Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Acoperire internet pe SIM in UE

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Salut!

As vrea sa stiu daca exista probleme cu acoperirea de internet in cadrul UE. Adica, eu as vrea sa imi cumpar o tableta, ca sa o pun pe post de ''navigatie'' la masina. Eu umblu mult prin UE si mi-ar trebui internet bun, oriunde pe unde merg.
Acum locuiesc in Germania, deci daca e sa gasesc o tableta cu SIM, imi voi lua de aici. Apropo, stiti un provider bun de net aici in Germania?
Sau ce solutii mai am pentru un internet bun in cadrul UE, pe drumuri?

Daca nu am postat unde trebuie, imi cer scuze. Nu stiu exact cum functioneaza, fiindca sunt multe board-uri aici. :))
Multumesc! Daca nu am dat prea multe detalii, doar spuneti-mi.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Iei de undeva un SIM (de la un provider din UE)
2. Acoperirea e mai proasta in UE decat in Romania, tine mai mult de noroc si de ce parteneri de roaming are providerul de la care ai luat SIM-ul.
3. Fiecare provider are politici speciale de folosire a datelor in roaming (cantitate/viteza).

#3
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View PostActiON_, on 05 aprilie 2019 - 08:10, said:

Acum locuiesc in Germania, ... , stiti un provider bun de net aici in Germania?
Adica cum ma, locuiesti ACOLO si vii sa ne intrebi pe noi? Bine ca n-ai intrebat in Japonia...

#4
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Pai daca o sa iei o cartela Digi fi sigur ca o sa dea rateuri.Daca in schimb mergi pe un Orange,Vodafone,Telekom...etc,nu o sa ai nici o problema!

#5
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016

View PostMenela0s, on 05 aprilie 2019 - 08:27, said:

Adica cum ma, locuiesti ACOLO si vii sa ne intrebi pe noi? Bine ca n-ai intrebat in Japonia...
Lol, am intrebat doar. Stiu ca pe Softpedia sunt multi care stau in strainatate, poate stiu ei ceva. Vreau doar niste detalii.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Niciun provider nu-ti garanteaza net, oriunde umbli. pt navigatie instaleaza o aplicatie pt care nu ai nevoie de net, igo, de ex.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Esti in UE, regulile astea sunt teoretic universale, depinde insa de cantitatea de date permisa in roaming.
Pt Navigatie offline, poti instala si Here We Go, la care descarci hartile tarilor de care ai nevoie.

#8
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016

View Postgeorge_eu25, on 05 aprilie 2019 - 08:27, said:

Pai daca o sa iei o cartela Digi fi sigur ca o sa dea rateuri.Daca in schimb mergi pe un Orange,Vodafone,Telekom...etc,nu o sa ai nici o problema!
Hmm, as putea sa iau Vodafone si Telekom de aici. Am vazut pe site-urile lor ca nu as avea probleme cu acoperirea si alte chestii.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostActiON_, on 05 aprilie 2019 - 08:10, said:

Salut!

As vrea sa stiu daca exista probleme cu acoperirea de internet in cadrul UE. Adica, eu as vrea sa imi cumpar o tableta, ca sa o pun pe post de ''navigatie'' la masina. Eu umblu mult prin UE si mi-ar trebui internet bun, oriunde pe unde merg.
Acum locuiesc in Germania, deci daca e sa gasesc o tableta cu SIM, imi voi lua de aici. Apropo, stiti un provider bun de net aici in Germania?
Sau ce solutii mai am pentru un internet bun in cadrul UE, pe drumuri?

Daca nu am postat unde trebuie, imi cer scuze. Nu stiu exact cum functioneaza, fiindca sunt multe board-uri aici. Posted Image)
Multumesc! Daca nu am dat prea multe detalii, doar spuneti-mi.
Nu-ti trebuie neaparat  internet pentru navigatie. Instalaleaza-ti un soft in genul iGO 8 si ai nevoie doar de sateliti GPS pentru navigatie. Gasesti tutoriale de instalare pe net.
Citeste pe aici, ca sa intelegi despre ce e vorba:
https://www.itablete...-primo-android/
https://www.gpszone....wforum.php?f=86

View PostMenela0s, on 05 aprilie 2019 - 08:27, said:

Adica cum ma, locuiesti ACOLO si vii sa ne intrebi pe noi? Bine ca n-ai intrebat in Japonia...
Si care-i problema , chiar daca e asa?
Iti lipsea un report pentru oftopic?

Edited by myshyk, 05 April 2019 - 08:40.


#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
cumperi o tableta si dupaia cauti cea mai ieftina cartela sim, cu cele mai multe optiuni de net la cel mai bun pret.
Germania e scumpa cand vine vorba de telecomunicatii, asa ca reorienteaza-te.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pentru GPS n-ai nevoie de internet, decat daca ai nevoie de trafic in timp real.

Cum zice si Adm, vitezele variaza de la un operator la altul si de la o tara la alta (Romania e printre primele in UE ca viteza pe mobil).

Daca, totusi, ai nevoie de internet, e de preferat sa cumperi un SIM de la unul din marii operatori (Vodafone, Orange si Telekom) intrucat sunt prezenti in aproape toate tarile europene.

Pentru UE (adica ai iesiri dese in afara unei tari membre), ai 4 luni fara probleme (adica esti in roaming fata de reteaua initiala), iar utlerior esti la mana conditiilor operatorului la care ai cartelea SIM.

Pentru Romania, Digi.Mobil e singurul care tarifeaza din prima roamingul.

Mai ai varianta Lycamobil (in Romania am inteles ca foloseste reteaua Telekom), operator MVNO care e cel mai indicat pentru internet in roaming.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Si eu tot Lycamobile as recomanda ca si pret/tarif, dar vezi ca au mari probleme cu reteaua si tot pica.

#13
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostActiON_, on 05 aprilie 2019 - 08:10, said:

Salut!

As vrea sa stiu daca exista probleme cu acoperirea de internet in cadrul UE. Adica, eu as vrea sa imi cumpar o tableta, ca sa o pun pe post de ''navigatie'' la masina. Eu umblu mult prin UE si mi-ar trebui internet bun, oriunde pe unde merg.
Acum locuiesc in Germania, deci daca e sa gasesc o tableta cu SIM, imi voi lua de aici. Apropo, stiti un provider bun de net aici in Germania?
Sau ce solutii mai am pentru un internet bun in cadrul UE, pe drumuri?

Daca nu am postat unde trebuie, imi cer scuze. Nu stiu exact cum functioneaza, fiindca sunt multe board-uri aici. Posted Image)
Multumesc! Daca nu am dat prea multe detalii, doar spuneti-mi.
ia un sim de la lidl.de :  pachetul de minute si internet poate fi folosit oriunde in EU . (astia nu fac scheme ca si gunoaiele din Romania ....vezi roaming Orange / Vodafone)

desi locuiesc in RO ....prefer sa folosesc cartela lidl.de la deplasarile in EU decat sa dau 10 euro pe luna sau cat e minimul pentru care hotii din Romania ofera roaming.
in RO folosesc cea mai mica optiune de la Digi.Mobil  (2euro)....pt. ca nu am nevoie de mai mult

View PostPololica, on 05 aprilie 2019 - 08:56, said:

Pentru GPS n-ai nevoie de internet, decat daca ai nevoie de trafic in timp real.

Daca, totusi, ai nevoie de internet, e de preferat sa cumperi un SIM de la unul din marii operatori (Vodafone, Orange si Telekom) intrucat sunt prezenti in aproape toate tarile europene.


tocmai ca nu e de preferat asta

View PostPololica, on 05 aprilie 2019 - 08:56, said:


Pentru UE (adica ai iesiri dese in afara unei tari membre), ai 4 luni fara probleme (adica esti in roaming fata de reteaua initiala), iar utlerior esti la mana conditiilor operatorului la care ai cartelea SIM.



operatotii din Germania nu blocheaza nici dupa 3 ani exclusiv Roaming

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Tocmai de aia am zis ca e la mana conditiilor de utilizare. Ma gandesc ca avand preturile mai ridicate, nu cred ca sunt la fel de hamesiti ca noi.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In Germania ti-as recomanda sa te feresti de Telekom.
Nu ca ceilalti sunt mult mai buni. Dar am ceva prieteni pe-acolo si de multe ori le pica netul.
Oricum internet mai prost decat la nemti n-am prea vazut pe nicaieri. Rar daca am reusit sa ma conectez cand am fost pe-acolo, cu viteze de rasul curcilor.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPololica, on 05 aprilie 2019 - 08:56, said:

Romania e printre primele in UE ca viteza pe mobil

Pe mobil Ro sta cam slabut, e pe locul 22 in Europa (vezi aici). Cred ca te refereai la conexiunile fixe, acolo intr-adevar e pe locul 1 in Europa (Monaco nu-l punem, e doar un oras).

Edited by Karhu, 05 April 2019 - 12:28.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Posteiffel, on 05 aprilie 2019 - 10:08, said:

In Germania ti-as recomanda sa te feresti de Telekom.
Nu ca ceilalti sunt mult mai buni. Dar am ceva prieteni pe-acolo si de multe ori le pica netul.
Oricum internet mai prost decat la nemti n-am prea vazut pe nicaieri. Rar daca am reusit sa ma conectez cand am fost pe-acolo, cu viteze de rasul curcilor.
Oare nemtii sunt mari fani TV?

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Unii da.
Dar internet... mai mult ADSL si mobil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate