Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Decizie de impunere CASS pe 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
O persoana care are venituri doar din dividende din marea privatizare, cam 90 lei pe an, a primit decizie de impunere pe anul 2015 pentru CASS. I-au aplicat baza de calcul 6 salarii minime pe economie, 1050 lei pe luna si rezulta o contributie de 350 lei.

Este evident o nedreptate crunta. Stiu ca a existat o amnistie pentru aceste cazuri, https://www.ziarulde...te--102635.html

dar vad ca se aplica numai pana la februarie 2015. Exista ceva similar si pentru perioada ce urmeaza?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Am primit si eu pe Mail sa ma loghez in cur la ANAF.

Le-am dat cu jet :lol:

#3
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Fa contestatie. La 90 lei venit ar trebui sa plateasca vreo 4 lei (conform logicii, nu legii. Da' legea e stramba)

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Asa era legea in perioada respectiva. Sunteti buni de plata

 Lex404, on 07 aprilie 2019 - 19:46, said:

Am primit si eu pe Mail sa ma loghez in cur la ANAF.

Le-am dat cu jet :lol:

Daca nu te loghezi, cum poti sa afli din Costa Rica cat ai de plata?

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
1. M-am logat, am vazut, nu ma intereseaza
2. Nu mi-s in Costa Rica. Acolo-i Udrea. Eu am ales un país mai normal din America de Nord

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Deștepților de ponta a făcut parca legea asta

#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Pai...si de ce ai pretentii la asistenta sociala daca vrei sa platesti 4 lei pe luna?

#8
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Legea care a functionat pana in 2016 spunea ca o persoana fara venituri din salarii daca incaseaza chiar si 1 leu venit din alte surse (dobanzi, dividende,etc) este obligata sa pkareasca pe tot anul CASS la salariul minim sau la venitul efectiv daca e mai mare de salariul minim.

Escrocu de Ponta a stiut de legea asta, care era de pe timpul lui Boc, dar s-a facut ca ploua, aba Ciolos a abrogat articolul respectiv.

Din acest motiv, chiar daca s-a abrogat, toate obligatiile la CASS stabilite de ANAF anterior abrogarii au ramas valabile.

Edited by Kres, 07 April 2019 - 20:24.


#9
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Nedreptatea strigatoare la cer este ca in 2015 persoana in cauza era neasigurata, adica daca s-ar fi prezentat la medic i-ar fi fost refuzate serviciile de care beneficiaza asiguratii. Ar fi trebuit sa plateasca.

Deci cum sa vii retroactiv si sa impui la suma de asigurat, cand tu stii bine ca omul a fost neasigurat?!! Ce anume platesti?!!!

Nu este exclus sa fie o manevra electorala: ei stiu bine ca e situatia si vad ca s-au apucat sa emita decizii de impunere . Apoi, salvator, PSD va interveni si va extinde amnistia care a fost straniu limitata la februarie 2015. Iar cum persoanele aflate in aceasta situatie sunt persoane fara venituri, de conditie modesta, adica baza electorala, ei probabil spera sa zica: "ai vazut, bah, cum ne-a salvat pesedeu"?  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#10
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 wiseguy76, on 07 aprilie 2019 - 20:12, said:

Pai...si de ce ai pretentii la asistenta sociala daca vrei sa platesti 4 lei pe luna?


Pai daca tu castigi 90 de lei cum sa platesti 350? In ce matematica este asta ? In ce logica ? A lui ponta turcitul ? numai in Romania se lucreaza 2 ore si se platesc taxe triple, oare oamenii astia o sa aiba pensia intreaga nu ?

#11
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 Platon, on 07 aprilie 2019 - 21:10, said:



Pai daca tu castigi 90 de lei cum sa platesti 350? In ce matematica este asta ? In ce logica ? A lui ponta turcitul ? numai in Romania se lucreaza 2 ore si se platesc taxe triple, oare oamenii astia o sa aiba pensia intreaga nu ?

Pai nu conteaza cat castigi, conteaza cat costa asistenta aia de care te bucuri. Daca statul a decis ca minimul pe care trebuie sa-l contribui e ala, consider ca ar trebui sa-l platesti indiferent de ce venituri ai.

#12
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 wiseguy76, on 07 aprilie 2019 - 21:14, said:

Pai nu conteaza cat castigi, conteaza cat costa asistenta aia de care te bucuri. Daca statul a decis ca minimul pe care trebuie sa-l contribui e ala, consider ca ar trebui sa-l platesti indiferent de ce venituri ai.

Nu poti sa intelegi un text simplu? Am scris mai sus: persoanele care sunt in situatia asta nu au avut calitatea de asigurat. Cum sa platesti, cand statul a spus simplu: nu beneficiezi de asistenta sociala! Cum sa vina peste 4 ani si sa zica sa platesti pentru ceva la care nu ai avut dreptul?!!!
Posted Image

#13
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Nu stau sa citesc filozofii despre "sunteti buni de plata", desigur ca este un abuz mentinut cu ochii inchisi de clasa conducatoare, si desigur ca au existat amnistitii.

Pe langa asta, sunt nenumarate procese castigate pe banda rulanta pentru ca in nici o tara de la lumea a doua in sus nu se poate pretinde sa platesti taxe axupra X de 150% din X.

Cel mai bine repeta intrebarea pe avocatnet.ro, aici s-a umplut de misto-uri, teoria chibritului si (i)moralitate ca ti-ai permis sa intrebi. Iti garantez ca vei primi raspunsuri pertinente acolo. Inca.

#14
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
O repeti degeaba, situatia e arhidiscutata. Asa a fost legea atunci, aveai 1 leu venit, erai obligat sa platesti pe tot anul la o baza de impozitare stabilita de stat, din burta. Asa a fost in perioada 2010-2015

Era vorba de o suma minima de plata

Edited by Kres, 07 April 2019 - 23:00.


#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008

 dimripper, on 07 aprilie 2019 - 22:49, said:

Nu stau sa citesc filozofii despre "sunteti buni de plata", desigur ca este un abuz mentinut cu ochii inchisi de clasa conducatoare, si desigur ca au existat amnistitii.

Pe langa asta, sunt nenumarate procese castigate pe banda rulanta pentru ca in nici o tara de la lumea a doua in sus nu se poate pretinde sa platesti taxe axupra X de 150% din X.

Cel mai bine repeta intrebarea pe avocatnet.ro, aici s-a umplut de misto-uri, teoria chibritului si (i)moralitate ca ti-ai permis sa intrebi. Iti garantez ca vei primi raspunsuri pertinente acolo. Inca.
da un ex.de un sg proces castigat

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 wiseguy76, on 07 aprilie 2019 - 21:14, said:


Pai nu conteaza cat castigi, conteaza cat costa asistenta aia de care te bucuri. Daca statul a decis ca minimul pe care trebuie sa-l contribui e ala, consider ca ar trebui sa-l platesti indiferent de ce venituri ai.


Pai statul a decis el din capul lui ala sec, cum sa impui asa ceva ? Ti se pare normal ? De care asistenta te bucuri, aia care iti spune ca dupa 3 zile banii de analize sunt consumati? cine se bucura de asistenta ? sunt unii care 30 de ani nu au trecut pe la medicina de stat, de scarba se duc la privat, mai ales acum cu bacteriile astea in spitale domneste o isterie a refuzului de internare, cine se bucura ? doctorii care au salarii ca in state ? si inca cer spaga ?

#17
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 Platon, on 07 aprilie 2019 - 23:34, said:



Pai statul a decis el din capul lui ala sec, cum sa impui asa ceva ? Ti se pare normal ? De care asistenta te bucuri, aia care iti spune ca dupa 3 zile banii de analize sunt consumati? cine se bucura de asistenta ? sunt unii care 30 de ani nu au trecut pe la medicina de stat, de scarba se duc la privat, mai ales acum cu bacteriile astea in spitale domneste o isterie a refuzului de internare, cine se bucura ? doctorii care au salarii ca in state ? si inca cer spaga ?

Pai si de 4 lei pe luna vrei conditii ca in Danemarca?
Sistemul e prost si corupt, de acord, dar si daca ar fi pus la punct si nu s-ar fura banii, tot n-ar fi suficiente contributiile, ca sa asigure un serviciu medical decent. Valabil si pentru administratia publica, transporturi si scoli. Dar asta e deja alta discutie.

#18
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
care 4 lei??? Majoritatea populatiei plateste /platea in medie o suta si ceva pe luna. Acum suma a ajuns pe la minim 2000 de lei pe an, adica in nici un caz 4 lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate