Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Intermittent Fasting Sfaturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#1
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007
Salut. Vreau sa mă apuc de Intermittent Fasting și am nevoie de ceva mai multe informații înainte de asta. Știu ca s-a discutat pe forum subiectul însă am câteva nelămuriri care nu îmi dau pace. Sa încep cu motivul pentru care vreau sa îl practic. Sa dau jos grasime( și masa evident) cât și pentru faptul ca îmi reduce timpul de pregătire a mâncării. Mă gândeam ca Luni Miercuri Vineri sa fie zile de Fasting. Problema e ca as vrea sa merg și la sala și pentru început astea 3 zile ar fi de antrenament. Așadar întrebările:
1. Ar fi o idee buna sa mă antrenez in zilele de Fasting?
2. Când ar trebui intrerupt fastingul?
3. Zilele de mâncat ar trebui incluse și caloriile din zilele de Fasting? Sau doar caloriile de pe zilele respective?

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
E o idee buna sa te antrenezi, dar vei descoperi ca nu poti.
Il intrerupi cand vrei tu sau te simti rau. Electroliti.
In zilele de mancat mananci normal.

#3
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Fastingul pe care-l propui pentru tine...ma baga in confuzie ! Intri pe Softpedia si nu poti pune o nenorocire de denumire romaneasca ? Postul este ceva personal, spiritual ! Daca vrei sa faci fasting, te poti apuca si de fisting, ca tot o dam pe engleza, nu ?

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
De ce nu, poti sa faci si fisting pentru a accelera arderea caloriilor in timpul postului.

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Mizu, on 06 aprilie 2019 - 19:14, said:

E o idee buna sa te antrenezi, dar vei descoperi ca nu poti.

De ce e o idee buna sa te antrenezi fara combustibil (mancare)?

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
E o idee buna pentru a accelera arderea grasimilor, daca asta e scopul postului. Orice muschi lucrat va continua sa arda in ritm accelerat calorii dupa antrenament.

Eu nu fac sala ci inot, mai mult breastroke. In general tin IF 8/16 si mananc doar dupa ora 16, dar la bazin merg dimineata si am observat ca e o mare diferenta in nivelele de energie de care dispun pentru o astfel de activitate.

E o senzatie ciudata deoarece in post se secreta adrenalina si asta iti da o stare de alerta, ai vrea sa faci chestii, nu sa stai. Dar limita e efortul fizic intens.

Asa ca pilda, ieri am schimbat niste panouri la o usa de garaj sectionala de 5 m. N-am mancat nimic pana pe la ora 18 si n-am avut nici pe dracu. Dar la carat saci de ciment pe scari nu rezisti, asta e din experienta mea personala, poate altii au o alta constitutie.

Presupun ca problema nu e in totalitate cu transformarea grasimilor in energie ci cu epuizarea micronutrientilor pe care nu i-ai mai inlocuit daca nu ai nici mancat. Un muschi are nevoie, spre exemplu, de magneziu.

Daca sunteti interesati de sala in timpul postului intermitent, e posibil deoarece o fac deja destui, vedeti pe youtube. Terry Crews unul din ei.

Daca faci sala la 10 si mananci la 14 e super. Insa daca vrei sa tii post mai mult de 24 de ore n-ai cum sa pui muschi, asta e clar.

#7
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007

 Fjell, on 06 aprilie 2019 - 19:23, said:

Fastingul pe care-l propui pentru tine...ma baga in confuzie ! Intri pe Softpedia si nu poti pune o nenorocire de denumire romaneasca ? Postul este ceva personal, spiritual ! Daca vrei sa faci fasting, te poti apuca si de fisting, ca tot o dam pe engleza, nu ?


#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Intermittent Fasting si dieta keto pe termen lung reprezinta veritabile catastrofe pentru organism, la fel de primejdioase precum veganismul si raw veganismul. Fitnessul modern a devenit o colosala frauda mondiala, milioane de oameni sunt atrasi intr-un sistem piramidal de niste indivizi care baga in ei clenbuterol si efectiv vand iluzii desarte la naivi.
Cica asta e un stil de viata sanatos, pai daca e asa de sanatos de ce a murit Zyzz la doar 22 de ani ?

https://www.vice.com...test-muzza-ever

De fapt de ce merg toti la sala si platesc sute de $ pentru planuri de dieta la diletantii farsori care-si spun PT ? Simplu, scopul nu e acela de a fi mai sanatosi, de a creste poate in rezistenta. Nu taticule, toti vor sa arate precum acel Zyzz, fara ca sa contientizeze ca un asemenea fizic este imposibil de obtinut fara clenbuterol.

Edited by doxan, 06 April 2019 - 20:56.


#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Nu stiu de ce ai pus link catre acel articol care nu zice nimic de dieta sau post sau ce-a mancat Zyzz. Scrie insa "The media saw his death as a warning about the excessive use of anabolic steroids, although the autopsy later revealed a previously undiagnosed congenital heart defect."

Trebuie sa fii relativ sanatos ca sa tii post in siguranta, pentru ca au loc niste schimbari in organism, cum ar fi ca iti creste putin tensiunea. Daca esti deja hipertensiv e bine sa fii atent si sa-ti analizezi evolutia.

#10
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010

 mithnick, on 06 aprilie 2019 - 18:21, said:

1. Ar fi o idee buna sa mă antrenez in zilele de Fasting?
2. Când ar trebui intrerupt fastingul?
3. Zilele de mâncat ar trebui incluse și caloriile din zilele de Fasting? Sau doar caloriile de pe zilele respective?

1. De ce ne intrebi pe noi lucruri care doar organismul ti le poate comunica? Fa asa: 2 saptamani nu te antrenezi in zilele in care nu mananci nimic. Apoi 2 saptamani te antrenezi in aceste zile. Pe urma tragi concluzii singur, si nu mai pui intrebari fara raspuns din exterior.
2. Intrerupi fasting-ul cand iti este foame.
3. Daca scopul tau este sa slabesti, nu are rost sa mananci in plus doar de dragul de a manca.

Din experienta mea, e bine sa faci miscare cand slabesti, dar ceva usor. Plimbarile sunt cele mai eficiente, pentru ca nu streseaza organismul. Alergatul sau sporturile il pot stresa si daca te alimentezi bine. Daca esti in deficit caloric sansele de accidentari cresc. Prin accindentari nu ma refer doar in perioada slabirii, ci si ulterior.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dietele sunt prosti , important este o dieta  variata , scrii intr-un  jurrnal tot ce consumi ,te cantaresti zilnic ,eu am slabit un kg per saptamana ,se poate , fara fast food ,patiserie,dulciuri ,pizza  si mancare sanatoasa

#12
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 Ray25tm, on 07 aprilie 2019 - 13:45, said:

Dietele sunt prosti , important este o dieta  variata , scrii intr-un  jurrnal tot ce consumi ,te cantaresti zilnic ,eu am slabit un kg per saptamana ,se poate , fara fast food ,patiserie,dulciuri ,pizza  si mancare sanatoasa

Dietele sunt prosti sau prostii?
Ai pus o insiruire de "fara" despartite prin virgule apoi "si mancare sanatoasa". Ceea ce inseamna ca se poate fara toate alea inclusiv fara mancare sanatoasa.
Nu mai zic de cum pui spatiile inainte si dupa virgule. Exista o singura regula, pui virgula apoi un spatiu. Nu spatiu virgula, nu virgula si apoi spatiu, nu spatiu virgula spatiu.
Este o chestie elementara, pana nu iti insusesti astfel de chestii elementare nu prea esti in masura sa dai sfaturi. Asta pentru ca felul cum scrii acum este specific celor semi-analfabeti.

#13
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,611
  • Înscris: 10.08.2009
Parerea mea:
postul intermitent poate fi bun pentru oricine dar recomandarea mea e sa stai in cetoza.
adica in fereastra in care mananci sa tii cat mai low carb.
fara zahar si fainoase, fara cartofi si fructe cu multa fructoza.
poti suplimenta cu electroliti fara zahar.
miscare(sala) poti face dimineata la prima ora dar la 60% din capacitate.
multa apa.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 the_lion, on 07 aprilie 2019 - 16:11, said:

Dietele sunt prosti sau prostii?
Ai pus o insiruire de "fara" despartite prin virgule apoi "si mancare sanatoasa". Ceea ce inseamna ca se poate fara toate alea inclusiv fara mancare sanatoasa.
Nu mai zic de cum pui spatiile inainte si dupa virgule. Exista o singura regula, pui virgula apoi un spatiu. Nu spatiu virgula, nu virgula si apoi spatiu, nu spatiu virgula spatiu.
Este o chestie elementara, pana nu iti insusesti astfel de chestii elementare nu prea esti in masura sa dai sfaturi. Asta pentru ca felul cum scrii acum este specific celor semi-analfabeti.



Deci daca nu scrii  corect intr o limba nu ai voie sa dai sfaturi ,misto , omule ce legatura are inteligenta sau nivelul cunostintelor cu gramatica ,absolut nici o legatura

 DANANDREI2001, on 08 aprilie 2019 - 17:48, said:

Parerea mea:
postul intermitent poate fi bun pentru oricine dar recomandarea mea e sa stai in cetoza.
adica in fereastra in care mananci sa tii cat mai low carb.
fara zahar si fainoase, fara cartofi si fructe cu multa fructoza.
poti suplimenta cu electroliti fara zahar.
miscare(sala) poti face dimineata la prima ora dar la 60% din capacitate.
multa apa.

E o mare prostie , slabesti dar apoi te vei ingrasa rapid

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
E foarte simplu, nu are rost sa faci experimente pe lucruri deja stiute. Daca vrei sa faci antrenament de forta - in zilele cand mananci, daca e vorba de cardio lejer, in zilele de post. Antrenamentele de forta ar trebui sa nu fie prea dure, altfel impingi limitele intr-o zona unde va fi imposibila recuperarea. Dar eu nu inteleg de ce te-ai complica. Nu mai bine mananci in fiecare zi cate putin?

#16
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

 mithnick, on 06 aprilie 2019 - 18:21, said:

1. Ar fi o idee buna sa mă antrenez in zilele de Fasting?
Bineînțeles.
Eu în a 7-a zi de fasting (beam doar ceai și cafea îndulcită) aveam așa de multă energie că am simțit nevoia să alerg.
Am băgat 3 km. Ce-i drept, când am ajuns acasă și m-am așezat în pat, am adormit instantaneu :D

Și bineînțeles că fastingul nu e o soluție pe termen lung, dar merită să încerci ca să vezi cum e.
Mie mi-a plăcut și mai bag din când în când. Trebuie totuși să ai condiție fizică ca să reziști foamei.
Dacă nu ai antrenament nu vei rezista la foamea pe care o ai.

#17
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Mai ține cineva post intermitent?
Eu țin de mai bine de jumătate de an, m-am acomodat perfect și nu-mi vine sa cred că nu leșin pe stradă dacă nu mănânc câteva ore bune :D.


Am o nelămurire și sper să fie cineva care să poată să-mi răspundă.
În cele 16 ore de pauză alimentară, dacă iei ceva tratament cu capsule (astea conțin gelatină), acestea te vor scoate din post?
Mai precis, cantități atât de mici pot avea vreo influență vizavi de principiile IF?

#18
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,838
  • Înscris: 26.01.2010

 Chayah, on 17 ianuarie 2023 - 16:03, said:


În cele 16 ore de pauză alimentară, dacă iei ceva tratament cu capsule (astea conțin gelatină), acestea te vor scoate din post?
Mai precis, cantități atât de mici pot avea vreo influență vizavi de principiile IF?

Asta e una din intrebarile cele mai des intalnite pe grupul meu de IF . Daca pastilele au efect asupra postului sau daca creamer in cafea/ceai intrerupe fastingul.
Pastilele nu te scot din IF , daca le poti lua pe stomacul gol , nu au niciun efect negativ. Principiul IF e simplu , nu adaugi calorii stomacului un anumit nr de ore.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate