Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Verset interesant

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbusiness11, on 10 aprilie 2019 - 11:19, said:

voi traiti dupa biblie?
Nu dupa biblie ci dupa spiritul divin, acela al iubirii aproapelui si a Creatorului.
Conteaza intentia, daca ai intentii egoiste sau altruiste.

#20
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View PostNaijax, on 10 aprilie 2019 - 11:18, said:

Tu pricepi ca versetele marca Cornilescu sunt gresite sau nu ?
Cum poti sa fii atat de imbecil incat sa-ti urasti viata ?
Doamne apara si pazeste !
Versetul este scos din context.
Contextul este urmatorul:
Din Biblia Ortodoxa Apostolica, Ioan 12:

23. Iar Iisus le-a răspuns, zicând: A venit ceasul ca să fie preaslăvit Fiul Omului.
24. Adevărat, adevărat zic vouă că dacă grăuntele de grâu, când cade în pământ, nu va muri, rămâne singur; iar dacă va muri, aduce multă roadă.
25. Cel ce îşi iubeşte sufletul îl va pierde; iar cel ce îşi urăşte sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viaţa veşnică.
26. Dacă-Mi slujeşte cineva, să-Mi urmeze, şi unde sunt Eu, acolo va fi şi slujitorul Meu. Dacă-Mi slujeşte cineva, Tatăl Meu îl va cinsti.


In acest context, din versetul 25 rezulta o chestia foarte simpla: cine in viata aceasta il va renega pe Dumnezeu si nu-l va marturisi pe Dumnezeu atunci cand este amenintat cu moartea si prigoana
crezand ca s-a salvat(adica a fost crutat de criminali) de fapt isi poate pierde  mantuirea, doarece scrie in alta parte ca cine nu-l va marturisi pe Hristos in fata lumii , nici Hristos nu-l va marturisi pe acesta in fata Tatalului, adica pa-pa Rai.

Edited by BubuTastatura, 10 April 2019 - 11:35.


#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostBubuTastatura, on 10 aprilie 2019 - 11:33, said:

Versetul este scos din context.
Contextul este urmatorul:
Din Biblia Ortodoxa Apostolica, Ioan 12:

23. Iar Iisus le-a răspuns, zicând: A venit ceasul ca să fie preaslăvit Fiul Omului.
24. Adevărat, adevărat zic vouă că dacă grăuntele de grâu, când cade în pământ, nu va muri, rămâne singur; iar dacă va muri, aduce multă roadă.
25. Cel ce îşi iubeşte sufletul îl va pierde; iar cel ce îşi urăşte sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viaţa veşnică.
26. Dacă-Mi slujeşte cineva, să-Mi urmeze, şi unde sunt Eu, acolo va fi şi slujitorul Meu. Dacă-Mi slujeşte cineva, Tatăl Meu îl va cinsti.


In acest context, din versetul 25 rezulta o chestia foarte simpla: cine in viata aceasta il va renega pe Dumnezeu si nu-l va marturisi pe Dumnezeu atunci cand este amenintat cu moartea si prigoana
crezand ca s-a salvat(adica a fost crutat de criminali) de fapt isi poate pierde  mantuirea, doarece scrie in alta parte ca cine nu-l va marturisi pe Hristos in fata lumii , nici Hristos nu-l va marturisi pe acesta in fata Tatalului, adica pa-pa Rai.

Foarte bun postul tau si sunt 100% de acord dar, ce ne facem cu asa zisii credinciosi care sunt incapabili sa priceapa adevarata cale ?

#22
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostNaijax, on 10 aprilie 2019 - 11:18, said:

Tu pricepi ca versetele marca Cornilescu sunt gresite sau nu ?
Cum poti sa fii atat de imbecil incat sa-ti urasti viata ?
Doamne apara si pazeste !
Cornilescu a tradus gresit pentru ca, in conformitate cu numele lui, avea coarne.
Dar Biblia ortodoxa spune in mod similar: "Cel ce îşi iubeşte sufletul îl va pierde; iar cel ce îşi urăşte sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viaţa veşnică."

Cum poti sa fii atat de imbecil incat sa-ti urasti sufletul ?
Doamne apara si pazeste !

#23
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postpenticostalul, on 10 aprilie 2019 - 11:40, said:

Cornilescu a tradus gresit pentru ca, in conformitate cu numele lui, avea coarne.
Dar Biblia ortodoxa spune in mod similar: "Cel ce îşi iubeşte sufletul îl va pierde; iar cel ce îşi urăşte sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viaţa veşnică."

Cum poti sa fii atat de imbecil incat sa-ti urasti sufletul ?
Doamne apara si pazeste !

Iar vii cu inexactitati scoase din context ? La ce te ajuta ?
Mai citeste inca odata postul #20 - FOARTE ATENT !

#24
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostNaijax, on 10 aprilie 2019 - 11:47, said:

Iar vii cu inexactitati scoase din context ?
La ce te ajuta ?
Te-ar putea ajuta pe tine sa deschizi ochii.
Si sa vezi ca aceeasi idee este expusa si in Biblia Cornilescu si in Biblia Ortodoxa.

Dar ai si optiunea sa-i pastrezi inchisi.

#25
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postpenticostalul, on 10 aprilie 2019 - 11:51, said:

Te-ar putea ajuta pe tine sa deschizi ochii.
Si sa vezi ca aceeasi idee este expusa si in Biblia Cornilescu si in Biblia Ortodoxa.

Dar ai si optiunea sa-i pastrezi inchisi.

Eu am ochii deschisi de mult
Nu prea pot spune acelasi lucru despre tine

Biblia Cornilescu si Biblia Ortodoxa, desi par, nu sunt acelasi lucru
Niciodata nu vor fi

#26
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostNaijax, on 10 aprilie 2019 - 11:54, said:

Biblia Cornilescu si Biblia Ortodoxa, desi par, nu sunt acelasi lucru
Nu sunt si nici nu par. Sunt doua traduceri diferite.
Fiecare cu punctele ei forte si slabe.

#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postpenticostalul, on 10 aprilie 2019 - 11:56, said:

Nu sunt si nici nu par. Sunt doua traduceri diferite.
Fiecare cu punctele ei forte si slabe.

Dar care este cea mai apropriata de adevar si de ce ?

#28
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostNaijax, on 10 aprilie 2019 - 11:54, said:

Eu am ochii deschisi de mult
Vezi ca tot asa spuneau si inaintasii tai.

Şi au auzit acestea unii dintre fariseii, care erau cu El, şi I-au zis: Oare şi noi suntem orbi?
Iisus le-a zis: Dacă aţi fi orbi n-aţi avea păcat. Dar acum ziceţi: Noi vedem. De aceea păcatul rămâne asupra voastră.



#29
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019
Felictari penticostalule, tocmai ti-ai facut portretul.

#30
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Bubule, ai scris un post bun, #20.
Ti-ai incheiat norma zilnica si ai inceput s-o dai in balarii Posted Image
E bine, e frumos?

Edited by penticostalul, 10 April 2019 - 12:06.


#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007

View Postpacopaco1967, on 10 aprilie 2019 - 11:29, said:

Nu dupa biblie ci dupa spiritul divin, acela al iubirii aproapelui si a Creatorului.
Conteaza intentia, daca ai intentii egoiste sau altruiste.

Am intentii altruiste, vreau ca toata lumea sa beneficieze de avantajele dictaturii mele personale.

View Postpenticostalul, on 10 aprilie 2019 - 11:40, said:

Cornilescu a tradus gresit pentru ca, in conformitate cu numele lui, avea coarne.


wtf

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBursul, on 10 aprilie 2019 - 11:04, said:

cine se bucura prea mult de viata asta, uita sa se ingrijeasca si de viata de apoi.
Şi astfel se induce confuzia în rândul maselor care, obosite să mai gândească, sau doar leneşe în gândire, se duc să pupe moaşte fiindcă aşa zice tata popa.
Oamenii serioşi fac altceva.
Pentru ceilalţi, care încă cred fără a cerceta, ar fi bine să îşi iubească această viaţă, pen' că:
1. Este singura despre care sunt conştienţi.
2. Nu ştim dacă cei plecaţi dintre noi sunt într-adevăr Dincolo, sau sunt tot Aici, însă sub altă formă de manifestare ce nu poate fi percepută cu (niciunul din) cele 5 simţuri.
3. Nu a revenit nimeni de Dincolo, în cazul în care ar fi ajuns, ca să ne spună ce şi cum.
4. Nu ne-a trimis nimeni mesaje de Dincolo (deşi există câteva cazuri speciale), care să ne facă să iubim mai mult acea viaţă decât pe cea din actualele coordonate carteziene.
5. Creştinismul nu acceptă reîncarnarea, din câte ştiu. Fără reîncarnare nu putem vorbi de o altă viaţă, nici trecută, nici viitoare, nici paralelă.
6. Numai un habotnic religios mai crede că suntem singuri în Univers şi cei mai evoluaţi în acelaşi timp. Însăşi ideea de Dumnezeu contrazice această "credinţă".
Tot tata popa mai spune că "din ţărână ne tragem şi-n ţărână ne întoarcem", prin urmare n-ar trebui să mai sperăm la o altă viaţă. Însă, atunci când mergem la medic sau când studiem anatomia, descoperim că şi anume corpul nostru este o maşinărie foarte complicată şi foarte bine elaborată, care nu poate fi decât rodul creaţiei unei/unor minţi luminate şi nicidecum a pământului. Faptul că nu suntem (încă?) atât de evoluaţi încât să creăm fiinţe vii în laboratoare genetice nu înseamnă că acest lucru nu este posibil. Prin urmare, la un moment dat am putea fi egalii lui Dumnezeu, respectiv a unei inteligenţe superioare care are tehnologia de a crea fiinţe vii într-un laborator. Şi nicidecum în ţărână.

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPSC, on 10 aprilie 2019 - 12:48, said:

Oamenii serioşi fac altceva.
La proiectul ala au participat sigur o duzina de credinciosi. Poti foarte bine sa fii si credincios si sa fii om de stiinta.

#34
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostPSC, on 10 aprilie 2019 - 12:48, said:

Însă, atunci când mergem la medic sau când studiem anatomia, descoperim că şi anume corpul nostru este o maşinărie foarte complicată şi foarte bine elaborată, care nu poate fi decât rodul creaţiei unei/unor minţi luminate şi nicidecum a pământului.
Corect.
Unii il numesc Dumnezeu.

#35
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDestini, on 10 aprilie 2019 - 11:13, said:

Ce sa zic, se trezeste unu ca tine cu tot felul de noi interpretari ca asa doreste el in loc sa i-a versetele asa cum sunt scrise.

daaa, așa făcui și io cu niște versuri de eminovici și era să nu intru-n bac...

#36
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View Postpenticostalul, on 10 aprilie 2019 - 12:04, said:

Bubule, ai scris un post bun, #20.
Ti-ai incheiat norma zilnica si ai inceput s-o dai in balarii Posted Image
E bine, e frumos?
Pai eu am citat din Biblia Ortodoxa Apostolica care nu are nici o greseala doarece a fost faurita in urma septaugintei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate