Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Decizie de impunere CASS pe 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Bineinteles ca situatia a rabufnit si in presa: https://www.edupedu....competenta-lor/


Quote

“Un bătrân de optzeci și ceva de ani explica funcționarei că soția lui nu a lucrat niciodată și că soția lui (de șaptezeci și opt de ani) a primit decizie de impunere cu suma de 384 de lei. Se fac verificări și vine și răspunsul: are acțiuni la fondul de investiții “Transilvania” și a primit dividende de 48 de lei, pe care trebuie să plăteasca 384 de lei! O altă persoană în vârstă venea pentru fiica sa, care era plecată de cincisprezece ani în străinătate și nu mai era cetățean român. Verificările spun că a avut un cont la o bancă, unde a primit o dobândă de 5 lei și trebuie să plătească iarăși sute te lei. Mai aud și alt situații similare și, ușor-ușor, îmi vine rândul. Mă dumiresc. Problema ta, îmi spune prietenul meu, este că ai acțiuni la fondul de investiții Translvania și Oltenia”. Îmi aduc aminte, sunt niște cupoane pe care le-am primit când am plecat din țară. El continuă: “Exact, acea cuponiadă, când toți am primit niște cupoane și ne-am făcut <proprietari>. Guvernul a găsit acum metoda optimă de a-i pune și pe cei din diaspora să plătească pentru prosperitatea și incompetența lor”, spune prietenul meu. Și continuă: “I-am explicat funcționarei că aveți asigurare de sănătate plătită în statul în care trăiești. Nu contează, spune ea. Toată lumea trebuie să plătească, adaugă. Bine, continuă prietenul meu, dar ei nu au știut și, dacă s-ar fi întâmplat ceva, statul român ar fi decontat cheltuielile medicale la statul de adopție. Ei oricum nu aveau drept de asigurați în sistemul de sănătate în 2015, pentru că finanțele nu făcuseră aceste hârtii, ele fiind comunicate abia anul acesta”.
Răspunsul pe care l-a primit de la ghișeu prietenul meu a fost că nu contează, sunt bun de plată.

Ticalosia guvernantilor nu poate fi descrisa in cuvinte. Inclin tot mai mult sa cred ca este o manevra electorala cu scopul de a da "amnistie" si sa adune voturi. Sper sa li se intoarca impotriva si sa le stea in gat si sa piarda voturi pentru cat de ticalosi sunt. Un stat normal nu procedeaza asa, sa isi haituiasca cetatenii.

Urmariti rationamentul: pentru ca cineva sa ajunga in situatia de a primi o astfel de decizie de impunere, trebuie sa nu fi avut calitatea de asigurat in anii la care se refera decizia. Pentru ca daca ar fi fost asigurat, ar fi trebuit sa plateasca si deci nu i s-ar mai fi emis aceasta decizie de impunere. Cata ticalosie! Taxe pentru un serviciu despre care statul stie sigur ca nu l-a oferit!!

Edited by Louisy, 15 April 2019 - 17:40.


#20
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ba nu, vin decizii de "supraimpunere" si daca ai platit. Mie mi-au venit "regularizari" pe 2014, 2015, si o sa urmeze la anul pe 2016. Am platit cass in toti anii in care a existat obligatie (2012-2017 sau 18), desi aveam asigurarea platita deja in strainatate (de angajator)
Am facut contestatie si (la cele doua susmentionate) s-a rezolvat.

#21
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

 Kres, on 07 aprilie 2019 - 20:23, said:

Legea care a functionat pana in 2016 spunea ca o persoana fara venituri din salarii daca incaseaza chiar si 1 leu venit din alte surse (dobanzi, dividende,etc) este obligata sa pkareasca pe tot anul CASS la salariul minim sau la venitul efectiv daca e mai mare de salariul minim.

Escrocu de Ponta a stiut de legea asta, care era de pe timpul lui Boc, dar s-a facut ca ploua, aba Ciolos a abrogat articolul respectiv.

Din acest motiv, chiar daca s-a abrogat, toate obligatiile la CASS stabilite de ANAF anterior abrogarii au ramas valabile.

Eu am primit acum in 2019 o decizie de impunere pentru 2016 pentru Venituri din cedarea folosintei bucurilor.
Baza de calcul este 1050 lei pentru lunile Ian -> Apr si 1250 lei pentru Mai -> Dec, cred ca reprezinta salariul minim.
Nu am avut nimic inchiriat niciodata, iar in 2016 nu am avut alte venituri in afara de arenda pentru un teren agricol in valoare de ~160 lei.

Daca s-a abrogat legea, de ce au mai trimis acum Decizia de impunere?
Ar avea sens sa o contest?

Edited by atech, 22 April 2019 - 08:51.


#22
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Am primit felicitare de la ANAF astazi in posta.. Am avut cont in banca.. cred ca 20 lei am luat dobanda pe 2014..
Cum arata felicitarea mea..
6 luni de somaj in 2014.. restul de 6 trebuie sa platesc recalculare la CASS 350 de lei pe 6 luni..  Decizia este din 2015..
Multa... M**E PSD !!

 Lex404, on 07 aprilie 2019 - 19:46, said:

Am primit si eu pe Mail sa ma loghez in cur la ANAF.

Le-am dat cu jet Posted Image

Logheaza-te ca poate e vreo surpriza placuta din partea ANAF.. Nici nu stii ce pierzi.. Posted Image

#23
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 atech, on 22 aprilie 2019 - 08:36, said:


Nu am avut nimic inchiriat niciodata, iar in 2016 nu am avut alte venituri in afara de arenda pentru un teren agricol in valoare de ~160 lei.

Daca s-a abrogat legea, de ce au mai trimis acum Decizia de impunere?
Ar avea sens sa o contest?

Daca nu ai avut inchiriat nimic, trebuie sa te duci sa clarifici.
Legea s-a abrogat, dar deciziile de impunere s-au emis pe legea veche, inclusiv ptr 2016, ca s-a abrogat in vara. Abrogarea legii nu a anulat datoria.

Partea prosta cu SPVul este ca tot ce incarca ANAF acolo se considera comunicare oficiala, nu mai e nevoie de posta

Edited by Kres, 24 April 2019 - 20:03.


#24
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Cu siguranta s-a abrogat legea in 2016? Sa nu ma trezesc si pe 2016 ca am de platit la ANAF din urma.. CASS Posted Image
Vad ca din 2018 doar daca ai venituri egale sau peste plafonul minim esti obligat sa platesti CASS.

In 2017 cum era legea? abrogata sau tot cu plafon minim CASS din venituri independente sau alte venituri?

mda... deja s-a umflat inainte de alegeri.. cica se pregateste admistie prin OUG


Ministerul Finanțelor va iniția în scurt timp un proiect de ordonanță de urgență care să anuleze sumele datorate la CASS de către persoane care în ultimii ani au obținut venituri mici, cum sunt de exemplu cele din dobânzi la depozite bancare, și au ajuns să datoreze, din acest motiv, contribuție la sănătate la nivelul unui salariu minim. ANAF a început deja să emită astfel de decizii pentru anii 2016, 2017 și 2018. O situație similară a a fost rezolvată tot prin amnistie în 2015. Totodată, termenul de 31 martie până la care persoanele care au primit decizii de impunere din anii din urmă le pot achita beneficiind de o bonificație, ar urma să fie extinsă cu aproximativ 120 de zile.
Citește mai mult la: https://www.profit.r...i-mici-in-anii-

Edited by -koss-, 24 April 2019 - 20:16.


#25
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
In vara lui 2016 s-a modificat articolul, dar pentru 2016, ANAF a constituit obligatia de plata pe legea bugetului existenta, ca impunerea se facea in primavara in avans pentru intregul an

#26
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Si cat e plasa CASS pentru 2016 si 2017 ca sa stiu cati bani sa pun deoparte sa fiu cetatean corect..

Pe 2015 vad ca e 348 lei..
Pe 2016.. 2017 cat este CASS pentru cei care au avut depozite in banci si au luat dobanzi..

Precizez ca pana in vara lui 2016 am fost plecat din tara.. am avut doar cont la banca in tara..

Am avut asigurare de sanatate internationala la Generali dar nu am mai pastrat actele respective.. aleluia..

Pe 2016 vad ca:
Pentru   persoanele   fizice   care   realizează  venituri din dobânzi,  baza   lunară   de   calcul   alcontribuției de asigurări sociale de sănătate reprezintă totalul veniturilor brute din dobânzi, realizateîn cursul anului fiscal precedent, raportat la cele 12 luni ale anului

Pe anul 2016 ar veni CASS 828 lei
Pe anul 2017 ar veni CASS 960 lei corect?

Edited by -koss-, 25 April 2019 - 11:23.


#27
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Cere de la firma la care ai lucrat duplicat dupa asigurarea de sanatate; si eu am facut la fel; depinde desigur de relatiile pe care le-ai pastrat cu firma. Il traduci la un birou de traduceri si anexezi copia dupa traducere (ca o sa-ti mai trebuiasca si la anu') si copia dupa actul original la decizia de impunere, si te duci cu ele la anaf.

daca lucrurile ar fi mers bine in tara asta, poate ca nu mi-ar fi parut rau sa dau niste bani ca taxe si impozite. Dar cand vezi clar ca totul e doar hotie pe fata? Ha!

#28
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Zilele astea am primit si eu de la ANAF o decizie de impunre pentru ,,STABILIREA CONTRIBUTIEI DE ASIGURARI SOCIALE DE SANATATE PE 2015''
58 lei / luna TOTAL 6 LUNI (iulie-decembrie)
TOTAL GENERAL 348 RON

De unde sunt acesti bani? Eu nu am avut un venit in perioada aia.

Mai e ceva. Cand n-am fost angajat, mi-am platit sanatatea( dar nu 58 lei/luna ci mai mult) .Are vreo legatura...?

Edited by ciprianned, 05 May 2019 - 19:29.


#29
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Intreaba-i.

#30
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Ziceau ca dupa Paste dau o admistie fiscala pentru situatia asta.. cu CASS dar nu s-a mai auzit nimic de acea OUG..
Sa vedem daca o sa dea guvernul OUG pana la mijlocul lunii iunie 2019.. ca daca nu suntem buni de plata sau cei mai multi sunt buni de plata..

Sincer parerea mea ca nu o sa dea nicio OUG.. pe subiectul asta.. a fost doar o promisiune gen electorala aruncata in vant..

Edited by -koss-, 06 May 2019 - 07:08.


#31
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Update:

Vad ca Guvernul pregateste o iertare de datorii inainte de alegeri

https://www.capital....au-datorii.html


Deci, nu platiti nimic !  Numa prostii platesc taxe in tara asta... restul le lasa sa zaca.

Edited by Kres, 09 May 2019 - 09:32.


#32
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Anunt demagogic si populist facut de primul ministru al PSD:

Quote

Ca prim-ministru, sunt preocupată de protejarea veniturilor populaţiei şi eliminarea unor nedreptăţi. Nu este normal ca oamenii să fie împovăraţi cu obligaţii fiscale injuste în raport cu nivelul veniturilor încasate

Fapte:
- Masura a fost instituita de un alt prim ministru al PSD
- Atunci cand au avut ocazia sa indrepte magaria, aceiasi PSD au limitat in timp reparatia, ca sa aiba ocazia sa chinuie din nou cetatenii si sa pozeze in salvatori.

Niste nenorociti care nu pacalesc pe nimeni!

#33
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Masura a fost luata in timpul ticalosilor lu Basescu - erau atunci la butoane alde Blejnar.. dupa care, a venit Ponta la putere si s-a facut ca ploua timp de vreo 2 ani cu aceasta chestie, timp in care a plouat cu decizii de impunere si blocari de conturi de la ANAF... Apoi, Codul Fiscal a fost modificat in timpul guvernarii Ciolos (era Gelu Diaconu la ANAF atunci) dar datoriile au ramas in calculatoarele ANAF neafectate de modificare de asta au trimis decizii de impunere pana in zilele noastre.

Acum... poate aveti norocul, cei care nu le-ati platit sa scapati de ele.

#34
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Eu oricum ma gandeam sa platesc in ultima zi in care se putea plati din luna Iulie 2019.. dar plateam ca imi era lene sa imi transfer toate conturile pe alt nume..
Oricum pana nu vad in Monitorul Oficial negru pe alb scris sunt sceptic..

Edited by -koss-, 09 May 2019 - 17:45.


#35
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Am fost si eu la ANAF.

Aveti dreptate. Trebuie sa asteptam pana la finalul lui iunie sa vedem daca se renunta sau nu la acea decizie/lege.

#36
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Tu esti din Craiova. Te-ai dus la ANAFul din Centrul Craiovei?

S-a dat pe 14 Mai 2019 admistie CASS pentru cei care au avut castiguri mai mici decat 12 salarii mimime pe tara in 2014 -2015- 2016- 2017.

In atasament legea:

Attached Files


Edited by -koss-, 16 May 2019 - 16:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate