Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Păreri aspiratoare cu apa?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 waterman, on 02 mai 2019 - 09:13, said:

Tornador are un buton cu două poziții. Detergent și aspirare. Derulează clipul la 01:30
eu zic ca faci o confuzie, nu aspira, ci sufla, curentii aia turbionari din testul cu moneda sint creati prin suflare, nu prin aspirare.
Deci "impinge" murdaria... evident o exprimare aproximativa.

Dar de aspirat nu aspira din ce vad acolo.

 waterman, on 02 mai 2019 - 09:13, said:

Derulează clipul la 01:30
exact acolo zice asa: "compressed air"

adica sufla. aer comprimat. nu aspira

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Colegule

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/omhm_G6n-F0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Aparatul folosește aerul comprimat pentru a arunca detergent și apoi DOAR PENTRU A ASPIRA.

La 1:27 se vede unde e mizeria - aspirată în pâlnie.

#21
AlbuSebastian

AlbuSebastian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.05.2019
Waterman, care e motivul pentru care nu ai aspira cu abur? Puterea o poți selecta tu...Nu folosești soluții de niciun fel, evident sunt cazuri când trebuie, dar mai rar. Și nici nu ataci diferitele cazuri menționate mai sus...încălzirea în scaune, etc...

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Temperatura care după părerea mea nu e chiar benefică pentru tapițerie, plus că detailerii au obicei de a da peste tot, butoane, mufe, etc, iar la fel după părerea mea apa nu face bine electronicelor.

De ce ai da doar cu abur ? Nu faci altceva decât să bagi mizeria mai adânc.

O cămașă nu se spală la temperatură mai mare decât x grade. De ce ai pune peste 100 de grade pe tapițerie ? Pe bord, pe plafon ?

Acel aparat cu aburi care e utilizat incorect poate face praf mașina.

E doar părerea mea. Și sunt convins că tu ca ofertant de asemenea servicii îmi vei explica mie că e bun și că e chiar  recomandat.

Dă-mi două exemple de ce e mai bun aburul te rog.

Chiar sunt curios.

Edited by waterman, 02 May 2019 - 10:48.


#23
AlbuSebastian

AlbuSebastian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.05.2019
Cum am spus, temperatura o alegi tu. Iar asta cu băgatul mizeriei, nu sunt deacord, aburul este apă, spală nu bagă..

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Meserie adăvărată clar.

Ce temperatură ai nevoie ca apa să se transforme în abur ?

Aburul este apă și dacă dai cu ea pe scaun ce face ? Ia mizeria cu ea și coboară în tapițerie.
Tocmai așteptarea aia pentru uscare e cheia, este evident că nu se va usca uniform tapițeria, suprafața se va usca mai repede, interiorul mai greu, deci mucegai și miros și alte bucurii.

Pe când la tornador folosești un detergent cu aditiv de uscare, dacă stai cu mașina-n soare 30 de minute vara e gata.

#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
De ce nu va deschideti o spalatorie auto ?
   Spalati scaunele in modul asta.
    Daca va luati bataie de la clienti ... sunati 112 de urgenta.


#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vecine tu ai auzit vreodată de detailing auto ?

Ce mașină ai și din ce an ?

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 waterman, on 02 mai 2019 - 09:38, said:

Aparatul folosește aerul comprimat pentru a arunca detergent și apoi DOAR PENTRU A ASPIRA.

La 1:27 se vede unde e mizeria - aspirată în pâlnie.
m-am uitat cu atentie, tot cred ca faci o confuzie, este clar un dispozitiv montat pe furtunul de aer de la un compresor de aer oarecare.

Un compresor nu aspira. Pt aspirat e nevoie de un furtun mai gros oricum, si alt tip de motor, si mai zgomotos etc

nu te supara ca insist, dar chiar se vede clar furtunul de compresor

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Compresorul antrenează mișcarea aia a țevii și când e nevoie, jetul de detergent. Caută un atelier de detailing din zona ta, întreabă dacă au un Tornador și pune-i să-ți demonstreze că aspiră mizeria în pâlnia aia care se clătește într-o găleată de apă la câteva minute.

Dacă nu îi duce capul, pune-i să dea cu detergent utilizând Tornador -ul pe o masă oarecare, apoi să aspire.

Aștept confirmare.

#29
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Ar fi mai bune niste huse pe scaune, si astfel se evita (cat de cat) mizeria.

#30
AlbuSebastian

AlbuSebastian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.05.2019
Noi nu vorbim aici despre evitat ci de curățat. Și cu ce.... :))


#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 waterman, on 02 mai 2019 - 09:38, said:

Aparatul folosește aerul comprimat pentru a arunca detergent și apoi DOAR PENTRU A ASPIRA.

Deci aparatul ăsta magic, unic în lume, aspiră folosind aerul comprimat?
Aerul comprimat iese din compresor prin furtun, ajunge în pistol, apoi se răzgândește brusc și se întoarce în compresor?

Eu cred că tu te uiți degeaba la clipurile alea, mai bine ai merge la pescuit sau la o bere.

 unbrutus, on 02 mai 2019 - 13:59, said:


nu te supara ca insist, dar chiar se vede clar furtunul de compresor
Se vede clar compresorul, se vorbește clar despre aer comprimat.
Dar nu și nu, compresorul aspiră mai nou.

LE. Tornadorul, minunea asta inginerească costă 109 euro, îți dai seama cât de "profesional" poate fi...

LE2. Se pare că există și Tornadorul care aspiră, dar nu e cel de care vorbește colegul Waterman, care ar trebui să-și facă Mea Culpa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DhkmcM52W_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ericmario, on 02 mai 2019 - 17:36, said:

LE2. Se pare că există și Tornadorul care aspiră, dar nu e cel de care vorbește colegul Waterman, care ar trebui să-și facă Mea Culpa.
corect, asta are ditamai furtunul de aspirator, fix ce am zis si eu mai sus, pt aspirare, ar trebui un furtun mult mult mai gros

#33
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 ericmario, on 02 mai 2019 - 17:36, said:

LE. Tornadorul, minunea asta inginerească costă 109 euro, îți dai seama cât de "profesional" poate fi...

LE2. Se pare că există și Tornadorul care aspiră, dar nu e cel de care vorbește colegul Waterman, care ar trebui să-și facă Mea Culpa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DhkmcM52W_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Băbăeți voi sunteți ingineri probabil de pricepeți așa greu.

Și primele modele dezvoltau un curent de aspirație și trăgeau mizeria din scaune FIX ÎN PÂLNIA AIA.
Pe care la 3-4 minute o băgai într-o găleată cu apă și o clăteai. Și o luai de la cap.

În timp au progresat și au tot modificat la ele. Ăsta ultimul se leagă separat la un aspirator ca să nu mai stai să clătești plasticul ăla și evident are altă putere de aspirare.

Logic că primele modele nu aspirau CA UN ASPIRATOR.
Eu renunț că nu mai pot să explic mai mult de-atât.

Problema e că voi vorbiți din ce știți de pe net. Eu am folosit așa ceva și e ok. Cureți o mașină și o faci impecabilă cu așa ceva.
Nu ai nevoie de un aspirator cât casa să impresionezi clientul.

Spor la curățenie.



 ericmario, on 02 mai 2019 - 17:36, said:

Tornadorul, minunea asta inginerească costă 109 euro, îți dai seama cât de "profesional" poate fi...

Argumentează te rog. De la ce preț minim obligatoriu încep sculele profesionale ?

Și ce are ăsta de nu e profesional ?

Edited by waterman, 03 May 2019 - 08:20.


#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 waterman, on 03 mai 2019 - 08:18, said:

Problema e că voi vorbiți din ce știți de pe net. Eu am folosit așa ceva și e ok. Cureți o mașină și o faci impecabilă cu așa ceva.
Nu ai nevoie de un aspirator cât casa să impresionezi clientul.
cat casa? nu crezi ca exagerezi? E ceva mai mare decat un aspirator de care folosim toti pe acasa, ba unii chiar si pe acasa le folosim pe astea cu apa

in schimb, pt tornadorul tau, cu putere mult mai mica de aspirare/injectie, ai nevoie de compresor aer, aspirator (in cazul in care alegi versiunea cu o aspirare ceva mai ok)

nu prea vad cum e mai putin solicitant ca resurse

aspectul pretului e corect sa fie discutat, daca ar fi asa de bun, nu ar mai da nimeni banii pe aspiratoare speciale cu injectie, si-ar lua un tornador din asta la pret de nimic si ar face detailing... nu spun ca e rau sau bun ca nu am incercat, dar aplic o logica elementara, plus ce vad

 waterman, on 03 mai 2019 - 08:18, said:

Băbăeți voi sunteți ingineri probabil de pricepeți așa greu.
hmmm

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi v-am explicat de câteva ori la rând cum aspiră.

Ce anume te reține să faci detailing cu un compresor, un tornador și un detergent bun ?

Hmmm și eu că uitasem.

Edited by waterman, 06 May 2019 - 08:38.


#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 waterman, on 06 mai 2019 - 08:48, said:

Păi v-am explicat de câteva ori la rând cum aspiră.
chiar ieri am vazut un film pe youtube cu unu care foloseste un tornador pt a sufla buretele de polisat... aer comprimat si atat. Nici o aspirare, Montat pur si simplu in capul furtunului de aer comprimat.
Ca or fi si modele cu aspirare si tu te astepti ca noi sa ghicim... e altceva. Calmeaza-te si explica cum sa se inteleaga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate