Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acoperire internet pe SIM in UE

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostNeaceasca85, on 05 aprilie 2019 - 11:59, said:

Oare nemtii sunt mari fani TV?

depinde ce inseamna mari fani, consumul este in orice caz destul de ridicat.

Internetul este praf, de cate ori ajung in Germania ma intreb cum o tara atat de dezvoltata poate sa aiba un internet atat de praf.

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Nicht. Nein. Prin netul praf ei limiteaza pirateria.

Noi cand facem speed teste pe Frankfurt, le iau foc serverele. Posted Image

#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostNeaceasca85, on 05 aprilie 2019 - 13:03, said:

Nicht. Nein. Prin netul praf ei limiteaza pirateria.

Noi cand facem speed teste pe Frankfurt, le iau foc serverele. Posted Image

don't think so. E o problema de infrastructura si pe langa asta populatia a ramas ceva in urma cu digitalizarea.

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Bai nu erau nemtii cei mai cu calitatea? Ja Ja. Si romanii lesinati dupa ei? Pare-se ca se pricep doar la masini.

Si era chestia ca iti iei amenda daca downloadezi de pe torrente, trackere si altele de genul warez_spam, file list.

#23
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Sigur e praf asa internetul pentru toti sau doar limiteaza ei viteza pentru cartele sau pentru cei in roaming si dau viteza maxima pentru cei cu abonamente babane ? Nu ar fi o practica neobisnuita

#24
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Calatorit extensiv in Europa{ Italia(Roma, Milano, Venetia, Florenta-Toscana, Amalfi, Capri), Austria(Tirol-Pertisau, Krimml, Viena, Salzburg), Germania Bavaria, Berlin, Elvetia- Basel, Zurich, Uk, Londra, Scotia- Edinburgh, Franta- Lion, Ungaria-Budapesta, dar si Turcia}, cu abonamente de Digi si Vodafone, iar de departe Digi a fost mai bun. Vodafone avea in unele locuri doar voce, digi avea si date, slabe dar avea.

#25
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004
Depinde pe ce operator statea sim-ul Digi si pe care cel Vodafone. 100% Vodafone statea tot pe Vodafone sau pe parteneri iar Digi probabil ca folosea ce era mai bun dpdv 4G/3G, taxand direct orice trafic facut (voce si net) ei nu sunt conditionati de vreun agreement mai special cum o fac granzii de obicei si care forteaza terminalul sa foloseasca doar un anumit/anumiti operatori dintr-o tara.

Edited by emanu900, 05 April 2019 - 13:37.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

si pe langa asta populatia a ramas ceva in urma cu digitalizarea.   
Populatia ?
Ghici cine mai foloseste fax-uri in ziua de azi... Firmele germane.

Am primit un mail acum vreo 2 luni de la o nemtoaica ca incearca sa-mi trimta un fax si nu poate. I-am zis ca au picat liniile Telekom si sa incerce a doua zi.
No comment.

#27
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postgeorge_eu25, on 05 aprilie 2019 - 08:27, said:

Pai daca o sa iei o cartela Digi fi sigur ca o sa dea rateuri.Daca in schimb mergi pe un Orange,Vodafone,Telekom...etc,nu o sa ai nici o problema!
Argumenteaza afirmatia ta.

View PostKarhu, on 05 aprilie 2019 - 10:20, said:

Pe mobil Ro sta cam slabut, e pe locul 22 in Europa (vezi aici). Cred ca te refereai la conexiunile fixe, acolo intr-adevar e pe locul 1 in Europa (Monaco nu-l punem, e doar un oras).
Eu am gasit ca am fi cam pe locul 20 in lume. Nu te lua musai dupa ce spune SpeedTest-ul celor de la Ookla. Mda, ai dreptate, la netul mobil,de departe Europa sta cel mai bine. Dar,acolo in topul Ookla, e fix dupa viteza medie. Ca acoperire, probabil ca am fi mai sus in top.

Edited by Vlad_22, 05 April 2019 - 14:54.


#28
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Mulțumesc frumos pentru sfaturi! Am reușit să-mi fac o imagine de ansamblu.
Oricum, e clar că voi instala și iGO, în caz că nu merge netul.
Totuși, internetul aș vrea să-l folosesc și pentru alte chestii. Dar văd eu. :)

#29
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Sunt destui care spun ca roaming-ul la Digi, merge cel putin la fel de bine ca la restul operatorilor, daca nu mai bine, in unele cazuri.

#30
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Pai digi nu limiteaza viteza in roaming de nici un fel, pe cand Orange Romania se pare ca o limiteaza in unele conditii la 2 mbps ( doar la download, nu si la upload )
https://forum.softpe...6#entry23357183

#31
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Postgeorge_eu25, on 05 aprilie 2019 - 08:27, said:

Daca in schimb mergi pe un Orange,Vodafone,Telekom...etc,nu o sa ai nici o problema!
Nicio problema....ti-l taie de tot si gata daca stai mult in roaming ;)

#32
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View Postgeorge_eu25, on 05 aprilie 2019 - 08:27, said:

Pai daca o sa iei o cartela Digi fi sigur ca o sa dea rateuri.Daca in schimb mergi pe un Orange,Vodafone,Telekom...etc,nu o sa ai nici o problema!
Normal odata ce Digi nu are roaming la cartele. In rest clar cel mai bine Orange.

View Postalexa32, on 05 aprilie 2019 - 20:23, said:

Nicio problema....ti-l taie de tot si gata daca stai mult in roaming ;)

Nu il taie, doar te pun la plata.

View Postmodoran, on 05 aprilie 2019 - 18:20, said:

Pai digi nu limiteaza viteza in roaming de nici un fel, pe cand Orange Romania se pare ca o limiteaza in unele conditii la 2 mbps ( doar la download, nu si la upload )
https://forum.softpe...6#entry23357183
Limitarea in cauza nu mai exista de cateva luni. Si oricum la ce trafic putin e si daca ar fi doar 2 Mbps viteza e ok.

#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Posteiffel, on 05 aprilie 2019 - 14:18, said:

Populatia ?
Ghici cine mai foloseste fax-uri in ziua de azi... Firmele germane.

Am primit un mail acum vreo 2 luni de la o nemtoaica ca incearca sa-mi trimta un fax si nu poate. I-am zis ca au picat liniile Telekom si sa incerce a doua zi.
No comment.

in Austria firmele au renuntat in mare proportie (90%) la fax-uri. Singurele institutii care mai folosesc asa ceva sunt judecatoriile, primariile si ministerele. Cand am de trimis ceva catre ei de la firma trebuie sa le trimitem prin fax, multi nu accepta prin e-mail, nu inteleg de ce. In schimb primaria orasului Innsbruck a fost prima care a renuntat la asa ceva.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai na... si la mine am fi renuntat demult dar din cauza unei firme germane cu care colaboram inca il tinem.
Cred ca nemtii sunt adeptii sistemului - daca merge nu se schimba.

#35
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Poate e politica lor de securitate. Pe fax nu se transmit virusi.

#36
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Tot lauda unii Vdf, vedeti prin Ucraina ca dai vreo 9 euro in roaming pe mb de internet, da, ati auzit bine. Daca faci un calcul, iese ametitoarea suma de 9000 euro pe 1gb. Pai ce dreacu, acolo nici nu-ti permiti sa stai cu datele activate, decat mesaje urgente, de servici ceva, ca te rupe total la factura.

Edited by Vlad_22, 11 May 2019 - 00:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate