Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Păreri aspiratoare cu apa?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Țevușca aia metalică din el se învârte foarte repede. Asta generează un curent turbionar care aspiră mizeria fix în pâlnia aia. Pe care o clătești la fiecare câteva minute, după nevoie.
E drept că nu cu puterea unui aspirator industrial, dar Tornadorul combinat cu un compresor decent și un detergent bun cu aditiv de uscare face toată mașina lună.

Și nu atingi tapițeria cu el, nu o freci nu o scămoșezi.

Am folosit și modelul 1 și modelul 2, de curând am dus un amic la importator și și-a luat pentru mașinile lui Tornador 2 și detergent.

La câteva  zile mi-a arătat poze cu portbagajul pe care îl curățase cu el. Omul cărase niște piese de mașini agricole și cursese ulei și motorină și nebunii pe acolo.
A ieșit lună. Încerc să fac rost de poze.

#38
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postwaterman, on 06 mai 2019 - 17:16, said:

Țevușca aia metalică din el se învârte foarte repede. Asta generează un curent turbionar care aspiră mizeria fix în pâlnia aia
interesant, exista vreun video care sa explice clar efectul asta? totusi exprimarea "aspira" nu poate fi ok, mai degraba il arunca in palnia aia. Dar si asa ar trebui spalata la fiecare 10 secunde... in film nu avea recipientul ala sub. Recipientul ar fi logic insa sa contina apa cu detergent care e pulverizat cu putere, nu sa aspire.

Ar fi interesant daca e bun, desi pt un average joe nu prea merge ca nu are acasa compresor probabil.

Acoperisul masinii cu ce il faci, tot cu asta? Nu cade, nu il dezlipeste? eu am mers pe frecat la mana ca nu am avut curaj cu nimic mecanizat

#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aNe5Nauw6Yg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Repet. Ai două poziții pe un buton. Un fel de robinet de fapt. Detergent și uscare/ aspirare.
Pe detergent bagă detergent pe uscare /aspirare trage mizeria.

Se clătește la 5 minute nu la 10 secunde că doar cu cureți prin ogor cu el.

Corect singura chestie nașpa e că ai nevoie de compresor.
Acoperișul îl faci liniștit cu el.

Am făcut singur un Golf 4 al meu cu interior gri a ieșit beton.
Urmează să fac Lancerul numai să fie mai frumoasă vremea.

Am în proiect și nu seria 5 și un Subaru Forester al unui amic.

O să revin cu poze sau o să te anunț și o să fac un topic.

Uite și plafon.

Mușchi să ai că el e bun.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4cGP88W51B8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postwaterman, on 06 mai 2019 - 17:47, said:

Repet. Ai două poziții pe un buton. Un fel de robinet de fapt. Detergent și uscare/ aspirare.
Pe detergent bagă detergent pe uscare /aspirare trage mizeria.
cel putin din acest video, mi se pare clar ca nu exista aspirare. Nici nu are cum, ai un compresor, cum sa aspiri cu un compresor...

e oricum un aparat interesant, dar de aspirat raman la parerea ca nu aspira, nu are efectiv cum. acolo ai aer care iese la 8 bar presiune (enorm) dupa cum zice in video, nu poate sa se intoarca nimic in palnia aia.

La modelul cu aspirare gasim un video?

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postunbrutus, on 06 mai 2019 - 21:51, said:

cel putin din acest video, mi se pare clar ca nu exista aspirare. Nici nu are cum, ai un compresor, cum sa aspiri cu un compresor...
Te rog nu mai insista aiurea.
Explică destul de clar în primul clip postat de mine.
E chiar poza clipului cu mizeria adunată în pâlnia aia.

Repet nu are puterea unui aspirator normal dar nu e nevoie. E suficient pentru a absorbi mizeria din țesătură.

Mi-am făcut de 2 ori mașina mea și știu foarte bine cum funcționează.

Uite prima imagine din clip.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aNe5Nauw6Yg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum ar sta mizeria aia acolo dacă ar fi cum zici tu.
Ți-am explicat de 4 ori, chestia aia care se învârte în pâlnie face acolo un curent de aspirație.

Uite-l pe cel cu aspirator.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tJa3bMIvHSU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postunbrutus, on 06 mai 2019 - 21:51, said:

e oricum un aparat interesant, dar de aspirat raman la parerea ca nu aspira, nu are efectiv cum. acolo ai aer care iese la 8 bar presiune (enorm) dupa cum zice in video, nu poate sa se intoarca nimic in palnia aia.
Aerul iese DOAR PRIN vârful țevii aceleia, NU PRIN TOATĂ PÂLNIA.

#42
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Legat de curatare cu aburi, eu folosesc de cativa ani pentru uz casnic un Karcker SC 2 de care sunt foarte multumit, l-am folosit si pentru curatare tapiterie lamasini si isi face treaba. Sincer nu vad de ce ai plati un pret asa mare pentru ceva similar. Pentru a injecta solutie de curatare la masinile personale, am folosit un pulverizator manual de 5 L urmat de o aspirare cu aspirator ce trage si apa. Am lucrat si cu un Puzzi, face aceeasi treaba ca un aspirator cu injectie - extractie, diferenta o fi probabil data de fiabilitate si manevrabilitate. Personal cred ca solutia de curatare trebuie lasata cateva minute pe tapiterie sa-si faca efectul si nu aspirata imediat, mult mai important mi se pare o aspirare preliminara simpla pentru a nu injecta in burete toata mizeria existenta pe huse.

Attached File  140286.jpg   74.34K   0 downloads

Legat de controversa voastra, acel produs Tornado doar sufla produsul de curatat peste tapiterie nu si aspira. Duza aia care oscileaza doar asigura o suprafata mai mare de curatare si impinge mizeria din centru spre lateral, iar aerul comprimat extrage solutia de curatare din rezervor prin efectul lui Bernoulli, foarte asemanator cu un pistol mic de sablare. De fapt folosind acel pistol de sablare veti avea acelasi rezultat, doar ca jetul va fi mult mai concentrat. Mizeria aruncata peste tot ajunge si in con datorita unui mic efect de vortex care e infim, o aspirare a suprafetei este absolut necesara pentru a nu lasa imprastiata mizeria scoasa de amestecul solutie / aer comprimat.

Attached File  res_365cded70d672116c625083524c18a4c_full.jpg   98.71K   1 downloads

#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdanutlupu, on 08 mai 2019 - 10:16, said:

Legat de controversa voastra, acel produs Tornado doar sufla produsul de curatat peste tapiterie nu si aspira.
o controversa si nu prea, e destul de vizibil cum functioneaza si ca nu aspira, un compresor nu aspira, normal.

Totusi waterman e singurul dintre noi care l-a folosit se pare

#44
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Mai sunt produse identice, nu s-a reinventat roata cu el; in fapt lucreaza ca un miniturbojet cu duza rotativa in care toata treaba o face jetul de aer+apa.

#45
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007

View PostAlbuSebastian, on 01 mai 2019 - 13:35, said:

Salut, deţin o splătătorie şi a-şi dori să mă extind şi pe zona detailing, adică, tapiţerii, plafon, mochetă, aţi înţeles voi..
Am citit 1000 de păreri dar tot nu sunt decis ce să aleg.
Puzzi 10/1, majoritatea au spus că îşi face treaba, DAR, parcă aşi dori şi ceva cu abur, puzzi-ul îl pot folosi doar la tapiţerie, pe cel cu abur pot şi la bord, aerisire şi tot felul de elemente.
SG 4/4, eu pe acesta l-am văzut ca fiind cel mai bun pe abur şi cu un preţ decent. Dar nu ştiu cum se comportă la tapiţerii, dacă este la fel de bun sau mai bun ca şi puzzii.
Ce îmi recomandaţi între Puzzi 10/1 - https://www.kaercher...1-11001300.html
şi acesta cu abur SG 4/4 - https://www.kaercher...4-10921040.html
Nu am un buget anume, pot da şi 2000€, important este să fie BUN ŞI SĂ ÎŞI FACĂ TREABA. Puteţi să îmi recomandaţi şi altceva în afară de acestea două, IMPORTANT este să fie atât pentru TAPIŢERIE cât şi pentru BORD, AERISIRE, feţe de uşi şi celelalte elemente.
Pana la urma ce ai ales ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate