Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Un batran in vacanta in Olanda - Amsterdam.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Olandezii sunt foarte buni vorbitori de engleza.

 Argent, on 01 mai 2019 - 15:07, said:

Stati incet si hadeti sa invatam ceva impreuna ca santem in 2019 nu prea ne mai ferim cu treburile astea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NtMkwq0BzZM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1 - Te duci in Olanda sa te intorci si cu ceva poze, adica ceva dragut de vizitat, ca nu zici astura din Romania, fac referire la colegi si familie, ca nu le zice astura ca ai fost la asiatice, mulatre, ciuperi si iarba.
Asa ca hai sa ne concentram pe partea de
- Unde mancam.
- Ce mancam.
- Ce bem si desigur cat de scumpa este bautura.
2 - Apoi o dam cu ciuperci, iarba, femei, asta discret.
Am inteles ca prostitutia este legala, bordelurile sunt legale doar ca nu este voi cu prostituate pe strada si ca acolo sunt scamuri, gen stai departe de asa ceva.

V-a placut planul meu dragut.

Durata la excursie/vacanta o sa fie de 3-5 zile, ma intereseaza ceva dragut de vizitat pe acolo, ceva sa fie o poveste, o amintire placuta.
Bem, mancam, facem sex, once in a lifetime.
Te mai trezesti cu vreo boala, ceva, stai calm cu sexul si drogurile. Ce sex visezi, cand tu ai pus 1000 de intrebari despre Calimanesti, de parca era nu stiu ce destinatie turistica in care ai de vazut o multime de lucruri. Posted Image Voi planificati cu un an inainte, o excursie de 3-5 zile, ok... Cum spunea cineva mai sus, o excursie de asta o planificii cu 1-2 luni inainte. Ce va opreste sa nu mergeti vara asta? Cautati cazare prin Airbnb.

Edited by Vlad_22, 01 May 2019 - 16:08.


#20
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Vlad_22, on 01 mai 2019 - 16:05, said:

Olandezii sunt foarte buni vorbitori de engleza.

Cum spunea cineva mai sus, o excursie de asta o planificii cu 1-2 luni inainte. Ce va opreste sa nu mergeti vara asta? Cautati cazare prin Airbnb.
Ma bucur ca pot sa ma inteleg cu ei in engleza.

Sa ajung eu in Olanda si mai vedem, mai in Romania este mai complicat sa faci vacanta ca in strainatate, de exemplu din Romania pleci in ce oras vrei din UK, ai autobuze acolo care circula la orice ora, vine avionul si ai autobuz spre oras, ai taxi.
Pe cand in Romania? Ba, nici firmele care fac transport in tara nu mai tin toate rutele.
In Olanda ma duc cu prieteni, o sa fim mai multi, ne uitam sa fie ceva placut.

Anul asta nu se poate ca am rezervat deja vacanta la Calimanesti, anul viitor ma duc si la Hotel Afrodita la Baile Herculane si Olanda.
Si cum ziceam, ma duc impreuna cu prieteni si trebuie planificat sa ne luam concediu in acelasi timp, facut rezervarile la hotel, rezervat bilete de avion etc...

[...]
Limiteaza-te si tu la subiect !

Edited by Barboso, 01 May 2019 - 16:36.
Raspuns la offtopic.


#21
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu trebuie pasaport .Olandezii vorbesc si inteleg foarte bine limba engleza .Atentie la obiceiurile romanesti .Fara pescuit, fara gratar, fara alcool in public .Amenzile sunt enorme in Olanda, si in toate tarile nordice .
S-au apucat unii de facut gratar in curte, sa-i faca o surpriza gazdei, romani si ei,  care erau la munca.Instant aproape s-au trezit cu pompierii, chemati de vecini .
In Suedia un sofer de camion de al nostru a vazut la pauza de 45 ca in lac e peste garla .Si-a scos undita .I-or traznit politaii de mediu o amenda de l-a usturat  sufletul !

#22
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Vlad_22, on 01 mai 2019 - 16:40, said:

E o ruina Baile Herculane. Te duci degeaba acolo.
Sa luam lucrurile pe rand, nu prea mai exista statiuni placute in tara si la Constanta nu imi place.
O sa mai vedem, cu toate ca in mare Baile Herculane 2020, oricum mai vedem.
O intreaga dezamagire turismul din tara asta, ai de ales intre vizitat cu autocarul manastiri sau statiuni parasite.

 GingisHan2015, on 01 mai 2019 - 16:40, said:

Nu trebuie pasaport .Olandezii vorbesc si inteleg foarte bine limba engleza .Atentie la obiceiurile romanesti.
Vorbesc si inteleg destul de bine limba engleza.

Nu am vreun gand de prins peste.

Cazarea cred ca o sa fie la vreun hotel.
Plec cu persoane de incredere care sunt ca si mine, avem grija sa nu facem pe acolo vreo prostie.

 Aldulescu, on 01 mai 2019 - 16:50, said:

Ca doar nu o sa viziteze acolo muzee si monumente...
In 3-5 zile tot vreau sa vizitez si ceva interesant de pe acolo, sa mananc ceva mancare de la ei.
Imi iau camera foto cu mine.

#23
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
mancarea lor e bazata pe sandwichuri

Edited by a_mada21, 01 May 2019 - 17:49.


#24
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Nu inteleg care-i treaba cu ''ciupercile'' si de ce scrie 18+ pe ambalaj?

#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
hai sa fim seriosi, pui intrebari pentru vara anului viitor? Eu o sa plec in 2027 in Dschibuti, cum sa ajung pana acolo?

1. Romania este in UE, calatoresti cu CI-ul peste tot, macar atat lucru sa stii si tu.
2. Engleza in Olanda este ca si a doua limba. Nu exista om sa nu vorbeasca engleza acolo, au si la scoala cursuri intensive de engleza.
3. Droguri daca consumi doar din coffee-shopuri, nu de la negrotei, sau araboi de pe strazi, in primul rand este ilegal, in al doilea rand calitatea este mult sub coffee-shopuri. Chiar si asa in Amsterdam calitatea este slaba si orientata pentru turisti. Daca te duci in Haga sau Rotterdam intr-un coffee-shop gasesti cu totul alta calitate.
4. Daca vrei sex, te duci la vitrine, 50eur sa bagi bila neagra in gaura. Vezi ca nu poti sa le atingi pe domnisoare, ele se ocupa de bagheta magica. Majoritatea co-nationale, dar nu vorbi cu ele pe romaneste ca nu te accepta, evita co-nationali si ele.
5. In rest atractii turistice ca gasesti destul in Amsterdam.

Have fun in viitorul "apropiat". Mai intai o arzi prin Calimanesti.

#26
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Nu e interzis gratarul in curte! Aia au chemat pompierii fiindca stiau ca vecinii -  s la job. Nu droguri de pe  strada, erau si panouri mai demult prin Amsterdam ce avertizau. Nu e calitate proasta , baga alte tampenii de au murit niste turisti. In aglomeratie , atentie la portofel, telefon, etc!

Edited by SharonCollins, 02 May 2019 - 23:03.


#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu lasa haine in masina, ca ramai fara ele. Mi-au spart o bunoaca de masina noua 4x4 (RO nu era in UE) furat doua geci.
Primit raport de la Politia Olandeza dupa 2 ani, zero rezultate.

Fura si biciclete.

#28
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 GingisHan2015, on 01 mai 2019 - 16:40, said:

Atentie la obiceiurile romanesti .Fara pescuit, fara gratar, fara alcool in public .Amenzile sunt enorme in Olanda, si in toate tarile nordice .

Vecinii mei olandezi pescuiesc pe canalele din jurul casei. Si prind pesti mari (>1.5metri). Mai sunt care fac gratar pe balcon, dar rar. Cred ca as chema si eu pompierii daca mi-ar intra pe geam fumul, oricum ar tzaui toate alarmele. De alcool ai dreptate, dar in Amsterdam nu-i pasa nimanui, mai ales in RLD.

Bine ca ai voie sa fumezi iarba in public si sa imputesti pe toata lumea dar n-ai voie sa bei. Ma rog, am vazut oameni care beau in tren si pe strada si nu patesc nimic. Pe mine m-a oprit un politist local odata ca beam o bere pe malul unui lac. M-am dat turist prost si am scapat de amenda. :lol:

Ma rog, ce voiam sa zic e ca si aici sunt reguli dar nu se respecta. Ca si in Romania, ca peste tot.

#29
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cam ai dreptate, asa este si in Germania, nu prea sunt la norma de amenzi ca la noi, dar morala iti fac.

#30
khrypt

khrypt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.05.2005
3-5 zine in Olanda: Utrecht, Breukelen, Rotterdam, Kinderdijk (pt morile alea). Tot pe linia asta ar mai fi si Gouda (n-am vizitat, am citit ca ar merita o vizita). O zi in Amsterdam.. mai bine juma' de zi.
Berea e buna la baietii astia. Scumpa insa. Grija cu apa. Au oamenii in gari (posibil si alte locuri) robinete de unde poti sa-ti pui intr-o sticla/recipient. E potabila. Altfel, de la chiosc/magazin mi s-a parut ridicol de scumpa. De mancare.. oferta e din alta lume. Tot ce vrei si nu vrei, tot ce-ti imaginezi ...

#31
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 khrypt, on 16 octombrie 2019 - 10:16, said:

3-5 zine in Olanda: Utrecht, Breukelen, Rotterdam, Kinderdijk (pt morile alea). Tot pe linia asta ar mai fi si Gouda (n-am vizitat, am citit ca ar merita o vizita). O zi in Amsterdam.. mai bine juma' de zi.
Berea e buna la baietii astia. Scumpa insa. Grija cu apa. Au oamenii in gari (posibil si alte locuri) robinete de unde poti sa-ti pui intr-o sticla/recipient. E potabila. Altfel, de la chiosc/magazin mi s-a parut ridicol de scumpa. De mancare.. oferta e din alta lume. Tot ce vrei si nu vrei, tot ce-ti imaginezi ...
Ai vazut lucruri faine.

Pont - apa e ok peste tot, si la toalete poti sa iti umpli sticla. Daca nu ai chef sa mergi pana la Kinderdijk, poti sa iei metroul din Rotterdam pana in Schiedam si sa vezi moristile (acolo stiu ca e cea mai inalta din lume, langa Parkweg).
Ma mir ca ti-a placut mancarea, mi se pare o gluma proasta tot ce tine de mancare aici.

#32
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Bai, la un muzeu nu v-ati duce si voi in Olanda... unde sunt cele mai multe muzee din lume.
Va duceti la mori... :D

#33
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Poate se duc la muzee cu bec rosu

#34
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Atata drum pentru ce ai si acasa!?

#35
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Pe mine Amsterdam-ul m-a dat peste cap doar la prima vizita. Momentan sunt la a4a sau a5a vizita si deja nu mi s-a mai parut absolut nimic spectaculos. In general tranzitez Olanda prin Amsterdam si asta este motivul pentru care am fost atat de des acolo. Pe langa faptul ca orice este de 2 ori mai scump fata de oricare alt oras din Olanda, iarba este de proasta calitate si mai comerciala, facuta pentru turisti si scumpa mai este si o aglomeratie maxima si agitatie deplina.

Restul Olandei mi s-a parut foarte tare in schimb, Haga partial are locuri foarte frumoase, la fel si Rotterdam-ul care mi-a placut cat este de "tanar".

Odata ne-am luat o teapa imensa in Amsterdam cand seara noi (3 baieti) am vrut sa iesim la agatat printr-un bar si inainte sa ajungem acolo am trecut prin cartierul cu beculete rosii. La un moment dat vine un negru de 2 metri care ne trage la o parte si ne baga la subsolul unei cladiri pe motiv ca este show fenomenal. Am zis hai sa intram sa vedem si noi care este treaba, acolo o coada imensa, am zis ba trebuie sa fie tare. Stam la coada cand ajungem sa cumparam bilete zice aia 40€ si aveti 2 bauturi gratis. Ne-a picat fata implicit dar am zis hai am stat atat nu mai dam inapoi. Intram ne asezam intr-un club micut cu niste scaune cu privire catre o scena. Si incepe show-ul, apare una si unul, se ling, se dezbraca, showuri erotice, si-o trag aia pe scena, toata distractia vreo 30 de minute dupa care se termina distractia si la revedere. De banii aia facem altceva dar noi prosti nu am zis nu cand ne-a bagat negroteiul ala acolo. Asta e invatare de minte.

Edited by business11, 23 October 2019 - 16:43.


#36
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Mosule, mai traiesti ? Cum fu la Calimanesti si Amsterdam ? ... ca dadu intre timp pandemia peste noi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate