langa tine sa te sustina? nu poti lupta singura,trebuie sa ai un sprijin.

Nu am spus inca nimanui Posted Image

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Curaj ! Unii se vor distanta, altii vor intelege. Tu vei fi in avantaj, in final.

Edited by pasilla, 01 May 2019 - 20:51.


#11
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 pasilla, on 01 mai 2019 - 20:50, said:

Curaj ! Unii se vor distanta, altii vor intelege. Tu vei fi in avantaj, in final.
Din pacate,in Romania,cei mai multi se vor distanta,asa e mentalitatea la noi,nu mai putem schimba nimic,trebuie sa ne resemnam.

#12
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

 pasilla, on 01 mai 2019 - 20:50, said:

Curaj ! Unii se vor distanta, altii vor intelege. Tu vei fi in avantaj.

Sincer nici nu as vrea sa spun nimanui. Presimt ca este mai bine sa o tin  pentru mine. Ceea ce nu inteleg eu, este de ce la spital suntem tratati asa de rece: adica chiar as fi vrut sa cunosc pe cineva care are aceasta boala, sa discut despre ce mananca, cum se ingrijeste, si asa mai departe. Doctorul mi-a zis sa imi iau medicamentele si ca va fi bine, sa nu ma intereseze nimic. Cand i-am cerut sa imi faca cunostinta cu altcineva mi-a zis ca este lege care interzice asa ceva: se respecta dreptul la viata privata a pacientilor. Chiar nu inteleg! Ma aflu intr-un vid in care nu pot gasi pe nimeni cu care sa discut nici macar virtual.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 valirex, on 01 mai 2019 - 20:52, said:

Din pacate,in Romania,cei mai multi se vor distanta,asa e mentalitatea la noi,nu mai putem schimba nimic,trebuie sa ne resemnam.
Macar va sti pe cine se poate baza, la nevoie.

Edited by pasilla, 01 May 2019 - 20:57.


#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,856
  • Înscris: 20.10.2015
Chiar ieri am auzit la radio o discutie pe tema asta.
CIca sunteti oameni normali, :)

Da, e mai bine s-o tii pentru tine, oamenii sunt speriati de bombe

Nasol, ce pot sa zic, imi pare rau
Dar hei, e inca o chestie cu care trebuie sa traiesti.
Ia viata ca pe o experienta si nu cred ca vei cu boala asta
Sunt absolut sigur ca se va gasi remediu.
Acum 10-15 ani nu exista si cei cu HIV nu prea aveau speranta, acum exista tratament
E bine insa c-ai prins-o si ai intrat pe tratament

Capul sus, vei trai sa vezi si solutia in max 5 ani ziceau ei.

#15
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
E o boala cronica ca si diabetul, urmezi tratamentul cu sfintenie.

#16
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
si crezi ca gasesti raspunsuri pe forumuri?
ia da un search pe web sau faceebook si o s a gasesti destule grupuri de persoane cu hiv

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

 ioney_p, on 01 mai 2019 - 20:55, said:



Sincer nici nu as vrea sa spun nimanui. Presimt ca este mai bine sa o tin  pentru mine. Ceea ce nu inteleg eu, este de ce la spital suntem tratati asa de rece: adica chiar as fi vrut sa cunosc pe cineva care are aceasta boala, sa discut despre ce mananca, cum se ingrijeste, si asa mai departe. Doctorul mi-a zis sa imi iau medicamentele si ca va fi bine, sa nu ma intereseze nimic. Cand i-am cerut sa imi faca cunostinta cu altcineva mi-a zis ca este lege care interzice asa ceva: se respecta dreptul la viata privata a pacientilor. Chiar nu inteleg! Ma aflu intr-un vid in care nu pot gasi pe nimeni cu care sa discut nici macar virtual.
medicul are dreptate - tu nu vrei sa spui nimanui, nici celor mai apropiati, dar vrei sa-ti spuna doctorul tie despre un strain ca sufera de hiv? daca vrei sa discuti cu cineva, mai bine cauti ajutor specializat. adica un psiho terapeut, va sti sa te indrume cel mai bine cum sa revii la o viata normala.

#18
ioney_p

ioney_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.05.2019

 born2lose, on 01 mai 2019 - 21:09, said:

medicul are dreptate - tu nu vrei sa spui nimanui, nici celor mai apropiati, dar vrei sa-ti spuna doctorul tie despre un strain ca sufera de hiv? daca vrei sa discuti cu cineva, mai bine cauti ajutor specializat. adica un psiho terapeut, va sti sa te indrume cel mai bine cum sa revii la o viata normala.

Am fost la un psihiatru. M-a intrebat daca am avut gesturi suicidale ?> Mi-a facut un test si a zis ca nu sunt depresiva sau anxioasa!
Cui sa spun ? Parintilor de 50 de ani ? Pai ei s-ar speria de mama focului !
Prietenilor care se vor uita chioras la mine si care nici macar la un suc in oras nu ma vor chema !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate