Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ecartament roti tractor

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Care trebuie sa fie ecartamentul la rotile tractorului pentru semanat la randuri de 70 de cm?

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
140

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Bai Karax ! Ce treaba are ecartamentul tractorului cu semanatul ?
      Tu ai vazut vreodata cum arata o semanatoare ?

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
conteaza bre....depinde si de roti...la ecartament diferit pui roti diferite care lasa altfel amprenta in sol...si urma aia lasata poate strica randul incat nu-ti mai rasar plantele...solutia e sa treci cu semanatoarea pe unde era urma insa daca amprenta e mare si adanca semanatul nu mai este asa eficient....ca e batatorit pamantul...

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Karax tocmai a descoperit "agricultura teoretica", pazea... ca urmeaza imbunatatiri si spor de productivitate miraculoase.

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Mno, va bucurati de ceva timp liber...

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
maine dimineata cand mergi la semanat iei metrul si faci masuratori

te-ai facut tractorist?

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postkarax, on 17 aprilie 2019 - 19:22, said:

conteaza bre....depinde si de roti...la ecartament diferit pui roti diferite care lasa altfel amprenta in sol...si urma aia lasata poate strica randul incat nu-ti mai rasar plantele...solutia e sa treci cu semanatoarea pe unde era urma insa daca amprenta e mare si adanca semanatul nu mai este asa eficient....ca e batatorit pamantul...

    Ah, ma scuzati domnu ! De-asta lanurile de grau, orz,secara au tot timpul anului urme de roti de tractor pentru ca ai trecut cu tractorul pe acolo cand ai semanat. Ha ha !
     Semanatoarea are cutite de plug care afaneaza pamantul. Pune boabele la adancimea necesara si le acopera temeinic. Treaba de semanatoare.
     Nu ar trebui sa ramana urme de tractor dupa semanat.

     P.S: Daca ai de gand sa te apuci de semanat cred ca e un pic cam tarziu.

Edited by cspot, 17 April 2019 - 22:28.


#9
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Cspot nu tot vorbii asa de sus poate ajungi la parter.Ce ii tarziu de semanat in alte locuri o ploat plus ca noaptea ii frig de numa pomi sunt gata cei infloriti.El poate vrea sa spuna ca are tractor si o pus semanatoare dupa el si o sectie ii vine exact pe roata ceea ce el trebuie sa intoarca rotile ca si la U650.Pai si normal ca au urme pentru ca intri cu masina de erbicidat si calci cz nu toti avem avion cum are Transavia de stropit.

Edited by TudorCJ, 17 April 2019 - 22:35.


#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
TudorCJ...ai vrut tu sa spui ceva , dar te-ai pierdut pe drum.

Cspot a dat ca exemplu culturile de paioase, unde distantele intre randuri sunt mici(12cm) si nici un ecartament nu te-ar ajuta, oricum ai face tot semeni 4-6 randuri in dreptul rotilor.
Practic Cspot a spus (ironic) ca nu ai urme in lanurile de paioase, desi semeni pe urmele rotilor.
Acolo unde ai urme tehnologice - aia e intentionata, se lasa urmele de roata nesemanate, pentru a putea intra ulterior cu masina de ierbicidat - DAR nu ai urme tehnologice la fiecare trecere a semanatorii ci o urma la 4-6 treceri, in functie de cat de mare este masina de ierbicidat.

Si da, semanatorile au sisteme de afanare a urmelor de roata - scormonitori de urma le mai zice. Aia afaneaza urma de roata, abia dupe trece sectia de semanat.

Deci Karax - nici o idee de imbunatatire aici.....

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postcspot, on 17 aprilie 2019 - 22:23, said:

Ah, ma scuzati domnu ! De-asta lanurile de grau, orz,secara au tot timpul anului urme de roti de tractor pentru ca ai trecut cu tractorul pe acolo cand ai semanat. Ha ha !
Semanatoarea are cutite de plug care afaneaza pamantul. Pune boabele la adancimea necesara si le acopera temeinic. Treaba de semanatoare.
Nu ar trebui sa ramana urme de tractor dupa semanat.

P.S: Daca ai de gand sa te apuci de semanat cred ca e un pic cam tarziu.
asa cum a zic si tudor poate fi problema ca semanatoarea ce vine dupa tractor are instrumentul de semanat fix aliniat cu rotile tractorului.
Pe de alta parte da-mi voie sa iti explic ceva despre randament ca nu pricepi....daca roata preseaza terenul normal ca trebuie dupa aia sa agati si niste pluguri sau ceva de afanat pamantul ca sa poti semana la adancimea dorita. Insa asta nu inseamna consum in plus de combustibil pentru ca trage mai greu tractorul utilajul de afanat care e in plus?
solutia ar fi ca rotile tractorului sa nu fie pe linie cu instrumentul de semanat , insa realizezi ca asta implica faptul ca sa fie o anume distanta intre randuri ca roata de  tractor sa nu apese in marginile randurilor? ceea ce duce la recolta mai putina deci randament mai mic la final cand vinzi cerealele? deci solutia eficienta e aia in care roata tractorului are latime mica si amprenta redusa pe sol ceea ce se leaga in final si de ecartament si echilibrul tractorului, inaltimea acestuia si alte alea.... ca doar nu semeni cu hovercraftul ca sa nu mai ai amprenta pe sol....ca un hovercraft ar consuma enorm de mult....ceea ce nu renteaza economic vorbind....

View Postflorinel, on 18 aprilie 2019 - 06:03, said:

Si da, semanatorile au sisteme de afanare a urmelor de roata - scormonitori de urma le mai zice. Aia afaneaza urma de roata, abia dupe trece sectia de semanat.

Deci Karax - nici o idee de imbunatatire aici.....
asa cum am zis mai sus , scormonitorile astea adauga greutate la tractor ceea ce inseamna consum de comustibil mai mare ....deci nerentabil..... rentabilitatea e data de rotile de tractor si de greutatea tractorului , intram in notiunea de randament util care este raportul dintre puterea dezvoltata de motor si greutatea acestuia...practic prin astea vedem cat de mare e amprenta in sol...

Edited by karax, 18 April 2019 - 08:15.


#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ai dreptate karax.. risipa mare de motorina :)

#13
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Florinel tata una ii semanatoare paioase si un porumb.Uitate adancime de lucru la paioase ca ii mai afara samanata pe cnd dincolo ii adancime.Si la paioase nu ii pe sectie ca ii pe patina separata la fiecare si daca te uiti cel mai mult face plasa din spatele semanatori care acopeta ca patina mai sare si din pamant ca nu toti avem freze.Eu stiu ce spune colegul si la ce se refera el.

Edited by TudorCJ, 18 April 2019 - 15:33.


#14
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Pentru semănat prasitosre cu  distanța între rînduri de 70cm trebuie ecartament de 140 cm, teoretic. Ecartament este distanța dintre centrele roților aceleiași axe. Teoretic 140cm, dar merge foarte bine si 150cm, chiar dacă au toti mai late de 1400/ 38 cit are u650. De exemplu eu am semănat cu spc8 cu fertilizare cu tractor cu ecartament de 150 cm( atît îmi permitea minim sa-l reglez) care are anvelope spate 18,4 r30 cu lățime de aproximativ  45cm. Adică 150 cm ecartament plus 45cm latimenea celor 2 jumătăți de roata da total la exterior 195 cm. Între rînduri ai 210cm deci rămîn 12cm de la urma roții la rînd. Suficient, zic eu, mai ales că apoi intrăm la tratamente cu același tractor.
Sau, am alt tractor cu roti înguste comandate odată cu tractorul care au tot ecartament de 150cm. Acestea sunt fixe, adică discul e sudat de janta neavînd alta posibilitate de montaj. Si met' ul(instalația de erbicidat) are ecartament tot de 150cm.

#15
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005

 karax, on 18 aprilie 2019 - 08:14, said:

asa cum a zic si tudor poate fi problema ca semanatoarea ce vine dupa tractor are instrumentul de semanat fix aliniat cu rotile tractorului.
Pe de alta parte da-mi voie sa iti explic ceva despre randament ca nu pricepi....daca roata preseaza terenul normal ca trebuie dupa aia sa agati si niste pluguri sau ceva de afanat pamantul ca sa poti semana la adancimea dorita. Insa asta nu inseamna consum in plus de combustibil pentru ca trage mai greu tractorul utilajul de afanat care e in plus?
solutia ar fi ca rotile tractorului sa nu fie pe linie cu instrumentul de semanat , insa realizezi ca asta implica faptul ca sa fie o anume distanta intre randuri ca roata de  tractor sa nu apese in marginile randurilor? ceea ce duce la recolta mai putina deci randament mai mic la final cand vinzi cerealele? deci solutia eficienta e aia in care roata tractorului are latime mica si amprenta redusa pe sol ceea ce se leaga in final si de ecartament si echilibrul tractorului, inaltimea acestuia si alte alea.... ca doar nu semeni cu hovercraftul ca sa nu mai ai amprenta pe sol....ca un hovercraft ar consuma enorm de mult....ceea ce nu renteaza economic vorbind....


asa cum am zis mai sus , scormonitorile astea adauga greutate la tractor ceea ce inseamna consum de comustibil mai mare ....deci nerentabil..... rentabilitatea e data de rotile de tractor si de greutatea tractorului , intram in notiunea de randament util care este raportul dintre puterea dezvoltata de motor si greutatea acestuia...practic prin astea vedem cat de mare e amprenta in sol...

Stiu ca tu crezi ca poti descoperi ceva - dar, asa cum te-au mai sfatuit si altii pe cele `nspe mii de topice de inventii fictive pe care le ai - intai si inainte de-a veni cu inventii trebe sa studiezi problema, sa stii cu ce se mananca.
Ecartamentul si rotile inguste se folosesc de zeci de ani, poate mai putin pentru semanat, dar in special pentru tratamente chimice. Si asta ca sa mergi cu rotile intre randuri, sa nu calci cultura care e deja rasarita.
Cat despre randament si amprenta la sol, da-mi voie sa iti dau lumea peste cap : Consuma mai mult un tractor mai greu care face o parcela in 1 ora sau consuma mai mult un tractor usor, care face aceeasi parcela in 1.5 ore? Iti dau si un hint: amprenta la sol/patinaj
Si ca sa te zapacesc de tot - care varianta produce tasare mai pronuntata a solului , amprenta mare la sol, sau amprenta mica la sol (asta la greutati similare a tractorului)

Apoi - despre semanatori - cauta si tu niste poze, descrieri ale acestora. O sa descoperi ca scormonitorile de urma sunt pe semanatoare, nu pe tractor - iar semanatoarea merge pe sol, adica taraita - deci nici vorba de greutate adaugata tractorului.

 TudorCJ, on 18 aprilie 2019 - 15:32, said:

Florinel tata una ii semanatoare paioase si un porumb.Uitate adancime de lucru la paioase ca ii mai afara samanata pe cnd dincolo ii adancime.Si la paioase nu ii pe sectie ca ii pe patina separata la fiecare si daca te uiti cel mai mult face plasa din spatele semanatori care acopeta ca patina mai sare si din pamant ca nu toti avem freze.Eu stiu ce spune colegul si la ce se refera el.
@TudorCJ. Da-mi voie sa spun ca te faci foarte greu inteles, te exprimi tare alambicat. Mai mult de atat - cred ca nu intelegi prea bine ce spune lumea pe aici.
Oricum, ca sa-ti raspund. Din 1900 si pana acum lucrurile au mai evoluat in agricultura. Nu stiu daca evolutia a ajuns si la tine, dar daca nu, fii atent aici:
- semanatorile de paioase au sectii de semanare. Ba mai mult, deja se folosesc sectii cu discuri, nu cu patina(nici mecanica ceahlau nu mai fabrica semanatori cu patina).Si n-o sa crezi, dar nici plasa de lant nu se mai foloseste ! Acum se foloseste roata de acoperire/tasare sau scormonitori de acoperire+roata de tasare.
Si fii atent aici, o sa cazi pe spate: sunt semanatori care fac si fertilizare direct la semanat! Ba, mai mult, se folosesc semanatori conectate la calculator si GPS - care stiu sa inchida automat un numar de randuri, in cazul in care suprapui trecerile sau , la capat ai doar jumatate din latime.
- semanatorile de plante prasitoare au mai evoluat si ele. Avem si semanatori cu pregatire/afanare a solului, cu fertilizare - monitorizate electronic de calculator, care iti numara semintele depuse, te anunta daca e vreo problema. Si fii atent - inca ceva - deja avem semanatori electrice. Da, electrice - adica distribuitoarele de seminte sunt actionate de motorase electrice, nu de roti , lanturi si alte angrenaje mecanice. Iti dai seama de posibilitati ?

#16
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016

 florinel, on 19 aprilie 2019 - 08:20, said:




Cat despre randament si amprenta la sol, da-mi voie sa iti dau lumea peste cap : Consuma mai mult un tractor mai greu care face o parcela in 1 ora sau consuma mai mult un tractor usor, care face aceeasi parcela in 1.5 ore? Iti dau si un hint: amprenta la sol/patinaj
Si ca sa te zapacesc de tot - care varianta produce tasare mai pronuntata a solului , amprenta mare la sol, sau amprenta mica la sol (asta la greutati similare a tractorului)
Un tractor cu roti mai mai late ateamprenta pe sol mai mare  și produce o tasare mai mică. De ce crezi ca sau inventat senilele?
Si daca vrei exemple, eu am semănat anul acesta prasitosre cu un tractor de 220cp si roti late de 650mm. De ce? Semănătoarea este f grea,  cel puțin încărcată ia 1500kg îngrășăminte. Urma lăsată de tractor pe  sol nu este asa adîncă că atunci cînd semănăm cu  tractorul de 140cp cu roti înguste. Semănătoarea e cu  discuri și are înaintea secției de semănat niste dalti care intră mai adînc în sol. Consumul de motorină clar e mai mare dar uzura tractorului sper ca compenseze această mișcare

Attached Files



#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
@Marinel1976 - ai stricat toata surpriza pentru @Karax. Intrebarea era adresata lui, ca sa faca legatura intre amprenta la sol/tasare/patinaj/greutate.(vezi ideea simplista din primul post ca un tractor usor consuma mai putin...)

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
sa o luam logic ca vaz ca sunt probleme....un tractor cu o roata mai lingusta apasa mai tare pe sol pentru ca iti concentreaza greutatea tractorului pe o suprafata mai mica. ceea ce duce la o afundare mai mare ...solutia este efectuarea lucrarilor cu roti inguste (pneuri inguste) pe teren tare , uscat, pentru a evita afundarea si pentru a exista aderenta.  
apoi un tractor cu roti foarte late te obliga automat la o anume distanta intre randuri.....deci aici trebuie facut un calcul densitatea pierduta vs consum mai mare de motorina cu roti inguste. daca ai tractor cu roti late ai si greutate mai mare pe tractor dar si randuri mai rare ...ceea ce inseamna ca pierzi din doua parti, odata cu greutatea care cere motorina mai multa si odata cu raritatea randurilor....aici se face calcul cu grafic la fiecare , cat iese daca folosesti roti inguste cat iese daca folosesti roti late.... la o viteza anume trebuie si o densitatea liniara a culturii ceea ce inseamna ca nu poti folosi chiar ce viteza vrei tu indiferent cat de usor ar fi tractorul deci si asta se ia in calcul...se ia in calcul si daca bate vantul si imprastie erbicidul, se ia in calcul daca e vorba de semanat si de cat de moale e terenul pentru semanat la adancime ...ca atare si astea afecteaza calculul...baga-le si pe astea in grafice si vei vedea la final ca tre sa fii expert in matematica ca sa iti iasa randament perfect..... ai afcut vreodata un grafic care sa tina cont de mai mult de 1 singur criteriu?
deci crede-ma ca agricultura in ziua de azi e altceva decat nitica teorie repetata over and over again...



cel mai logic e sa ai ferma de utilaje langa pamant si sa le scoti cand vrei tu sa incerci pamantul sa vezi cum merge lucrarea daca e rentabil....

evident cu paznic si camera de luat vederi....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate