Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Zeii au fost distrusi de Dumnezeu

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#55
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016

View Postbusiness11, on 24 aprilie 2019 - 13:17, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9fv7OUCJFFk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Posted Image Posted Image Posted Image

#56
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostPSC, on 25 aprilie 2019 - 10:03, said:

CĂąnd vă spun că religia e noaptea minții, nu mă credeți...
Creștinism: să crezi Ăźn Isus Hristos și Ăźn ceilalți sfinți. Cine nu crede, trebuie exclus din comunitate, e ultimul păcătos, e un ratat, adio cu locul din Rai, bla-bla. Inchiziția. În numele lui Dumnezeu, desigur.
Islam: să crezi Ăźn Mahomed și să urmezi Ăźnvățăturile sale. Cine nu crede, trebuie exclus din comunitate, e ultimul păcătos, femeia e marginalizată, bla-bla. Ba chiar trebuie ucis. În numele lui Allah, desigur.
Buddhism: să crezi Ăźn Buddha și Ăźn alte figuri imaginare. Cine nu crede, trebuie exclus din comunitate, e ultimul păcătos, adio cu locul din Rai, bla-bla. Femeia e marginalizată. În numele lui Buddha, desigur.

Voi nu vedeți că este aceeași idee, doar că este enunțată cu alte cuvinte și Ăźn alte limbi?

Mi se pare mult mai corect și mai cinstit să cred, Ăźn loc de Dumnezeu, Ăźn conducătorul unei civilizații mult mai avansate, care, Ăźn laboratoare genetice, a creat rasa umană (și unele rase de animale, probabil).
Mi se pare mult mai corect să cred că acel asteroid, care a terminat cu dinozaurii, să fi fost de fapt un proiectil dirijat precis de acea civilizație, pe motivul că oamenii - noua rasă cu care doreau să populeze Terra - nu putea coexista cu dinozaurii. Probabil că Ăźnaintea dinozaurilor a existat o altă rasă care, idem, a fost exterminată pentru a face loc dinozaurilor. Dar aici deja o dau Ăźn speculații și nu vreau să insist.

Cum vă explicați că după atĂątea zeci de milioane de ani n-a mai căzut niciun asteroid pe Terra, de la sine, care să termine cu noi sau cu o altă rasă? Chiar n-a avut timp suficient?
Și, de asemenea, cum vă explicați introducerea tot mai mult a chimicalelor Ăźn alimentație, astfel ĂźncĂąt numărul deceselor de cancer la vĂąrste din ce Ăźn ce mai mici crește?

Numai ignoranții mai susțin, astăzi, că Dumnezeu există ca personaj - real, culmea - și că suntem singuri Ăźn Univers, ca rasă inteligentă.
Eu susțin că ne aflăm de-abia la Ăźnceput, pe a doua treaptă de inteligență, Ăźn ierarhia ființelor de acest fel din Univers.
Ah, să nu uităm că noi Ăźncă nu suntem Ăźn stare să ajungem pe Lună și pe Marte Ăźn sistem de linie-navetă (RATA, dacă vă sună cunoscut). Încă nu putem călători cu viteza luminii sau mai mult, Ăźncă nu avem corpuri care să facă față unor călătorii astrale fără a susține teste Ăźn prealabil. Încă nu putem folosi navete spațiale așa cum folosim mașinile pe 4 roți.

Despre ce vorbim?

Încă n-am fost capabili să ajungem Ăźn anumite locuri pe Terra, Ăźncă nu știm ce este cu adevărat cu statuile din Insula Paștelui, Ăźncă nu știm cum s-au construit piramidele egiptene - dar nu numai cele egiptene - și mai ales, de ce și de către cine - Ăźncă nu putem merge Ăźntr-un voiaj de weekend Ăźn Groapa Marianelor... Dar cochetăm cu ideea de Dumnezeu, de stăpĂąn al celor ce există.

Suntem ridicoli!

Ne cad copiii Ăźn latrina din curte, dar știm ce și cum este cu Dumnezeu!

Dorele, tată, ia aminte aici:
Este corect să crezi Ăźn ideea de Dumnezeu, ca și conducător al unei civilizații avansate mulțumită cărora existăm noi. Nu este corect să crezi Ăźn Dumnezeu ca figură religioasă.
Este corect să crezi Ăźn Isus Hristos ca Ăźntr-o persoană foarte inteligentă, un Ăźnțelept care a fost reprezentantul acelei civilizații care ne-a creat. Dacă Isus s-ar fi salvat de pe cruce Ăźn oricare alt mod decĂąt așa cum știm, nimeni nu l-ar fi crezut; ar fi zis că fie lemnul crucii era putred, fie că s-ar fi Ăźnțeles cu romanii și s-au rupt cuiele, fie orice altceva. Faptul că "a Ăźnviat" după 3 zile, Ăźn ciuda rănilor suferite, este dovada supremă că el nu era Homo Sapiens, ci reprezentantul unei alte civilizații. Numai din acest considerent, ar trebui să-i arătăm mai mult respect decĂąt o facem acum Ăźn mod religios!
Este corect să crezi Ăźn cei 12 "apostoli" ca Ăźn adjuncții direcți ai lui Isus, delegați trimiși pe teren să răspĂąndească cunoștințele avansate ale acelei civilizații. Numai că, rasa umană fiind foarte puțin inteligentă la acea vreme (Ăźn sens pozitiv), delegații nu se puteau adresa decĂąt prin pilde, prin proverbe etc. Cum ar fi fost dacă Petru ar fi scos tableta din buzunar?

Și nu fac blasfemie cĂąnd spun de tabletă la Petru. Cred că știți cu toții că Ăźn desenele rupestre ale oamenilor cavernelor apar scene obișnuite zilelor noastre: navete spațiale aterizĂąnd sau decolĂąnd, astronauți Ăźn costum, oameni vorbind la smartphone-uri etc.

MergĂąnd mai Ăźncoace pe scara istoriei, Ăźn epoca Inchiziției, știți cu toții cum erau tratați oamenii de știință dacă Ăźndrăzneau să nege preceptele religioase Ăźn favoarea celor științifice. 500 ani, și chiar mai mult, omenirea a fost aruncată Ăźn beznă și pe ruguri pentru Ăźndrăzneala de a cerceta și de a nu crede. Eppur si muove...

Cum, deci, să Ăźmpărtășesc eu ideile unei religii care timp de 500 de ani mi-a omorĂąt semenii pe ruguri și, Ăźnainte de asta, i-a tras pe roată, i-a ars cu fierul roșu, i-a zdrobit Ăźn menghine, i-a dezmembrat cu frĂąnghiile, sub aberantul pretext de purificare a sufletului, Ăźn numele lui Dumnezeu?

Nimeni n-a avut nicio viziune; au declarat așa, siliți de Ăźmprejurări. Unii au reușit să trăiască și după aceea, alții nu.
Toate ideile respective au fost Ăźmpărtășite de reprezentanții altor civilizații. Au existat trimiși care au intrat Ăźn legătură cu oamenii care erau ceva mai inteligenți decĂąt gloata și astfel acei oameni au devenit savanți.
Tot ceea ce știm astăzi se datorează altor civilizații.

Eu aș propune un experiment: luăm populația unui oraș, care vreți voi, de oriunde vreți voi, de ce religie vreți voi și o ducem Ăźntr-un sistem carstic. Să trăiască Ăźn caverne. Sau Ăźi ducem Ăźntr-o pădure și-i izolăm acolo, ca să-și construiască colibe din trunchiuri de copaci.
Le luăm totul, Ăźi lăsăm numai cu un rĂąnd de haine de corp, le spălăm creierele (ca să nu mai aibă nicio treabă cu știința contemporană) și le spunem să se descurce.
Ne uităm la ei timp de 30 de ani. Sau 40.
Apoi, vedem dacă apare vreun savant printre ei care să descopere motorul cu aburi.

Cam asta e pe scurt istoria reală a omenirii, însă tu ai spus-o cu măiestrie! :)

#57
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Kratos este Dumnezeul care a distrus zeii olimpieni!
Isaia stia ce spunea!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eHHypboEKrI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by smartmanx, 27 April 2019 - 21:01.


#58
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostPSC, on 25 aprilie 2019 - 10:03, said:

Numai ignoranţii mai susţin, astăzi, că Dumnezeu există ca personaj - real, culmea - şi că suntem singuri în Univers, ca rasă inteligentă.

Suntem ridicoli!

Şi nu fac blasfemie când spun de tabletă la Petru. Cred că ştiţi cu toţii că în desenele rupestre ale oamenilor cavernelor apar scene obişnuite zilelor noastre: navete spaţiale aterizând sau decolând, astronauţi în costum, oameni vorbind la smartphone-uri etc. Au existat trimişi care au intrat în legătură cu oamenii care erau ceva mai inteligenţi decât gloata şi astfel acei oameni au devenit savanţi.
Cat de mult mi-ar placea sa va contrazic.
Dar, de data asta trebuie sa recunosc ca aveti dreptate. :rolleyes:

#59
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsmartmanx, on 27 aprilie 2019 - 21:00, said:

Kratos este Dumnezeul care a distrus zeii olimpieni!
Isaia stia ce spunea!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eHHypboEKrI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu pot sa  nu remarc cat de mult se aseamana, ca sonoritate, Kratos cu Cristos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate