Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Zeii au fost distrusi de Dumnezeu

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#37
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 Dorel666, on 24 aprilie 2019 - 14:38, said:


Ma bucur ca spui asa. Pentru ca, din experienta, am observat ca prostii nu sunt niciodata amuzanti.

Asta fiindcă nu ai găsit vreun prost mai descreerat şi amuzant decât tine ?

#38
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

 JJackFLASH, on 24 aprilie 2019 - 14:41, said:


Asta fiindcă nu ai găsit vreun prost mai descreerat şi amuzant decât tine ?
Lasa-l pe om in pace, cred ca nu si-a luat pastilele si acum abereaza pe forum. Cat timp ia pastilele sta cuminte, nu mai postase de ceva vreme ;)

#39
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 JJackFLASH, on 24 aprilie 2019 - 14:41, said:


Asta fiindcă nu ai găsit vreun prost mai descreerat şi amuzant decât tine ?

Caut inca. Din pacate, nu te incadrezi nici pe departe!

#40
dark_tzotzo

dark_tzotzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 16.07.2008

 iulian_k, on 24 aprilie 2019 - 14:40, said:

Pentru ca Odin te învață la violențe 00și prin urmare deranjezi o societate a cărei minima pretenție de la individ e sa n-o deranjeze.

Găsește-ți și tuun zeu mai prietenos:p Dyonipssos, Mercur, Venus, Isis și nu-ți are nimeni treaba

E interesant daca te gandesti un pic, de fiecare data zeii serveau o agenda: trebuie sa luptam -> Odin e tatal nostru, imparatul este ales de Dumnezeu si trebuie sa fim pasnici si sa il urmam -> crestinism, Muhammad s-a scarpinat la ureche sub acest copac, deci acest pamant este sfant si trebuie cucerit -> islam.

#41
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

 Andreysc7, on 24 aprilie 2019 - 13:08, said:

eu sunt curios ce faci in timpul in care nu esti pe softpedia
Dorel este Dumnezeu, nu intelegi ? Vine pe aici si baga sperietori cu preacurvia, zilioane de zei, isi mai lasa barba din cand in cand si se crede musulman si intr-un final, isi da seama ca nu intelege de ce traieste !

 Dorel666, on 24 aprilie 2019 - 14:12, said:


De fapt, aceasta confirma ce spune Isaia. Pentru ca Domnul tuturor crestinilor este Dumnezeu Tatal si daca crestinii au pus capat lui Apollo, Marte, Jupiter and Co, inseamna ca Dumnezeu Tatal le-a pus capat. Exact cum zice Isaia.
Dorele, orice religie are un varf . Este la fel si in afaceri, nu ? Ajungi la un moment dat sa iti dai seama ca urmeaza sa cazi sau sa intri in faliment. Zeitatile au fost inventate la randul lor si era de asteptat ca la un moment dat lumea sa se sature de adus ofrande la niste statui. Asa se va intampla si cu noi ! Vom ajunge peste 100 de ani, intr-o alta etapa a vietii : teleportare, contact extraterestrii, tehnologie dusa la absolut, razboaie, foamete, etc. Oamenii vor realiza ca povestirile cu Isaia si alti nazdravani, spuse acu' mii de ani in urma...fix vax albina ! Omul a inceput sa deschida ochii de la ceva vreme !

#42
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Fjell, on 24 aprilie 2019 - 15:33, said:


Dorele, orice religie are un varf . Este la fel si in afaceri, nu ? Ajungi la un moment dat sa iti dai seama ca urmeaza sa cazi sau sa intri in faliment. Zeitatile au fost inventate la randul lor si era de asteptat ca la un moment dat lumea sa se sature de adus ofrande la niste statui. Asa se va intampla si cu noi ! Vom ajunge peste 100 de ani, intr-o alta etapa a vietii : teleportare, contact extraterestrii, tehnologie dusa la absolut, razboaie, foamete, etc. Oamenii vor realiza ca povestirile cu Isaia si alti nazdravani, spuse acu' mii de ani in urma...fix vax albina ! Omul a inceput sa deschida ochii de la ceva vreme !

Am mai auzit varianta cu stramosii nostri au fost prosti si nebuni. Din fericire, eu am ajuns sa-mi dau seama ca-i o ineptie. Dumneata poti sa mai crezi in ea, dar este o minciuna si nu-ti foloseste. Plus ca, orice om inteligent care se apuca sa studieze vechile mituri, isi da seama ca nu au cum sa fie inventate. Iar tehnologia nu-i noua, a mai fost. Ba inca mai ceva ca cea de azi!

#43
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 dark_tzotzo, on 24 aprilie 2019 - 15:05, said:



E interesant daca te gandesti un pic, de fiecare data zeii serveau o agenda: trebuie sa luptam -> Odin e tatal nostru, imparatul este ales de Dumnezeu si trebuie sa fim pasnici si sa il urmam -> crestinism, Muhammad s-a scarpinat la ureche sub acest copac, deci acest pamant este sfant si trebuie cucerit -> islam.
Yep zeii sunt primele tentative de abstractizare a unor concepte ideologice.

#44
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 iulian_k, on 24 aprilie 2019 - 15:58, said:

Yep zeii sunt primele tentative de abstractizare a unor concepte ideologice.

Iar te crezi Dumnezeu.

#45
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
După cum mi-am scris în descriere, mă cred doar un umil sacerdot (popă) al Sfintei Convenții. As în la început a fost un om care l-a recunoscut pe altul drept om și un al treilea care a fost de acord cu ei.

#46
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 iulian_k, on 24 aprilie 2019 - 16:08, said:

După cum mi-am scris în descriere, mă cred doar un umil sacerdot (popă) al Sfintei Convenții. As în la început a fost un om care l-a recunoscut pe altul drept om și un al treilea care a fost de acord cu ei.

Cand emiti idei cu pretentie de adevar absolut, te crezi Dumnezeu, indiferent de modul cum te-ai prezenta.

#47
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Nu emit idei cu pretenții de adevăr absolut ci doar invitații la Convenții pe care fiecare e liber sa le semneze(prin like sau expres) sau nu.

#48
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 Andreysc7, on 24 aprilie 2019 - 13:08, said:

eu sunt curios ce faci in timpul in care nu esti pe softpedia

Io' cred ca cauta subiecte pe care mai apoi le va deschide pe Softpedia.

#49
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

 Dorel666, on 24 aprilie 2019 - 15:51, said:

Am mai auzit varianta cu stramosii nostri au fost prosti si nebuni. Din fericire, eu am ajuns sa-mi dau seama ca-i o ineptie. Dumneata poti sa mai crezi in ea, dar este o minciuna si nu-ti foloseste. Plus ca, orice om inteligent care se apuca sa studieze vechile mituri, isi da seama ca nu au cum sa fie inventate. Iar tehnologia nu-i noua, a mai fost. Ba inca mai ceva ca cea de azi!
Dorele, nu ma intelege gresit ! Am credinta mea, ceva care este in afara habotniciei si a celor care citesc carti sfinte si se dau mari credinciosi. Stiai ca o poveste de acum 20 de ani, spusa de unul care a auzit ca a fost asa si dincolo, peste alti 20 de ani va avea conotatii SF ? Asa este si cu toti astia care aveau puteri si faceau nu stiu ce si nu stiu cui. Sunt mii de anij de evolutie in care am fost terorizati de biserica si de ''invataturile'' ei. Stramosii nostri nu au fost prosti sau nebuni. Nu au putut explica anumite lucruri, fenomene. Nu te ajuta cu nimic sa insiri zeci de pagini despre Biblie, atata timp cat nu te intelegi, nu iti accepti viata, nu iti traiesti anii pe care ii mai ai. Sa fii bun si fericit ! Reiau chestia care-mi sta in cap de o mie de ani : omul traieste la nivel de vibratie. Esti bun, Dumnezeu te accepta nebotezat ! Pffff, sa vezi ce ma ametesc vineri si iti explic cum este cu saormeria religiei.

Edited by Fjell, 24 April 2019 - 19:13.


#50
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Fjell, on 24 aprilie 2019 - 19:13, said:

Dorele, nu ma intelege gresit ! Am credinta mea, ceva care este in afara habotniciei si a celor care citesc carti sfinte si se dau mari credinciosi. Stiai ca o poveste de acum 20 de ani, spusa de unul care a auzit ca a fost asa si dincolo, peste alti 20 de ani va avea conotatii SF ? Asa este si cu toti astia care aveau puteri si faceau nu stiu ce si nu stiu cui. Sunt mii de anij de evolutie in care am fost terorizati de biserica si de ''invataturile'' ei. Stramosii nostri nu au fost prosti sau nebuni. Nu au putut explica anumite lucruri, fenomene. Nu te ajuta cu nimic sa insiri zeci de pagini despre Biblie, atata timp cat nu te intelegi, nu iti accepti viata, nu iti traiesti anii pe care ii mai ai. Sa fii bun si fericit ! Reiau chestia care-mi sta in cap de o mie de ani : omul traieste la nivel de vibratie. Esti bun, Dumnezeu te accepta nebotezat ! Pffff, sa vezi ce ma ametesc vineri si iti explic cum este cu saormeria religiei.

Am inteles: stramosii nostri n-au fost prosti, dar au fost prosti...

#51
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

 Dorel666, on 24 aprilie 2019 - 19:41, said:


Am inteles: stramosii nostri n-au fost prosti, dar au fost prosti...
Fiecare etapa a omenirii a fost compusa din oameni de toate felurile. Unii au avut viziune, au inventat roata, tranzistorul, penicilina, motorul cu aburi, etc. Ceilalti au adus razboaie, ura, regresie spirituala si asa mai departe. Primii oameni care au vanat cu crengi de copac, au realizat ca daca prajesti vanatul, alta este smecheria. Ceilalti au invatat de la primii, nu ? Primii oameni nu au fost Adam si Eva, da ? Lasa orgoliul si lasa miorlaiala apocaliptica ca este obositor pentru ora asta. Oamenii nu au fost prosti, au fost rai, dezinteresati, bla, bla, bla.

#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Fjell, on 24 aprilie 2019 - 19:54, said:

Fiecare etapa a omenirii a fost compusa din oameni de toate felurile. Unii au avut viziune, au inventat roata, tranzistorul, penicilina, motorul cu aburi, etc. Ceilalti au adus razboaie, ura, regresie spirituala si asa mai departe. Primii oameni care au vanat cu crengi de copac, au realizat ca daca prajesti vanatul, alta este smecheria. Ceilalti au invatat de la primii, nu ? Primii oameni nu au fost Adam si Eva, da ? Lasa orgoliul si lasa miorlaiala apocaliptica ca este obositor pentru ora asta. Oamenii nu au fost prosti, au fost rai, dezinteresati, bla, bla, bla.

Vorbesti de parca ai sti ceva. De fapt, doar repeti povesti auzite de la altii.

#53
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 dark_tzotzo, on 24 aprilie 2019 - 15:05, said:


:
E interesant daca te gandesti un pic, de fiecare data zeii serveau o agenda: trebuie sa luptam -> Odin e tatal nostru, imparatul este ales de Dumnezeu si trebuie sa fim pasnici si sa il urmam -> crestinism, Muhammad s-a scarpinat la ureche sub acest copac, deci acest pamant este sfant si trebuie cucerit -> islam.
Acum mi-am amintit: Romulus și Remus erau fiii Rheei Silvia cu zeul Marte. Practic romanii se considerau fiii Războiului. Dar cu toate astea era interzis sa i se construiască temple sau altare lui Marte în interiorul Cetății., el fiind venerat extra muros pe Câmpul lui Marte. Un fel de: ești tata, te respect, da' nu te las în casa ca ești scandalagiu și faci prăpăd!

În mod ironic, la scurt timp după ce Hadrian a inaugurat Pantheonul- templu al tuturor zeilor, incluzând un altar al lui Marte, în Cetate, au început războaiele civile culminat cu soluția nucleara a lui Constantin.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Când vă spun că religia e noaptea minţii, nu mă credeţi...
Creştinism: să crezi în Isus Hristos şi în ceilalţi sfinţi. Cine nu crede, trebuie exclus din comunitate, e ultimul păcătos, e un ratat, adio cu locul din Rai, bla-bla. Inchiziţia. În numele lui Dumnezeu, desigur.
Islam: să crezi în Mahomed şi să urmezi învăţăturile sale. Cine nu crede, trebuie exclus din comunitate, e ultimul păcătos, femeia e marginalizată, bla-bla. Ba chiar trebuie ucis. În numele lui Allah, desigur.
Buddhism: să crezi în Buddha şi în alte figuri imaginare. Cine nu crede, trebuie exclus din comunitate, e ultimul păcătos, adio cu locul din Rai, bla-bla. Femeia e marginalizată. În numele lui Buddha, desigur.

Voi nu vedeţi că este aceeaşi idee, doar că este enunţată cu alte cuvinte şi în alte limbi?

Mi se pare mult mai corect şi mai cinstit să cred, în loc de Dumnezeu, în conducătorul unei civilizaţii mult mai avansate, care, în laboratoare genetice, a creat rasa umană (şi unele rase de animale, probabil).
Mi se pare mult mai corect să cred că acel asteroid, care a terminat cu dinozaurii, să fi fost de fapt un proiectil dirijat precis de acea civilizaţie, pe motivul că oamenii - noua rasă cu care doreau să populeze Terra - nu putea coexista cu dinozaurii. Probabil că înaintea dinozaurilor a existat o altă rasă care, idem, a fost exterminată pentru a face loc dinozaurilor. Dar aici deja o dau în speculaţii şi nu vreau să insist.

Cum vă explicaţi că după atâtea zeci de milioane de ani n-a mai căzut niciun asteroid pe Terra, de la sine, care să termine cu noi sau cu o altă rasă? Chiar n-a avut timp suficient?
Şi, de asemenea, cum vă explicaţi introducerea tot mai mult a chimicalelor în alimentaţie, astfel încât numărul deceselor de cancer la vârste din ce în ce mai mici creşte?

Numai ignoranţii mai susţin, astăzi, că Dumnezeu există ca personaj - real, culmea - şi că suntem singuri în Univers, ca rasă inteligentă.
Eu susţin că ne aflăm de-abia la început, pe a doua treaptă de inteligenţă, în ierarhia fiinţelor de acest fel din Univers.
Ah, să nu uităm că noi încă nu suntem în stare să ajungem pe Lună şi pe Marte în sistem de linie-navetă (RATA, dacă vă sună cunoscut). Încă nu putem călători cu viteza luminii sau mai mult, încă nu avem corpuri care să facă faţă unor călătorii astrale fără a susţine teste în prealabil. Încă nu putem folosi navete spaţiale aşa cum folosim maşinile pe 4 roţi.

Despre ce vorbim?

Încă n-am fost capabili să ajungem în anumite locuri pe Terra, încă nu ştim ce este cu adevărat cu statuile din Insula Paştelui, încă nu ştim cum s-au construit piramidele egiptene - dar nu numai cele egiptene - şi mai ales, de ce şi de către cine - încă nu putem merge într-un voiaj de weekend în Groapa Marianelor... Dar cochetăm cu ideea de Dumnezeu, de stăpân al celor ce există.

Suntem ridicoli!

Ne cad copiii în latrina din curte, dar ştim ce şi cum este cu Dumnezeu!

Dorele, tată, ia aminte aici:
Este corect să crezi în ideea de Dumnezeu, ca şi conducător al unei civilizaţii avansate mulţumită cărora existăm noi. Nu este corect să crezi în Dumnezeu ca figură religioasă.
Este corect să crezi în Isus Hristos ca într-o persoană foarte inteligentă, un înţelept care a fost reprezentantul acelei civilizaţii care ne-a creat. Dacă Isus s-ar fi salvat de pe cruce în oricare alt mod decât aşa cum ştim, nimeni nu l-ar fi crezut; ar fi zis că fie lemnul crucii era putred, fie că s-ar fi înţeles cu romanii şi s-au rupt cuiele, fie orice altceva. Faptul că "a înviat" după 3 zile, în ciuda rănilor suferite, este dovada supremă că el nu era Homo Sapiens, ci reprezentantul unei alte civilizaţii. Numai din acest considerent, ar trebui să-i arătăm mai mult respect decât o facem acum în mod religios!
Este corect să crezi în cei 12 "apostoli" ca în adjuncţii direcţi ai lui Isus, delegaţi trimişi pe teren să răspândească cunoştinţele avansate ale acelei civilizaţii. Numai că, rasa umană fiind foarte puţin inteligentă la acea vreme (în sens pozitiv), delegaţii nu se puteau adresa decât prin pilde, prin proverbe etc. Cum ar fi fost dacă Petru ar fi scos tableta din buzunar?

Şi nu fac blasfemie când spun de tabletă la Petru. Cred că ştiţi cu toţii că în desenele rupestre ale oamenilor cavernelor apar scene obişnuite zilelor noastre: navete spaţiale aterizând sau decolând, astronauţi în costum, oameni vorbind la smartphone-uri etc.

Mergând mai încoace pe scara istoriei, în epoca Inchiziţiei, ştiţi cu toţii cum erau trataţi oamenii de ştiinţă dacă îndrăzneau să nege preceptele religioase în favoarea celor ştiinţifice. 500 ani, şi chiar mai mult, omenirea a fost aruncată în beznă şi pe ruguri pentru îndrăzneala de a cerceta şi de a nu crede. Eppur si muove...

Cum, deci, să împărtăşesc eu ideile unei religii care timp de 500 de ani mi-a omorât semenii pe ruguri şi, înainte de asta, i-a tras pe roată, i-a ars cu fierul roşu, i-a zdrobit în menghine, i-a dezmembrat cu frânghiile, sub aberantul pretext de purificare a sufletului, în numele lui Dumnezeu?

 Fjell, on 24 aprilie 2019 - 19:54, said:

Fiecare etapa a omenirii a fost compusa din oameni de toate felurile. Unii au avut viziune, au inventat roata, tranzistorul, penicilina, motorul cu aburi, etc. Ceilalti au adus razboaie, ura, regresie spirituala si asa mai departe.
Nimeni n-a avut nicio viziune; au declarat aşa, siliţi de împrejurări. Unii au reuşit să trăiască şi după aceea, alţii nu.
Toate ideile respective au fost împărtăşite de reprezentanţii altor civilizaţii. Au existat trimişi care au intrat în legătură cu oamenii care erau ceva mai inteligenţi decât gloata şi astfel acei oameni au devenit savanţi.
Tot ceea ce ştim astăzi se datorează altor civilizaţii.

Eu aş propune un experiment: luăm populaţia unui oraş, care vreţi voi, de oriunde vreţi voi, de ce religie vreţi voi şi o ducem într-un sistem carstic. Să trăiască în caverne. Sau îi ducem într-o pădure şi-i izolăm acolo, ca să-şi construiască colibe din trunchiuri de copaci.
Le luăm totul, îi lăsăm numai cu un rând de haine de corp, le spălăm creierele (ca să nu mai aibă nicio treabă cu ştiinţa contemporană) şi le spunem să se descurce.
Ne uităm la ei timp de 30 de ani. Sau 40.
Apoi, vedem dacă apare vreun savant printre ei care să descopere motorul cu aburi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate