Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Sfaturi pentru prima calatorie cu masina Vienna - Oradea - Slatina si retur

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
Buna ziua,

Vin din viena unde muncesc dar nu am avut masina pana acum
Vreau sa merg acasa de Paste cu masina

Google map imi da urmatorul traseu

Vienna - Budapesta - Oradea - Cluj - Alba Iulia - Rm Valcea - Slatina 1046 KM; 12:46 cu plecarea de la locatia din Vienna
Trebuie sa trec prin Oradea unde stau o noapte asa ca drumul e din 2 bucati
Din Oradea o fi mai bine sa o iau pe Arad - Timisoara - Dr Tr Severin sau sa raman pe ce recomanda Google . Varianta asta distanta totala e de 1110 Km

Ma intereseaza in Romania acele portiuni de autostrada pe unde sunt si pe care traseu prind mai multe
De asemenea cred ca pe Cluj am mai putin de condus prin munti din cat vad pe harta

#2
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Multa rabdare si mai ales atentie cand intri in Romania in special cand iesi de pe autostrada (nu ca acolo ar stii toti cum sa circule). Posted Image

Edited by vidiandrei, 06 April 2019 - 17:50.


#3
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostCatalin__Ro, on 06 aprilie 2019 - 17:40, said:



Google map imi da urmatorul traseu

Vienna - Budapesta - Oradea - Cluj - Alba Iulia - Rm Valcea - Slatina 1046 KM; 12:46 cu plecarea de la locatia din Vienna


Interesant...

Mie, acelasi Google maps imi da: Vienna - Budapesta - Nadlac - Timisoara - Severin - Craiova - Slatina. ( 918 km - vreo 10-11 ore de mers ).

Pentru ce s-o iei prin Oradea ?!... Posted Image
Ocolesti...



https://www.google.r...01677!3e0?hl=ro

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Omu zice clar că trebuie să treacă prin Oradea.
De la Oradea la Slatina e chestie de preferință personală. Variantele sînt aproximativ aceleași, și ca km, și ca durată.
Prin Arad vei avea de traversat Aradul, deși nu e obligatoriu, dar pare mai rapid așa, în rest toate orașele mari de pe traseu au centuri, ai de traversat munții o singură dată (de la Caransebeș la Severin) și e drum mai liber, traficul e chiar lejer pe anumite porțiuni, ai mulți km de șosea dreaptă și fără sate.
Prin Cluj ai mai poate o idee mai multă autostradă, insignifiant, ai de trecut munții de 2 ori (Oradea-Cluj și Valea Oltului), drumul e puțin mai scurt dar mai aglomerat și cu mai multe șanse de accidente care pot cauza întîrzieri. Pe aici ai centuri sau autostrăzi pe lîngă toate orașele mari, deci nu ai de traversat nimic, deși poate în Rm. Vîlcea mai bine mergi prin oraș.
Eu aș merge pe Arad - Timișoara.

Edited by abancor, 06 April 2019 - 18:16.


#5
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Omul a spus ca trebuie sa treaca prin Oradea! E problema lui de ce.
@Catalin_Ro, daca nu ai un gps dedicat, iti recomand sa instalezi o aplicatie pe telefon android daca ai, gen Tomtom GO (acesta nu are serviciu de trafic pentru Romania) sau Sygic, IGO, etc.
Eu recomand Tomtom Go, dar circulând mult pe Romania e posibil sa ai nevoie si de trafic daca ai internet pe telefon, atunci recomand Sygic.
Pentru mai multe detalii de instalare, astept mesaj de la tine.

#6
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Daca omul e la prima calatorie mai lunga, si are posibilitatea de a folosi un gps, de ce nu?
Ai vrea sa stea cu harta in mana ca acum 50 de ani?
Plus ca oboseala in cazul de fata isi va spune cuvântul.

#7
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postwb626ek, on 06 aprilie 2019 - 18:14, said:

Omul a spus ca trebuie sa treaca prin Oradea! E problema lui de ce.
@Catalin_Ro, daca nu ai un gps dedicat, iti recomand sa instalezi o aplicatie pe telefon android daca ai, gen Tomtom GO (acesta nu are serviciu de trafic pentru Romania) sau Sygic, IGO, etc.
Eu recomand Tomtom Go, dar circulând mult pe Romania e posibil sa ai nevoie si de trafic daca ai internet pe telefon, atunci recomand Sygic.
Pentru mai multe detalii de instalare, astept mesaj de la tine.
TomTom Go, eventual piratat desi nici eu nu promovez aceste metode dar astia cer prea mult pe hartile lor. Nu vad rostul in a plati zeci si sute de dolari pe soft si harti, cand alternativele free, si exista cu duiumul sunt cel putin la fel de bune. In ceea ce priveste iGO-ul, cred ca e cam depasit, parerea mea.

Edited by Vlad_22, 06 April 2019 - 18:36.


#8
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Ah, da, sorry - am citit pe fuga si nu am fost atent...

Musai Oradea.
Ok.

Aunci, da, ruta e buna.

Edited by sylvius, 06 April 2019 - 18:37.


#9
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

View PostVlad_22, on 06 aprilie 2019 - 18:34, said:

TomTom Go, eventual piratat desi nici eu nu promovez aceste metode dar astia cer prea mult pe hartile lor. Nu vad rostul in a plati zeci si sute de dolari pe soft si harti, cand alternativele free, si exista cu duiumul sunt cel putin la fel de bune. In ceea ce priveste iGO-ul, cred ca e cam depasit, parerea mea.
20 de euro pentru un an e mult? Sau 6 euro pentru 1 luna? In fine.
Si daca ar fi piratat, e la fel de bun ca si originalul.
Iar referitor la cele free, sa vezi ce rutari iti face, de te doare capul.

#10
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postwb626ek, on 06 aprilie 2019 - 18:42, said:

20 de euro pentru un an e mult? Sau 6 euro pentru 1 luna? In fine.
Si daca ar fi piratat, e la fel de bun ca si originalul.
Iar referitor la cele free, sa vezi ce rutari iti face, de te doare capul.
Hai sa nu exageram, chiar toate? Am Sygic si se foloseste de hartile TomTom si e mai ieftin. Nu sunt dependent de GPS, deci n-as intra in panica daca as ramane fara el. Ai Maps,Waze,Here,Sygic,Maps.me,Magic Earth,OsmAnd etc. Nu sunt multi 20 euro, dar de ce as mai plati si pt niste harti, cand alternativele sunt la fel de bune.

Edited by Vlad_22, 06 April 2019 - 18:48.


#11
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Sygic e 17 euro pt Europa si trafic.
In afara de Magic earth si OsmAnd, am incercat din cele zise de tine.
Eu folosesc Tomtom GO, imi place cum ruteaza, trafic online, camere radar, si nu consuma mult net.
Pe masina am IGO din fabrica, dar fara trafic live nu ma ajuta prea mult când e balamuc.
De curând testez si Sygic, sa vad rutarea din el.
Eu folosesc navigatia pentru trafic in special.

#12
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
In general, aplicatiile GPS nu consuma mult. Mai mult de cateva sute de mb pana la 1gb sa spunem, nu consuma, si asta daca mergi destul de mult.

#13
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Tomtom la un drum de 650 km din Romania in Austria si retur, imi ia cam 2 mega.
E mizilic.

#14
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
evită valea oltului cu orice cost.

#15
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

View Postwb626ek, on 06 aprilie 2019 - 18:14, said:

Omul a spus ca trebuie sa treaca prin Oradea! E problema lui de ce.
@Catalin_Ro, daca nu ai un gps dedicat, iti recomand sa instalezi o aplicatie pe telefon android daca ai, gen Tomtom GO (acesta nu are serviciu de trafic pentru Romania) sau Sygic, IGO, etc.
Eu recomand Tomtom Go, dar circulând mult pe Romania e posibil sa ai nevoie si de trafic daca ai internet pe telefon, atunci recomand Sygic.
Pentru mai multe detalii de instalare, astept mesaj de la tine.

Da am auitat sa intreb de asta.
Am instalat Sygic pe tel. E o aplicatie in care am vazut ca se descarca totul off-line. E buna mai ales ca eu am tel de Austria, prin urmare nu vreau sa fiu pe 3G in Ungaria si Romania.
Totusi am vazut ca mult mai popular e aplicatia Waze care nu descarca harti offline dar am inteles ca daca ai traseul incarcat merge off-line.
Am si un GPS Garmin dar recunosc ca imi place acum mult mai mult Waze pe tel. Asta pentru ca tel stie sa faca zoom automat cand te apropii de o intersectie, care e f util in special pe autostrazile cu multe bifurcatii sau intersectiile complicate din orase iar actualizare e instant cand esti in tara in care 3G e inclus.

Prin urmare multumesc si astept sfatul tau.

View Postvali, on 06 aprilie 2019 - 19:51, said:

evită valea oltului cu orice cost.

Am mai vazut recomandarea asta. In trecut am fost f des pe Valea Oltului fiind cea mai aproape zona muntoasa de Slatina si pot spune ca nu imi amintesc de neplaceri in trafic. E mai bine daca o iau pe Arad si trec muntii catre Rm Valcea ?

#16
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostVlad_22, on 06 aprilie 2019 - 18:34, said:


TomTom Go, eventual piratat desi nici eu nu promovez aceste metode dar astia cer prea mult pe hartile lor. Nu vad rostul in a plati zeci si sute de dolari pe soft si harti, cand alternativele free, si exista cu duiumul sunt cel putin la fel de bune. In ceea ce priveste iGO-ul, cred ca e cam depasit, parerea mea.

Tomtom pt afara.in Ro

Nope

#17
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

View PostVlad_22, on 06 aprilie 2019 - 19:18, said:

In general, aplicatiile GPS nu consuma mult. Mai mult de cateva sute de mb pana la 1gb sa spunem, nu consuma, si asta daca mergi destul de mult.


Nu pricep la ce te referi cu consumul???

Am Garmin la care o sa incarc hartile inainte de plecare de pe computer. Incarca cateva ore probabil sunt cativa GB dar am suficienta memorie ptr asta.
Pe telefon am Sygic pe care am updatat hartile Austria + Ungaria + Romania 182+123+110 = 415 MB fara probleme am 16 GB pe tel
Mai am Waze dar asta e online. Daca trec in ungaria nu mai am 3G da harta ramane incarcata

Pe GPS Garmin probabil voi avea si trafic actualizat cu harta incarcata de acasa
Ptr Sygic am vazut ca tre sa platesc 17 Euro ptr harta Europe + Trafic (o iau daca merita)

Deci ce imi recomandati sa folosesc?

#18
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ce model de garmin ai? L-ai mai folosit?
La consum se refera la utilizarea internetului, de ex waze nu descarca hărți în telefon, ci le utilizează online de pe net, de aici un consum mare de date internet.
Sygic are 7 zile de test cu trafic inclus.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate