Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Calcul matematic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe instagram am vazut recent o postare cu un calcul matematic. 90% au raspuns gresit, in plus de asta aduceau si argumente pt rezultatul lor. Cei care raspundeau corect erau blamati.
Cat de dobitoaca este generatia asta de 12-14 ani? Nici macar un simplu cacat de calcul nu sunt in stare? Mai tarziu o sa pun comentariile de pe instagram ca sa ne amuzam putin.


6:2(1+3) = ?

Edited by MembruAnonim, 11 April 2019 - 01:00.


#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
22 ? :o

#3
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

View Postjimi91, on 11 aprilie 2019 - 02:12, said:

22 ? :o
10, stai jos...

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postjimi91, on 11 aprilie 2019 - 02:12, said:

22 ? Posted Image
Varza

View Postph13xlv, on 11 aprilie 2019 - 03:38, said:

10, stai jos...
Da, 10, 22 e cu 10 mai mult de cat trebuie.

View PostMembruAnonim, on 11 aprilie 2019 - 00:59, said:

Pe instagram am vazut recent o postare cu un calcul matematic. 90% au raspuns gresit, in plus de asta aduceau si argumente pt rezultatul lor. Cei care raspundeau corect erau blamati.
Cat de dobitoaca este generatia asta de 12-14 ani? Nici macar un simplu cacat de calcul nu sunt in stare? Mai tarziu o sa pun comentariile de pe instagram ca sa ne amuzam putin.


6:2(1+3) = ?
Ce poate duce la confuzie e unde sunt parantezele imaginare. Poate fi asa:

(6:2)(1+3)

Sau asa:

6:(2(1+3))

Adica: e (1+3) la deimpartit sau la impartitor.


LE: un google scurt ne da o intreaga filozofie despre fix acest exercitiu: https://slate.com/te...ear-answer.html


Rezumat: ordinea operatiilor nu e standardizata, e mai mult o conventie, si in lume altii au alte conventii, la fel de valide.

Edited by OriginalCopy, 11 April 2019 - 04:06.


#5
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
""1) Se calculează parantezele.
2) Se efectuează operațiile de ordin II (înmulțirea și împărțirea) de la stânga la dreapta.
3) Se efectuează operațiile de ordin I (adunarea și scăderea) de la stânga la dreapta.""

=12

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
0.75 sau 12

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
se efectueaza paranteza. dupa aia impartirea si inmultirea

12 este raspunsul

#8
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
e 12 conform matematicii din clasele primare.
am 2 copii in clasa a 2-a/5-a si le corectez temele .

0.75 era pentru 6:[2(3+1)] !

#9
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View PostMembruAnonim, on 11 aprilie 2019 - 00:59, said:

Pe instagram am vazut recent o postare cu un calcul matematic. 90% au raspuns gresit, in plus de asta aduceau si argumente pt rezultatul lor. Cei care raspundeau corect erau blamati.
Cat de dobitoaca este generatia asta de 12-14 ani? Nici macar un simplu cacat de calcul nu sunt in stare? Mai tarziu o sa pun comentariile de pe instagram ca sa ne amuzam putin.


6:2(1+3) = ?
12, dar ce intrebari sunt astea ? Cine nu estie atat lucru nici McDonald'sul nu angajeaza

View PostTsunnnami, on 11 aprilie 2019 - 05:44, said:

0.75 sau 12
Ce face ? Unde se duce ? 0.75 ? zero saptezeci si cinci ? Posted Image

View PostOriginalCopy, on 11 aprilie 2019 - 03:54, said:

LE: un google scurt ne da o intreaga filozofie despre fix acest exercitiu: https://slate.com/te...ear-answer.htm
Google nu a fost la ora de matematica, asa ca fara Google ,cat despre filosofia acelui nene din articol. nota 2 si in banca.Asta inseamana cand esti indulgent cu prostii , trec clasele si incep sa scrie articole luadandu-si prostia.

View Postcsi1, on 11 aprilie 2019 - 05:53, said:

e 12 conform matematicii din clasele primare.
e 12  conform matematicii universale.

View Postjimi91, on 11 aprilie 2019 - 02:12, said:

22 ? Posted Image
Counter-Strike la orele de gimnaziu este ?

View Postcsi1, on 11 aprilie 2019 - 05:53, said:

0.75 era pentru 6:[2(3+1)] !
asta nu e matematica, asta este o tampenie catre trebuie taiata, pusa nota 2 si aratata colegilor de clasa cu "asa nu".
tampenie asta se mai gaseste si in unele calculatoare de birou , care au implementata gresit evaluarea arborelui  de executie al editorului de ecuatii.
Am intalnit chestia asta cand in liceu imi facusem propriu editor de ecuatii in C , si puteam scrie ecuatii lungi si complexe si le rezolva fain, iar calculatorul stiintific dadea rateuri.
Asa se intampla  cand vrei sa faci cipuri mai eftine, nu urmezi drumul canonic ci fel de fel de optimizari imprumatate din alti algoritmi, care dau rateuri uneori.

Edited by BubuTastatura, 11 April 2019 - 06:11.


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostBubuTastatura, on 11 aprilie 2019 - 06:06, said:

Google nu a fost la ora de matematica, asa ca fara Google ,cat despre filosofia acelui nene din articol. nota 2 si in banca.Asta inseamana cand esti indulgent cu prostii , trec clasele si incep sa scrie articole luadandu-si prostia.
Chiar si profesori universitari mi-au vorbit in facultate despre asta. Stai jos, 4.

View PostBubuTastatura, on 11 aprilie 2019 - 06:09, said:

asta nu e matematica, asta este o tampenie catre trebuie taiata, pusa nota 2 si aratata colegilor de clasa cu "asa nu".
tampenie asta se mai gaseste si in unele calculatoare de birou , care au implementata gresit evaluarea arborelui  de executie al editorului de ecuatii.
Am intalnit chestia asta cand in liceu imi facusem propriu editor de ecuatii in C , si puteam scrie ecuatii lungi si complexe si le rezolva fain, iar calculatorul stiintific dadea rateuri.
Asa se intampla  cand vrei sa faci cipuri mai eftine, nu urmezi drumul canonic ci fel de fel de optimizari imprumatate din alti algoritmi, care dau rateuri uneori.
Oi fi tu destept la tehnica, dar definitia lui ÷ tine de istorie.

Citeste articolul, daca nu esti doar inteligent, ci si intelept.

Edited by OriginalCopy, 11 April 2019 - 06:14.


#11
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View PostOriginalCopy, on 11 aprilie 2019 - 06:10, said:

Chiar si profesori universitari mi-au vorbit in facultate despre asta. Stai jos, 4.
Sa te duci si tu si cu profesorii tai inapoi din grota in care ati facut matematica,sta jos ai 2 cu felicitari.Matematica este o stiinta precisa fara interprertari si exista o singura modalitate de a evalua un arbore de ecuatie, modalitatea canonica.Sigur atunci ca se trage chiulul la astfel de ore si ajungi profesor universitar, pentru ati scuza imbecilitatea nestiintei incepi sa faci articole pseudo-stiintifice cu toate prostiile, sau mai rau cipuri electronice care implemnteaza  diferite optimizari proaste de la alti algoritmi.

Stai jos ai 2.

Noi am fost avertizati in faculta ca exista calculatoare asa zis stiintifice care dau rateuri la ecuatii pt ca implementeaza gresit modul de evaluare al unei ecuatii , din cauza
faptului ca s-au folosit diferitee asa zis optimizari (cutting the corners)pt  a scurta programul si memoria ca sa fie mai eftine si sa intre intr-un buget fix , ca sa se poata vinde mai repede decat competitorii.

Maine  o sa-mi spui ca 2 + 3 =  5 nu este intotdeauna asa doarece un alt profesor care a lipsit la ora de gimanziu nu vrea sa (re)invete matematica lipsa.sau mai rau
6 x 2 =  62, ca de ce nu, se poate (ti-am gasit colegii profesorilor tai din facultate):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mq5CKKR860Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gu1duJ2Iodk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BubuTastatura, 11 April 2019 - 06:24.


#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMembruAnonim, on 11 aprilie 2019 - 00:59, said:

Pe instagram am vazut recent o postare cu un calcul matematic. 90% au raspuns gresit, in plus de asta aduceau si argumente pt rezultatul lor. Cei care raspundeau corect erau blamati.
Cat de dobitoaca este generatia asta de 12-14 ani? Nici macar un simplu cacat de calcul nu sunt in stare? Mai tarziu o sa pun comentariile de pe instagram ca sa ne amuzam putin.


6:2(1+3) = ?
Acum ca ne-am amuzat, asteptam imaginile.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Pe cei ce dau alt raspuns diferit de 12 ii pun la ignore.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cacat, am incurcat.


Era 6:2(1+2) = ?

In fine, nu conteaza, regula de calcul ramane neschimbata.

Edited by MembruAnonim, 11 April 2019 - 06:51.


#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View PostOriginalCopy, on 11 aprilie 2019 - 03:54, said:

Ce poate duce la confuzie e unde sunt parantezele imaginare. Poate fi asa:
Nu există paranteze imaginare. Se iau în calcul fix alea care sînt scrise și la revedere.

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
asa stiam si eu

#17
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019
asa este.

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postradunic, on 11 aprilie 2019 - 06:58, said:

Nu există paranteze imaginare. Se iau în calcul fix alea care sînt scrise și la revedere.
Pentru prosti: da, nu exista.

Pentru destepti: parantezele imaginare indica cu mai multa claritate ordinea operatiilor, aia pe care in mod normal o stii, dar pe care prostii nu o stiu si trebuie sa le "subliniezi".

Topicul este despre prosti, nu despre destepti, deci vorbim ca pentru prosti.

Exista motive istorice / de standardizare pentru care unii dintre prosti nu sunt chiar atat de prosti, ci calculeaza dupa regulile stiute de ei. Articolul pe care l-am pus in prima mea postare aici descrie cum ca unii considera tot ce e dupa ÷ ca un termen.

Nu ridic prostia la rang de desteptaciune, d-asta si zic unii. Dar si in tabara "desteptilor" sunt destui dobitoci.

Eu explicam de ce unii dobitoci nu sunt chiar atat de dobitoci si unde e sursa diferentelor. Profesorii universitari stiu de aceste diferente, matematicieni de profesie. Dobitocii nu stiu d-astea.

Edited by OriginalCopy, 11 April 2019 - 07:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate