Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfaturi pentru prima calatorie cu masina Vienna - Oradea - Slatina si retur

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

 wb626ek, on 07 aprilie 2019 - 10:22, said:

Ce model de garmin ai? L-ai mai folosit?
La consum se refera la utilizarea internetului, de ex waze nu descarca hărți în telefon, ci le utilizează online de pe net, de aici un consum mare de date internet.
Sygic are 7 zile de test cu trafic inclus.

1. Sygic - 7 zile test
Am instalat Sygic mai demult dar nu prea l-am folosit ca mi-a placut mai mult Waze. Prin urmare nu mai am cele 7 zile de test.

2. Garmin
Garmin am 2 mai vechi  Unul l-am cumparat eu (Garmin nüvi 1390 - fabricat in 2010)  si celalalt (tot un model vechi) mi l-a lasat cel de la care am cumparat masina.
Pe al meu pot pune gratis harti din toata Europa si pe cel venit cu masina am niste harti predefinite care inseamna Europa de vest in detaliu si restul Europei drumurile de baza???  
Prin urmare pentru Romania il pot folosi pe al meu (nüvi 1390). Cat detaliu va fi nu pot spune. Insa am remarcat ca hartile de pe GPS chiar descarcate in ziua calatoriei sunt mult mai proaste ca Google maps sau Waze.  De multe ori in Austria am gasit drum in lucru de care Garmin nu stia dar Google / Waze stiau.
Deci nu prea pun baza pe Garmin

3. Sygic sau Waze harta cu trafic
Inteleg ca harta fara trafic e gratis pe ambele Sygic sau Waze
Pentru cea cu trafic sau:
- Cumpar harta de pe Sygic 17 Euro
- Folosesc Waze online si platesc datele (Am tel de austria)
Ma intreb cum o fi mai bine

Care sa fiie consumul de date ptr Waze? E in functie de distanta si de timp ?  Care este experienta dvs?

Daca nu iau de loc cu trafic care ar fi dezavantajul? Adica daca am ales o ruta e greu sa o mai schimb chiar daca raporteazas trafic mai greu

Edited by Catalin__Ro, 07 April 2019 - 10:45.


#20
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
1. La garmin, daca are trafic trebuie sa conectezi si antena altfel nu iti ia traficul, normal pe incarcator ar trebui sa aiba o mufa gen jack unde bagi antena, este un fir care l-ai primit cu gps-ul odata.
Spune-mi ce modele sunt, poate reusim ceva cu ele.
2. La aplicatiile pe telefon, daca nu ai trafic activ, pe ruta ta poti intalni ca la garmin, sa nu stie de lucrari, drumuri inchise, accidente, etc.
- Waze, nu l-am mai folosit de ani de zile, dar din recenziile din Google play, legat la rutare, reclame, etc.
Legat de consum net nu stiu cat sa zic.
- Sygic, dupa 7 zile trebuie sa cumperi licenta pentru trafic. Ca si rutare nu am reusit sa il testez asa mult.
- Tomtom go, pe asta il folosesc eu, trafic foarte bun(din pacate pe Romania nu este activ). Consum de date foarte mic, la 1300 km circa 2 mega de net.
Ca rutare eu il consider nr 1, de ex daca ratez o iesire, o manevra de facut, imi recalculeaza pe urmatoarea ruta optima, nu ca alte aplicatii care ma intorc inapoi de unde am gresit!
Acum tu decizi ce vrei sa folosesti!

#21
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

 wb626ek, on 07 aprilie 2019 - 10:56, said:

1. La garmin, daca are trafic trebuie sa conectezi si antena altfel nu iti ia traficul, normal pe incarcator ar trebui sa aiba o mufa gen jack unde bagi antena, este un fir care l-ai primit cu gps-ul odata.
Spune-mi ce modele sunt, poate reusim ceva cu ele.
2. La aplicatiile pe telefon, daca nu ai trafic activ, pe ruta ta poti intalni ca la garmin, sa nu stie de lucrari, drumuri inchise, accidente, etc.
- Waze, nu l-am mai folosit de ani de zile, dar din recenziile din Google play, legat la rutare, reclame, etc.
Legat de consum net nu stiu cat sa zic.
- Sygic, dupa 7 zile trebuie sa cumperi licenta pentru trafic. Ca si rutare nu am reusit sa il testez asa mult.
- Tomtom go, pe asta il folosesc eu, trafic foarte bun(din pacate pe Romania nu este activ). Consum de date foarte mic, la 1300 km circa 2 mega de net.
Ca rutare eu il consider nr 1, de ex daca ratez o iesire, o manevra de facut, imi recalculeaza pe urmatoarea ruta optima, nu ca alte aplicatii care ma intorc inapoi de unde am gresit!
Acum tu decizi ce vrei sa folosesti!



Garminul pe care pot incarca harta in detaliu ptr Romania este (Garmin nüvi 1390 - fabricat in 2010). Nu am nici un cablu sa-l conectez la antena.
Spui deci ca fara asta nu am trafic. Legat de drumuri in lucru m-am pacalit de multe ori cu Garmin in Austria si Germania. Nu era vorba de trafic. Drumul parea in lucru de luni de zile si garmin nu stia. Mai mult vroiam sa o iau pe alta parte si ma intorcea la drumul blocat asa ca tot tel m-a scos din incurcatura.

La tel de Austria platesc in Roaming 0.53 cents / MB asa ca la 1 Giga de date ar fi 5.3 Euro. Dus / intors probabil ca ma duce la 12 Euro.
Daca cumpar harta aia cu 17 Euro de la Sygic, harta cu trafic, e un cost ce sa plateste o singura data sau e plata anuala recurenta???
Adica daca e anuala merita sa platesc la ei si sa merg off-line decat cu Waze. Totusi acea harta off-line imi da traficul actualizat ca si waze on-line sau fiind off-line nu poate fi actualizata informatia ???

Aici am nevoie de lamuriri ca imi este neclar

Multumesc

#22
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

 Catalin__Ro, on 07 aprilie 2019 - 11:06, said:





Garminul pe care pot incarca harta in detaliu ptr Romania este (Garmin nĂĽvi 1390 - fabricat in 2010). Nu am nici un cablu sa-l conectez la antena.
Spui deci ca fara asta nu am trafic. Legat de drumuri in lucru m-am pacalit de multe ori cu Garmin in Austria si Germania. Nu era vorba de trafic. Drumul parea in lucru de luni de zile si garmin nu stia. Mai mult vroiam sa o iau pe alta parte si ma intorcea la drumul blocat asa ca tot tel m-a scos din incurcatura.

La tel de Austria platesc in Roaming 0.53 cents / MB asa ca la 1 Giga de date ar fi 5.3 Euro. Dus / intors probabil ca ma duce la 12 Euro.
Daca cumpar harta aia cu 17 Euro de la Sygic, harta cu trafic, e un cost ce sa plateste o singura data sau e plata anuala recurenta???
Adica daca e anuala merita sa platesc la ei si sa merg off-line decat cu Waze. Totusi acea harta off-line imi da traficul actualizat ca si waze on-line sau fiind off-line nu poate fi actualizata informatia ???

Aici am nevoie de lamuriri ca imi este neclar

Multumesc
Plătești o singura data și poți utiliza din nou licența după ce îți iei un alt tel sau tableta. Harta cu trafic e cam inutilă in Romania.E buna in vest, in Romania pt trafic mergi pe Waze și G Maps.

Edited by Vlad_22, 07 April 2019 - 11:45.


#23
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Deci, waze nu salveaza harti in telefon, daca nu ai net nu o poti folosi. Acum am instalat-o, si in decurs de 5 minute a consumat 25 de mega.
La sygic, descarci hartile, le poti folosi dar nu ai info despre trafic. Licenta de 17 euro pt Europa + trafic, este licenta pe viata, o poti folosi si daca schimbi telefonul si o instalezi pe cel nou.
Ca utilizare date nu stiu ce sa iti zic, nu am apucat sa testez in detaliu in cele 7 zile de test.

 Vlad_22, on 07 aprilie 2019 - 11:43, said:

Plătești o singura data și poți utiliza din nou licența după ce îți iei un alt tel sau tableta. Harta cu trafic e cam inutilă in Romania.E buna in vest, in Romania pt trafic mergi pe Waze și G Maps.

Are pret mare pe mega de net in roaming. Nu cred ca este indicat in a folosi waze. G Maps nu stiu cum functioneaza.

#24
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001

 Catalin__Ro, on 07 aprilie 2019 - 08:04, said:

Am mai vazut recomandarea asta. In trecut am fost f des pe Valea Oltului fiind cea mai aproape zona muntoasa de Slatina si pot spune ca nu imi amintesc de neplaceri in trafic. E mai bine daca o iau pe Arad si trec muntii catre Rm Valcea ?
totul ține de noroc. poate ai noroc să fie ok, poate nu, și stai 2-3-5 ore pe loc, pentru că ai accident în față.

#25
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

 Catalin__Ro, on 07 aprilie 2019 - 08:04, said:

E mai bine daca o iau pe Arad si trec muntii catre Rm Valcea ?
Nu treci către Rîmnic, traseul e pe la Lugoj - Caransebeș - Orșova - Craiova.

#26
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

 vali, on 07 aprilie 2019 - 11:59, said:

totul ține de noroc. poate ai noroc să fie ok, poate nu, și stai 2-3-5 ore pe loc, pentru că ai accident în față.

La fel cred ca e si pe Caransebes. Nu cred ca e o statistica pe care traseu e risk mai mare sa fie un accident

#27
iufiuf

iufiuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 19.05.2008
Mergi cu waze, nu o sa consume multe date, maxim 30 de mb un drum

#28
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

 iufiuf, on 07 aprilie 2019 - 17:13, said:

Mergi cu waze, nu o sa consume multe date, maxim 30 de mb un drum
si asteapta -te sa nu tina mai mult de 1 ora bateria, sa se blocheze, sa te trezesti cu politia ( nu merg alertele) , sa te ruteze in balarii.

am mai zis dar mereu apara cate unul nou - WAZE NU este program de navigatie ci o jucarie de aplicatie sociala ce este in cadere libera.

mai sus sunt date deja solutiile.
Drumuri bune colega.

#29
iufiuf

iufiuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 19.05.2008
pe mine waze m-a dus peste tot pana in fata hotelului, fara nicio problema. sygic pe care il foloseam acum ceva vreme, mai dadea rateuri.

#30
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Cu Waze o sa consumi de ordinul zecilor de mega dus întors. La 0,5 euro/MB reiese scump tare 1 GB de date (1gB =1024mB). Toată smekeria cu Waze sau Gmaps e traficul online că așa mergi cu Garminul fara probleme

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate