Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Noul Hyundai Accent

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
82 răspunsuri în acest subiect

#1
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 341
  • Înscris: 07.03.2006
Tocmai ce am vazut ca a aparut noul model de Hyundai Accent si am fost la reprezentanta. Pe scurt asa o mica descriere.

1.5 CRDI 110CP - consum oras 5.6% afara 4

La dotari...

Geamuri electrice - 4
Oglinzi electrice incalzite
Aer conditionat
ABS + EBD
Airbag.. doar sofer :(
Tetiere
Servodirectie
Proiectoare ceata
Inchidere centralizata
... si altele nesemnificative.

Pretul acestei masini este de 9750 CIP(asta ma intereseaza)

Ce n-am inteles este de nu au bagat in banii astia si un casetofon ceva insa asta nu ma supara mai bag 250 -300 euro si imim pun o linie Sony cat sa-mi ajunga :D


Daca puteti sa ma ajutati cu niste impresii...

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
asteapta sa apara loganul de 1.6l 16v si 107 cp. Eu cred ca vei fi mai multumit de acest model decat de Hyundai. la 9750 de euro cip.. la un automobil de clasa mica (si e chiar mica masina pe langa golan) mi se pare rusinos sa ai doar atatea dotari. Stiu ca e benzinar si nu diesel, insa daca nu faci multi km anual nu pierzi mare lucru

#3
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 341
  • Înscris: 07.03.2006
Poi... mie nu mi se pare de clasa mica. Am vazzut poze cu interioru si mi se pare fff misto fata de Logan si foarte spatios. Porbabil portbagaju este mai mic ca la Logan dar... faceau unii glume ca bagi o masina de clasa mica in portbagaju la logan :D deci...


Iar ca dotari... in afara de mp3-u ala din bord care sunt f curios cat costa sa-l iau separat chiar nu cred ca mi-ar mai trebui si altceva. Eventual airbag pt pasager dreapta.

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
masinile ca lungime sunt la fel (accent are 4.28m lungime, in timp ce loganul are 4.25m), insa  ampatamentul (care da masura spatiului interior ) este mult mai mare la Logan (2.63cm la logan fata de 2.5 m la accent). Cat despre portbagaj... 510l sunt ceva fata de cei 390l de la accent. Si de multe ori foloseste acest spatiu suplimentar.Ideea e ca nu merita masina 9.750 euro cip nici mort. Pt ce? Pt niste finisaje cu o idee mai buna? Doar pt ca scrie Hyundai pe el?

#5
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 341
  • Înscris: 07.03.2006
Pai. Loganu cu 1.5 diesel full options este 9570 cu toate taxele iar asta cu toate taxele cred ca  11.000 deci nu prea cred ca nu face un Hyundai diferenta de 1500 - 2000 sa zicem + ca ai 5 ani garantie(motor, cutie de viteze, si planetare) sau 100.000km, 3 ani la suspensii, bucse, amortizoare care te cam lasa daca ai norocul sa nimeresti o groapa uriasa nesemnalizata care sunt f dese la noi. Parerea mea :D

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
pana la urma sunt banii tai tu hotarasti ce faci cu ei. Insa la 11.000 de euro ddp parerea mea e ca nu merita. Inseamna practic 15% in plus pe care eu nu prea ii vad justificati.

#7
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 735
  • Înscris: 23.06.2004
aici cred ca mai trebuiesc luate in calcul si alte aspecte spre deosebire de Logan:
fiabilitate, izolare fonica (f importanta la drum lung), caliatetea materialelor (da.. conteaza si asta, Loganul are plasticele alea ieftine), coloana volan reglabila, consum.
Acum nu stiu cum sta la capitolul manevrabilitate si tinuta de drum.
Singurul lucru care nu-mi place este ca are jeantele de 14''.
Cred ca cel mai bine s-ar observa live si eventual facut si un test-drive.
btw.. mai este aici vb si de puterea motorului - Logan 65cp, Accent 110


later edit -

loganul este euro 3, accentul este euro 4
loganul 5,8 l/100km, accentul 5,6 l/100km

later later edit -
inca un plus, oglinda retrovizoare este antiorbire, deci daca iti baga vreun alienat noaptea xenoanele in ceafa, nu iti crapa ochii.
inca un minus pe langa jenti este spatiul interior mic.. mie si ala de la Logan nu-mi ajunge, dar.. asta sunt eu

Editat de Parise, 08 martie 2006 - 16:32.


#8
Trosneli

Trosneli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 06.02.2006
Andrei - parerea mea este : pro accent.. dar totusi poti face drive test cu ambele .. si te convingi la fatza locului (de fapt .. la Logan inca nu poti sa faci)

#9
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 735
  • Înscris: 23.06.2004
Si daca tot m-am apucat sa fiu avocatul Accentului, inca una.. franele sunt ventilate  :coolspeak:

#10
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
baieti eu comparam viitoare benzinara de 1.6l 16v si 107 cp cu dieselul. Nu e acelasi lucru, dar totusi.. eu as prefera loganu, din motive de spatiu (famelie mare :) ) , portbagaj mai mare, optiuni mai multe, si de ce nu faptul ca sunt destul de zgarcit, si nu ma atrag unele plusuri prezentate suficient de mult incat sa merite diferenta de bani.Dar nu toti gandesc ca mine.. asa ca:)

#11
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.194
  • Înscris: 09.09.2003

View Postromaximusro, on Mar 8 2006, 13:51, said:

pana la urma sunt banii tai tu hotarasti ce faci cu ei. Insa la 11.000 de euro ddp parerea mea e ca nu merita. Inseamna practic 15% in plus pe care eu nu prea ii vad justificati.


Eu cred ca  merita mai mult hyundai-ul. Dotarile sunt peste Logan etc

#12
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 341
  • Înscris: 07.03.2006
:)) Foarte misto ultimul reply doar ca eu nu sunt casatorit yet probabil in timpul cat voi plati(4 ani vreau leasingul) masina voi face si nunta  :P .

Intradevar La Hyundai are consumul mai mic si mai multe dotari in cei 9750 CIP decat alte masini cu acelasi spatiu interior sau chiar mai mic. Daca ati vazut zilele trecute facusem un topic pt Seat Cordoba. Comparasem eu la banii mei ce modele ar fi si ramasesm la Cordoba. Doar ca am vazut reclama de la Accent am vazut pozele, dotarile si alte optiuni si a cam sarit din schema Seatul. Am vazut poze cu interiorul de la Accent care mi se pare mai frumos si decat la Seat ca sa nu mai zic Logan.

Acum astept sa ma sune cei de la reprezentanta cand vine masina. Au zis ca ori vineri ori luni, pt ca vreau sa o vad live, sa fac un drive test, sa vedem cum se misca, calitatea materialelor, nu ma arunc asa cu capul inainte ca multe masini arata bine in poze (toate is facute in photoshop trust me i know  :notangel: ).


Imediat ce vad masina live si fac si drive testu o sa va spun absolut toate parerile despre masina ca sa stie toti. Pana atunci nu am gasit o oferta mai buna so...


PS: E aiurea tare tara asta. Pe la toti dealerii care am fost am intrebat din start: culoarea neagra? Nu mi-a zis 1 :angry2:  :ack:  ca o are pe stoc. 1 macar!!!!

#13
god_father

god_father

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 811
  • Înscris: 25.01.2006
ca posesor de Hyundai, te sfatuiesc sa iti iei Logan :D nu iti fa idei cum ca hyundai-ul ar fi ceva iesit din comun. ca are mp3 sau discuri ventilate, nu cred ca e un atu atat de mare. eu am avut masina de 2 tone si nu avea discuri ventilate, si nu am avut probleme. oglinda aia electrocromatica eu nu prea o gasesc eficienta, ca tot te orbeste ala din spate. eu in locul tau as opta pt logan, e mult mai potrivita pt romania, plus ca la hyundai costurile de intretinere sunt destul de mari. apropo, nu iti lua masina neagra ca ai sa iti blestemi zilele dupa aia, iti zic din proprie experienta :peacefingers:

#14
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.424
  • Înscris: 23.10.2003
Iar eu, tot posesor de Hyundai (Accent, modelul 2005) iti recomand Hyundai-ul. Oricum, in fata Loganului chiar nu cred ca ar trebui sa se stea pe ganduri (deja m-am cam saturat de comparatii de genul - OK, Hyundai-ul are discuri ventilate, dar ai vazut ce portbagaj mare are loganul!!!! :cursing: )

Daca zici ca mai poti da 300E pe o linie audio, atunci incearca sa mai gasesti inca 1000E, si vei avea 6 airbaguri, mp3 player cu comenzi pe volan, 6 difuzoare, totul electric etc.

Iar daca vrei motor pe benzina, si accentul are motorul 1.6 la 112 CP, care sigur e pe la acelasi pret cu al loganului (ala de 107CP!) dar cu mai multe dotari. (Stiu, ce portbagaj mare are loganul!!!)

Ca tot vorbim te portbagaj, la vechiul accent am tot 400l, si am si familie, si imi ajunge fara probleme!

#15
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 341
  • Înscris: 07.03.2006
Mda eu nici nu m-am uitat la Logan (sorry pt fani :D) pt ca e tot dacie. Am mers cu unul de 1.6MPI si in afara de faptul ca se duce bine (doar ca iti sare consumul in aer) in rest mi s-a parut Dacia curata. Portiere f slabe bordul la fel. Sincer in afar de spatiu Loganu nu prea iti ofera avantaje.

Dupa cum ziceam mai sus astept sa ma urc in noul Accent ca sa pot zice mai multe ca in poze se vede un spatiu  f mare si un interior cu mult mai frumos decat al Logan-ului.

Sper ca la inceputul saptamanii viitoare sa pot face o super detaliere ca sa poata sti toata lumea ce si cum.

Iar pana atunci, n-am gasit nici o oferta mai buna :D.  Daca stie cineva eu sunt open :D

#16
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostZetics, on Mar 9 2006, 10:52, said:

Iar eu, tot posesor de Hyundai (Accent, modelul 2005) iti recomand Hyundai-ul. Oricum, in fata Loganului chiar nu cred ca ar trebui sa se stea pe ganduri (deja m-am cam saturat de comparatii de genul - OK, Hyundai-ul are discuri ventilate, dar ai vazut ce portbagaj mare are loganul!!!! :cursing: )

Daca zici ca mai poti da 300E pe o linie audio, atunci incearca sa mai gasesti inca 1000E, si vei avea 6 airbaguri, mp3 player cu comenzi pe volan, 6 difuzoare, totul electric etc.

Iar daca vrei motor pe benzina, si accentul are motorul 1.6 la 112 CP, care sigur e pe la acelasi pret cu al loganului (ala de 107CP!) dar cu mai multe dotari. (Stiu, ce portbagaj mare are loganul!!!)

Ca tot vorbim te portbagaj, la vechiul accent am tot 400l, si am si familie, si imi ajunge fara probleme!

zau? :D hai sa vedem cat e un accent 1.6 112 cp :) versiunea gls full costa "numai" 10.900 euro CIP, adica pe putin 13.000 euro ddp :w00t: si ce ai in banii astia?

-airbaguri frontale x2
-airbaguri laterale
-airbag cortina
- computer de bord
-volan reglabil pe inaltime
- oglinzi electrice cu incalzire
-abs cu ebd
- jante aluminiu de 15"
- proiectoare ceata
-geamuri electrice fata spate
- servodirectie
- clima
- radiocd cu mp3


Deci sa zicem fata de un Logan 1.6 ambition ai avea airbagurile laterale, cele cortina ,clima(la logan ai doar aer conditionat simplu) si cd-playerul cu mp3(la logan ai doar cd-player simplu). Si pentru asta trebuie sa platesti in plus.. peste 3.000 de euro, sau mai mult cu 25% decat loganul. Nu e cam mult? Iar ca sa fie de rasul curcilor, un accent de 1.6l si 112 cp face suta in 10.2s fata de logan care cu 90 cp (adica cu 22 cp mai putin) face suta in 11.5s,   si asta culmea cand accentul 1.6 16v are 1071 de kg fata de cele 1.055 kg ale loganului.Sa vedem ce va fi cand va iesi modelul 1.6 16v ce va fi  :naughty:


Concluzia? Merita sau nu? :D

Editat de romaximusro, 09 martie 2006 - 12:51.


#17
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 341
  • Înscris: 07.03.2006
Mda.. doar ca am mers cu Loganu cum ziceam mai sus. Astept sa merg si cu Accentu si iti spun daca merita sau nu :D .

Oricum Logan nu imi iau  :nonobad:

:D

#18
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.424
  • Înscris: 23.10.2003

View Postromaximusro, on Mar 9 2006, 12:37, said:

zau? :D hai sa vedem cat e un accent 1.6 112 cp :) versiunea gls full costa "numai" 10.900 euro CIP, adica pe putin 13.000 euro ddp :w00t: si ce ai in banii astia?

-airbaguri frontale x2
-airbaguri laterale
-airbag cortina
- computer de bord
-volan reglabil pe inaltime
- oglinzi electrice cu incalzire
-abs cu ebd
- jante aluminiu de 15"
- proiectoare ceata
-geamuri electrice fata spate
- servodirectie
- clima
- radiocd cu mp3
Deci sa zicem fata de un Logan 1.6 ambition ai avea airbagurile laterale, cele cortina ,clima(la logan ai doar aer conditionat simplu) si cd-playerul cu mp3(la logan ai doar cd-player simplu). Si pentru asta trebuie sa platesti in plus.. peste 3.000 de euro, sau mai mult cu 25% decat loganul. Nu e cam mult? Iar ca sa fie de rasul curcilor, un accent de 1.6l si 112 cp face suta in 10.2s fata de logan care cu 90 cp (adica cu 22 cp mai putin) face suta in 11.5s,   si asta culmea cand accentul 1.6 16v are 1071 de kg fata de cele 1.055 kg ale loganului.Sa vedem ce va fi cand va iesi modelul 1.6 16v ce va fi  :naughty:
Concluzia? Merita sau nu? :D



Noul Accent are 1241 kg, deci aproape 200kg in plus, de aici si diferenta. In plus, sa stii ca trebuie mult mai multa putere sa cresti demarajul de la 11 s la 10 sec, fata de a creste de la 12 la 11 secunde!

De asemenea, fii consecvent si compara cu (viitorul) logan cu motor 107CP la pret, da?

In plus, tie nu ti se pare destul de multe in plus ce are Accentul? Hai sa iti mai zic vreo doua: volan si maner imbracate in piele, si, foarte important, ceea ce Loganul nu a vazut vreodata :ciocan: , si este prezent la toate variantele de echipare, este deschiderea portbagajului (ala imens...) din interior! :roflmaofast:

Editat de Zetics, 09 martie 2006 - 13:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate