Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Imparatul

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DoubleSplash

DoubleSplash

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.04.2019
Am o tona de intrebari la dispozitie, printre care si "Problema sacra a imparatului".As dori sa imi fac de asemenea o scurta povestire in care sa imbin intrebarile logice cu povestirile.


  Intr-un colt de lume, exista un imparat, se spune ca era cel mai frumos, cel mai inalt, cel mai destept, cel mai bogat, in special cel mai destept. Nu exista om mai destept ca el, sau daca se afla ca exista vreun om mai destept ca el, il omora!
Imparatul avea un castel ca din povesti, o combinatie de rosu cu galben, iar la poarta castelului se aflau garzi care vegheau in permanenta. Era cel mai mare regat din tinut, dar nu si cel mai puternic, fiind prezente si alte 2 regate extraordinar de numeroase. Bineinteles ca la imensitatea regatului, imparatul avea 1500 de gărzi care erau impartite pe mai multe sectoare (15 sectoare, in fiecare sector pazeau 100 oameni) , garzile trebuiau sa respecte reguli stricte inpuse de imparat: Spre exemplu trebuiau sa isi dea propria viata la nevoie pentru imparat , sau aveau dreptul doar la 7 ore de odihna. Astfel spuse, nu se avea un numar precis al cetatenilor regatului condus de imparat, iar nici unul dintre cetateni nu cunostea numele imparatului, ei spunandu-i pur si simplu Domnule Imparat. In celalalt colt al tinutului, intr-un alt regat, se zvonea ca exista un om mai destept ca imparatul, era de o desteptaciune de nemaivazut, un hot de meserie care era cunoscut sub numele de Donn. Imparatul simtindu-se amenintat de desteptaciunea si de viclenia lui, si-a strans 500 de garzi ca sa le pregateasca pentru invazia regatului din coltul opus al tinutului. Zis si facut , imparatul a strans 500 de garzi spunandu-le:
-Il vreau cu orice pret aici, il omor!  
-Dar domnule imparat,este din celalalt tinut.(zise o garda putin mai binefacuta si mai solida decat celelalte)
-Pai tocmai de-aia il vreau la mine aici, ca daca era de la noi il cruțam.
-Sunteti sigur domnule imparat, el este hot de meserie si este recunoscut prin viclenia de care da dovada, daca ne scapa de sub mana?(zise aceeasi gardă de mai devreme)
-Nu ne scapa Domnule Rick, mergi pe mana mea! (spuse imparatul care s-a uitat timp de cateva secunde la numele garzii impunatoare, incercand sa-i retina numele)
Zis si facut, garzile l-au gasit si l-au adus rapid la castel
-Domnule Donn, iti dau voie la o singura dorinta si o ultima propozitie inainte sa te omor!
Donn surase cu un zambet viclean, spunand:
-Domnule Imparat, daca ce spun eu dumneavoastra considerati adevarat, sa mi se taie capul, daca ce spun eu dumneavoastra considerati fals, spanzurati-ma!
-S-a facut!
Donn a spus o propozitie formata din 3 cuvinte, astfel incat a scapat.(imparatul nu avea ce sa-I faca)
Care era propozitia?  

Edited by argonaut, 27 April 2019 - 18:44.


#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Schimba culoarea, te rupe la ochi rosu' asta.

#3
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
În numele userului normal de softpedia, îmi fac datoria de a-ți cere să faci un rezumat și să pui întrebarea concretă. Plus că e prea însângerat fontul dumitale.

#4
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Nu mai scrie cu roșu că e deranjant la citit.
Nu e așa nouă problema și apare răspunsul la prima căutare pe Google.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si-n plus, culoarea rosie e apanajul moderatorilor. Dar daca astia de pe SP, nu vor sa-si bage mintile-n cap si sa verifice ca cine se inscrie sa rasfoiasca macar regulamentul, si sa dea un test grila, pentru a convinge ca l-au vazut pe aici, sa se spele cu ei pe cap.

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006
Hai sa rescriu eu problema, sa fie mai pentru zilele noastre.

A fost odata o multinationala atat de mare, dar atat de prost organizata, incat nici cei de la HR nu mai stiau cati angajati au. Ea era condusa de un CEO atat de bastan, ca nimeni nu-i stia numele, toti ii ziceau Sefu-al mare. Si Sefu-al mare era atat de paranoic incat, daca vreun angajat venea cu cea mai mica idee buna, el il concedia, dupa care zicea ca ideea a fost a lui de la bun inceput.

Angajatii Sefului-al mare erau atat de subjugati, ca nu indrazneau sa cracneasca cand Sefu' ii punea sa stea ore suplimentare sau sa vina la lucru in weekend.

Si treaba merse asa pana cand Sefu-al mare afla ca in turnulm vecin a aparut o firma mica, dar cu un parton tanar si inteligent. Atunci Sefu' ii chema pe directorasi si le spuse:
- Vreau sa-i acaparez firma si sa-l angajez pe patron!
-Dar Sefu', cu noi cum ramane? zise unul care abia se vedea dupa ochelari.
-Daca mi-l aduceti in firma, poate va iert si puteti sa va pastrati slujbele caldute. Dar daca nu, va dau afara, ca oricum sunteti niste incompetenti! tuna Sefu-al mare.

Directoriasii iesirra val-vartej din biroul Sefului si, dupa vreo luna de negocieri, in care partonul ii puse sa-si cheltuie si ultimul banut pe la cele mai scumpe restaurante, reusira in sfarsit sa aranjeze intalnirea cu Sefu'. Acesta il invita pe patron in biroul sau luxos, il invita sa se aseze si ii spuse:
- Ai o singura sansa sa-ti pastrezi firma, altfel te tarasc ion procese pana o sa mi-o vinzi la 10% dion valoare!
Partonul il privi cu un zambet siret in coltul gurii, apoi ii zise:
-Iti fac o propunere. Iti voi spune o propozitie si, daca tot mai vrei sa-mi cumperi firma, iti las un pret bun. Dar daca nu, trebuie tu sa-mi platesti aceeasi suma.
- De acord, spuse Sefu-al mare increzator.
Atunci patronul se apleca la urechea lui si ii spuse:
Spoiler


#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostDoubleSplash, on 27 aprilie 2019 - 16:57, said:

-Domnule Imparat, daca ce spun eu dumneavoastra considerati adevarat, sa mi se taie capul, daca ce spun eu dumneavoastra considerati fals, spanzurati-ma!
-S-a facut!
Donn a spus o propozitie formata din 3 cuvinte, astfel incat a scapat.(imparatul nu avea ce sa-I faca)
Care era propozitia?
O propozitie paradoxala care nu e nici adevarata, nici falsa, de genul: "Sunt un mincinos".

#8
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Voi fi spanzurat!

#9
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 21.06.2011

View Postccdsah, on 27 aprilie 2019 - 17:24, said:

Voi fi spanzurat!

...iar Tovarășul împărat:
- Bravo, ești deștept. Nu mai pot să te omor, deci îți vei petrece restul zilelor în temnița homosexualilor. Luați-l!



#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
"Voi  fi spanzurat "

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,312
  • Înscris: 06.01.2007
Stiati ca daca cititi un text cu rosu mai lung, cand inchideti ochii vedeti linii verzi orizontale?
Deci raspunsul la intrebare este
"Liniile sunt verzi"

#12
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View PostDoubleSplash, on 27 aprilie 2019 - 16:57, said:

Donn a spus o propozitie formata din 3 cuvinte, astfel incat a scapat.(imparatul nu avea ce sa-I faca)
Care era propozitia?  

DNA stie totul.

#13
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Ne dam batutiPosted Image. Te rugam, lumineaza-ne!

#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostAmaryl, on 27 aprilie 2019 - 17:04, said:

Nu mai scrie cu roșu că e deranjant la citit.
Nu e așa nouă problema și apare răspunsul la prima căutare pe Google.

Imparatul are sange albastru

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate