Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ochelari de soare

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Buna ziua, asa cum specific in titlul topicului as dori sa ma ajutati cu ceva pareri legate de achizitionarea unei perechi de ochelari de soare? De ce?
  Pentru ca pana acum efectiv nu am purtat, nu m-a interesat nici nu vroiam sa par smecher etc dar de la o vreme constat ca am nevoie la condus.
  Am fost si am vazut unii frumosi ( Police/Ray Ban ) dar nu sunt ptr mine dpdv al pretului.
  Bugetul sa zicem ca ar fi pana la un maxim maximorum de 500 lei, ma intereseaza 90% ptr condus ( ma dor ochii de la soare, nici la PC/telefon nu prea imi place sa stau tot asa din cauza luminozitatii etc) asadar, dpdv al calitatii si al pretului gasesc ceva bun in acesti bani?
  Asa sunt si la 40 de lei dar as vrea totusi ceva ok, va multumesc ptr ajutorul vostru anticipat !

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Vezi modelele Polaroid, dar totusi poate ar trebui sa faci un consult oftalmologic si o recomandare de la doctorul respectiv.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru condus ochelari polarizati. Elimina destul de mult reflexiile si vezi mult mai bine. Sunt pe categorii de la 1 la 5 parca asa imi amintesc. Care? Care stau cel mai bine pe nas si iti acopera bine ochii.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
in bugetul asta, si eu recomand tot polaroid polarizati. pt calculator insa, e alta discutie, acolo trebuie intr-adevar consult si - daca e nevoie - ochelari speciali si/sau lacrimi artificiale.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Inainte sa cumperi chelarii de soare, mergi la un control oftalmologic. Daca ai nevoie de lentile, poate iti iei cu lentila si heliomati. S-ar putea sa-ti depaseasca putin bugetul de 500 lei. Eu am rame Polaroid de mai bine de 10 ani si de 3 ani lentile heliomate (din alea care se innegresc la lumina). Cand am luat ramele, m-au costat 550 lei (parca), dar erau rame+lentile cu antireflex (protectie la calculator), iar cand mi-am pus lentilele heliomate, m-au costat 220-250 (putin peste 200 lei consultatie+lentile+montaj).

PS: unde mi-am facut ochelarii (Pajura) lentile heliomate 65% costau aproximativ 250, iar 85% 500. Intreaba la un magazi de optica medicala ce-ti recomanda (au si ochelari de soare).

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu am ochelari de vedere, am luat din China clipsuri, mai mult de curiozitate, negru pt zi, galben pt noapte, polarizati, 6 lei perechea, am ramas surprins de efect, nu ma mai orbesc cocalarii noaptea cu farurile englezesti si xenoane chinezesti.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
La 500 de lei te incadrezi la Ray Ban. Trebuie doar sa pandesti oferta corecta.

Eu de 500 de lei mi-am cumparat de mai multe ori Ray Ban Aviator polarizati. Am un bulan sa ii pierd si sa ii distrug ceva de speriat.

Pentru ochelari de soare la condus nu ai nevoie de niciun consult oftalmologic.

Edited by abac, 04 April 2019 - 08:17.


#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
de buget, hawkers, neaparat polarizati
cred ca doar online se pot achizitiona, vin cam in 3-4 zile

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Pe piata ochelarilor este un mare monopol, care mentine preturile uriase vs costurile reale de productie.

Pe scurt: vezi Polaroid, care sa aiba lentila polarizata.

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Ia cumpara o pereche de ochelari de vedere sa vezi cum costa de 3 ori mai mult decat o pereche de ochelari de soare de firma si nu o sa ti se mai para ca preturile de vanzare sunt disproportionate fata de alea de productie.

Optica la ochelarii de soare este cel putin la fel de complicata ca la ochelarii de vedere. Vorbim de casele mari nu de copiile de talcioc.

Diferenta e ca datorita seriilor mari de productie si faptului ca lentilele nu au prescriptii individuale, procesul este industrializat si costul de productie scade foarte mult. D-aia ochelarii de vedere costa 300 de euro si aia de soare 150 de euro.

Edited by abac, 04 April 2019 - 08:37.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pana in 500 de lei te incadrezi lejer la Polaroid - sunt ochelari foarte buni. Oricum ei au venit cu primii ochelari polarizati pe piata.
Din punct de vedere al polarizarii sunt chiar peste Ray-Ban.

Poti ocazional sa prinzi si Ray-Ban la oferta, dar versiunile polarizate nu scad sub 600 lei ( sunt peste 800 in mod normal ) si... nu mai sunt facuti de firma originala - marca a fost vanduta acum cativa ani la o firma italiana care "colectioneaza" astfel de marci de ochelari. Oarecum au icneput sa detina monopolul pe marcile cunoscute.

#12
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
si Polaroid a ajuns pe la chinezi, parca

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Polaroid am si eu tot pentru condus...foarte multumit de ei. Am mai avut unii in trecut de la Hervis, tot polarizati...dadusem cam 150 ron si si-au facut treaba. Vezi ca sunt multi ochelari pe piata care sunt polarizati doar cu numele.

 jericho, on 04 aprilie 2019 - 08:25, said:

de buget, hawkers, neaparat polarizati
cred ca doar online se pot achizitiona, vin cam in 3-4 zile

Am eu Hawkers polarizati care nu sunt polarizati deloc. La putin timp dupa ce i-am luat, au retras de pe pagina lor marcajul "polarizati"...era o chestie de "marketing" a lor si probabil s-au ales cu reclamatii.

#14
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 drndcg, on 04 aprilie 2019 - 07:23, said:

Buna ziua, asa cum specific in titlul topicului as dori sa ma ajutati cu ceva pareri legate de achizitionarea unei perechi de ochelari de soare? De ce?
  Pentru ca pana acum efectiv nu am purtat, nu m-a interesat nici nu vroiam sa par smecher etc dar de la o vreme constat ca am nevoie la condus.

Rolul ochelarilor nu e sa pari smecher... ma rog, unii veniti din provincie ii poarta si in cluburi. Eu ii folosesc doar la condus si pe strada doar cand e soarele foarte puternic. Am o pereche de Hawkers FTR11 Fusion Dark  si o pereche de la Oakley (red iridium)
La confort sunt mai ok cei de la oakley . I-am luat prin 2016 iar anu trecut am luat cei de la hawkers .. daca iti plac genul asta de ochelari , iti zic ca sunt foarte ok , mai ales in zilele cu soare, nu ma incrunt deloc .. i-am folosit si iarna cand a fost zapada.. pe drumurile din exterior, unde totul era alb si mai iesea si soarele, ochelarii au fost foarte utili.

Edited by Andreysc7, 04 April 2019 - 09:03.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
daca ai magazin opticris in orasul tau, da o fuga, este posibil sa aiba si acum promotie 30% sau 40% reducere la ochelarii de soare.
sau :
https://www.olx.ro/o...406012;promoted

#16
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

 george_alexandru, on 04 aprilie 2019 - 08:59, said:

Polaroid am si eu tot pentru condus...foarte multumit de ei. Am mai avut unii in trecut de la Hervis, tot polarizati...dadusem cam 150 ron si si-au facut treaba. Vezi ca sunt multi ochelari pe piata care sunt polarizati doar cu numele.



Am eu Hawkers polarizati care nu sunt polarizati deloc. La putin timp dupa ce i-am luat, au retras de pe pagina lor marcajul "polarizati"...era o chestie de "marketing" a lor si probabil s-au ales cu reclamatii.
ai mei au fost ok, ii probez uitandu-ma la ecranul telefonului, daca e negru inseamna ca sunt polarizati :) altfel nu stiu cum sa ii verific :)

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Unele chinezarii sunt polarizate dar nu la nivelul Polaroid.
Nici Ray-Ban P nu e chiar asa de bine polarizat.

Da, uitandu-te la ecarnul TV-ului sau mobilului - daa e LCD atunci poti vedea diferenta - rotesti ecranul sau ochelarii si vezi la ce unghiuri se intuneca sau se lumineaza imaginea.
Am unii chinezesti cred, luati de pe Amazon care sunt polarizati dar unghiul e doar de vreo 10 grade - la Polaroid e de vreo 90 de grade.
I-am luat mai mult ptr garantia pe viata ca sunt indestructibili in conditii normale de folosire. Si cam au fost pana acum in 2 ani de utilizare.

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

 jericho, on 04 aprilie 2019 - 09:12, said:


ai mei au fost ok, ii probez uitandu-ma la ecranul telefonului, daca e negru inseamna ca sunt polarizati :) altfel nu stiu cum sa ii verific :)

Fix asa i-am probat....Canci polarizare. I-am mai pus perpendicular pe unii polarizati, ar trebui sa se vadă negru... nope.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate