Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intermittent Fasting Sfaturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#109
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

View PostAlex432, on 19 ianuarie 2023 - 20:03, said:

Eu te felicit pentru ce ai realizat, bravo !
Da-i inainte si o sa vezi ca si dupa ce ai atins greutatea optima aceasta ramane stabila, o sa continui cu IF si te vei simti energica si vioaie. Posted Image

Mie imi place si mancarea elaborata, atata ca am grija de cateva principii si nu bag in mine ca spartul.
Nu calculez calorii, beau vin si tarie cand am chef, dar la dulciuri am masura clar, doar de cateva ori pe sapt.

Multumesc , chiar sunt mandra de mine si nu pentru ca am slabit ci pentru ca in sfarsit m-am trezit la realitate.
Imi amintesc ca postasem aici pe undeva ca desi I work my ass off , nu vad mare schimbare la cantar si majoritatea nu credea cand ziceam ca nu mananc mult. Mistoul de rigoare cu care suntem toti obisnuiti.
Eu sunt genu care moare de foame in ditamai restaurantul pentru ca nu-i place nimic de acolo. Si acum am aceasi problema , pot sa comand lunch de la orice restaurant in oras si plateste compania dar nimic nu suna bine asa ca nu mananc.
Primele 3 saptamani am calculat calorii , am masurat mancarea , m-am cantarit zilnic si am facut notite in functie de progrese. Bazat pe greutate, varsta si sex ar trebui sa fiu la 1469 calorii pe zi ca sa slabesc juma de kil pe saptamana numa' ca eu sunt cam la 1000-1100 cel mult , uneori sub 1000.
Am renuntat la carbs , zahar, mancare procesata , de unde atatea calorii ? :lol:
Mi-a zis medicul ca nu tre sa ma chinui sa bag in mine mancare daca nu mi-e foame asa ca m-am linistit. Acum am introdus carbs+zahar si ajung la 1300 dar nu-mi mai plac multe produse.
Daca dimineata venea cineva cu cele mai bune gogosi din oras , mancam una pentru ca era dimineata si aveam timp sa consum caloriile alea goale. Acum , am mancat juma de gogoasa zilele trecute si ma intream ce d-zeu gaseam asa bun la ele.

Pasul urmator e sa gasesc tiramisu. Daca IF-ul a distrus si placerea de a ma delecta cu un tiramisu , le fac reclama proasta
Cu dulciuri nici inainte nu aveam probleme. TREBUIA sa am ciocolata tot timpul acasa sau la munca in caz ca aveam chef de ea. Daca o vedeam acolo , nu aveam nici o treaba. Cum realizam ca mi-au mancat colegii toata ciocolata , intram in sevraj ca se punea pofta pe mine.

Stomacul nu e la comanda ci creierul dar ca sa ajunga creierul la comanda , trebuie mai intai sa antreneze stomacul.

#110
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Vezi ca la așa intake caloric mic, o sa te plafonezi in timp destul de scurt.
In principiu, pentru slăbit e bine sa stai intr-un deficit de 400-500kcal fata de metabolismul bazal, dar grija ca ăla se măsoară cu un aparat special, nu cu cântarele astea uzuale din comert, nici nu se determina prin calcule.

#111
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

View Postrichelieu, on 21 ianuarie 2023 - 07:47, said:

Vezi ca la așa intake caloric mic, o sa te plafonezi in timp destul de scurt.
In principiu, pentru slăbit e bine sa stai intr-un deficit de 400-500kcal fata de metabolismul bazal, dar grija ca ăla se măsoară cu un aparat special, nu cu cântarele astea uzuale din comert, nici nu se determina prin calcule.

Nu fata de metabolismul bazal ci fata de consumul total de energie.



#112
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Asta e valabil pentru cineva foarte activ, dar cum oamenii activi rar au nevoie sa slăbească, nutriționiștii (aia care au absolvit medicina, nu din aia cu un curs de 3 săptămâni) fac recomandări bazându-se pe metabolismul bazal.

#113
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

View Postrichelieu, on 21 ianuarie 2023 - 07:47, said:

Vezi ca la așa intake caloric mic, o sa te plafonezi in timp destul de scurt.
In principiu, pentru slăbit e bine sa stai intr-un deficit de 400-500kcal fata de metabolismul bazal, dar grija ca ăla se măsoară cu un aparat special, nu cu cântarele astea uzuale din comert, nici nu se determina prin calcule.
M-am plafonat si deplafonat de doua ori deja dar nu tin neaparat evidenta la kilele pierdute ci incerc sa gasesc programul si cantitatea optima de mancare pentru mine. Am.avut zile cand mancam 10 inghituri si eram satula dupa care incercam sa mananc peste doua ore pentru ca nu voiam sa ma plafonez. In final , orice sut in fund e un pas inainte daca esti interesat sa inveti din greseli  :)


Topic inceput acum 10 ore si-s vreo 150 de mesaje deja ,asta e primul care mi-a sarit in ochi si mi-a amintit de analizele meta si ineficacitatea IF-ului


#114
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

Quote

n final , orice sut in fund e un pas inainte daca esti interesat sa inveti din greseli  :)
Amen to that 🙏

#115
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 10.01.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EX_kg6Nimbc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#116
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 axxel4you, on 30 martie 2023 - 20:52, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EX_kg6Nimbc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aș evita să ascult ce spune individul ăla, este un chiropractor, nu are treabă cu medicina, chiar dacă folosește "dr" în titlu, și folosește informații neverificate.

#117
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 10.01.2009
El a facut doar o sinteza cu informatiile importante, nu a descoperit el secretele fastingului, toate cercetarile privind o viata lunga si sanatoasa au ajuns doar in directia cu fasting si o dieta cu cat mai putini carbohidrati.

#118
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu prea oferă studii care susțin ceea ce spune. Individul suna bine pentru cine nu are chef să verifice ce spune.

#119
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Dr. Berg banuiesc ca vorbeste din carti (ale lui) si daca ii citesti cartile gasesti si referinte catre cercetarea pe care sunt bazate. Youtube e youtube.

Mie imi pare bine informat.

Edited by Mizu, 11 April 2023 - 15:45.


#120
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

 Mizu, on 11 aprilie 2023 - 15:44, said:

Dr. Berg banuiesc ca vorbeste din carti (ale lui) si daca ii citesti cartile gasesti si referinte catre cercetarea pe care sunt bazate. Youtube e youtube.

Mie imi pare bine informat.

Eu sunt fan IF, il practic 16 ore, minim de 5 ori pe sapt, cateodata chiar 7 din 7. Singura limita pentru mine e o sesiune de alrgat sau bike serioasa, in cazul ala simt diferenta.

Totusi din pacate in afara de para-stiinta si ceva studii mai dubioase nu am gasit o baza serioasa...

Edited by ionutzitaly, 11 April 2023 - 20:31.


#121
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Pe aceeasi linie eu il urmaresc pe dr (phd) David Sinclair. Daca minte el mint si eu.

#122
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 10.01.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/539UQ-6wC3g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#123
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
In multe tari de acolo lumea more innainte sa afle ca are cancer...  Statistica cu date din Yemen...

#124
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 29.01.2019
Tipul asta a eliminat o tumora de 10cm prin fasting.

Fasting extrem, nu IF-ul cu o masa pe zi. A facut si alte lucruri, dar probabil fasting e ce i-a eliminat cancerul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YzPrxku1x5Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#125
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Ce ajuta in cancer e sa renunti la carne, deoarece B12 are rol in sinteza celulara si ajuta cancerul sa creasca.
Dar sa nu mananci nimic... eu zic ca tipul asta a avut foarte mare noroc.

#126
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 29.01.2019
In ultimul timp se face mult legatura intre cancer si zahar.

Din cite inteleg celulele canceroase se hranesc cu glucoza mai mult decit celulele sanatoase.
Unele metode de detectare folosesc glucoza radioactiva, pentru ca celulele canceroase au rata mare de metabolism, se devolta cu glucoza si asa pot fi detectate.

Probabil ca tipul a avut noroc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate