Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Calcul matematic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
dupa ce ramane doar impartirea cu inmultirea ordinea operatiilor e de la stanga la dreapta

#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postkarax, on 11 aprilie 2019 - 08:00, said:

dupa ce ramane doar impartirea cu inmultirea ordinea operatiilor e de la stanga la dreapta
Exact. Dupa regulile vestice = matematica moderna.

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcsi1, on 11 aprilie 2019 - 05:53, said:

e 12 conform matematicii din clasele primare.
am 2 copii in clasa a 2-a/5-a si le corectez temele .
Le gresesti temele, nu te mai baga, lasa-i sa invete corect de la scoala, 12 :)

#22
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu care am facut scoala mai demult, am nevoie de multe paranteze, pentru ca asa am fost invatat. Nu sint obisnuit cu o insiruire dinasta fara paranteze. Asa ca privind din acest unghi, si la mine rezultatul poate fi 0,75, cum ia iesit si lui Tsunnnami. De ce 0,75 ? Pentru ca eu vad asa problema:

........ 6
------------------ = ?
2 x ( 1 + 3 )

Stiu ca daca bag cifrele in excel da 12. Insa mie greu sa ma obisnuiesc cu stilul asta de isiruit cifrele.

Cind fac o formula intr-un excel, ma trezesc ca pun o gramada de paranteze, chiar daca nu este cazul, pentru ca asa am fost eu invatat.

#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostOriginalCopy, on 11 aprilie 2019 - 03:54, said:

Rezumat: ordinea operatiilor nu e standardizata, e mai mult o conventie, si in lume altii au alte conventii, la fel de valide.

Man, să ne fie cu iertare, ești în eroare! Modul de scriere e o convenție, care se respectă în sens invers la calculul rezultatului. Nu folosești o metodă pentru a le scrie și alta pentru a afla rezultatul.
Ordinea operațiilor e una singură, foarte precisă așa cum și rezultatul nu poate fi decât unul singur. https://ro.wikipedia...ea_operaČ›iilor

#24
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postflorin71_skoda, on 11 aprilie 2019 - 09:21, said:

Eu care am facut scoala mai demult, am nevoie de multe paranteze, pentru ca asa am fost invatat. Nu sint obisnuit cu o insiruire dinasta fara paranteze. Asa ca privind din acest unghi, si la mine rezultatul poate fi 0,75, cum ia iesit si lui Tsunnnami. De ce 0,75 ? Pentru ca eu vad asa problema:

........ 6
------------------ = ?
2 x ( 1 + 3 )

Stiu ca daca bag cifrele in excel da 12. Insa mie greu sa ma obisnuiesc cu stilul asta de isiruit cifrele.

Cind fac o formula intr-un excel, ma trezesc ca pun o gramada de paranteze, chiar daca nu este cazul, pentru ca asa am fost eu invatat.
Da, si asta te face prost de-a dreptul in ochii unora.

Prostul e ala care nu are nimic in cap. Nu cel care stie ce face si de ce face in felul in care o face.

Exista motive istorice pentru felul in care vezi tu lucrurile cum le vezi. "Matematica" nu e osificata complet in conventiile pe care le avem.

View PostDigix, on 11 aprilie 2019 - 09:32, said:

Ordinea operațiilor e una singură, foarte precisă așa cum și rezultatul nu poate fi decât unul singur. https://ro.wikipedia...
Corect. Dar eu nu dezbat ceea ce este la nivel tehnic, ci ceea ce a fost la nivel uman. Sunt oameni care au invatat diferit acum 30-50 de ani si care fac calculele ACUM dupa cum au invatat ATUNCI - si au mintea foarte ascutita, analitica si matematica - nu vorbim de prosti cu bale la gura.

Vezi tu, istoria matematicii conteaza si ea.


Eu explicam ca la gradinita care e sursa acestor diferente de perspectiva: istoria.

Edited by OriginalCopy, 11 April 2019 - 09:40.


#25
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003

View Postflorin71_skoda, on 11 aprilie 2019 - 09:21, said:

Eu care am facut scoala mai demult, am nevoie de multe paranteze, pentru ca asa am fost invatat.
Frate, macar suntem 2. :D

Spre rusinea mea si eu am facut calculul ca tine in lipsa parantezelor care ar fi trebuit sa mai fie p'acolo.
M-am consolat cu faptul ca eu am oaresce circumstante atenuante cu memoria la 52 ani. Posted Image

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postflorin71_skoda, on 11 aprilie 2019 - 09:21, said:

Eu care am facut scoala mai demult, am nevoie de multe paranteze, pentru ca asa am fost invatat.
Așa fac și eu, dar se pare că greșim. Deci suntem trei!

Edited by Digix, 11 April 2019 - 09:40.


#27
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019
Parantezele nu au cum sa fie imaginare pt ca nu poti sa ai ceva imaginar la ceva abstract.Parantezele sunt paranteze si in rol extrem de bine determinat in cadrul unei expresii matematice.Matematica este ceva précis si exact si nu literatura Harry Potter cu paranteze imaginare si potiuni magice care baute dau rezultate diferite

Parantezele nu au cum sa fie imaginare pt ca nu poti sa ai ceva imaginar la ceva abstract.Parantezele sunt paranteze si in rol extrem de bine determinat in cadrul unei expresii matematice.Matematica este ceva précis si exact si nu literatura Harry Potter cu paranteze imaginare si potiuni magice care baute dau rezultate diferite

#28
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Trebuie sa facem o diferenta intre prostii cu bale la gura care calculeaza gresit de prosti ce sunt si ar calcula gresit orice ecuatie,

si cei care au mintea ascutita si calculeaza gresit din ALTE motive VALIDE.


Eu pe cei din a doua categorie nu i-as numi prosti.

View PostBubuTastatura, on 11 aprilie 2019 - 09:42, said:

Parantezele nu au cum sa fie imaginare pt ca nu poti sa ai ceva imaginar la ceva abstract.Parantezele sunt paranteze si in rol extrem de bine determinat in cadrul unei expresii matematice.Matematica este ceva précis si exact si nu literatura Harry Potter cu paranteze imaginare si potiuni magice care baute dau rezultate diferite

Parantezele nu au cum sa fie imaginare pt ca nu poti sa ai ceva imaginar la ceva abstract.Parantezele sunt paranteze si in rol extrem de bine determinat in cadrul unei expresii matematice.Matematica este ceva précis si exact si nu literatura Harry Potter cu paranteze imaginare si potiuni magice care baute dau rezultate diferite
Eu pot sa imi imaginez o infinitate de paranteze fara sa schimb rezultatul.

Ceea ce nu imi imaginez e ca tu esti un gica contra.

Te lupti in mod tembelic cu forma celor spuse de mine, nu cu esenta.

Edited by OriginalCopy, 11 April 2019 - 09:46.


#29
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View Postflorin71_skoda, on 11 aprilie 2019 - 09:21, said:

Eu care am facut scoala mai demult, am nevoie de multe paranteze, pentru ca asa am fost invatat. Nu sint obisnuit cu o insiruire dinasta fara paranteze. Asa ca privind din acest unghi, si la mine rezultatul poate fi 0,75, cum ia iesit si lui Tsunnnami. De ce 0,75 ? Pentru ca eu vad asa problema:

........ 6
------------------ = ?
2 x ( 1 + 3 )

Stiu ca daca bag cifrele in excel da 12. Insa mie greu sa ma obisnuiesc cu stilul asta de isiruit cifrele.

Cind fac o formula intr-un excel, ma trezesc ca pun o gramada de paranteze, chiar daca nu este cazul, pentru ca asa am fost eu invatat.
O vezi total si profund gresit.
6:2x3 Este total diferit de 6:(2x3)
Prima da 9 , a doua da 1
6
-- x 3
2

Si

   6
------
2 x 3

Edited by BubuTastatura, 11 April 2019 - 09:55.


#30
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Fix în exercițiul prezentat, ordinea efectuării operațiilor este cea pe care am învățat-o cu toții în clasa a 2a, când am ajuns la înmulțiri/împărțiri.
Dar fiind operații de același grad, ordinea a fost învățată în clasa 1a.

Mai întâi se rezolvă ce este în paranteză.
Apoi operațiile se rezolvă pe rând, în ordinea apariției lor.
Abia aici putem pune paranteze imaginare.

6:2(1+3)=6:2x4=(6:2)x4=3x4=12

#31
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019
Asa zisii matematicieni moderni sustin ca in functie de ce ai tras pe nas , rezultatul Este altul, si pt ca Inca nu si-au dat corijenta la mate Inca, sustin ca parantezele alea nu exista,adica ceea ce vezi nu exista si rezultatul Este mistic, si numai cei care au facut Hary Potter in locul gimnaziului, stiu sensul

View PostOriginalCopy, on 11 aprilie 2019 - 09:45, said:


Eu pot sa imi imaginez o infinitate de paranteze fara sa schimb rezultatul
Orice prezenta a unor paranteze schimba ordinea de executie a expresiei matematice implicit si rezultatul

Quote

Ceea ce nu imi imaginez e ca tu esti un gica contra.

Te lupti in mod tembelic cu forma celor spuse de mine, nu cu esenta.
Nu sunt Gica contra ci sustin ceea ce Este real si correct.Tu nu te contrazici cu mine ci cu matematica insasi si dai apa la moara tutror corijentiilor la matematica

View PostOriginalCopy, on 11 aprilie 2019 - 09:45, said:


Eu pot sa imi imaginez o infinitate de paranteze fara sa schimb rezultatul
Orice prezenta a unor paranteze schimba ordinea de executie a expresiei matematice

Quote

Ceea ce nu imi imaginez e ca tu esti un gica contra.

Te lupti in mod tembelic cu forma celor spuse de mine, nu cu esenta.
Nu sunt Gica contra ci sustin ceea ce Este real si correct.Tu nu te contrazici cu mine ci cu matematica insasi si dai apa la moara tutror corijentiilor la matematica

Mai trebuie sa amintesc ce importanta cruciala o au parantezele rotunde, patrate, acoladele in expresiile matematice care reprezinta legi ale fizicii sau relatii intre fenomene in fizica, inginerie, energetica, automatica?

Edited by BubuTastatura, 11 April 2019 - 10:28.


#32
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostBubuTastatura, on 11 aprilie 2019 - 09:46, said:

O vezi total si profund gresit.

Stiu. Am dat exemplul respectiv intentionat.
Real si correct este si cum a invatat fiecare, pentru ca noi astia catre 50 ani, am invatat total diferit matematica, fata de astia mai tineri. Atunci nu existau deloc calculatoare, nici macar dinastea simple de "mina", iar metodologia de calcul era diferita. Spre exemplu am o nepotica pe clasa a 3-a care ma rugat sa o ajut la matematica si am descoperit ca nu pot, deoarece acum se invata total diferit inmultirea si impartirea, fata de cum am invatat eu. Ori daca as fi incercat sa o invat metoda mea, as fi bagat-o in ceata.
Cind am invatat eu, se folosea foarte mult expresia "supra" si foarte putin expresia "impartit", iar in cazul unei expresii de genul celei prezentate, profesorul ar fi dictat sub doua forme:
- Sase supra doi ori trei
- Sase supra doi de inmultit cu trei
Din cauza acelui supra, care acum a disparut, cei mai in virsta gresec calculul expresiilor de genul asta. Noi asa am invatat sa existe obligatoriu si supra si pentru ca nu mai exista, avem tendinta sa punem paranteze imaginare. Lipsa acelui supra ne afecteaza mult metodologia de calcul cu care am fost noi invatati. Ca sa nu mai gresim, trebuie sa ne pui sa calculam urmatoarea expresie:

.. 6
------  x ( 1 + 3 ) = ?
.. 2

Altfel, noi nu avem cum sa intelegem si nu avem cum sa calculam corect.
Este simplu: Cind ma intrebi cit face 6:2(1+3), eu trebuie sa iau o foaie de hirtie si un pix si sa transform expresia in
.. 6
------  x ( 1 + 3 ) = ?
.. 2

pentru ca asta este metodologia de calcul invatata de mine la scoala si fiind un prost, nu pricep altceva.

#33
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Real si correct este si cum a invatat fiecare, pentru ca noi astia catre 50 ani, am invatat total diferit matematica, fata de astia mai tineri.
Nu prea. Regulile de efectuare ale operațiilor sînt aceleași, indiferent cum vorbea învățătorul tău. Că e supra sau împărțit nu are relevanță pentru operația în sine. Ai un număr pe care îl împarți la altul și obții un rezultat.
La subiectul discutat - întîi parantezele, apoi înmulțiri și/sau împărțiri, apoi adunări și/sau scăderi. Regula asta e mai veche decît scriitorii de pe aici iar amtematica nu e interpretabilă. Nu la nivelul ăsta, în orice caz - mai sus nu mă bag că nu mă pricep...

#34
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
6 x ½ x (1+3)=12

oricum ai da-o

Edited by DaculScoril0, 11 April 2019 - 11:49.


#35
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postflorin71_skoda, on 11 aprilie 2019 - 11:05, said:

Stiu. Am dat exemplul respectiv intentionat.
Florin, oricând ai fi făcut clasele primare (dacă mă iau după 71 ai fi cu 7 ani mai mare ca mine), nu cred că ai început împărțirea cu fracții (supra).
Acelea s-au învățat ceva mai târziu, dar ne-au intrat mai adânc în minte.

Am făcut aceeași greșeală acum 1-2 ani când am ajutat un vecin. I-am rezolvat cu fracții exercițiul și el se uita fără să înțeleagă nimic. :)

Edited by sfantu.dracu, 11 April 2019 - 11:50.


#36
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostBubuTastatura, on 11 aprilie 2019 - 09:42, said:

Parantezele nu au cum sa fie imaginare pt ca nu poti sa ai ceva imaginar la ceva abstract.Parantezele sunt paranteze si in rol extrem de bine determinat in cadrul unei expresii matematice.Matematica este ceva précis si exact si nu literatura Harry Potter cu paranteze imaginare si potiuni magice care baute dau rezultate diferite

Parantezele nu au cum sa fie imaginare pt ca nu poti sa ai ceva imaginar la ceva abstract.Parantezele sunt paranteze si in rol extrem de bine determinat in cadrul unei expresii matematice.Matematica este ceva précis si exact si nu literatura Harry Potter cu paranteze imaginare si potiuni magice care baute dau rezultate diferite
ba se pot pune paranteze si  de la sine in cazul scoaterii factorului comun, spre exemplu : 2x + 3 - 4 mai poate fi scris ca 2x+x-x+3-4 ...si scoti factor comun

Edited by karax, 11 April 2019 - 13:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate