Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Un batran in vacanta in Olanda - Amsterdam.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
In 2020, vara, o sa merg in vacanta in Olanda, asa ca am facut subiectul asta sa imi pun si eu ideile in ordine.

1 - Are rost sa imi fac si pasaport? Stiu ca la olandezi merge cu buletinul ca is cetatean european.
2 - O sa ma descurc cu engleza in Olanda?

Cam atat, o sa caut pe google despre cazare, transport, treburi de gen.

[ https://www.amsterdam.info/photos/content/presentation/1448960987-amsterdam-red-light-district-clubs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Am fost eu acum un an. Nu ai nevoie de pașaport. Eu am fost în Belgia de fapt și am intrat în Olanda în viteză, pe autostradă. În Olanda nu m-a întrebat nimeni. În Belgia am intrat cu CI prin aeroport. Am avut pașaport mulți ani, dar a expirat și nu am mai făcut altul.

#3
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Poti sa mergi cu buletinul. Te vei descurca cu engleza, in majoritatea locurilor din orasele mari.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Te poți duce cu buletinul.
De curios așa de ce-ai pus poza cu un bordel ?

 Argent, on 01 mai 2019 - 11:19, said:

Cam atat, o sa caut pe google despre cazare, transport, treburi de gen.
Eu să fiu în locul tău aș lua un prieten cu mine. Ai avut tu probleme cu autobuzul din Călimănești, nu te văd bine singur prin Olanda.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Da, în Belgia și Olanda, cam orice om opream pe stradă să întreb ceva vorbea bine engleza.

#6
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
O sa ne ducem mai multe persoane, o sa fie genul ala de vacanta placuta, combinam utilul cu placutul.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
E foarte frumos, merită vizitat. Am fost și în Rotterdam la Zoo. Super!

#8
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Nicio problema cu CI, nu are rost sa dai bani pe pasaport. Marea majoritate a olandezilor vorbesc bine engleza. Nu vei avea nicio problema. Pentru deplasari cu mijloacele de transport in comun foloseste cu incredere Google Maps, tramvaie, autobuze, totul functioneaza foarte bine, iar informatiile sunt sincronizate cu G.M.

#9
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Engleza e, practic, a doua limba in Olanda. Si copiii de 7-8 ani o vorbesc.

#10
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
intrebare pusa de unul care nu stie ca Romania a intrat in UE si nu are nevoie de pasaport in tarile membre

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
du-te numai cu buletinul. nu luati droguri de pe strada! sunt tourist trap. spor la gagici.

#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Jumate dintre posturi au fost offtopic.  Va opriti voi, sau trebuie s-o fac eu ?
Multumesc !


P.S. Cine-a fost prea insistent deja e suspendat.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite aici ceva informații cu ce să faci / ce să nu faci !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7g3Gr8k_R2w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
ca fost locuitor in olanda si frecvent vizitator in amsterdam te sfatuiesc sa nu exagerezi, mai ales la ciuperci; te tine 6 ore efectul si poate sa fie iadul de pe pamant; doza se creste de la mica la mare, incepe cu un sfert de doza sau mai putin

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Argent, on 01 mai 2019 - 11:19, said:

In 2020, vara, o sa merg in vacanta in Olanda
Prima ta greseala e chiar aici. In Olanda nu te duci planificat, ci spontan: te trezesti, te uiti pe fereastra sa vezi cum e vremea afara, si daca e ok, te urci in avion si pleci.

Cat despre marijuana trebuie sa te sfatuiesc: nu. Pur si simplu nu. Nu fuma marijuana. Fumul, de orice fel, inclusiv marijuana, e daunator. Ai grija de sanatatea ta, fa-o ceai! Ceaiul e cel mai sanatos.

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Argent, on 01 mai 2019 - 11:19, said:

imi pun si eu ideile in ordine.
1 - Are rost sa imi fac si pasaport? DA - ca poti ajunge in insula Tahiti, ca faimosul olandez van Gaugain (se pronunta gogin).
2 - O sa ma descurc cu engleza in Olanda?  NU - doar 95% din olandezi vorbesc engleza. Tu vei avea parte de restul de 5%, ca asa e viata.
Vad ca ai pus poze ca vrei SECS in Olanda. Grija mare!  Majoritatea sunt trans-meta-difenol-sexuali, Am incercat peste 300 de vitrine si numai 2 erau femei reale, foarte paroase, la interior! Restul erau asa-numitul gen local 'molipsitzi'. Daca faci secs cu 1-5 'molipsitzi' e ca cu o femeie, dar putin mai neagra. Problema e ca devii si tu molipsit... adica da!

La fumat, ii las pe colegi sa-ti spuna, sfatul meu generalist: nu latra prea tare!

Edited by Quantum, 01 May 2019 - 14:01.


#17
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

 Quantum, on 01 mai 2019 - 14:00, said:

Vad ca ai pus poze ca vrei SECS in Olanda. Grija mare!  Majoritatea sunt trans-meta-difenol-sexuali, Am incercat peste 300 de vitrine si numai 2 erau femei reale, foarte paroase, la interior! Restul erau asa-numitul gen local 'molipsitzi'. Daca faci secs cu 1-5 'molipsitzi' e ca cu o femeie, dar putin mai neagra. Problema e ca devii si tu molipsit... adica da!

La fumat, ii las pe colegi sa-ti spuna, sfatul meu generalist: nu latra prea tare!
cred ca ai incercat 300 de vitrine albaste tu de aberezi atat; vad ca te scapi pe tine aici

nu uitat ca tariful cerut este pt 15 minute

#18
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Stati incet si hadeti sa invatam ceva impreuna ca santem in 2019 nu prea ne mai ferim cu treburile astea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NtMkwq0BzZM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1 - Te duci in Olanda sa te intorci si cu ceva poze, adica ceva dragut de vizitat, ca nu zici astura din Romania, fac referire la colegi si familie, ca nu le zice astura ca ai fost la asiatice, mulatre, ciuperi si iarba.
Asa ca hai sa ne concentram pe partea de
- Unde mancam.
- Ce mancam.
- Ce bem si desigur cat de scumpa este bautura.
2 - Apoi o dam cu ciuperci, iarba, femei, asta discret.
Am inteles ca prostitutia este legala, bordelurile sunt legale doar ca nu este voi cu prostituate pe strada si ca acolo sunt scamuri, gen stai departe de asa ceva.

V-a placut planul meu dragut.

Durata la excursie/vacanta o sa fie de 3-5 zile, ma intereseaza ceva dragut de vizitat pe acolo, ceva sa fie o poveste, o amintire placuta.
Bem, mancam, facem sex, once in a lifetime.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate