Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vreau bicicleta! :)

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Nush de ce unii se agita ca e bicla de 10 kile versus 16 kile
Daca soferu' are 80 de kile, ce naiba mai conteaza alea 6 kile diferenta? 6-7%??? Zau asa, doar nu facem ciclism de competitie....

#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ady , cateodata conteaza si tocmai atunci iti vine sa arunci tzogletul !

#39
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 addysoftware, on 26 aprilie 2019 - 22:49, said:

Nush de ce unii se agita ca e bicla de 10 kile versus 16 kile
Daca soferu' are 80 de kile, ce naiba mai conteaza alea 6 kile diferenta? 6-7%??? Zau asa, doar nu facem ciclism de competitie....

Depinde ce faci cu ea. La o plimbare in parc nu conteaza, daca o calaresti toata ziua, si mai si urci, conteaza.
Ofcorz, poti sa urci si cu 16 kg, daca te tin picioarele, dar e mai usor cu 10. :)

#40
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pe vremuri ma tineau, acu mi-am pus motor la ea.
Dar de marca, e chiar un DHS vechi de vreo doispe ani si cat se poate de proasta. D-aia de 350 de lei. I s-au uzat toate mecanismele in mai putin de un an de mers pe ea efectiv. Insa tot merge. O duce motoru'.

#41
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 c_marius80, on 26 aprilie 2019 - 22:02, said:

@initiator : pentru o bicicleta serioasa ai nevoie de buget,minim 1500 Euro...eu unul folosesc https://www.veloteca...-disc-5000-2019
La greutate vad ca esti oarecum ca mine ( am 98 kg la o inaltime de 1.91 m ).
Recomandarea mea este sa strangi bani si sa achizitionezi o bicicleta "comoda" pentru dimensiunile tale.

Ceee? La bani astia nu primesti nici macar snurul de la o casca mai serioasa, Iti trebuie cel putin 15000 de euro. Omuletul ala vorbeste de 300 de euro si tu suplimentezi de 5 ori...dreaq de ajutor Posted Image

#42
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 bstroici, on 26 aprilie 2019 - 21:17, said:


40 ani, mascul, 95 kg, iesiri 80% pe sosea(trasee in jurul orasului) si 20% off cu ceva prieteni. Posted Image
Mascul feroce, sau ... :). Tu nu stii ca pe SP daca ceri un sfat ti se recomanda o bicicleta de 8000 euro? Daca nu vrei performanta, orice bicicleta e buna.

In 2012 am mers 2000 km pe o sh de 300 lei. In 2013 la fel. A rezistat cu brio, cu cateva investitii mici. Abia in 2014 mi-am luat una mai buna. Pe bune, daca nu iti bati joc de ea si o ingrijesti, pana si o echipare Tourney e ok.

 addysoftware, on 26 aprilie 2019 - 22:49, said:

Nush de ce unii se agita ca e bicla de 10 kile versus 16 kile
Mare diferenta nu e, mai ales daca ai un rucsac cu ceva provizii in spate, daca faci o plimbare mai lunga.

 TehCube, on 26 aprilie 2019 - 23:26, said:

Ofcorz, poti sa urci si cu 16 kg, daca te tin picioarele, dar e mai usor cu 10. Posted Image
Je, magar de 90 kg cu o anumita varsta si bicicleta mai grea, treceam la deal ca vantul pe langa pustani mult mai usori cu biciclete mai jmechere :). La un moment dat am mers cu un grup, era un pacalici cu Merida, ne footose la cap cu cati bani a bagat in ea si cat de usoara este. Bine, a trebuit sa il asteptam cand am ajuns in varful unui deal mai serios.

#43
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 addysoftware, on 26 aprilie 2019 - 22:49, said:

Nush de ce unii se agita ca e bicla de 10 kile versus 16 kile
Daca soferu' are 80 de kile, ce naiba mai conteaza alea 6 kile diferenta? 6-7%??? Zau asa, doar nu facem ciclism de competitie....

 Baxon, on 26 aprilie 2019 - 22:51, said:

Ady , cateodata conteaza si tocmai atunci iti vine sa arunci tzogletul !

Suntem... maine poimaine niste mosnegi basinosi cu burti.. si noi o ardem cu parul in ochi.. Ca are bicicleta 2 kile in plus..
Un ciclist de performanta la ce dracu se mai uita?
Pentru iesiri de 2 ori pe luna...e arhisuficienta o bicicleta de 400 de euro. Mai mult entuziasmul la inceput. Dupa care o uiti in garaj :)

#44
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 addysoftware, on 26 aprilie 2019 - 22:49, said:

Nush de ce unii se agita ca e bicla de 10 kile versus 16 kile
Daca soferu' are 80 de kile, ce naiba mai conteaza alea 6 kile diferenta? 6-7%??? Zau asa, doar nu facem ciclism de competitie....


Pt că nu ai mers cu așa ceva și nu știi diferențele

Diferențele sunt mari.

Mergi mai ușor, nu obosești așa repede, e mai manevrabila, mergi cu viteza mai mare etc

La drum lung se vede diferență, nu întradevăr poate daca te plimbi numai 5km prin parc da nu prea se vede diferență

#45
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Deși nimeni nu mi-a urmat sfatul vreodată (mîndria masculină de a nu se urca pe una considerată ”de damă”), spun oricum și aici, folosiți bicle cu urcare/coborîre prin față (unisex), nu peste șa, mai ales în trafic urban pe piste trotuarice, unde la vreo 30 de secunde trebuie să te dai jos ca să treci prin vreo intersecție. Este adevărat că nici n-am picioare lungi, nici mobilitate și nici nu pot trece peste rucsacul înalt (deseori) de pe portbagaj. Sînt alături de biclă sau invers într-o secundă, chiar și de pe loc, cu oameni alături și nici nu risc fractură de testicule. Merg aproape zilnic de vreo 35 de ani, avînd și dealuri (Iași).

- Bicla mea principală are vreo 20kg, 20 de ani, șa pe arcuri cu burete, apărători complete, portbagaj solid de Tohan și ”merg ca vîntul” pe orice vreme. Pentru puțin ”offroad”, anvelope de 1.95 (balonul) sînt suficiente, iar pentru șoselele noastre, de 1.75 sînt optime. 26 inch la roată este o mărime comună care are avantaje, nu te lua după moda momentului cu 27-29 (am și o biclă cu roți de 24, tot la fel dotată, pe care mă simt foarte bine).

Edited by silverflower, 27 April 2019 - 06:42.


#46
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 silverflower, on 27 aprilie 2019 - 06:36, said:

(am și o biclă cu roți de 24, tot la fel dotată, pe care mă simt foarte bine).
Conteaza si inaltimea biciclistului . Daca ai un metru si un snitzel merge si bicla cu roti de 24 Posted Image

#47
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
muddyfox-ul ala din primul post nu e bicicleta de 900€, e de fix cat are pretul acum, gasesti chestii similare de la orice producator.
recomandarea mea e sa mergi pe minim devron (e segmentul de bicle decente+ de la dhs), ceva de la un producator ok de bicle sau ceva din decathlon.

#48
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu mi-am luat acu' vreo 6-7 ani o bicla ieftina First Bike, a costat 700 lei si are vreo 17 kile. Dupa 5 km s-a dus dracului deraiorul spate si l-am schimbat cu un Shimano Alivio. De atunci m-a plimbat fara probleme pe teren plat, dar recunosc ca la deal cam gafaiam. Acu' nici nu mai incerc dealul :D
Bine ca am vazut topicul, ia sa scot bicleta la sosea...

#49
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
am eu Muddyfox Colossus 300, am folosit-o zi de zi timp de un an ca sa ma duc la munca, si pentru mers prin padure si d-astea. Nu e cine stie ce, chiar daca are Shimano, si frane pe disc si alte vrajeli. Plus ca a cam ruginit prin diverse locuri. Am dat putini bani pe ea, nu mai retin cat, vreo 200 de euro cred, era tot asa redusa de nu stiu cate ori, dar, cum zicea cineva mai sus, ala e pretul ei real.
Acum am una Diamondback Sorento si inca ceva, merge f bine, ma dau cu ea zilnic aproape. Am luat-o second de pe net, am dat 100 de lire pe ea, merge fara probleme.

Nu te lua dupa 'meseriasii' de pe aici, cu impresii de 1500 de euro, ideea e sa te simti bine tu, nu sa te vada 'fratii de pedala'' cum te dai tu cu bicla de 100 de milioane, eventual si imbracat in colanti., si cu GoPro-ul agatat de casca.
Daa, ''frate de pedala'', e si grup pe fesbuc, majoritatea poseri d-astia care se plimba sambata dupa amiaza cate 2 ore si dupa aia dau share la Strava pe FB si Instagram.

#50
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Salut vad ca nu prea primesti ajutor ia uite ce reclama am primit aici, trebuie respectate diacriticele. Uita de sh daca nu te pricepi, zilele trecute vazusem intr-un hervis kilimanjaro cross pro la 1099 lei, eu ma mai uitasem la rr520 dar am zis pas, ieri si alalteri am facut cu a mea putin peste 90km, mai am si una pliabila care am luat-o de noua si merge de rupe si dupa 10k.  Acum vreau sa ma duc la cimitir sa refac scrisul la bunica-mea si cred ca iau pliabila ca are portbagaj si am unde sa pun scaunelul.

Attached Files



#51
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 c_marius80, on 26 aprilie 2019 - 22:02, said:

@initiator : pentru o bicicleta serioasa ai nevoie de buget,minim 1500 Euro...eu unul folosesc https://www.veloteca...disc-5000-2019
Serios?
La bugetul lui [400 EUR] tu ii recomanzi o bicicleta de cinci ori mai scumpa [10500 lei]?

________________

@ initiator:
Uite doua sugestii:

https://www.provelo....zer-storm-disc/

Stiu ca este o bicicleta robusta, decenta, am prieten din Brasov care face trasee in zona cu asa ceva de cativa ani.

Alta:

https://www.provelo....ckfire-50-26-2/

Este cu roti de 26" si fara frana pe disc.
Am personal asa ceva dar cu o echipare superioara, m-am inteles foarte bine cu ea din prima clipa, se comporta foarte bine si dupa cei 5 - 6 ani de cand o folosesc (calitatea germana probabil isi spune cuvantul).

Edited by BlueKing-69, 27 April 2019 - 11:07.


#52
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 danvlas, on 27 aprilie 2019 - 08:58, said:

Eu mi-am luat acu' vreo 6-7 ani o bicla ieftina First Bike, a costat 700 lei si are vreo 17 kile.
... recunosc ca la deal cam gafaiam. Acu' nici nu mai incerc dealul :D
Gafai din cauza ca nu ai mai incercat, nu din vina bicicletei :)
Ia-o usor usor apoi vei urca si muntii!

Edited by BlueKing-69, 27 April 2019 - 11:11.


#53
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012
@ initiator: iti recomand sa dai o tura si pe site ul decathlon. Saptamanile trecute am vizitat si eu magazinul si mi s-a pus pata rau pe un exemplar rockrider 540. Au cam tot ce trebuie, frana pe disc, suspensie pe fata, schimbator de calitate si un pret cat de cat accesibil. Am vazut prima ta postare si folosesc bicicleta cam in aceleasi conditii ca si tine

https://www.decathlo...id_8379537.html

#54
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
sunt sanse mari ca devron sa aiba echipare mai buna in banii aia, nu e de refuzat nici rr540 dar ca echipare e la nivel de baza.


 BlueKing-69, on 27 aprilie 2019 - 10:50, said:

Uite doua sugestii:
https://www.provelo....zer-storm-disc/
Stiu ca este o bicicleta robusta, decenta, am prieten din Brasov care face trasee in zona cu asa ceva de cativa ani.
Alta:
https://www.provelo....ckfire-50-26-2/
Este cu roti de 26" si fara frana pe disc.
Am personal asa ceva dar cu o echipare superioara, m-am inteles foarte bine cu ea din prima clipa, se comporta foarte bine si dupa cei 5 - 6 ani de cand o folosesc (calitatea germana probabil isi spune cuvantul).

nu-ti merg linkurile, iar calitatea germana nu are fix nici o legatura cand bicicletele se fac 100% in taiwan.
ce conteaza e cadrul si nivelul de echipare, ca regula generala la componente cu cat urci mai sus in gama cu atat piesele sunt mai rezistente, mai usoare si mai precise.
iar problemele apar odata cu uzura sau cu lipsa intretinerii.

Edited by _-livio-_, 27 April 2019 - 11:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate