Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Verset interesant

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#37
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostBubuTastatura, on 10 aprilie 2019 - 15:09, said:

Pai eu am citat din Biblia Ortodoxa Apostolica care nu are nici o greseala doarece a fost faurita in urma septaugintei.
Biblia din care ai citat nu este o făureală, e o... traducere Posted Image
La fel ca Biblia Cornilescu utilizata in Biserica Penticostala Apostolica.

View PostDestini, on 10 aprilie 2019 - 10:36, said:

Ce parere aveti de versetul asta, o fi adevarat?
Da, e adevarat.

Edited by penticostalul, 10 April 2019 - 15:47.


#38
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
25 He that loveth his life shall lose it; and he that hateth his life in this world shall keep it unto life eternal.

king james, mama tuturor bibliilor

ortodocsii sunt mana in mana cu statul satanist

Edited by legit10, 10 April 2019 - 16:14.


#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlegit10, on 10 aprilie 2019 - 16:13, said:

25 He that loveth his life shall lose it; and he that hateth his life in this world shall keep it unto life eternal.

king james, mama tuturor bibliilor ERETICE
Pentru știința ta și pentru conformitate, de asemenea.

#40
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
hai sa nu vorbim ca tu esti la o alta scara, esti prea cult

Si ce foloseste unui om sa castige toata lumea, daca isi pierde sufletul? (Marc.8:36)

apropo de ordotocsi, sufletul trebuie sa il iubesti, viata nu...sunt numeroase citate in care Isus ne cere sa murim pentru el

si adevaratii sfinti asta au facut

#41
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostBubuTastatura, on 10 aprilie 2019 - 11:33, said:

Contextul este urmatorul:
Din Biblia Ortodoxa Apostolica, Ioan 12:

23. Iar Iisus le-a răspuns, zicând: A venit ceasul ca să fie preaslăvit Fiul Omului.
24. Adevărat, adevărat zic vouă că dacă grăuntele de grâu, când cade în pământ, nu va muri, rămâne singur; iar dacă va muri, aduce multă roadă.
25. Cel ce îşi iubeşte sufletul îl va pierde; iar cel ce îşi urăşte sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viaţa veşnică.
26. Dacă-Mi slujeşte cineva, să-Mi urmeze, şi unde sunt Eu, acolo va fi şi slujitorul Meu. Dacă-Mi slujeşte cineva, Tatăl Meu îl va cinsti.


Cuvantul din greceasca in care a fost scrisa evanghelia lu Ioan, e 'psyche' - viata, suflet < psukho - suflu - https://en.wiktionar...
'Psyche' e echivalentul lui 'naphash' din Gen 2:7 - Dzeu ii sufla(nephesh) suflare(neshamah) de viata(chayah) in nari lui Adam si il face suflet(naphash) de viata(chayah)

In Ioan 12:25 e folosit viata(zoen) in veac(aionon), tradus ca 'viata vesnica' in romanejte.
Ca bonus, 'psyche' inseamna si 'fluture', adica fluturele e intai vierme, se inchide in cocon, isi leapada corpul material de vierme, si incepe sa zboare. yeeey!
In acelasi simbolism, Jesus zice ca un graunte de grau incolteste, murind! Daca se realizeaza Dumnezeul, spiritul, in bobul de grau va incolti Fiinta Eterna, care se metamorfozeaza din materia grauntelui de grau care putrezeste, se descompune, moare, in pamant, ca sa poa sa jermineze.

Deci, un graunte de grau care se strofoca sa tzina cu dintii de forma sa de graunte de grau, nu va mai muri - sa zicem isi face implant de silicon in tzitze, sa ramana sferice pt eternitate - dar nu va mai incolti ca spirit:
Caci
Adevar va zic: cine nu se naste in apa si in spirit, nu va apuca bilet de intrare in Imparatia lu Mniezo.

Deci sensul lui "uraste viata aceasta" e "dispretuieste-ti (miseo) existenta in aceasta lume, ca sa te poti metamorfozuzu ca spirit" - https://biblehub.com/greek/3404.htm
Asa o fi?
Asa n-o fi?
Noua tecnologie G5 ca sa ne jucam pacanele pe zmarfon, poate ca va oferi raspunsul la aceste dileme.
Sfatul meu e sa investiti in futures - fiuciars

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TkMduiuE1Z4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by criztu, 10 April 2019 - 17:24.


#42
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
esti un carturar desavasit, cred ca nu te superi ca nu ajungi in imparatia lui Dumnezeu...stii multe dar nu aplici nimic

daca Isus de n ori ne cere sa murim, cum putem iubi viata ?

unii sufera, altii se rasfata...asta nu e viata cu Dumnezeu

#43
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View Postpenticostalul, on 10 aprilie 2019 - 15:47, said:

Biblia din care ai citat nu este o făureală, e o... traducere Posted Image
Nicidecum, Biblia Noastra Ortodoxa Apostolica este cuvantul lui Dumnezeu, faurit in Aur,Intelepciune  si Mila Dumnezeiasca.Este scrisa de condei de om dar ditctata insusi de Dumnezeu Duhul Sfant
prin Sfanta Predanie, Sfanta Traditie , Septuaginta si Noul Testament.

Biblia Noastra Ortodoxa Apostolica a fost creata de insusi Dumnezeul lui Iacov, Avraam si Isac, Un singur Dumnezeu in trei ipostasuri asa cum s-a aratat la Stejarul Mamvrei, Treime in Unime, Slava Tie Dumnezeule.

Biblia Noastra Ortodoxa Apostolica este singura Biblia Adevarata care detine Adevarul Absolut, restul... sunt cartile demonilor teologi a lui Baal-Peor.

Edited by BubuTastatura, 10 April 2019 - 18:32.


#44
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Asa-i Bubico, Tatastura Mea! Posted Image
Biblia ta e dă Haur si Allahu Akbar!

Edited by penticostalul, 10 April 2019 - 18:49.


#45
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
e de ajuns sa te numesti crestin, sa il urmezi pe Isus....e vorba de bani multi bani pe care ii fac ortodocsii cu doctrina asta, doar ei.sunt buni...nu e necesara nicio denominatie

Si oricine nu-si poarta crucea si nu vine dupa Mine, nu poate fi ucenicul Meu. (Luc.14:27)

Edited by legit10, 10 April 2019 - 18:59.


#46
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019
Iisus sa scrie cu doi de I si nu in singur I, denominatiile sunt scolile satanice de pierdere a sufletelor.

#47
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Cine nu-si ia crucea lui si nu vine dupa Mine nu este vrednic de Mine. (Mat.10:38)

esti un fals prietene

#48
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostDestini, on 10 aprilie 2019 - 10:36, said:


25 Cine își iubește viața o va pierde și cine își urăște viața în lumea aceasta o va păstra pentru viața veșnică.

Daca e adevarat inseamna ca eu voi trai vesnic. Urasc de mic aceasta viata si majoritatea oamenilor marunti care ma inconjoara. Daca le iei blidul de mancare din fatza i-ai terminat.

Edited by Kres, 10 April 2019 - 18:53.


#49
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostBubuTastatura, on 10 aprilie 2019 - 18:31, said:

Biblia Noastra Ortodoxa Apostolica a fost creata de insusi Dumnezeul lui Iacov, Avraam si Isac.
Asta e pe bune?
Ceva asa, precum Tablele Legii?

Ce nu vinzi si tu un exemplar?
Te-ai căpatui si tu si tot neamu' pană la a treia si a patra generatie...

View PostBubuTastatura, on 10 aprilie 2019 - 18:49, said:

denominatiile sunt scolile satanice de pierdere a sufletelor
Vrei sa marturisesti ceva despre denominatia ta?
Daca e ceva horror, las-o pe mâine dimineață. Sa avem si noi un somn lin...

#50
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
bubu tastatura nu poate fi ortodox...numai dupa nume iti dai seama ce e in mintea lui

#51
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Probabil ca e un ortodox ateu. Dar e simpatic.

#52
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
sunt oameni perversi, el vrea sa discrediteze ortodoxia, nu neg ca are dreptate, asa gandeste lumea la tara

#53
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostFjell, on 10 aprilie 2019 - 11:23, said:

Personal, nu ? Imi place viata asta scurta si profit cat pot. In urmatoarea viata sper sa ma reincarnez oriunde, mai putin pe Pamant. Nimeni nu poate trai dupa Biblie. Este greu, inutil si trist, dar m-as ghida oleaca dupa Vechiul Testament. As f..e o gramada de jeguri comuniste, ca asa scrie in carte si trebuie sa urmez Cuvantul Domului. Amin !
Nu există reîncarnare, asta-i singura viață, mai lungă sau mai scurtă.

View PostBubuTastatura, on 10 aprilie 2019 - 11:33, said:

In acest context, din versetul 25 rezulta o chestia foarte simpla: cine in viata aceasta il va renega pe Dumnezeu si nu-l va marturisi pe Dumnezeu atunci cand este amenintat cu moartea si prigoana
crezand ca s-a salvat(adica a fost crutat de criminali) de fapt isi poate pierde  mantuirea, doarece scrie in alta parte ca cine nu-l va marturisi pe Hristos in fata lumii , nici Hristos nu-l va marturisi pe acesta in fata Tatalului, adica pa-pa Rai.
Nici vorbă de așa ceva.
... Nu cine imi zice doamne doamne va intra în împărăția cerurilor.....

View PostNaijax, on 10 aprilie 2019 - 11:54, said:

Biblia Cornilescu si Biblia Ortodoxa, desi par, nu sunt acelasi lucru
Niciodata nu vor fi
Așa-i, biblia cornilescu e mult mai precisă, chiar dacă nu perfectă.

View Postlegit10, on 10 aprilie 2019 - 17:30, said:

daca Isus de n ori ne cere sa murim, cum putem iubi viata ?
Unde îți cere Isus să mori?

#54
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Caci pentru mine a trai este Hristos, si a muri este un castig. (Filip.1:21)
Cine isi va pastra viata o va pierde; si cine isi va pierde viata pentru Mine o va castiga. (Mat.10:39)
Pentru ca oricine va vrea sa-si scape viata o va pierde; dar oricine isi va pierde viata pentru Mine o va castiga. (Mat.16:25)
Caci oricine va vrea sa-si scape viata, o va pierde; dar oricine isi va pierde viata din pricina Mea si din pricina Evangheliei, o va mantui. (Marc.8:35)
Fiindca oricine va voi sa-si scape viata o va pierde; dar oricine isi va pierde viata pentru Mine o va mantui. (Luc.9:24)
Oricine va cauta sa-si scape viata o va pierde; si oricine o va pierde o va gasi. (Luc.17:33)
Cine isi iubeste viata o va pierde; si cine isi uraste viata in lumea aceasta o va pastra pentru viata vesnica. (Ioan.12:25)


cirus prietene, de ce nu te duci tu pe alte arii ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate