Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Vreau bicicleta! :)

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
bstroici

bstroici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.09.2006

View Post_-livio-_, on 27 aprilie 2019 - 17:16, said:

depinde de cadru, la 1.75 esti cam spre L dar daca e un cadru lung o sa te simti cam intins si la drum lung daca nu ai intrenament o sa fie deranjant.
orice bicicleta trebuie probata inainte, mai mult de 2 minute.

Am luat in considerare faptul ca peste tot 1.75m este inaltime intre cadre. Se recomanda cadrul mai mic pe toate site-urile. Am sa merg sa probez un M si un L sa vad care ar fi mai ok... :)

#74
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,329
  • Înscris: 22.10.2007
depinde si de preferinte, eu sunt intre s si m la 1.70 dar prefer un cadru mai lung.
uite si o oferta interesanta, e o baza buna pt upgrade-uri pe viitor: https://www.bikexper...6-2018-albastru

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
La 1,75 m-ul este perfect. Mergi in magazine si cauta bicicleta pe care sa te simti bine si sa se incadreze in bugetul tau si cumpara cea mai buna echipare pe care ti-o permiti. Upgredurile la biciclete se fac destul de greu sau deloc (si sunt justificate de necesitati personale) daca nu cumva se merge direct pe downgrade, mai ales in cazul inlocuirii de componente avariate.

#76
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
mda...cum ma asteptam, se bat campii major cand e vorba de recomandat biciclete, mai mult decat la recomandat masini.

Cateva chestii din experienta personala:
1. Bicicleta nu se comanda online. Doar daca stii CLAR ce dimensiuni si ce geometrie iti trebuie, caz invalid pentru prima bicicleta.
2. Uita de cei care au soc anafilactic daca stau pe altceva in afara de Specialized/canondale cu preturi de minim 5 cifre in lei. Pentru noi cei normali sunt suficiente bicicletele midrange, mai ales in cazul ciclistilor cu "greutate"
3. Ia de bate magazinele de biciclete si vaneaza ofertele speciale. Plimbate-te cu diverse dimensiuni de cadre, vezi ce pozitie te ajuta cat mai mult. Imprumuta de la prieteni si mergi macar 3-4 km. In cazul meu, la 185cm si categorie Q+ toti zic sa merg cu 19" dar eu ma simt mai bine pe 21" cu pipa mai scurta.

Referitor la buget: am dat 550 EUR in 2013 pe un Cube de 29" echipat relativ entry level, in timp am adaugat componente pe masura ce cele vechi s-au stricat. Am adunat mii bune de kilometri, in general off road, inclusiv batut muntii nostri si curse gen Prima Evadare, Lupii Dacilor, Ziua B, etc. In total piesele m-au mai dus vreo 700 EUR, am schimbat furca cu una pe aer, tot angrenajul, frane, cauciucuri, etc. Pentru 6 ani, la nivelul de abuz la care am supus bicicleta, zic ca e ok. Dar asta e parerea mea subiectiva. Probabil ca puteam sa fac acelasi lucru si la 300 EUR, restul au fost pentru linistea mea personala (furca pe aer mai capabila pe coborari, frane hidraulice cu discuri de 180mm si placute cu radiator, angrenaj 3x10).

La bugetul tau zic ca un 29er entry level ar fi ideal:
https://www.supremeb...verde-2017.html

Am cumparat acum 5 ani pentru sotia mea ceva similar si profilul de utilizare e aproape identic cu ce zici tu ca vei face cu ea. Bicicleta merge tun si acum.

Singurul sfat pe care il pot da: Ia de cicleaza cat de mult poti, sa vezi daca iti place. Baga o prima evadare sau alte curse 'plate' si vezi daca te prinde spiritul competitiv. Si distreaza-te. Ca asta conteaza. Si in timp vei descoperi ce iti place si ce nu, ce ai nevoie, ce e fitza si ce ti-e util.

Edited by danX, 27 April 2019 - 19:40.


#77
bstroici

bstroici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.09.2006

View PostdanX, on 27 aprilie 2019 - 19:38, said:

mda...cum ma asteptam, se bat campii major cand e vorba de recomandat biciclete, mai mult decat la recomandat masini.

Cateva chestii din experienta personala:
1. Bicicleta nu se comanda online. Doar daca stii CLAR ce dimensiuni si ce geometrie iti trebuie, caz invalid pentru prima bicicleta.
2. Uita de cei care au soc anafilactic daca stau pe altceva in afara de Specialized/canondale cu preturi de minim 5 cifre in lei. Pentru noi cei normali sunt suficiente bicicletele midrange, mai ales in cazul ciclistilor cu "greutate"
3. Ia de bate magazinele de biciclete si vaneaza ofertele speciale. Plimbate-te cu diverse dimensiuni de cadre, vezi ce pozitie te ajuta cat mai mult. Imprumuta de la prieteni si mergi macar 3-4 km. In cazul meu, la 185cm si categorie Q+ toti zic sa merg cu 19" dar eu ma simt mai bine pe 21" cu pipa mai scurta.

Referitor la buget: am dat 550 EUR in 2013 pe un Cube de 29" echipat relativ entry level, in timp am adaugat componente pe masura ce cele vechi s-au stricat. Am adunat mii bune de kilometri, in general off road, inclusiv batut muntii nostri si curse gen Prima Evadare, Lupii Dacilor, Ziua B, etc. In total piesele m-au mai dus vreo 700 EUR, am schimbat furca cu una pe aer, tot angrenajul, frane, cauciucuri, etc. Pentru 6 ani, la nivelul de abuz la care am supus bicicleta, zic ca e ok. Dar asta e parerea mea subiectiva. Probabil ca puteam sa fac acelasi lucru si la 300 EUR, restul au fost pentru linistea mea personala (furca pe aer mai capabila pe coborari, frane hidraulice cu discuri de 180mm si placute cu radiator, angrenaj 3x10).

La bugetul tau zic ca un 29er entry level ar fi ideal:
https://www.supremeb...verde-2017.html

Am cumparat acum 5 ani pentru sotia mea ceva similar si profilul de utilizare e aproape identic cu ce zici tu ca vei face cu ea. Bicicleta merge tun si acum.

Singurul sfat pe care il pot da: Ia de cicleaza cat de mult poti, sa vezi daca iti place. Baga o prima evadare sau alte curse 'plate' si vezi daca te prinde spiritul competitiv. Si distreaza-te. Ca asta conteaza. Si in timp vei descoperi ce iti place si ce nu, ce ai nevoie, ce e fitza si ce ti-e util.

Big like! Thanks! :)

#78
bstroici

bstroici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.09.2006
@danX am găsit bicicleta recomandata de tine, noua, cu 200 euro. Maine o iau! Mulțumesc!

Edited by bstroici, 28 April 2019 - 08:30.


#79
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostdanX, on 27 aprilie 2019 - 19:38, said:

La bugetul tau zic ca un 29er entry level ar fi ideal:
https://www.supremeb...verde-2017.html
proata indicatie la pretul ala, cand poti lua ceva cu furca mai buna, schimbatoare Deore la pret mai mic
https://www.emag.ro/...21/pd/D12T0LBBM

#80
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,329
  • Înscris: 22.10.2007
recomandarea ta e de departe mult mai proasta, furca e la fel de slaba (la bugetul asta toate sunt la fel) dar problema cea mai mare e ca vine cu v-brake, nu e deloc o platforma buna de upgrade.
transmisia si schimbatoarele nu sunt atat de importante, multe piese sunt de uzura si se schimba in cativa ani.
cadrul e de departe cel mai important, cannnondale-ul de la mine din link vine cu butuci boost, mai lati fata de cei standard, through axle, nu QR si cu posibilitate de montare de cuvete si furca de 1.5', practic are toate standardele noi, de asta e o baza de upgrade buna.


le:hmm autocorrect la canon?

Edited by _-livio-_, 28 April 2019 - 09:28.


#81
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View Postbstroici, on 28 aprilie 2019 - 08:30, said:

@danX am găsit bicicleta recomandata de tine, noua, cu 200 euro. Maine o iau! Mulțumesc!

Poti lasa un link?

#82
bstroici

bstroici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.09.2006

View PostLensFlare, on 28 aprilie 2019 - 10:31, said:

Poti lasa un link?
Are un amic... [ https://photos.app.goo.gl/JHvP8AepvWNHK2tz7 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

L.E. Nu stiu cum sa pun fotografia... o am in google photos. Posted Image

Edited by bstroici, 28 April 2019 - 11:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate