Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Ochelari de soare

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
folosesc uvex si oakley. dar nu-s ochelari de fashion. 500 de lei poate te incarezi la uvex polarizati.

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003

 Adm, on 04 aprilie 2019 - 08:33, said:

Pe piata ochelarilor este un mare monopol, care mentine preturile uriase vs costurile reale de productie.
Luxottica Group :)

#21
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Eu mi-am luat ochelari polarizati ,pretul pana in 100 lei, de pe litoral. Sunt super. Unele magazine au un desen pt a testa ochelarii polarizati. Cu o pereche de ochelari de soare normali nu se vede desenul. cu cei polarizati se vede.

#22
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017

 Adm, on 04 aprilie 2019 - 08:33, said:

Pe piata ochelarilor este un mare monopol, care mentine preturile uriase vs costurile reale de productie.

Pe scurt: vezi Polaroid, care sa aiba lentila polarizata.

Corectamundo. E luxotica care a cumparat cam tot ce misca in materie de lentile/branduri de ochelari,  de la Ray Ban la Oakley n shit. Calitativ vorbind, Ray Ban sunt excelenti, si comfort si lentile, dar depinde cat dai pe ei. Eu am pe cineva care se ocupa cu trafic de diverse produse de lux, ii vinde cu 80 de euro, am luat pana acum vreo 4 perechi + pentru amici. Ca fapt divers, am o pereche de Ray Ban polarizati-aviator care fac 10 ani in curand. Still strong.

Polaroid sunt decenti, am prins oferta acum cativa ani la farmacia Ardealul, erau pana in 200 de ron cu tot cu transport, 160, pe aici. Acum vad ca sunt 400 la Sensiblu, si nu prea merita imo. Comparativ cu Ray Ban, sunt net inferiori, dar overall e un brand decent; nu merita 400 clar.

Alta solutie e sa iti iei niste ochelari polarizati de ciclism/pescuit whatever, au inclusiv lentile heliomate/polarizate si gasesti chestii ok in jur de 200 de RON. 2 exemple: Shimano (aia care fac produse pentru bicle) la ~200 de ron si brandurile Decathlon, te duci in magazin si vezi cu care te simti bine, au cred inclusiv pentru condus. Tot in jur de 200 de ron aia buni, eu mi-am luat unii heliomati pentru bicla cu 130 , dar nu sunt polarizati.

Bastos.

 abac, on 04 aprilie 2019 - 08:36, said:

Ia cumpara o pereche de ochelari de vedere sa vezi cum costa de 3 ori mai mult decat o pereche de ochelari de soare de firma si nu o sa ti se mai para ca preturile de vanzare sunt disproportionate fata de alea de productie.

Optica la ochelarii de soare este cel putin la fel de complicata ca la ochelarii de vedere. Vorbim de casele mari nu de copiile de talcioc.

Diferenta e ca datorita seriilor mari de productie si faptului ca lentilele nu au prescriptii individuale, procesul este industrializat si costul de productie scade foarte mult. D-aia ochelarii de vedere costa 300 de euro si aia de soare 150 de euro.

Mi-am facut de curand ochelari de vedere, au costat 700 de ron rame + lentile, ambele germane, sunt miop. Si nu m-am chinuit sa caut ce e mai ieftin, i-am facut direct in Mall la Onioptics. Acu' na, in functie de figuri, cred ca reusesti sa dai 300 de euro pe niste ochelari de vedere daca insisti. Cred ca gasesti si rame Versace la 500 de euro daca vrei bling n shit.

 eiffel, on 04 aprilie 2019 - 08:43, said:

Pana in 500 de lei te incadrezi lejer la Polaroid - sunt ochelari foarte buni. Oricum ei au venit cu primii ochelari polarizati pe piata.
Din punct de vedere al polarizarii sunt chiar peste Ray-Ban.

Poti ocazional sa prinzi si Ray-Ban la oferta, dar versiunile polarizate nu scad sub 600 lei ( sunt peste 800 in mod normal ) si... nu mai sunt facuti de firma originala - marca a fost vanduta acum cativa ani la o firma italiana care "colectioneaza" astfel de marci de ochelari. Oarecum au icneput sa detina monopolul pe marcile cunoscute.

Sunt o pwla.

 jericho, on 04 aprilie 2019 - 08:48, said:

si Polaroid a ajuns pe la chinezi, parca

Or fi made in China, dar compania e Safilo-Italia. Sunt obsedat de ochelari de soare, pentru ca port non stop, cand conduc n shit, inclusiv noaptea cand ies cu bicla lol.

 george_alexandru, on 04 aprilie 2019 - 08:59, said:

Polaroid am si eu tot pentru condus...foarte multumit de ei. Am mai avut unii in trecut de la Hervis, tot polarizati...dadusem cam 150 ron si si-au facut treaba. Vezi ca sunt multi ochelari pe piata care sunt polarizati doar cu numele.



Am eu Hawkers polarizati care nu sunt polarizati deloc. La putin timp dupa ce i-am luat, au retras de pe pagina lor marcajul "polarizati"...era o chestie de "marketing" a lor si probabil s-au ales cu reclamatii.

Iti dai seama imediat de niste ochelari polarizati, pentru ca nu mai vezi afisajele electronice din anumite unghiuri. Inclusiv la smartphone.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Am si Polaroid - cam vechi ce-i drept au vreo 10 ani, si Ray-Ban P - astia au doar 3.
Ca lentile sunt mai buni Ray-Ban, ca POLARIZARE sunt mai buni Polaroid. Au un grad mai ridicat de polarizare - nu prea scapa nimic prin ei cu polariare pe alta directie.

Am scris mai sus cum se poate testa la nivel de amator.

#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 28.10.2018

 eiffel, on 08 aprilie 2019 - 07:57, said:

Ca lentile sunt mai buni Ray-Ban, ca POLARIZARE sunt mai buni Polaroid.

Pai de la nivel de amator nu-i frumos sa faci afirmatii din astea.

Ray Ban polarizati orientati in unghiul corect fara de un monitor de computer devin complet negri. Nu se mai vede nimic prin lentila.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Acolo am zis cum poate testa un amator.
Intamplator am facut destula optica la viata mea.

In mod normal fata de un monitor cand rotesti lentila, undeva la 90 de grade ar trebui sa fie maxim de negru dupa care daca vei continua sa rotesti la 180 de grade va fi complet transparenta.
In decursul miscarii asteia ai diverse grade de atenuare, practic e o liniaritate perfecta. Asa e la Polaroid.

La chinezariile bunicele - cu lentile polarizate ai un unghi foarte mic in care ai negru - sub 5 grade, in dreptul unghiului de 90. In rest nu se vede nimic - e ca si cum ai privi normal.
La Ray Ban P e ceva intre. Unghiul e mai mare decat la chinezariile ieftine dar mai mic decat la Polaroid.

In schimb la lentilele de Ray-Ban nu vei sesiza niciodata o deformare spre margini sau oriunde.
La Polaroid am mai intalnit o usoara curbare a imaginii la margini.

#26
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 28.10.2018

 eiffel, on 08 aprilie 2019 - 13:53, said:

In decursul miscarii asteia ai diverse grade de atenuare, practic e o liniaritate perfecta. Asa e la Polaroid.


Ai descris de fapt comportamentul de Ray Ban. Liniaritate perfecta de la 0 la 180 de grade.

Unghiul de polarizare al lentilei este de 45 de grade. Adica taie glare-ul partial si pe verticala dar si pe orizontala.

Nu contest ca or fi buni si Polaroid, dar eu nu am vazut ochelari mai bine construiti decat Ray Ban. La fel de bine da, mai bine -> niciodata. Si mi-au trecut multe perechi de ochlari de soare de basini (designer) prin mana, scumpi ca dracu.

Edited by abac, 08 April 2019 - 13:58.


#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Ei la mine asta e comportamentul de Polaroid.
Ray-Ban P unghiul ala e mai mic si ceva mai brusca trecerea. Evident nu e ca la chinezisme.

Constructiv da, e mai bine facut Ray-Ban-ul iar lentila e mai buna din punct de vedere optic - nu prezinta distorsiuni.

#28
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
multumim FB pentru ca ne serveste ads targetate pe browsing history lol

https://lensa.ro/och...u-h8/#img-32025

200 de lei

Au si pe emag, la ~200 de ron, sunt excelenti.

Edited by burkina, 09 April 2019 - 17:11.


#29
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Mi-am luat o pereche de ray ban polarizati sport acuma vreo 5 ani..am dat aproape 600 de ron pe ei.de vreo 2 ani incoace au inceput sa se exfolieze,rama e perfecta dar lentilele sunt "praf".acuma am comandat o pereche de hawkers si una de polaroid.amandoua le-am prins la oferta  hawkersu undeva la 100 de ron iar polaroidu la 150.Asa ca mie unul nu mai imi trebuie fitze de rayban veci!Ma gandeam sa ma interesez cat ar costa sa imi schimbe lentilele la ray ban,daca merita bineinteles daca nu gunoiul cu ei! .. eu port ochelari de vedere tot timpul, ochelarii de soare doar la mare ,strand..

#30
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Eu am RayBan cu lentile din sticla pt masina și Bolle cu lentila din plastic. Ambele perechi au polarizare. Sint foarte foarte buni. Bolle au fost pana în 300 lei, RayBan în jur de 800.

#31
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011

View Postalgorab, on 24 iulie 2020 - 10:58, said:

Eu am RayBan cu lentile din sticla pt masina și Bolle cu lentila din plastic. Ambele perechi au polarizare. Sint foarte foarte buni. Bolle au fost pana în 300 lei, RayBan în jur de 800.
La mine sunt praf lentilele,i-am purtat doar pe al amre si la strand,adevarul e ca mai si intram in apa cu ei..iam luat de la edel optics deci nu cred ca mi-au vandut fakuri

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu mai sunt la calitatea la care erau cand apartineau de Bausch&Lomb dar totusi au cele mai bune lentile de pe piata.
Eu inca n-am probleme cu ei. Dar au fost ceva mai scumpi...

Nu e exclus sa fie vorba de fake-uri - sunt cei mai falsificati ochelari din lume.

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,501
  • Înscris: 30.10.2003

View Posteiffel, on 08 aprilie 2019 - 07:57, said:

Am si Polaroid - cam vechi ce-i drept au vreo 10 ani, si Ray-Ban P - astia au doar 3.
Ca lentile sunt mai buni Ray-Ban, ca POLARIZARE sunt mai buni Polaroid. Au un grad mai ridicat de polarizare - nu prea scapa nimic prin ei cu polariare pe alta directie.

Am scris mai sus cum se poate testa la nivel de amator.
Pai exista si un grad de polarizare a lentilei. Nu poti sa zici ca X sunt mai buni pentru ca polarizeaza mai bine. Dar vad ca am scris chiar la inceput ca sunt pe categorii.
Eu am o marca franceza de outdoor. Pe site au si ochelari cu polarizare care nu sunt pentru condus Posted Image  sau aveau ca acum nu-i mai vad: https://www.julbo.com/en_gb/sunglasses

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca problema s-ar rezuma mai curand la cine ii mai fabrica....

Brandurile mari au cam fost acaparate, alea mai mici nu prea mai produc decat design si le fac in China.

#35
zurLee

zurLee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.11.2014
Pana de curand Ray Ban erau facuti in Italia. Acum sunt, soc si groaza, made in China.

De unde si eventuala scadere de calitate.

Preturile au ramas la fel, evident.

Globalismul este minunat. Dar nu pentru catei.

Edited by zurLee, 22 August 2020 - 17:21.


#36
zurLee

zurLee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.11.2014

View Posteiffel, on 31 iulie 2020 - 13:55, said:

Cred ca problema s-ar rezuma mai curand la cine ii mai fabrica....

Brandurile mari au cam fost acaparate, alea mai mici nu prea mai produc decat design si le fac in China.

Polaroid am vazut ca au fost cumparati de Safilo. Bine, tot in China produc, ca si RayBan, dar nu cer preturi de japca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate