Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Intermittent Fasting Sfaturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#73
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Eu cred ca trebuie mult ajustat pe principiul "văzând și făcând".
Te observi cu atenție și vezi exact cum stai și cum îți merge.
Apoi analize de sânge, apoi măsurat alți parametri etc.

Mi-am amintit acum ca eu ma simțeam incredibil de deshidratata până la prima masă a zilei, care era pe la prânz.
Oricâtă apă aș fi băut, degeaba.
Am luat la un moment dat săruri minerale cu zero calorii și a fost mai bine.
După care, cred ca s-a obișnuit organismul cu acest stres la care îl supuneam și nu mi-a mai dat semnale...

La un moment dat, am nimerit peste un articol în care se susținea ca intervalul de fasting trebuie sa fie diferit în funcție de dosha fiecăruia (dosha = tipologie Ayurvedica, scuzați vocabularul :D).
Și într-adevăr, tipologia mea se deshidratează repede și sunt recomandate doar 12 ore de fasting.

Nu am ținut atunci cont de asta, pt ca eram în exagerarea aia de început, dar ia să încerc și cu 12 ore fasting.
Nu-mi place deloc aia cu flamanzitul de dimineață, iar sa mănânc ultima data la orele 15-16 nu este o opțiune pt mine care ma culc târziu.

 Alex432, on 18 ianuarie 2023 - 19:58, said:



Am senzatia ca aici vorbesc numai cu mari mancai, mari gurmanzi, care scriu orice pentru a-si justifica nerespectarea unei diete...dar ca ei procedeaza sanatos Posted Image


Eu am senzația ca ești prea judgemental și te oftici prea repede :rolleyes:.

Eu nu sunt mâncau, nu sunt nici măcar gurmand (nu cred ca am finețea gustativa necesara), dar îmi place enorm sa testez gusturi noi și rețete noi. Și sunt destul de pofticioasa.

Așa că am nevoie de o structură (IF este o varianta), pt că mă simt mai bine așa.
În lipsa unei structuri între limitele căreia sa ma organizez, sunt tentata să gust des ceva.

Edited by Chayah, 18 January 2023 - 20:24.


#74
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 Alex432, on 18 ianuarie 2023 - 20:04, said:

Menestrelule,
Posted Image

 Alex432, on 18 ianuarie 2023 - 20:04, said:

esti confuz !  
An mari dubi ca stapanesti sensul acestui cuvant! Ai fi citit tu pe toti doctorii de la Harvard, da cuvantul asta romanesc nu il intelegi

 Alex432, on 18 ianuarie 2023 - 20:04, said:

Eu n-am dat niciun link Posted Image
Asa e. Am gresit. Deci am confundat, nu sunt confuz. Eram confuz daca odata sustineam ca autofagia indusa de IF e esentiala, si dupa aia citeam articole ca:
https://www.mdpi.com...7/21/9/3289/htm
https://www.tandfonl...4161/auto.21327
https://www.scienced...092867407016856
https://aacrjournals...ood-Bad-or-Both

Dar limba romana e grea, e mult mai usor de citit medicii de la Harvard.

 Alex432, on 18 ianuarie 2023 - 20:04, said:

Am vazut filmele puse de tine... Stii... pe lumea asta... nu toti doctorii, tamplarii, rinocerii sunt sunt la nivel de top mondial...
Corect. Dar acolo sunt puse studii stiintifice nu besini ale unor indivizi necivilizati.

Edited by ain, 18 January 2023 - 20:26.


#75
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

 Alex432, on 18 ianuarie 2023 - 19:17, said:

In romaneste low carbs = putini carbohidrati .
Pentru mine o zi normala inseamna 25 g carbohidrati. Altii zic 50/ 100/ 150 g pe zi.
Stiai ca fructoza face mai mult rau ficatului decat alcoolul ?

Faci tu Hiit cel putin o ora pe zi avand pulsul 160-180 si varsta peste 30 de ani ?

Ain spune ca autofagia nu exista la oameni.  Fel de fel de pareri...

Daca stai la 25 gr de carbs pe zi asigurati din legume si fructe inseamna ca faci strict keto. Cunosc diferenta intre keto si low carb.
Nu vreau sa te jignesc dar am impresia ca nu stii ce inseamna HIIT. Vezi mai jos ce inseamna si da , am facut cate 50 de minute pe zi timp de 5 zile pe saptamana hiit la varsta de 40 de ani.

Fiecare sala care se respecta are un program special de Hiit cu conectari la puls si ecrane pe toti peretii sa creasca orgoliul aluia care consuma cel mare numar de calorii.Am fost dependenta de programul ala pana am ajuns la punctul in care instructoru mi-a zis sa o las mai moale, M-am oprit datorita unei rupturi de meninsc si nu se trage de la HIIT ci mostenirea genetica de kkt, mostenire de care nu eram constienta.

High-intensity interval training is a training protocol alternating short periods of intense or explosive anaerobic exercise with brief recovery periods until the point of exhaustion.

#76
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009
In perioada cand am tinut omad am observat ca incepusem sa am masa foarte devreme, adica pe la ora 8:00 deja trebuia sa mananc si simteam secretia de insulina in organism.
Acum am un regim bazat in special pe lactate ca am inteles ca astea sunt asimilate cu o secretie de insulina cat mai mica, imi beau cafeau cu lapte pe la ora 8:00 si la ora 13:00 mananc. Sambata si Dumnica am liber la absolut orice indiferent de ora ca sa mai recuperez din caloriile pierdute.
  Referitor la Hiit, fac flotari si tractiuni destul de des, repetari putine cat mai rapid, din ce am observat la mine e solutia perfecta pentru rezultate rapide intr-un timp cat mai scurt.
     Trebuie sa ma pun la punc cu consumul de nuci si miez de caisa ca am inteles ca sunt foarte benefice pe termen lung.

#77
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

 Alex432, on 18 ianuarie 2023 - 19:58, said:

@ Ion.Italy
Vezi ca la o masa mai sunt si vegetale, salate, oua, nuci etc. nu numai proteine si grasimi.

Tu ai credinta ta. Baga in tine zahar cat de mult !
Ouale sunt proteine , nucile sunt grasimi bune.
Nu a zis nimic aiurea Ion din Italia

#78
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009

 ain, on 18 ianuarie 2023 - 19:29, said:

Nu asta spun eu. Spun ca nu exista efecte semificativ pozitive asociate autofagiei, efecte induse de IF la oameni. La soareci si sobolani e insa altceva.

Si nu o spun eu. Ci un tip ce face cercetare in nutritie, cu publicatii in domeniu. Cu tot respectul pentru tanti aia ce a facut o facultate de medicina, fie chiar la periferia Romaniei. Dar tipa nu are doctorat, deci nu a facut vreodata cercetare in nutritie, cercetare de aia adevarata care sa fie publicata in reviste peer reviewed.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cUwd-D94pzE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 axxel4you, on 18 ianuarie 2023 - 20:42, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cUwd-D94pzE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si care e legatura cu postul meu?

#80
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Studiul ala pare suspect doar pentru ca impotriva lui exista alte zeci de studii despre beneficiile postului. Vor mai trebui sa apara cateva studii ca sa confirme, deocamdata eu zic ca e irelevant.

#81
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

 Alex432, on 18 ianuarie 2023 - 19:58, said:

@ Ion.Italy
Vezi ca la o masa mai sunt si vegetale, salate, oua, nuci etc. nu numai proteine si grasimi.

Tu ai credinta ta. Baga in tine zahar cat de mult !


Am senzatia ca aici vorbesc numai cu mari mancai, mari gurmanzi, care scriu orice pentru a-si justifica nerespectarea unei diete...dar ca ei procedeaza sanatos Posted Image

Mananc si vegetale chiar multe.

Zahar in afara de un desert bun dupa vreo cina odata pe sapt si un croaisant tot cam odata pe sapt cand chiar simt nevoia sa mananc dimineata nu consum, nu indulcesc nimic, zero sucuri, zero biscuiti and co. Cate un fruct pe zi, din cand in cand doua.

Cred ca s-a inteles ca nu sunt fan diete stricte, nu le vad rostul, sunt fan alimentatie decenta si sanatoasa.   La fel nu vad cum o dieta keto sau chiar low-carb (excluzand cazuri de diabet sau alte afectiuni) poate sa fie sanatoasa in long-term.

Cam toate studiile duc pe faptul ca alimentatea umana sanatoasa pentru o persoana in forma trebuie sa fie intre 45-65% carbohidrati. Proteina sa nu treaca de 1.5 gr pe kg si grasimile cat mai nesaturate. Carbohidratii cu un indice glicemic cat mai scazut.

Evident carbohidratii la fel


#82
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 Mizu, on 18 ianuarie 2023 - 20:54, said:

Studiul ala pare suspect doar pentru ca impotriva lui exista alte zeci de studii despre beneficiile postului. Vor mai trebui sa apara cateva studii ca sa confirme, deocamdata eu zic ca e irelevant.
Nu are nicio legatura cu ce am intrebat eu. Eu am vorbit despre autofagie si am primit un link in care nu se vorbeste de auutofagie. Se vorbeste despre cum cum milioane de ani, hominizii mancau cica o data pe zi, si le mergea foarte bine. Unii chiar treceau de 30 de ani, ce dracu'.

Daca te referi la alte studii care vorbesc despre efecte nesemnificative statistic despre IF, sa stii ca sunt destule:
https://www.nejm.org...56/NEJMe2202821
din care citez:
Furthermore, the intensive calorie-restriction intervention resulted in greater weight loss (approximately 9%) than weight loss that has been shown to occur with time-restricted eating alone (2 to 4%).2 Moreover, the reduced caloric intake may have blunted any effect of time-restricted eating independent of calorie restriction.

referinta la care se face apel este:
Manoogian ENC, Chow LS, Taub PR, Laferrère B, Panda S. Time-restricted eating for the prevention and management of metabolic diseases. Endocr Rev 2022;43:405-436.

Edited by ain, 18 January 2023 - 21:15.


#83
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pyuyakz6leo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#84
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Ain, materialul de mai sus m-a convins. Mă bucur că l-ai pus.


#85
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

 Chayah, on 18 ianuarie 2023 - 22:39, said:

Ain, materialul de mai sus m-a convins. Mă bucur că l-ai pus.

te-a convins sa ce ?

 ain, on 18 ianuarie 2023 - 22:11, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pyuyakz6leo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am pierdut 9:36 minute din viata vizionand clipul asta si o multime de idioti au facut niste studii care-s total anapoda si nu au absolut nici o legatura un IF-ul.
Cica studiu la IF si studiul consta in a nu mananca o zi intreaga , a doua zi mananci de doua ori mai mult decat mananci normal dupa care o iei de la capat.
Concluzia fiind care ? ca lasi stomacul sa se micsoreze o zi dupa care il dilati in draci si uite asa descoperim ca IF-ul nu functioneaza, no shit ? :lol:

Logic ca nu functioneaza pentru ca rolul principal este sa iti obisnuiesti stomacul cu mai putina mancare incat sa ajungi in stadiul sa nu bagi in tine de 5 ori pe zi si seara sa fii tot flamand.

#86
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 ionutzitaly, on 18 ianuarie 2023 - 21:03, said:

toate studiile: ' alimentatea umana sanatoasa  trebuie sa fie intre 45-65% carbohidrati'.
nu vad cum o dieta keto sau chiar low-carb  poate sa fie sanatoasa in long-term.
Tu ai parerile tale:
- multe mese si gustari pe zi (>4-5),
- mancat ce si cat vrei tu- 65% carbohidrati e sanatos,
-facut sport mediu-mic, caruia tu ii zici 'serios'.

Eu nu incerc sa iti schimb aceste pareri fixe ale tale, nici ale lui Chay care zice ca nu are habar, dar se indoieste,
nici ale baietelului nauc care n-a tinut post, a citit doar pulifrici, dar da sfaturi de IF si spune ca nu exista lucruri care se invata in mod curent
la universitatile de medicina de la noi, din toata Europa si SUA.

#87
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 Alex432, on 18 ianuarie 2023 - 20:54, said:

Studiul ala pare suspect doar pentru ca impotriva lui exista alte zeci de studii despre beneficiile postului.
Mai jos am pus o lista cu metaanalize publicate despre subiect, articole pe care "pufuliciul" le foloseste  in argumentare:
https://translationa...-018-1748-4.pdf
https://www.science....anslmed.abd8034
https://pubmed.ncbi....h.gov/29419624/
https://onlinelibrar....1002/oby.22345
https://www.frontier...020.586036/full
https://www.mdpi.com...-6643/12/8/2349

Meta-analizele sunt studii care utilizeaza datele publicate anterior, adesea in zeci sau chiar sute de astfel de studii.

 Noua_pe_site, on 19 ianuarie 2023 - 00:16, said:

Am pierdut 9:36 minute din viata vizionand clipul asta si o multime de idioti au facut niste studii care-s total anapoda si nu au absolut nici o legatura un IF-ul
Exagerezi. Nu ai pierdut 9:36 min, ci mai putin. Intr-adevar discutia incepe cu alternate-day fasting insa pe la minutul 5 se discuta despre meta-analize ale IF. Daca chiar te intereseaza, am pus linkurile mai sus spre studii. Nu prea cred asta, aproape sigur tu stii mai bine decat idiotii care conduc studii medicale.

Edited by ain, 19 January 2023 - 11:02.


#88
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014
Mie mi se pare chiar echilibrat si critic tipul din clipul prezentat de AIN, am mai vazut cateva de-ale lui si chiar stie sa analizeze datele existente.

#89
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

 Alex432, on 19 ianuarie 2023 - 10:05, said:

Tu ai parerile tale:
- multe mese si gustari pe zi (>4-5),
- mancat ce si cat vrei tu- 65% carbohidrati e sanatos,
-facut sport mediu-mic, caruia tu ii zici 'serios'.


-Nu am deloc parerea cu multe mese si gustari pe zi, nu stiu de unde ai scos-o, cum ziceam chiar aplic IF (de 5,6 ori pe sapt) doar ca imi puneam niste intrebari si nu-l iau ca pevo religie.

-mananc ce si cat vreau dar gandit bine si ales cu atentie, o atentie care cu un pic de educatie devine instinctiva. La 3000kcal energie necesara pe zi incerc sa nu depasesc niciodata limita de 20% proteina, in cazul meu sunt 2gr pe kg pe zi, deja e multisor. 20-30% grasime si sunt atent ca mare parte sa fie nesaturata. Raman 50-60% care evident sunt carbohidrati si aici aleg( in afara de exceptii, imi plax exceptiile:) ) carbohidrati cu IG mic, cereale integrale, legume, fructe etc) evit zaharul si orice porcarie procesata.

-hai sa nu-i zicem nici sport ci o activitate fizica eu cred decenta, probabil e o cantitate spre sweet-spot, dpdv al sanatatii, la mai mult e posibil ca beneficiile sa creasca foarte putin in schimb sa urce punctele negative.

#90
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 Alex432, on 19 ianuarie 2023 - 10:05, said:



Eu nu incerc sa iti schimb aceste pareri fixe ale tale, nici ale lui Chay care zice ca nu are habar, dar se indoieste,
nici ale baietelului nauc care n-a tinut post, a citit doar pulifrici, dar da sfaturi de IF si spune ca nu exista lucruri care se invata in mod curent
la universitatile de medicina de la noi, din toata Europa si SUA.


Ain a pus studii științifice pe care le poți consulta și pe care le poți cântări.
Tu nu ai pus nimic și chiar îmi doresc sa le citesc și pe cele care te-au convins pe tine.

Din ce am citit pana acum - în afara de studii științifice, metaanalize șamd - IF e in paradigma sfaturilor anticovid pe care mi le trimitea mama pe WhatsApp in pandemie :lol: :ewwpu:.


De fapt, IF aduce beneficii celor care mâncau mult și haotic, cam asta cred ca e. Aproape toți mâncăm mult mai mult decât avem nevoie.
Normal ca atunci când începi sa mănânci puțin și sa ai un orar ordonat al meselor, apar rezultate bune :).


Mă interesa IF strict pt autofagia aia.
Atâta timp cât e prezenta doar la soareci, chiar nu are sens sa îmi țin organismul în stres.




Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate